Čistota půl zdraví? O vzduchu v domácnosti to platí dvojnásob!

Velkou část svého života trávíme ve vnitřních prostorách. Ať už je to doma, v obchodě nebo v zaměstnání, měli byste dbát o kvalitu vzduchu, který dýcháte. Předejdete tím mnohým zdravotním komplikacím. O čištění vzduchu v domácnosti se hravě postará čistička vzduchu nebo kvalitní klimatizace.

Nejčastější zdroje znečištění 

Co vlastně ovlivňuje kvalitu vzduchu? Jedním z hlavních ukazatelů je vlhkost, která by neměla překročit 40–60 %. Příliš suchý vzduch má nepříznivý vliv na vaši pokožku, způsobuje kašel a pálení očí. V nadměrně vlhkém vzduchu se zase rychleji množí bakterie, plísně a roztoči, které potrápí zejména alergiky a osoby s dýchacími potížemi.

Mnohdy podceňovaným parametrem kvality vzduchu je také jeho teplota – například v obývacím pokoji by se v topné sezoně měla držet okolo 21 °C, v létě by neměla přesáhnout 26 °C. Vzduch navíc může obsahovat nebezpečné plynné látky, jako je oxid uhelnatý, který vzniká nedokonalým spalováním, nebo formaldehyd, jenž se uvolňuje z nábytku, podlahových krytin nebo čisticích prostředků.

Větrat nestačí

Abyste doma zajistili lepší ovzduší, doporučuje se pravidelně a intenzivně větrat. Větráním by ale péče o čistý vzduch rozhodně neměla skončit. Záleží totiž také na tom, jaká je kvalita ovzduší za vašimi okny.

Kvalita vnějšího a vnitřního vzduchu jsou totiž vzájemně provázané. Bydlíte-li blízko k přírody, připravte se na pylovou sezónu. Pokud se vaše bydliště naopak nachází v centru města nebo u rušné silnice, bude vnější vzduch obsahovat smog, prach a výfukové plyny.

Dýchejte skutečně čistý vzduch

Pokud chcete mít domácí kvalitu vzduchu skutečně pod kontrolou, pořiďte si zařízení, které zachytí i ty nejmenší částice. Kvalitní čističky vzduchu nebo klimatizace do bytu s jedinečnou technologií Flash Streamer jsou zárukou zdravého a čistého vzduchu. Tato inovativní technologie využívá k rozkladu škodlivých látek masivní elektrický výboj, který navíc dokáže deaktivovat i více než 99,9 % bakterií a virů.

Kvalitní čističky vzduchu nebo klimatizace do bytu s jedinečnou technologií Flash Streamer jsou zárukou zdravého a čistého vzduchu

Čističky vzduchu Daikin účinně zachytí prach a nečistoty pomocí elektrostatického HEPA filtru, který zachytává i ty nejmenší částice. Díky elektrostatickým silám není filtr náchylný na ucpávání a může jím procházet větší množství vzduchu.

Čističky vzduchu se zvlhčovačem se navíc postarají o to, aby měl vzduch v místnosti stále ideální vlhkost. Ochrání vás tak před vysycháním pokožky a oční sliznice i před šířením virů a bakterií. 

Čištění vzduchu pomocí domácí klimatizace 

Přívod čerstvého a čistého vzduchu vám zajistí také moderní klimatizace. Kromě toho, že je vybavená kvalitními filtry, které zachytí prach a alergeny a zbaví vás nepříjemných pachů, postará se také o ideální vlhkost a teplotu v místnosti.

Zatímco v chladnějším období vzduch vytopí, v létě vám dopřeje příjemný chládek. Díky tomu, že využívá obnovitelnou energii ze vzduchu, výrazně zvyšuje úsporu energie. Je navíc tak tichá, že její provoz ani nezaznamenáte.

Klimatizace, které neruší

Při nákupu klimatizace nezapomeňte zjistit, jaká je její hlučnost. Nadměrně hlasitá klimatizační jednotka vás totiž může rušit při práci a u citlivějších jedinců dokonce způsobit bolesti hlavy. Splitové klimatizace jsou oproti mobilním klimatizacím výrazně tišší, navíc už bývají vybaveny speciálním tichým ventilátorem vnitřní jednotky.

Plánujete-li si pořídit klimatizaci do ložnice nebo dětského pokoje, pak jistě oceníte co nejtišší klimatizaci. Vnitřní jednotky dosahují v běžném provozu průměrné maximální hlučnosti 40 dB(A), což lze přirovnat k tichému prostředí knihovny nebo kanceláře. Pokud zvažujete nákup klimatizace do bytu nebo bydlíte v tiché ulici a nechcete rušit své sousedy, měli byste navíc vybírat klimatizaci s tichou venkovní jednotkou. Ty v běžném provozu dosahují průměrně hlučnosti až 50 dB(A). To pro představu odpovídá hlasitosti rozhovoru dvou lidí nebo šumění mírného deště.

Dokonale neslyšný provoz

Na trhu jsou ale i špičkové klimatizace s velmi tichým provozem, který téměř nezaznamenáte. Hladina akustického hluku nástěnné klimatizace Perfera například může dosáhnout pouhých 19 dB(A). Tuto hlasitost lze přirovnat k šelestu listí nebo k prostředí tiché zahrady. Při jejím chodu tedy můžete v klidu odpočívat i spát. Sotva slyšitelná je také klimatizace Ururu Sarara.

Podle čeho dále vybírat klimatizaci

Při výběru klimatizace zohledněte i další vaše požadavky. Zamyslete nad tím, jaké funkce by měla splňovat. Očekáváte od ní pouze osvěžení během parních letních dní, nebo ji na podzim využijete také k vytápění místnosti? Přejete si, aby vám navíc zajistila přísun čistého a zdravého vzduchu?

Multifunkční klimatizace Ururu Sarara například účinně chladí i vytápí, větrá, čistí vzduch, a navíc si poradí i s jeho zvlhčováním a odvlhčováním. Neméně důležitý je také výkon klimatizace. Čím větší je místnost, do níž zařízení vybíráte, tím větším výkonem by měla klimatizace disponovat. Dalším podstatným kritériem při výběru klimatizace je počet místností, které chcete chladit nebo vytopit.

Domácí klimatizace ve variantě multisplit umožňují k jedné venkovní jednotce připojit až pět vnitřních jednotek. Díky tomu jednoduše vytopíte nebo vychladíte najednou až pět místností. Jistě vám také záleží na tom, jak bude vaše domácí klimatizace vypadat. Podle toho, do jakých prostor ji vybíráte, jsou k dispozici různé designy klimatizací – nástěnné, podstropní nebo parapetní.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?