Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl

Osobně diety nepovažuji za nic, co má místo v magazínu o „zdraví z přírody“. Když jíme střídmě a zapojíme pohyb, nemusíme vyhledávat diety. No jo, ale pak jsou tu Ti, kteří dietní stravování potřebují primárně ze zdravotních důvodů a vhodně zvolená dieta je na místě. Keto dieta (ketogenní) slaví neuvěřitelný boom a tak jsem se rozhodla zjistit proč tomu tak je. Zeptala jsem se Filipa Degla, majitele e-shopu Ketofit.cz na pár otázek.

Filip Degl, majitel e-shopu Ketofit.cz
Filip Degl, majitel e-shopu Ketofit.cz

Filipe, zdravím Vás. Jak jste se dostal k Vašemu podnikání – profesionální výživě pro sportovce? Jaká cesta Vás dovedla ke keto dietě?

Ve zkratce jsem začal díky sportu a díky víře v to, že doplňky stravy mohou zlepšit život lidem v okolí. Rodině, babičce, lidem v okolí…

Teprve zkušenostmi, léty jsem zjistil, kde je to jen marketing a co skutečně do určité míry může pomoci. Proto se nejraději poslední léta soustředím na náhrady stravy. Tedy něco, co se jídlu blíží nejvíce. Ale pozor nevěřím na totální a dlouhodobou náhradu stravy. Jak některé firmy prezentují. Já tu svoji tvorbu s oblibou nazývám vaření. Protože ono to tak v podstatě vzniká (produkt). No a zrovna ke ketodietě jsem se dostal tak, že jsem pro jednoho zadavatele dotáhl vývoj a pak jsem mu i vyráběl produkt keto diety.

Vyráběli jsme pro něj tisíce kilogramů, to s sebou neslo dlouhé plánování a kontrahování věcí, které pro něho byly na míru: jako obaly, etikety, suroviny. Jednoho dne však objednávky ustaly a o pár měsíců později jsem se dozvěděl, že už má svoji výrobu. Měl jsem tisíce hotových výrobků, nakoupených obalů pro ně a tuny surovin pro další výrobu. Tak jsem se dostal k výrobě a prodeji vlastní značky ketodiety.

Držíte keto dietu? Dejte si dezert Panna cotta
Držíte keto dietu? Dejte si dezert Panna cotta

O čem je přesně keto dieta? Jaká je její historie? Z čeho ketogenní strava vychází? A jaký je rozdíl mezi lowcarb a keto dietou?

Lowcarb je taková mírnější verze ketodiety, kdy nesnižujeme příjem sacharidů ze stravy tolik jako při keto dietě. Nejsme v ketóze, protože můžeme přijímat až trojnásobné množství sacharidů, než je tomu u keto diety. Řekněme, že je dovoleno okolo 100 až 150 g sacharidů na den.

V historii jsme mohli zaznamenat lékařské snahy zmírňovat epilepsii nebo její projevy bez medikace. Podobně se objevovaly pokusy srazit nadváhu u morbidně obézních osob. Tyto postupy měly úspěch na docela veliké procento případů. V komerční oblasti se tím pochopitelně inspirovali, protože takové úspěchy nemohly zůstat bez povšimnutí. A tak jsou nejčastěji zmiňovány Atkinsonova dieta nebo Dukanova dieta, ale těch variant s různými obměnami bylo mnohem více.

K čemu při ketogenní stravě dochází v těle?

Lidově řečeno dochází k odbourání nepříjemného pocitu, hladu a slabosti. Při normální hladovce totiž kolísáte mezi dočasným dostatkem sacharidů a jejich vyčerpáním, což se může otočit několikrát během dne. Projevy jsou docela nepříjemné a je to v podstatě jako ketochřipka.

U keto diety tu bariéru překonáte jedinkrát a projdete si ketochřipkou na začátku a pak už jste v pohodě. Samozřejmě neplatí to na 100 % populace, jsou i lidé, pro které to není. 

Při ketogenním stravování jednoduše není kde brát jinde (sacharidy nejsou), tak se jde na tuky. A tělo je začne likvidovat. Nezbytnou podmínkou je kalorický deficit. Jinými slovy, že je správně nastaveno množství jídla.

Co dělá tuto dietu tak oblíbenou?

Že s jistotou funguje na většinu populace. Je to prostě velice snadné, dostupné řešení, jak se zbavit nadváhy. Pokud tomu rozumíte, můžete si ji sestavovat a připravovat sami. Jenže většina populace má svých starostí dost, ráda využije, že je všechno uděláno a předem připraveno. To je myslím si hodně silný klad.

KetoFit - reklama, která láká na krásné tělo - lákavé, ale vše s mírou.
KetoFit – reklama, která láká na krásné tělo – lákavé, ale vše s mírou.

Jaké jsou povolené, a naopak zakázané produkty u keto diety? Jaké skutečné potraviny patří do keto jídelníčku?

 V keto dietě, kdy shazujete tělesný tuk, a ještě se nevracíte k normální stravě, je dovoleno v množství celkem 500 g za den asi jen toto:

 • zelená okurka
 • listový salát
 • ředkvička
 • ředkev
 • kedlubna
 • brokolice
 • květák
 • kapusta
 • cuketa, dýně, lilek (například mírně orestované kousky na dýňový salát)
 • řapíkatý celer
 • celer
 • kyselé zelí (pozor vyhněte se cukrovanému nálevu, např. domácí původní recept)
 • hlíva ústřičná
 • červená řepa čerstvá
 • oříšky/semínka (nesolené, nepražené – 10 g / den)
 • houby – hlíva, žampiony, hříbky – 100 g / den
 • šery rajčátka pouze 100-200 g jednou za 2-3 dny 
 • avokádo jednou za 2-3 dny
 • olivy (10 g za den)

Cokoliv dalšího ze zeleniny, pokud to v kalorických tabulkách nemá více využitelných sacharidů pro člověka, než mají výše uvedené druhy zeleniny.

Našla jsem informaci, že máte nejraději pravou českou kuchyni bez náhražek. Nepřemýšlel jste, jestli by nebylo možné zájemcům o keto dietu nabídnout opravdové jídlo třeba ve formě keto krabiček?

Tento nápad už spatřil světa. Projekty na podobné vlně se mi líbí, přinášejí nám do životů pestrost. Jenže to budou to vždy menší speciálky pro segment trhu. KetoFitu se sní ročně pořádné miliony porcí, to bych vařit v kuchyni nechtěl “smích”. Výhodou, kterou dává KetoFit, je kompaktnost a trvanlivost. Například chléb díky výrobě „clean room“ a houževnatému obalu, si udrží svoje vlastnosti a trvanlivost 6 měsíců. Smoothie v sáčku si připravíte i na vrcholku velehor.

Nemusíme jít do extrémů. Na jednání s sebou v autě jistě nepotáhnete mixer a fresh ovoce. Smoothie produkty jsou mojí chloubou. Nejlépe ukazují, jaký game changer je instantní náhrada jídla.

Českou kuchyni mám moc rád, jenže ona vůbec nepatří do diety. Přesto jsme se rozhodli přenést co nejvíce chutí z naší kuchyně do KetoFit produktů. Proto můžeme nabídnout dietní produkty s příchutí:

Jak by mohlo vypadat denní menu člověka, který se stravuje „ketogenně“?

Pro Vás sestavím menu velmi rád…

Ó, děkuji 🙂

Ráno si dáte samozřejmě smoothiečko: trio jablko, jahoda, banán a zakápnete citronem. Den začne lehce a budete se cítit skvěle, což s s Vámi ponese celým dnem.

Ke svačině si můžete dát proteinový chléb. 3plátkové balení se vejde do kapsy a na chléb položíte, co Vám padne v obchodě do oka. Třeba český eidam a ředkve, nebo tvarůžky a česnek, pokud Vás zrovna nečeká jednání.

K obědu si vysmažíte naši vaječnou omeletu se sýrem a ozdobíte ji rukolou, polníčkem, řeřichou a pažitkou. Jako příloha může být salátová okurka. Pokud obědváte mimo domov koupíte si na benzínce horkou vodu na čaj a připravíte si KetoFit zabijačkovou polévku. Neděste se, je veganská!

K odpolední svačině to jistí obrovská SLIM protein tyčinka. Poté nemáte hlad až do večera. Já osobně ji ani nedojím.

Proteinová tyčinka SLIM PROTEIN. Když držíte keto dietu...
Proteinová tyčinka SLIM PROTEIN. Když držíte keto dietu…

K večeři, pokud jste na sladké, máme toho spoustu na výběr. Tak třeba klasika koktejl v 16 příchutích, nebo italský dezert panna cottu, můžete i francouzský croissant s KetoFit jamem. Večeříte-li obvykle vydatně, můžete si udělat fritátové nudle z našich PalaČinek a přidat je do kterékoliv naší proteinové polévky. Pokud se staráte o rodinu, vyrobíte si krutony do polévky. A to tak, že nalámete KetoFit kmínové tyčinky (mimochodem, ty jsou dobré k telce nebo při oslavách).

Nebo jiná varianta, uvaříte si během 7 minut proteinove Risoni a přidáte do proteinové polévky. Také si můžete mixovat zeleninové krémy z brokolice, dýně + Risoni. Že jsme česká kuchyně, nabízíme i proteinovou svíčkovou omáčku. Tu je možno kombinovat s malou porcí libového masa, které si můžete předchystat do lednice. Z toho vidíte, že KetoFit dieta není nudná a bude Vás bavit 🙂

Fandím stravování, kdy konzumujeme skutečné potraviny, ne instantní náhražky. Lze dodržovat keto dietu, a přitom nejíst jenom instantní a práškové produkty? Obávám se, že takové produkty jsou ochuzeny o důležité živiny a opravdové chutě.

Ano lze 🙂 Potřebujete tomu rozumět. Nebo mít čas a motivaci se tomu naučit rozumět. Popravdě ačkoliv na instantních produktech můžete výhradně žít maximálně 3 týdny, ani na čerstvě připravené ketodietě byste neměla setrvávat déle.

Nikdy to nebude pestrá strava a chybět Vám toho bude docela dost. Každopádně, pokud se do toho pustíte, určitě užívejte doplněk stravy s kompletním spektrem vitamínů a minerálů. Případů, kdy do toho někdo šel bezhlavě, padaly nebo šedivěly mu pak vlasy, takových je dost a dost.

Ketodieta v jakékoliv podobě není pestrou stravou.

Miluju rajskou polévku. Proč bych si měla místo skutečné polívky uvařit pytlíkovou? V polévce je třeba sucralosa, kolem ní je hodně otázek…

To je dobrá otázka. Odpovím nejdříve na její první část. Pokud nedržíte keto dietu, může se Vám hodit, že máte při sobě malý sáček s polévkou. Je to lepší než si koupit junk food nebo než hladovět. Občas je den blbec, že nestíháme.

Jedna proteinová keto polévka dodá tolik vhodně zvolených bílkovin a vlákniny, že na dlouho zasytí. Také obsahuje rozumné množství vitaminů a minerálů, které byste jinak bez problému pojedla z jedné porce slušně připraveného zeleninového salátu. A výhoda je, že si pak k ní musíte dát ještě sladkost :), abyste to vyvážila. Opakuji, pokud nedržíte dietu. Toto použití má především u profesionálních řidičů kamionů, PPL, Pošty…

Okolo sucralosy je hodně otázek na internetu, ale na vědecké půdě se řeší pouze hlavní otázka. A to, jestli nesnižuje počet našich střevních bakterií – střevní mikroflóru. To je hodně důležité, rozhodně bych nebagatelizoval.

Je ale potřeba říci, že nabízíme možnost volby. Uživatel si může vybrat polévky bez sucralosy i s ní. A těch se sucralosou není mnoho. Ve skutečnosti se jedná pouze o rajskou polévku a svíčkovou omáčku. Jiné slané produkty není potřeba doslazovat.

Máte na webu nějaké zajímavé recepty?

To jsem rád, že tahle otázka padla, protože nás recepty nesmírně baví. Máme celou řadu receptu keto diety a prohlédnout si je můžete zde:

Budu rád, když se inspirujete a podle toho receptu, který se Vám bude líbit, něco uvaříte.

Může se díky keto dietě zpomalit metabolismus?

Pokud mě intuice neklame, po 2 až 3 týdnech zpomalí metabolismus každá redukční dieta +- stejně. Změnit to můžete do jisté míry pouze tím, že se budete více pohybovat.

Řekl bych, ale nejsem v tom kovaný, že sacharidové vlny v jejich mnoha podobách, jsou dietou, která tolik nezpomaluje metabolismus. Je to obtížnější dieta na vůli a doporučoval bych k ní pohyb.

Lze tuto dietu držet dlouhodobě? Nebo raději jen na kratší dobu? Dle aktuální americké studie je ketogenní dieta užitečná, ale jen v krátkodobém horizontu. Studii jsem nečetla, zřejmě se jedná o tuto: „Když myši drželi dietu s vysokým obsahem tuků déle než jeden týden, konzumovali více tuku, než spálili v organismu a tuk se začal hromadit. Podrobná studie gama-delta T buněk odhalila, že v okamžiku, kdy tělo rozkládá svůj vlastní tuk, začnou buňky hromadit lipidy. V důsledku toho u myší vznikla obezita a cukrovka.“ Je možné, že si člověk na keto dietě při dlouhodobém užívání keto stravy přivolá cukrovku?

Z citace jsem vyčetl, že se jedná o vysokotučnou alternativu keto diety. Tento typ přicházel myslím jako Atkinsonova dieta nebo také CKD. Každopádně tato drobnost z ní dělá podstatně odlišný stravovací program. Dnešním dnem populární keto diety charakterizuje vysoký podíl proteinu a velmi nízký podíl tuků i sacharidů ve stravě.

Abych dal rozumnou odpověď, stojím si za tím, že tento typ stravování není vyvážený, a proto ani dlouhodobě udržitelný. Člověk by ho měl podstoupit jen na dobu nutnou ke snížení váhy. Například kvůli zdravotním rizikům. Plně a výhradně se na jídlech keto diet můžete stravovat maximálně 3 týdny.

Pak už by do toho měl mluvit lékař. Nebo přejdete do tzv. stabilizační fáze, kdy se příjem sacharidů kontrolovaně navýší, čímž si váhu stabilizujete. To slovo „kontrolovaně“ je alfa a omega úspěchu, nebo nastává jojo efekt jako slon.

Každopádně po této planetě kráčí spousta lidí, která si vzala keto styl za Korán a už se keto způsobem stravují léta. Více informací o tom nemám.

Jak se lze vyhnout jo-jo efektu po ukončení diety?

Ano. Jedině tak, že po rychlém zhubnutí přejdete do tzv. stabilizační fáze, kdy jste stále z veliké části na keto jídlech, přitom se příjem sacharidů kontrolovaně navýší, udržuje se v té výši a takto setrváte ještě pár nebo i několik týdnů. Tím si váhu stabilizujete.

Proč se tato dieta doporučuje lidem s rakovinou? Uvádí to například tato studie nebo tato. Jsou nějaká další onemocnění, které může nízkosacharidová/keto dieta zastavit? Je to prokázané studiemi?

Myslím, že spíše zpomalit než zastavit. Nejsem vědec, ale řekl bych, že to má souvislost s inzulinem, který je velmi mocný anabolický hormon. Také s vyhladověním. Ono to zní divně, ale je to tak, i rakovinná buňka musí jíst. V době půstu, v době hladovění (ano dieta je mírným hladověním) prokazatelně dochází k jistému omlazování buněk.

Buňky se opravují, než aby se množily/narůstaly. Střídmost v jídle je prokázaná prevence vzniku rakoviny. Má s tím co dělat epigenom každého z nás. A geny dlouhověkosti AMPK a mTOR, které jsou citlivé na našeho stravování.

Je nutné naplánovat si „volnější“ program během diety? Mají lidé počítat s vyšší únavou? Slyšela jsem o sacharidové chřipce… Jak se projevuje?

Určitě s ní raději počítejte. Naplánujte si volněji nebo úplně volno podle toho, jak se znáte. Žádné deadliny nebo stresy… Asi jako když jdu do hor vezmu si i pláštěnku a teplé náhradní oblečení, budu připraven. Zároveň si vyhradím dostatek času. Nemůžu očekávat zdar, pokud tomu nevytvořím příznivé podmínky.

V jakém věku je keto dieta nejvíce bezpečná nebo doporučená? A v jakém věku by se do ní naopak neměl nikdo pouštět?

Z keto diety bych vyloučil lidi do 18 let, leda by k tomu bylo doporučení lékaře.

Ale to platí pro úplně všechny redukční diety, při kterých má dojít ke snižování tělesné váhy. Samozřejmě neškodí, pokud takto mladý člověk nahradí jedno denní jídlo proteinovou tyčinkou nebo polévkou.

Pak je to prostě doplněk stravy.

Starobní lidé už většinou mají diabetes, takže spontánně přecházejí na dietu s vyšším zastoupením tuků. Pro ně by KetoFit dieta ve své podobě nebyla. Museli by si do ní tuky přidávat. Pak je jsou zde ale ještě problémy ve vysokém věku jako kolísavý tlak, srdeční projevy různých onemocnění. S nimi keto dieta také není slučitelná. Myslím si, že horní věkovou hranicí pro keto dietu je 65 let.

Ovlivňuje keto dieta hormonální balanc u žen?

Ano. Hormony ovlivňuje snad úplně všechno během našeho života, i to jak se vyspíme, jaké je počasí. Co sníme, kolik toho sníme. Takže konkrétně u diet, a proto i u keto diety.

Tělo si dobře hlídá na mnoha místech, co jsme snědli a kolik toho bylo. Každá redukční dieta je, i když to třeba nevnímáme, určitý stres nebo stresový faktor pro tělo. Protože ono (tělo) dobře ví, že mu přichází méně energie než doposud. Také má přehled o tom, z jakého zdroje energie pochází, nebo i to že je té energie méně než denní výdej energie, a že právě sahá do svých tukových rezerv.

Lze keto dietu upravovat v závislosti na alergiích nebo jiných stravovacích omezeních?

Ano lze se vyhnout mnohému. Kupříkladu laktóze, mléku, vaječné bílkovině a tak dál. Máme už několik čistě veganských náhrad stravy. U veganských produktů se nejlépe dosahuje to BEZ… toho onoho. Tento směr se mi líbí a veganské produkty keto diety budou přibývat.

Možnosti našich rukou jsou téměř nekonečné, protože ta jídla skládáme z ingrediencí tak jako kuchař. Akorát ten má omezenější možnosti. My ještě každou ingredienci umíme rozložit na menší “díly” a vybrat si z nich jen to, co chceme, zbytek zahodit. Nežádoucí například lepek nebo sóju z původní ingredience odstranit.

Filipe, děkuji Vám za odpovědi a za čas. Ať se daří.

Děkuji za možnost dlouze si popovídat na téma ketodiety. Věřím, že informace přinesou užitek.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?