Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?

Když se řekne tradiční čínská medicína, řadě z nás jako první vytane na mysl akupunktura, masáže a bylinky. Její nedílnou součástí jsou však také léčivé neboli medicinální houby. Podle odborníků jsou léčivé houby využívané v čínské medicíně tisíce let a dodnes jsou vyhledávané pro své protizánětlivé, antibakteriální, imunomodulační a anti-aging vlastnosti.

Historie a kulturní význam medicinálních hub

Pokud bychom se chtěli dostat ke kořenům využití hub v čínské kultuře, museli bychom se vrátit v čase zhruba o 7 000 let. Tradiční čínská medicína se však začala formovat až později, zhruba před 3 000 lety, v době, kdy se lidé začali zabývat léčivými účinky hub a přestali je využívat pouze k vaření. První dochované písemné zmínky o medicinálních houbách se objevili přibližně před 2 000 lety v textech císaře Shennonga Bencaoinga, které obsahují informace o zdravotních přínosech 365 bylin, a to včetně několika léčivých hub.  

Účinky léčivých hub nebyli fascinováni pouze v Číně

V souvislosti s bohatou historií léčivých hub je také třeba říci, že některé druhy hub byly pro své léčivé účinky využívané také v jiných východních zemích, jako je Japonsko a Malajsie. Také staří Egypťané věřili, že konzumace medicinálních hub vede k dlouhověkosti. Egypťané totiž léčivé houby považovali za rostliny nesmrtelnosti a věřili, že je dal lidstvu bůh Osiris.

Vědecký pohled na léčivé houby

Přínos blahodárných účinků medicinálních hub na lidský organismus potvrdily nejen tisícileté zkušenosti hned několika kultur, ale také vědecké studie. Ty prokázaly, že jsou spojeny s širokým spektrem vlastností. Jedná se o následující:

  • antialergické vlastnosti,
  • antibakteriální vlastnosti,
  • antifungální vlastnosti,
  • antioxidační vlastnosti,
  •  antivirové vlastnosti,
  • antidepresivní vlastnosti,
  • antidiabetické vlastnosti,
  • cytotoxické vlastnosti,
  • imunomodulační vlastnosti a další.

Výjimečné účinky léčivých hub spočívají v jejich obsahu polysacharidů, vlákniny, mikroživin, bioaktivních látek a minerálů a vitamínů. Díky svému unikátnímu složení mají zásadní vliv na zdraví lidského organismu a dokážou pomoci při celé řadě zdravotních obtíží. Využití nacházejí například při:

  • oslabeném nebo nepřiměřeně reagujícím imunitním systému,
  • nádorových onemocněních,
  • zánětech,
  • metabolických obtížích,
  • psychické nerovnováze,
  • udržování normální hladiny cukru v krvi,
  • udržování normální hladiny cholesterolu,
  • udržení zdravého mozku a kognitivních funkcí apod.

Nejpopulárnější léčivé houby a jejich specifické účinky 

V Asii se v současné době využívá více než 100 druhů medicinálních hub. Pojďme si společně přiblížit šest nejoblíbenějších:

Reishi (lesklokorka lesklá)

Jedna z nejznámějších léčivých hub? Jednoznačně houba Reishi, která se využívá k podpoře imunity, kvalitního spánku a také k redukci stresu. Využití nachází i při obtížích s dýchacími cestami a plícemi a má pozitivní vliv na normální hladinu krevního cukru. Ocení ji také muži bojující s obtížemi s močovým traktem.

Obrázek: Houba Reishi se využívá k podpoře imunity, kvalitního spánku a také k redukci stresu. Zdroj: strankycinskemediciny.cz

Cordyceps (housenice čínská)

Houba Cordyceps patří k cizopasným houbám, které rostou na larvách hmyzu. Podle vědeckých poznatků může houba Cordyceps zvýšit výkon při cvičení, má takzvané anti-aging vlastnosti (zpomaluje projevy stárnutí), může být prospěšná při zvládání diabetu 2. typu a je přínosná pro zdraví srdce. Vědci se také na základě výsledků studií domnívají, že může vykazovat protinádorové účinky.

Shiitake (houževnatec jedlý)

Jak už český název houby Shiitake houževnatec jedlý naznačuje, Shiitake nachází své využití v kuchyni díky své lahodné chuti. Má však také řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Podle čínské medicíny posilují zdraví a dlouhověkost a zlepšují krevní oběh. Studie navíc naznačují, že může chránit před rakovinou a záněty.

Chaga (rezavec šikmý)

Stejně jako Cordyceps se i Chaga řadí k cizopasným houbám, které však tentokrát prorůstají kmeny stromů. Houba Chaga se po staletí používá na Sibiři a dalších částech Asie jako lék na posílení imunity a zlepšení celkového zdraví. Podle výsledků vědeckých studií dokáže bojovat proti zánětu i rakovině, snižuje hladinu krevního cukru a snižuje cholesterol.

Hericium (korálovec)

Houba Hericium je známá také jako Lion’s mane, a to proto, že svým vzhledem připomíná lví hřívu. Tato houba obsahuje bioaktivní látky, které mají mnoho příznivých účinků na organismus. Obzvláště přínosná je pro mozek, srdce a střeva. Vědci se navíc domnívají, že by konzumace této houby mohla chránit před demencí a že pomáhá zmírňovat příznaky deprese a úzkosti.

Obrázek: Houba Hericium je známá také jako Lion’s mane. Zdroj: strankycinskemediciny.cz

Maitake (sírovec)

Houba Maitake divoce roste v částech Japonska, Číny a Severní Ameriky. Tato houba je druhem adaptogenu, adaptogeny pomáhají tělu bojovat s duševními i fyzickými obtížemi. Podle laboratorních výzkumů může být Maitake účinná při léčbě některých onemocnění, ke kterým patří například rakovina nebo cukrovka 2. typu.

Praktické rady pro užívání léčivých hub

Jak léčivé houby správně užívat, abyste z jejich účinků vytěžili maximum? Prvním krokem je správný výběr hub od ověřených výrobců na základě obtíží, které chcete řešit. Léčivé houby je možné kombinovat, jejich kombinace může posílit jejich účinnost, opět je ale důležité vybrat správné druhy. Houby můžete užívat v několika formách (čerstvé syrové houby, sušené houby, tablety, prášek, extrakt). Dávkování by se mělo odvíjet od toho, o jakou formu se jedná, na každém balení by mělo být uvedené přesné dávkování, podle kterého byste měli postupovat.

Časté otázky a omyly

Pojďme si přiblížit ještě několik častých otázek a omylů spojených s léčivými houbami.

Za jak dlouho je možné pozorovat účinky hub?

Doba, za kterou začnou houby účinkovat, je individuální. Obvykle se ale pohybuje v řádu dnů nebo měsíců.

Jsou léčivé houby vhodné i pro děti?

Ano, je ale potřeba dávku přizpůsobit věku.

Obsahují léčivé houby vitamin D?

Často se má za to, že žádné rostliny neobsahují vitamín D, který je velmi vzácný a většina lidí ho má nedostatek. Léčivé houby však vitamín D obsahují.

Jsou všechny medicinální houby jedlé?

Všechny léčivé houby jedlé nejsou, jen velmi malé procento z nich je však jedovatých a naprostá většina léčivých hub je zdraví prospěšná.

Závěr

Léčivé houby, jež jsou jedním ze základních pilířů tradiční čínské medicíny, přinášejí řadu prospěšných účinků na lidské zdraví potvrzených vědeckými studiemi. Představují tak jednu z cest, jak pečovat o své zdraví za využití těch nejcennějších přírodních zdrojů.

Doporučené zdroje a literatura

Chcete se o léčivých houbách dozvědět více?

Obecné informace o léčivých houbách:

Představení jednotlivých léčivých hub:

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?