NACHLAZENÍ v domě? Jak dospět k tuhému kořínku?

Znáte kašel, odřený nos a bolavý krk? Všechna ta nepříjemná nachlazení a virózy? My bohužel moc dobře. Od té doby, co máme děti, jsme v průběhu roku pravidelně nachlazení a nemocní. Letos nás dokonce zastihla viróza na samém začátku podzimu.

Je to nepříjemné, ale naštěstí existuje několik přírodních způsobů, jak s mírným nachlazením vyrazit do boje. A občas i vyhrát.

Člověk by řekl, že když už kombinujeme všechny ty naše babské rady, chodíme na sluníčko, otužujeme se, saunujeme, bude to rok od roku lepší. No, bohužel. Každá dětská nemoc a nachlazení potřebuje hlavně čas a trpělivost.

TIP: Přečtěte si také článek s výsledky analýzy 14 nejčastěji používaných metod léčby nachlazení.

Vincent s angínou a Lily se zánětem průdušek. Nachlazené děti = těžký život rodičů
Vincent s angínou a Lily se zánětem průdušek

Tělo je během nachlazení oslabené, ale někdy postačí pár domácích receptů, trpělivost a budete fit. Zkuste některé z následujících tipů a uvidíte, třeba zaberou rychleji než konvenční lék. Občas není nic jednoduššího než využít síly přírody a vyzkoušet pár babských rad.

Prosím, neberte tento článek jako návod, jak se uzdravit bez lékařů. Někdy to opravdu nejde a odborníka musíte navštívit. A jestli vás napadne další babská rada, napište prosím do komentáře. 🙂

Na nachlazení: Lékaři versus příroda, trpělivost a pevné nervy

Ne všichni jsme ochotni zkoušet „uzdravování po domácku“. Někdo zase nepovažuje za správné naběhnout k lékaři a nechat si předepsat léky nebo antibiotika.

Moje kamarádka mi jednou napsala

„Ve středu mi Honzík odpadnul se zánětem průdušek (dle doktorky). Pravda je, že jsem ho vzala do ordinace, což je co říct, protože normálně kvůli kašli a horečkám nechodíme. Ale tohle bylo už moc. Nafasoval 5 různých léků včetně antibiotik s výstrahou, že jinak skončíme v nemocnici se zápalem plic. Není zdaleka vyhráno, ale zkusila jsem trochu jiný postup bez těch léků (resp. 2 jsme nasadili – na vykašlávání hlenu a roztahování průdušek, asi z toho všeho nejmenší zlo). A hlavně bez ATB. Ale byly to nervy, jestli horečka opadne, co se bude dít… Dneska už rozdával úsměvy, bez horečky, ale ten ošklivej kašel tam teda je. No, uvidíme. Eukalyptus smrdí celým barákem. Modlím se, ať mu to nesestoupí na plíce. Je to těžké rozhodování.“

Zdá se vám to jako hazard? Tak raději můj článek nečtěte. Když je vám přístup aspoň částečně sympatický a věříte, že na nemoci nemusíme mít antibiotika a občas to chce čas a nepanikařit, pak jste tu správně.

13 babských rad na nachlazení

Letní otužování – solární sprcha

Ano, tohle není tip na podzimní rozjeté nachlazení. Ale třeba tím inspiruji do příštího roku. Adam koupil solární sprchu na 35 litrů. Přes celé léto jsme se večer sprchovali venku, občas ve studené vodě.

Máme štěstí, že bydlíme u lesa. Občas děti hodně nahlas nesouhlasily 🙂

Otužování zvyšuje pružnost cév, zlepšuje se výkonnost srdce, stabilizuje se hladina cholesterolu a dokonce se posílí i nervový systém. Vyplavuje se při něm endorfin. Jestli se chcete otužovat plaváním v chladné vodě a vystavovat se dlouhodobě chladu, nejdříve si o tom něco nastudujte. Já tu mluvím o otužování v chladné, ale snesitelné vodě pod solární sprchou.

Solární sprcha jako prevence proti nachlazení
Solární sprcha

Vyzkoušejte rýmovník

Nenápadná, světle zelená rostlinka, která se hodí na parapet do každé domácnost. Její výrazná mentolová vůně vás uchvátí a zbaví rýmy. Říká se jí také: Oregano kubánské nebo Ekalyptus mexický.

Na rýmu a nachlazení čichejte rýmovník
Rýmovník

Jak s rýmovníkem nakládat?

Listy jsou po promnutí mezi prsty dost dužnaté, a tak si můžete šťávu jednoduše namazat na celý nos a jeho okolí.

Nebo si pomažte místa těsně pod nosními dírkami. Pokud vám silná vůně nevadí, tak si jí vetřete rovnou do nosních dírek.

Nevyužité lístky se zalijte horkou vodou a můžete popíjet velmi chutný čaj. Rýmovník můžete také inhalovat.

Předtím, než rýmovník nasadíte proti rýmě, otestujte, jestli na vás jeho vůně není příliš aromatická. Mohla by vás rozbolet hlava.

Inhalujte mátu nebo šalvěj

Inhalace je velmi starý a dobrý způsob, jak si ulevit od rýmy či nachlazení. Do litru horké vody nasypejte 50 gramů vybrané bylinky (či kombinace), zamíchejte a pár minut louhujte. Následně si přes hlavu přehoďte ručník a inhalujte asi 20 minut.

Dejte si pozor na výběr bylin. Ne všechny jsou pro každého vhodné. Neinhalujte při zánětech či astma. Dejte pozor, ať se vy nebo děti neopaříte horkou vodou. Při inhalaci zůstávejte vždy v blízkosti malých dětí.

Proti bolesti v krku kloktejte sůl

Starý, ale účinný trik, jak zatočit s bolestí. Sůl postupně vysušuje zadní část hrdla a to má za následek neobyvatelné prostředí pro bakterie.

Připravte si šálek teplé vody a 2 lžíce soli. Vše dobře promíchejte a pár minut kloktejte. Dostaňte tekutinu co nejvíce do zadní části hrdla. Kloktejte jen tak, jak je vám to příjemné, ať si nevyvoláte dávivý efekt. Kloktejte až 4x denně.

Pijte tak trochu jiný čaj

Čaj s medem a citrónem známe všichni. Dobrá volba při nachlazení. Ale znáte tuhle variantu, která je při nachlazení účinnější?

Recept na tenhle čaj není vůbec náročný

Většinu ingrediencí doma máte. Na jeden čaj potřebujete:

  • 2 hrnky vody,
  • šťáva z půlky citrónu,
  • skořice (1 ks nebo lžička),
  • lžička vymačkaného zázvoru,
  • lžička cayennského pepře,
  • lžička kurkumy,
  • lžička hřebíčku
  • a 2 lžičky medu.

Vše kromě medu přiveďte k varu, ztlumte a nechte 10 minut mírně vařit. Poté zceďte a přidejte med. Dobrou chuť.

Zlaté mléko

Obdobný recept jako na čaj je i recept na zlaté mléko.

  • 1 hrnek mléka (živočišného nebo jiného rostlinného)
  • 2 polévkové lžíce čerstvé kurkumy nebo 1 lžička mleté sušené
  • 1/2 lžičky skořice
  • špetka cayennského nebo černého pepře
  • 1 lžíce medu
  • 1 lžička másla

Zahřejte mléko v hrnci spolu s kořením, máslem a krátce povařte. Přeceďte mléko do sklenice a jakmile trochu zchladne, přidejte i med.

Zlaté mléko na nachlazení. Chutná i dětem
Zlaté mléko na nachlazení. Chutná i dětem

Echinacea – dar přírody

Většina z nás tento název zná, ale co to vlastně je?

Echinacea je bylinka, která má původ v Severní Americe. Český název zní Třapatka nachová, což je odvozeno od jejího vzhledu. Má spoustu růžovo-fialových kvítků, ale ke zpracování se používá celá.

Má antibakteriální a antivirové účinky a je tedy skvělá k léčbě zánětů dutin, středního ucha a bolavých dásní.

V jaké podobě ji můžete využít? Echinaceu koupíte jako kapky, tablety, a nebo čaj. Když máte zahrádku, můžete si ji i vypěstovat a usušit.

Udělejte si cibulový sirup proti kašli

Nepříjemného kašle se můžete zbavit pomocí sirupu z cibule a medu. Cibule obsahuje látku alicin, která se považuje za silné přírodní antibiotikum. Má antibakteriální a fungicidní účinky a také rozpouští hleny. Sirup je velmi dobrý, takže ho s klidem můžete dát i dětem.

Jak na cibulový sirup?

Stačí smíchat nadrobno nakrájenou cibuli s několika lžícemi medu a nechat přes noc odstát. Následně sirup podávejte 3x denně po lžičkách.

Když jste nachlazení, vyzkoušejte zázračný chutný sirup: med s cibulí.
Zázračný chutný sirup

Lipový čaj pomůže ke snadnému odkašlávání

Lípa není jenom národní strom, je to také účinný pomocník při nachlazení. Ve formě čaje ho můžou pít těhotné ženy, větší děti a dospělí. Čaj je možné v období chřipek pít častěji, ne ale dlouhodobě. Pro jeho močopudné účinky se celoroční pití nedoporučuje.

Lipový čaj je skvělý při suchém kašli, nervozitě či špatném trávení.

Nosní olej baby pro ty nejmenší pacienty

Malé děti mají velice citlivé nosy a tak není dobré používat silné nosní kapky. Neaplikujte dětem kapky, které používáte vy.

Chcete nosní olej také vyzkoušet?

V případě, že má vaše dítě ucpaný nos, kupte nosní olej, který zabrání množení bakterií a vysychání sliznice. U starších dětí olej aplikujte do nosní dírky u mladších postačí vetřít olej vatovou tyčinkou na začátek dírky.

Nosní olej obsahuje rostlinné a éterické oleje, které jsou přizpůsobené i těm nejcitlivějším nosíkům.

Kupujeme nosní olej od Karla Hádka. Ale aby vše nebylo tak zelené a přírodní, v dobách nejhorší rýmy se u nás zabydlí Nasivin pro děti.

K doktorovi chodíme, jen když je to nutné

Pokud nemáte doopravdy závažný zdravotní problém, tak návštěvu lékaře pro prvních pár dní nachlazení oddalte. Občas se stane, že se v čekárně nakazíte mnohem více a to určitě nechcete.

Nejdříve zkuste domácí léčbu. Když vám nic nepomůže a cítíte se stále stejně nebo hůře, jděte k doktorovi.

Vyzkoušejte saunování

Návštěva sauny je skvělý způsob, jak si jednoduše upevnit zdraví. Choďte se saunovat preventivně, ne až ve chvíli, kdy nemoc propukne. Během saunování vaše tělo odvede velké množství škodlivých látek, které zatěžují nejen organismus, ale i pleť.

Jaké sauny vedou na heurece?

Malou saunu si můžete pořídit i domů, instalace a provoz není žádná atomová věda. Jednu menší infrasaunu jsme pořídili před měsícem domů a teď testujeme, co to s naší rodinou udělá.

Na nachlazení vyzkoušejte saunování

Po saunování nevynechávejte rychlé zchlazení, i to k procesu patří. Ochlazením zpevníte pokožku, zklidníte srdeční tep a posílíte okrajové krevní cévy.

Uvařte si pořádný vývar

Naučte se vařit pořádně silný vývar. V době nemoci vaší nebo vašich dětí vám může pomoci s nachlazením. Nejspíše vás samotná polévka nevyléčí, ale zahřeje, zvládnete ji i pokud trpíte nechutenstvím a pomůže vám aspoň na chvíli postavit se zpátky na nohy.

Na virozy a nachlazení si dejte silný vývar
Dejte si pořádný vývar

„A co je základem poctivého vývaru? No přece trpělivost. Ať už se rozhodnete vařit vývar masový, nebo zeleninový, klíčový je pro vás čas. Na kuřecí vývar vám dobře poslouží celé kuře, ideálně naporcované a bez kůže. Kuře vařte pozvolna 2 hodiny společně s celerem, mrkví, petrželí a cibulí, pár kuličkami černého pepře. Solte jen v případě, že jej chcete po uvaření rovnou jíst. Pokud jej plánujete používat jako základ pro další vaření, nesolte jej. V takovém případě vývar uchovejte v lednici nebo v mrazáku.“

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?