Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť

Propadli jste i vy trendu přírodní kosmetiky? Není divu! Přírodní produkty jsou k pleti obvykle velmi šetrné, a přitom velmi účinné. S výběrem té správné přírodní kosmetiky to ale není vždy jednoduché. V tomto článku se podíváme na to, co by přírodní produkty měly a obsahovat, ale hlavně co by za žádnou cenu obsahovat neměly.

Úvod do přírodní kosmetiky

Přírodní kosmetika se v posledních letech stala velkým trendem u nás i celosvětově. Oblíbili si ji ti, kdo usilují o celkový „clean“ lifestyle, i ti, kdo chtějí prostě jen jednodušší a šetrnější složení.

Proč je přírodní kosmetika stále populárnější?

Obliba přírodních produktů roste z několika důvodů. Tím nejvýraznějším je to, že lidé s lepší dostupností informací věnují více pozornosti vlastnímu zdraví a látkám, se kterými přijde jejich tělo do styku. Přírodní kosmetika také upřednostňuje přirozenou krásu před spoustou líčení, což oslovuje spoustu žen.

Roli ale hraje i šetrnost k životnímu prostředí, která je mnohým značkám přírodní kosmetiky vlastní, stejně jako etické aspekty, jež opět bývají spojeny s přírodní kosmetikou. Je ale nutné uvědomit si, že přírodní kosmetika neznamená automaticky ekologická. Záleží na jednotlivých značkách, jak k tomuto tématu přistupují.

Výhody používání přírodních produktů pro pleť a tělo

Přírodní kosmetika s sebou přináší několik nesporných výhod:

  • Je šetrnější k pokožce než konvenční kosmetika. Vždy je ale potřeba ohlídat konkrétní složení a případné alergeny.
  • Přirozeně obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty.
  • Poskytuje vynikající hydrataci. Některé přírodní složky, jako je kyselina hyaluronová, kokosový olej a glycerin, mají výborné hydratační účinky.
  • Přistupuje k pleti komplexně. Složení přírodních produktů obvykle dokáže řešit více věcí najednou. Proto je přírodní kosmetika oblíbená mezi „skinimalisty“.

Syntetické látky, kterým se vyhnout v přírodní kosmetice

Každá pleť reaguje na různé ingredience v kosmetice jinak, a co dráždí jednoho, to může vyhovovat jinému. Existuje ale několik složek, kterým je lepší se vyhnout v každém případě.

Parabeny

První složkou, které je lepší se vyhnout, jsou parabeny, které se v kosmetice používají jako konzervační látky. Mezi běžné parabeny patří methylparaben, ethylparaben, propylparaben a butylparaben.

Co jsou parabeny a proč se jim vyhnout?

Parabeny slouží v kosmetických přípravcích jako konzervanty, jejichž úkolem je zabránit růstu bakterií, plísní a kvasinek. Mohou v těle napodobovat funkci hormonu estrogenu, což může vést k narušení hormonální rovnováhy.

Jaký mají vliv na pleť a zdraví?

V souvislosti s hormonálními problémy, které parabeny podle posledních výzkumů velmi pravděpodobně způsobují, se často hovoří také o zvýšeném riziku rakoviny prsu a reprodukčních problémů. V případě citlivé pokožky navíc parabeny často způsobují alergické reakce a podráždění.

Syntetické vonné látky

Syntetické vonné látky jsou komplexní chemické sloučeniny, které produktům propůjčují určitou vůni. Hlavním problémem syntetických vůní je to, že výrobce málokdy specifikuje, z čeho se konkrétně skládají – a některé jejich ingredience jsou pro tělo vyloženě nebezpečné.

Jaká jsou rizika syntetických vonných látek?

Parfemace v kosmetice, zejména ty syntetické, ale do určité míry i ty přírodní, jsou velmi častým důvodem alergických reakcí, podráždění a bolestí hlavy. Některé složky syntetických vůní mohou být spojeny s rizikem vzniku rakoviny a mnohé napodobují činnost hormonů, čímž narušují hormonální rovnováhu.

Přírodní alternativy pro vůně v kosmetice

Místo syntetických parfemací je lepší volit vůně získané z přírodních olejů rostlin, jako je levandule, růže nebo máta peprná. Velmi příjemnou vůni má také například vanilkový extrakt nebo citrusové oleje. I u přírodních parfemací je ovšem potřeba dávat pozor na alergeny.

SLS a SLES

SLS a SLES slouží jako surfaktanty (povrchově aktivní látky), které pomáhají snižovat povrchové napětí mezi složkami. V kosmetice se používají hlavně pro své pěnivé a čisticí účinky.

Co znamenají tyto zkratky a proč jsou škodlivé?

SLS (laurylsulfát sodný) a SLES (laurylethersulfát sodný) nejsou ze své podstaty vyloženě škodlivými látkami. Do našeho seznamu jsme je ale zahrnuli proto, že je potřeba s nimi zacházet opatrně.

Jak mohou ovlivnit zdraví pokožky?

Proto, že SLS a SLES pleť čistí od přebytečných olejů, ji dočasně zbavují její bariéry a vysoušejí. Pokud je používáte v přiměřeném množství a v rámci standardní skincare rutiny, která zahrnuje hydratační produkty, pak se nejedná o problém.

Ten může nastat v případě, že přípravky s těmito látkami používáte příliš často a nedáte pokožce šanci doplnit hydrataci. Stejně tak mohou při nadměrném používání pokožku dráždit (proto ale přípravky s SLS a SLES většinou obsahují i betainy, které jejich dráždivost snižují).

Ftaláty

Ftaláty jsou skupinou syntetických chemických látek, které se běžně používají jako změkčovadla. Ve skincare se používají proto, že pomáhají zlepšovat texturu, trvanlivost a vůni výrobků.

Proč jsou ftaláty nebezpečné?

Podobně jako jiné zmíněné složky i ftaláty patří mezi endokrinní disruptory, které zasahují do funkce hormonů a narušují jejich rovnováhu. To může vést k reprodukčním a vývojovým problémům a metabolickým poruchám.

Jak poznat produkty bez ftalátů?

Ftaláty obvykle nenajdete v produktech s certifikací některé z organizací, které podporují bezpečné a přírodní složení. Kromě tohoto vodítka je dobré vždy prozkoumat kompletní složení a ujistit se, že přípravek neobsahuje dibutylftalát (DBP), diethylftalát (DEP) nebo butylbenzylftalát (BBP).

Silikony

Silikony jsou syntetické polymery složené z opakujících se jednotek siloxanu, což je kombinace křemíku, kyslíku a dalších prvků, jako je uhlík a vodík.

Jak silikony působí na pleť a vlasy?

Silikony se v kosmetice používají velmi často. Mají totiž vynikající hydratační účinky a vytvářejí na pleti ochrannou vrstvu. Dokážou velmi účinně vyhladit pleť a zlepšit její texturu, což usnadňuje nanášení dalších produktů. Oblíbené jsou i v péči o vlasy, kterým dodávají lesk a snižují krepatění.

Proč se vyplatí zvolit produkty bez silikonů?

Přes všechny své výhody nemají silikony dobrou pověst. Důvodů je hned několik. Za prvé, protože jsou hydrofobní, špatně se z pleti vymývají. To může vést k ucpávání pórů a vzniku akné. Navíc mají na pleť pouze povrchové pozitivní účinky místo toho, aby ji posilovaly zevnitř, a tím, že vytvářejí bariéru, brání dalším složkám v pronikání do pokožky. I když nejsou vyloženě škodlivé, jejich zápory podle nás převyšují přínosy.

Přírodní alternativy k syntetickým látkám

Syntetické látky, které představují potenciální riziko pro naše zdraví, je díky čím dál populárnější přírodní kosmetice snadné nahradit šetrnějšími alternativami.

Jaké přírodní složky nahradí škodlivé chemikálie?

A které přírodní složky byste měli na etiketě konkrétně hledat jako náhrady těch syntetických?

  • Místo parabenů se používá extrakt z rozmarýnu, z grapefruitových semínek a vitamín E.
  • Syntetické parfemace nahradí esenciální oleje, rostlinné výtažky a květinové vody.
  • Místo SLS a SLES zvolte kokamidopropylbetain (z kokosového oleje), decylglukosid nebo extrakt z mydlice lékařské.
  • Místo ftalátů zkuste přírodní vonné oleje, přírodní pryskyřice a vosky.
  • Silikony nahraďte aloe vera, rostlinnými oleji nebo bambuckým máslem.

Příklady účinných přírodních ingrediencí v kosmetice

Nemusíte ale nutně hledat přímo náhrady jednotlivých složek. Přírodní kosmetika totiž sama o sobě obsahuje řadu pozoruhodných látek se silnými účinky. K těm nejoblíbenějším patří kyselina hyaluronová, bakuchiol (přírodní alternativa retinolu), extrakt ze zeleného čaje, aktivní uhlí a další.

Jak číst etikety kosmetických výrobků

Abyste mohli vybrat ty správné produkty pro pleť, je potřeba umět se vyznat v jejich složení. Nebojte, není na tom nic složitého.

Klíčové tipy pro rozpoznání přírodní kosmetiky

Pokud hledáte přírodní kosmetiku, nespokojte jen s označením „přírodní“ a prozkoumejte složení. Měli byste v něm najít velký podíl přírodních složek a olejů a ideálně žádnou parfemaci ani syntetické konzervanty. Velmi nápomocné mohou být také různé certifikace.

Na co si dát pozor při výběru kosmetiky?

Ohlídejte si hlavně to, že je produkt skutečně takový, jaký výrobce tvrdí, že je. Nálepkou „přírodní“ je totiž možné prakticky jakýkoliv produkt, aniž by musel cokoliv splnit. Řiďte se proto tím, zda je značka transparentní ohledně složek a výrobních postupů, a dávejte přednost produktům s jednoduchým složením založeným na několika klíčových přírodních ingrediencích.

Často kladené otázky o přírodní kosmetice

Máte ještě nějaké otázky, které jsme v článku nezodpověděli? Možná na ně najdete odpovědi zde…

Jak poznat, že je kosmetika opravdu přírodní?

Dnes se můžete často setkat s označením „čistě přírodní“ produkt. Téměř žádný produkt ale není 100% přírodní. Většiny přírodní kosmetiky obsahuje malé procento syntetických látek – a je to úplně v pořádku.

Standardem je, že za přírodní kosmetiku označujeme produkty, které obsahují 95 a více % přírodních složek rostlinného, živočišného nebo minerálního původu. Dokonce ani certifikační společnosti, které udělují certifikace zaručující kvalitní přírodní kosmetiku, netrvají na 100% přírodním složení.

Jak vybírat bezpečnou a účinnou přírodní kosmetiku pro šetrnou péči o pleť?

Univerzální návod, který vás navede přímo k vašim vysněným kosmetickým produktům, neexistuje. Máme ale pár praktických tipů, které vás mohou navést správným směrem:

  1. Znejte svůj typ pleti.
  2. Vybírejte šetrné, zklidňující přírodní složky, které pleť vyživují a chrání.
  3. Využijte jako vodítko známé certifikace přírodní kosmetiky.
  4. Vyhněte se složkám, o kterých víte, že vaši pokožku dráždí.
  5. Snažte se porozumět účinkům jednotlivých přísad ve složení.
  6. Vždy produkt nejprve vyzkoušejte na menší oblasti kůže.
  7. Vybírejte produkty důvěryhodných značek.
  8. Přizpůsobujte se reakci vaší pleti.

Zdroj: https://www.denatura.cz/blog/jak-osetrovat-citlivou-a-alergickou-plet-prirodni-kosmetikou/

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?