Pampeliška lékařská – přírodní lék proti nemocem

Pampelišku pozná každé malé dítě. Nejprve zaujme pozornost sytě žlutými květy, po odkvětu zbude jen šedé chmýří, které rozfouká vítr. Pampeliška lékařská je často označována za plevel, kterého je potřeba se zbavit. Málokdo však tuší, jaké léčebné schopnosti v sobě ukrývá. Navíc má široké využití také v kuchyni. Už jste vyzkoušeli med z pampelišek? Největším bohatstvím této rostliny je kořen z pampelišky.

Základní informace o pampeliškách

Nádherný koberec žlutých květů, který se objevuje zjara, nás doslova fascinuje. Pampeliška lékařská se vyskytuje v celé Euroasii. Jde vytrvalou bylinku s dužnatým kořenem a typickými vykrojenými listy. Z listů vyrůstají duté stvoly, které jsou vysoké přibližně 10 až 30 cm. Botanický název pampelišky zní „smetánka lékařská“. Léčebné účinky pampelišek jsou známy již tisíce let. Naši předkové dobře věděli, že zužitkovat lze prakticky celou rostlinu – kořen, květ i listy. Byla by velká škoda ji považovat jen za plevel, kterého je potřeba se na zahradě zbavit.

Plody pampelišky se nazývají nažky, které tvoří šedou kouli plnou chmýří. Když pampelišku utrhnete, vyteče z ní bílá šťáva. Období květu je přibližně od dubna do října. A kde na pampelišku lékařskou můžeme narazit? Jednoduše řečeno prakticky kdekoliv. Roste jako plevel na loukách, podél cest, na zahradách.

tuhykorinek-pampeliska-lekarska-kvetouci

Léčebné účinky pampelišky lékařské

Jak již název napovídá, pampeliška má bohaté léčebné účinky, o kterých mnozí nemají ani tušení. Největší síla se ukrývá v kořenu pampelišky, který obsahuje hořčiny taraxacin, lactopicrin a taraxasterin, dále pak třísloviny, cholin, inosit, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, kaučuk a mnoho cenných minerálních látek. Důležité je také zmínit, že v mladé listy pampelišky obsahují velké množství vitamínu C, A, D, B a kyseliny křemičité. Zajímavostí je, že v sobě uchovávají až dvojnásobné množství železa než špenát.

Pampelišku lze využít jako lék i prevenci proti různým nemocem a neduhům. Mezi nejvýznamnější účinky patří:

 • Podpora látkové výměny
 • Pomáhá při obtížích s játry a žlučníkem
 • Stimuluje slinivku, ledviny a slezinu
 • Pomáhá lidem trpící cukrovkou
 • Květ z pampelišky snižuje krevní tlak a cholesterol

Poslední výzkumy poukazují na souvislost kořene pampelišky a protinádorového působení. Nejúčinnější je extrakt z kořene, avšak velmi cenný je také extrakt z listů. Kanadští vědci zjistili, že kořen pampelišky efektivně zabíjí rakovinné buňky bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Čaj z kořene pampelišky účinkuje již po 48 hodinách od požití a napomáhá rozpadu rakovinných buněk. Celý výzkum je teprve v úvodní fázi. Nicméně faktem zůstává, že kořen z pampelišky ničí napadené buňky a ty zdravé ne, podobně jako v případě chemoterapie. Kořen z pampelišky a rakovina, to je tedy velmi zajímavé téma, o kterém v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

Kde koupit kořen pampelišky?

Kořen pampelišky si můžete usušit sami podobně jako ostatní bylinky na suchém a dobře větraném místě, případně kopit v bylinkářství. Ačkoliv sběr a zpracování kořene zaberou více času nežli například listy či květy, rozhodně se to vyplatí. Kořen je potřeba vytáhnout ze země celý a dobře očistit. Poté nakrájíme na kousky a sušíme nejlépe venku ve stínu či v dobře větrané místnosti. Pozor na vlhkost, kořen by mohl zplesnivět. Skladujeme nejlépe v dobře uzavíratelné nádobě.

tuhykorinek-pampeliska-lekarska-odkvetla

Recepty z pampelišky

Chutný čaj

Ingredience

 • 2 kávové lžičky sušených listů
 • Šálek vařící vody

Listy jednoduše zalijeme vařící vodou a necháme louhovat přibližně 10 minut. Můžeme dochutit medem.

Odvar z pampelišky

Ingredience

 • 1 kávová lžička rozdrceného kořene
 • Šálek vařící vody

Opět zalijeme bylinky a necháme louhovat přibližně 2 minuty

Tinktura

Velmi účinná je tinktura z pampelišek. Pokrájené kořeny a nať dáme do sklenice s víčkem a zalijeme 70 % lihem. Necháme macerovat přibližně dva týdny. Poté jej přecedíme a nalijeme do láhví. Skladujte v chladu.

Med z pampelišek

Ingredience

 • 1 litr vody
 • Přibližně 200 květů pampelišek
 • 1 citrón nakrájený na kousky
 • 1 kg cukru

Květy vaříme přibližně ¼ hodiny. Poté necháme louhovat až do druhého dne. Je to snadné, rychlé. Med poté přecedíte a vymačkáte. Přidejte přibližně 1 kg cukru a citronovou šťávu a dále povaříme, dokud směs nezhoustne. Čím déle vaříme, tím bude med hustší.

Jak na skvrny od pampelišek

Skvrny od pampelišek jsou velice odolné a špatně odstranitelné. Nejprve je nutné ji odmastit například benzenem, poté necháme vysušit a zbytek lze odstranit 5 % roztokem čpavku. Dále propláchneme vodou s mýdlem a můžeme dát vyprat do pračky.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Rozloučení v Lese vzpomínek
Děti bez vší – babské rady a všiváček
Středně těžká demence a velké těžkosti stáří
Byliny a rostliny
Středně těžká demence a velké těžkosti stáří
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
5 nejlepších čajů pro děti
Recepty - Adamovo vaření
Jak jsem na nespavost zkusila droždí
5 nejlepších čajů pro děti
Recept z Cukrfree – Domácí kokosové tyčinky
Cvičení Přírodní kosmetika
Jak vyřešit letní nespavost
Děti bez vší – babské rady a všiváček
Středně těžká demence a velké těžkosti stáří
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Darujte radost dětem v Krabici od bot
Zavolala jsem do Indie a bylo to (vo)ono!
Robert a Lenka: Podnikejte profesionálně a zdravě
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak vyřešit letní nespavost
Děti bez vší – babské rady a všiváček
Jak jsem na nespavost zkusila droždí