Šungit: Kámen života a jeho účinky

Že jste o něm nikdy neslyšeli? Je na čase to napravit. Šungit je totiž kámen, který vám pomůže od mnohých neduhů, má blahodárné účinky a dokáže vyčistit vodu. Kde se tento černý kámen vlastně vzal a proč byste se nad jeho pořízením měli alespoň zamyslet?

Co je to šungit?

Šungit je polyminerální uhlíková hornina, která je pojmenovaná podle místa, kde byla poprvé objevena – karelské vesnice Šunga u Oněžského jezera. Na první pohled se jedná o černý neprůhledný kámen.

Pokud si myslíte, že vás nějaký obyčejný kámen nemůže zaujmout, vydržte. Jedná se totiž o téměř čistý nekrystalický uhlík, který vzniknul nejspíš z mikroskopických řas a má neobyčejné složení. Pro svůj původ vyniká specifickou strukturou, vlastnostmi i blahodárnými účinky.

Je starý přibližně 2 miliardy let. Od 18. století tvořil hlavní surovinu pro směs černé malířské barvy, později našel své místo ve stavebnictví. Carem Petrem Velikým se ale také začal využívat k léčbě. Car dokonce založil v oblasti Karélie šungitové lázně. Právě pro své blahodárné účinky dnes tato neobvyklá hornina zažívá renesanci.

Jaké jsou účinky šungitu?

Spektrum využití tohoto kamene je vskutku široké. Přirozeně z vody odstraňuje až 95 % těžkých kovů, pesticidů a dalších škodlivých látek.

Kromě čištění vody pomáhá vyrovnávat její pH a zvyšovat kvalitu. Vodu také obohacuje o celou řadu prospěšných minerálů, makroživin i antioxidantů, čímž pozitivně působí na trávení a imunitu. Je také odolný proti korozi, je vodivý a odfiltrovává elektromagnetické a rádiové záření.

💡 Kde koupit? Šungit mají třeba na Econea.cz.

K čemu použít šungit?

Šungit se používá pro přípravu pitné vody v průmyslových systémech, využívá se ale také ve studnách. Čistí odpadní vodu z městských domácností, užívá se pro přípravu vodních bazénů.

Doma s ním můžete filtrovat vodu, vyrovnávat její pH i obohacovat ji o zdraví prospěšné látky. Toho všeho docílíte díky šungitové drti. Získáte tak vodu plnou minerálů a makroživin, bez zákalu. Jejím pitím si ulevíte také od bolestí hlavy, dýchacích potíží i nachlazení.

Šungitová voda se využívá také pro kosmetické účely. Vyhlazuje pokožku, zlepšuje její pružnost. Pomáhá zbavovat akné, dodává lesk vlasům, posiluje je.

Šungitová voda léčí zranění

Vodu ze šungitu ale využijete i na obklady. Gázy namočené v šungitové vodě přikládejte na postižené místo alespoň na 1,5 hodiny. Pomáhají s hojením popálenin i odřenin, léčí bolesti kloubu, svalů i křečové žíly.

Mírně ohřátá šungitová voda se dá kloktat. Vyplachovat ústní dutinu s ní můžete při krčních onemocněních, angíně, zánětech dásní, bolesti zubů i parodontóze.

V šungitové vodě se můžete i koupat. Zklidňuje a uvolňuje svaly, odstraňuje stres a únavu, urychluje proces hojení drobných ran a odřenin, ale působí velmi pozitivně také na nejrůznější ekzémy, plísně, loupání kůže.

Existuje také šungitová mast nebo balzám ze šungitu, který působí proti bolestem kloubů a zad a je skvělý na záněty různého druhu.

O šungitu se dočtete také v této knize.

Šungit jako šperk?

Možná jste také slyšeli o šungitu, která si můžete umístit na krk. V poslední době jsou minerální šperky stále oblíbenější, a šungit patří mezi ty nejvíce vyhledávané. Šungit určený pro filtraci vody se v rukou špiní, ale leštěné varianty tohoto minerálu najdete v mnoha obchodech jako součást různých šperků.

Přívěsky či náramky ze šungitu nebo šungitové korálky mají chránit před negativními vlivy, posilovat imunitu, dodávat energii, sílu a sebejistotu. Šungit je také nosičem ženské energie, napomáhá duševnímu klidu a rozhodnosti a pro hlubokou meditaci se využívá jako kyvadlo.

Šungit jako pyramida

O účincích pyramid věděli své už egyptští faraoni. Pyramidy ze šungitu kombinují účinky pyramidální energie, která má pozitivní vliv na energii a harmonii, a léčivého kamenu, který tyto účinky ještě podpoří.

Šungitové pyramidy se pak používají pro odstranění takzvaných geopatogenních zón (elektromagnetické záření, která má nepříznivé účinky), záření televize, mikrovlnky, počítače, a podobně.

Příčinou dlouhodobého podráždění a neklidu mohou být právě patogenní zóny. Šungitové pyramidy pomáhají nepříznivé působení elektromagnetických polí odstranit, stačí je mít v pokoji.

Nezapomeňte ale, že pyramidy musí být vždy orientované podle světových stran, také by neměly být umístěny pod postelí.

Návod: Jak připravit šungitovou vodu?

Na šungitovou vodu potřebujete šungitovou drť. Mělo by se jednat ideálně o kousky nebo šungitové úlomky. Příliš se nedoporučuje prášek, jemná drť nebo písek. Kde šungitovou drť ale koupit, aby byla v ideální konzistenci a struktuře? Najdete ji na e-shopech s ekologickými i přírodními produkty, ale lze ji zakoupit i v obchodech s minerály, v lékárnách, některých drogeriích.

Balení šungitové drti obsahuje oblázky, které se před použitím omyjí studenou vodou. Do skleněné nádoby nalijte 3 litry vody z kohoutku a zhruba 300–500 gramů šungitové drti – kousků. Drť začne působit již za 30 minut. Dokonale čistou vodu budete mít za jeden den. Do té doby ji umístěte na tmavé místo.

Po uplynutí požadované doby 24 hodin vodu přelijte do jiné nádoby, v té původní ponechejte přibližně půl litru vody, která obsahuje zbytky znečištění a drti. Tu dále promyjte v pitné vodě, a můžete ji hned použít znovu. Životnost jedné takové drti je zhruba 6 měsíců používání.

Jak se o šungit starat a jak jej udržovat?

O šungit je také třeba pečovat, byť údržba není nijak náročná. Po každém použití jej pořádně propláchněte pitnou vodou. Jednou za měsíc nechejte drť v roztoku z jedlé sody, kuchyňské soli nebo octu, a to přibližně 2–3 hodiny.

Roztok jej pročistí a prodlouží tak životnost. Poté jej z něj vyjměte a propláchněte opět proudem pitné vody.  A vzhůru do dalšího užívání!

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?