Jak začít s jógou? Snadno, mrkněte na tyto tipy

Jak začít s jógou, v čem ji cvičit, jaké jsou typy jógy a k čemu vůbec jóga je? Pokud se vám podobné otázky honí hlavou, už nemusí – máme pro vás odpovědi! Vysvětlíme vám, jak začít, co je k józe potřeba, a hlavně to, proč je tak super. Jdeme na to!

Hned zkraje pro vás máme dobrou zprávu: s jógou můžete začít velice snadno, stačí chtít. Kromě pohodlného oblečení a jógamatky k ní totiž nic speciálního nepotřebujete. Pokud tedy máte chuť se do toho pustit, už jste jednou nohou jogíni.

Pokud tedy máte chuť se do toho pustit, už jste jednou nohou jogíni

Co je to jóga?

Jestli existuje cvičení pro každého, je to právě jóga. Jóga je soustava indických nauk, které vám ukážou, jak naslouchat sami sobě i svému tělu, a dost možná vám změní život. Slovo jóga má krásný význam – znamená splynutí, sjednocení. S čím? Se svým tělem, s ostatními, s celým světem… Jóga totiž dokáže zázraky. Je přínosná pro naše tělo, mysl i duši.

Kouzlo je v tom, že jógu může cvičit opravdu každý, bez ohledu na věk, váhu, postavení nebo finanční situaci. Z mnoha druhů si mladí, starší i nejstarší, širocí i tencí, malí i velcí vyberou, co je to pravé zrovna pro ně.

Kde cvičit jógu?

Internet je přímo nabitý videi s jógou, ať už jde o povídání o jógové filozofii, nebo lekce zdarma. Ke vzdělávání v této oblasti tedy potřebujete jen internetové připojení, a tak můžete začít klidně u sebe v obýváku, stačí jen mít hodinku klid. Pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčku nebo vonnou tyčinku pro pohodovou atmosféru a hurá do toho. Nikdo vás nebude rušit a můžete se soustředit jen sami na sebe.

Skvělým řešením pro začátek je ale také skupinová či individuální lekce jógy s instruktorem, který vás provede všemi jóga cviky a poradí vám, jak správně dýchat, jak jednotlivé cviky provádět, i s čímkoliv dalším, co budete chtít vědět.

A jedno vám můžeme slíbit – ať už se rozhodnete pro cvičení doma, nebo pro lekce s instruktorem, vězte, že vás čeká úžasná cesta.

Vyberte si ten správný styl jógy

Mysleli jste si, že jóga je jen jedna? Ale kdepak! Seznamte se s jednotlivými typy jógy, ať si můžete vybrat ten, který vám bude nejvíc vyhovovat.

Vyberte si ten správný styl jógy

Typy jógy, se kterými se setkáte nejčastěji:

  • Hatha jóga – Základní forma, nenáročná, ideální jóga pro začátečníky.
  • Bikram jóga – Tady se pořádně zahřejete. Bikram jóga se totiž cvičí ve 42 °C. Díky teplu více spalujete a zlepšujete svou flexibilitu.
  • Hot jóga – Tento druh jógy se cvičí v místnosti, kde je o něco méně stupňů než při bikram józe. Zvyšuje kapacitu plic, posiluje srdce a prospívá dobré náladě.
  • Aštanga jóga – Aštanga jóga má pevně daný systém šesti sekvencí, kdy je tempo poměrně vysoké a pozice náročnější než u hatha jógy.
  • Power jóga – U power jógy naopak pozice nemají stanovené pořadí, a tak pro každou lekci může být jiná sestava. Power jóga bývá rychlá a parádně při ní spálíte kalorie.
  • Těhotenská jóga – Speciálně vyvinutý druh jógy pro nastávající maminky. Práce s dechem je dobrou přípravou na porod, benefitem je i zpevnění pánevního dna.
  • Vinyasa jóga – Dynamické cvičení, které je zaměřené hlavně na sladění pohybu s dechem.

Mějte správné vybavení

V čem cvičit jógu? V čemkoliv, v čem se budete cítit pohodlně, sami sebou a uvolnění. Doporučit můžeme legíny nebo tepláky, které vás nebudou nikde škrtit, a top nebo tričko, které se nebude shrnovat – to kdybyste stáli hlavou dolů. Ideální výbavou pro ženy jsou hlavně sportovní podprsenky, díky kterým vše bude držet tam, kde má.

Ideální výbavou pro ženy jsou hlavně sportovní podprsenky, díky kterým vše bude držet tam, kde má.

A co podložka na cvičení? Pro začátek vám bude stačit klasická pěnová karimatka. Až se ale trochu otrkáte, možná budete chtít přejít na kvalitnější jógamatku – v tom případě se při výběru zaměřte na to, aby podložka neklouzala a byla odolná. Ideální tloušťka je okolo 3–4 mm.

Hodit se může také blok a popruh (ale vůbec nic se nestane, když budete cvičit bez nich). Blok pomáhá při pozicích, kdy se snažíte dosáhnout na zem, díky popruhu se zase více protáhnete. A kdyby vás zajímalo, co na jógu říká vaše tělo, snadno to můžete pozorovat pomocí chytrých dámských hodinek, které monitorují veškerou vaši aktivitu.

Nespěchejte na sebe

A to nejdůležitější na konec – nespěchejte. Jóga nemá bolet, proto vždy jděte jen tam, kam vás tělo pustí. Pokud vám něco nejde hned, nebuďte kvůli tomu na sebe naštvaní a nechtějte se za první týden naučit všechny jógové cviky. Všechno má svůj čas a jóga je perfektní právě k tomu, aby vás naučila trpělivosti. Sami uvidíte, že ta se tady královsky vyplatí. Připraveni? Tak Namasté!

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?