Bolest ucha je jednou z nejnepříjemnějších zdravotních obtíží, se kterými se můžeme setkat, jak u dětí, tak u dospělých. Mezi nejčastější příčiny patří zánět vnějšího zvukovodu, často označovaný jako „plavecké ucho“, a zánět středního ucha. Tyto dvě nemoci, přestože postihují různé části ucha, mohou mít podobné příznaky a mnohdy se zaměňují. Jak je tedy rozpoznat a léčit?
Kde záněty středouší vznikají, co je způsobuje a koho postihují?
Plavecké ucho neboli zánět vnějšího zvukovodu vzniká před bubínkem. Nejčastěji je způsoben bakteriemi, ale také viry nebo plísněmi. Tento typ zánětu se objevuje především v létě, zejména kvůli častému kontaktu s vodou, která může v uchu vytvářet vlhké prostředí ideální pro růst mikroorganismů, dále pak u osob používajících naslouchátka nebo trpících kožními onemocněními (ekzémy, psoriáza atd.). Bývá způsoben také poraněním kůže ve zvukovodu, např. nešetrným čištěním pomocí vatových tyčinek, používáním kosmetických přípravků zvyšujících pH, přítomností cizího tělesa v uchu.
Zánět středního ucha vzniká za ušním bubínkem a je často způsoben virovou infekcí, méně často bakteriální. Setkáváme se s ním častěji v zimě a mnohdy bývá spojen s infekcí horních cest dýchacích. Toto onemocnění je nejrozšířenější u malých dětí (nejčastěji mezi 6. až 18. měsícem věku) a hlavním důvodem je odlišná anatomie ucha proti dospělým (Eustachova trubice je kratší a širší, má menší sklon směrem k nosohltanu, šíření infekce z nosohltanu do středouší je proto jednodušší než u dospělých).
Jaké jsou příznaky zánětů středouší?
Příznaky plaveckého ucha:
- bolest při žvýkání a při tahu za boltec
- možný výtok z ucha
- bolest se objevuje po vodních aktivitách
- většinou nebývá provázen horečkou
- pocit zalehlých uší, nedoslýchavost
- svědění
Příznaky zánětu středního ucha:
- pulzující bolest
- zhoršený sluch nebo zalehnutí ucha
- výtok z ucha
- často je provázen horečkou a infekcí horních cest dýchacích
- bolestivé a oteklé okolí ucha za boltcem
Jak se záněty středouší léčí?
Plavecké ucho – léčba obvykle spočívá v podávání volně prodejných ušních kapek, jenž obsahují léčivou látku s analgetickým účinkem (např. cholin salicylate), které tlumí bolest a snižují otok. Někdy je nutné provést výplach v ordinaci ORL, při kterém dochází k odplavení zánětem postižené kůže. V případě bakteriální infekce mohou být předepsány antibiotické kapky, pokud se jedná o zánět plísňového původu, pak se aplikují antimykotika.
Zánět středního ucha – předepisují se analgetika (paracetamol nebo ibuprofen) na zmírnění bolesti, nosní spreje, pomocí kterých se zprůchodní Eustachova trubice, je možné přidat ušní kapky s protizánětlivým a anestetickým účinkem. Antibiotika obvykle nejsou nutností, jejich podávání se vždy posuzuje individuálně a přistupuje se k němu zejména u malých dětí s výraznými příznaky. V případě rozsáhlého zánětu s přítomností hnisu se provádí paracentéza k úlevě od bolesti (propíchnutí ušního bubínku a následné vypuštění nahromaděného hnisu).
Prevence zánětů středouší
Plaveckého ucho – prevence zánětu vnějšího zvukovodu spočívá v udržování uší v suchu, používání ušních zátek při plavání a správné ušní hygieně (vyvarování se používání vatových tyčinek, které mohou poškodit kůži zvukovodu). Pro čištění uší se doporučuje používat vhodné ušní kapky, které pomáhají odstranit vodu a nečistoty. Výběr kapek je velmi široký, stačí zajít do lékárny a nechat si poradit, ideální jsou takové, které umí také rozpouštět ušní maz a obsahují léčivou i analgetickou složku (tlumící bolest) a jsou vhodné pro všechny věkové skupiny, nemusíte pak nic řešit, ať se nemoc objeví u dítěte nebo dospělého.
Zánět středního ucha – tomuto onemocnění obvykle předchází infekce horních cest dýchacích, proto je vodné posilovat imunitu, chránit uši v chladném počasí a naučit děti co nejdříve správně smrkat, aby se infekce nedostala do ucha.