Jak se poprat s NACHLAZENÍM dle Cochrane UK

Je tu znovu podzim. Roční období, kdy se jenom kašle a kýchá. U nás doma to moc dobře známe. Z každé strany tak slyším zaručené rady, jak s nachlazením zatočit. Co z toho jsou ale mýty a co naopak opravdu pomáhá? 

Pravděpodobně jste i vy vyzkoušeli většinu z babských rad i pomocníků z lékárny. Horký čaj s medem a citronem, echinacea, vitamín C, paracetamol, nosní kapky, inhalace páry, saunování, cibulový sirup proti kašli nebo dokonce „vypálení červa“ něčím ostřejším.

Analýza 14 nejčastěji používaných metod prevence nachlazení

Kamarád narazil na článek Just pass the tissues… Evidence on remedies for the common cold z roku 2017 a upozornil na něj sociálních sítích.

Je publikovaný na serveru Cochrane UK. Tato mezinárodní platforma sdružuje ty nejlepší vědce a odborníky, kteří provádí nezávislé odborné medicínské studie. Jejich cílem je potvrzovat či vyvracet různé polopravdy o zdraví a přinášet důvěryhodné informace, které se zakládají na vědeckých výzkumech.

Analyzuje se v něm 14 nejčastěji používaných metod, které aplikujeme při nachlazení – od přírodních po medicínské. K jakým závěrům autorka článku Lynda Ware dospěla a co na babské rady říká věda? 

Co je to podzimní nachlazení?

Běžné nachlazení je známo pod názvy nasofaryngitida, rinofaryngitida, akutní koryza nebo rýma. Jde o snadno šiřitelné infekční onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje zejména nos. Mezi symptomy patří kašel, bolesti v krku, rýma, únava a někdy i mírná horečka. Symptomy obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, některé však mohou trvat až tři týdny. 

Nachlazení mohou způsobit více než dvě stovky virů. Nejběžnější příčinou nemoci je nákaza rhinovirem. V průměru onemocní dospělý člověk nachlazením 2 – 4krát ročně a malé děti až 6 – 8krát. 

Přestože je nachlazení vůbec nejrozšířenějším onemocněním, neexistuje na něj spolehlivý lék ani prevence. Léčba je zaměřena pouze na zmírnění symptomů. Jak říkám:

“Člověk by řekl, že když už kombinujeme všechny ty naše babské rady, chodíme na sluníčko, otužujeme se, saunujeme, bude to rok od roku lepší. No, bohužel. Každá dětská nemoc a nachlazení potřebuje hlavně čas a trpělivost.”

Na co se studie v Cochrane zaměřily?

Vitamín C

V 70. letech dospěl dvojnásobný nositel Nobelovy ceny Linus Pauling k závěru, že vitamín C může zabránit a zmírnit běžné nachlazení. Ve své studii porovnával výsledky pacientů, kteří brali vitamín C a skupiny, která brala placebo. 

Tento výsledek vyvolal velký rozruch a optimismus, ovšem následovaly další výzkumy. Jeden z nich pod vedením sdružení Cochrane byl publikován v roce 2013. Tento výzkum vychází z výsledků 29 studií, kterých se zúčastnilo 11 306 účastníků a bohužel nepotvrdil Paulingova zjištění. 

Pravidelné užívání vitamínu C nesnížilo výskyt nachlazení v běžné populaci, ačkoli došlo k mírnému zkrácení trvání a zmírnění symptomů. Jediná skupina lidí, která zřejmě měla nějaký prospěch z užívání vitamínu C, byli sportovci, například maratonští běžci a lyžaři. V této skupině se riziko nachlazení snížilo na polovinu.

Výsledky výzkumů jsou tedy prozatím nejednoznačné a je potřeba vliv vitamínu C na nachlazení dále zkoumat.

Přestože jeho vliv při nachlazení může být spíše menší, nedopusťte, abyste měli jeho nedostatek. Nedostatek vitamínu C způsobuje ztrátu pružností cév, což při zvýšené námaze může vést ke krvácení do kůže (vytvářejí se modřiny) nebo kloubů. Deficit vitamínu C může mít za následek zvýšenou kazivost či viklání zubů, sníženou obranyschopnost organismu nebo pocit vyčerpanosti. 

Med

V dubnu 2018 byla na serveru Cochrane publikovaná studie, která se zabývala vlivy užívání medu na kašel u dětí. 

Studie ukazuje, že med je pravděpodobně účinný při úlevě od příznaků kašle a může být stejně účinný jako volně prodejné léky. Med se tak osvědčil jako jednoduchý lék, který nám doporučují naše babičky a který můžeme i my doporučit svým dětem a vnoučatům.

U nás doma milujeme kombinaci medu a cibule na kašel. Cibulová šťáva je sladká,  účinná a bez škodlivých látek. Obsahuje hlavně vitamíny B a C. Úspěšně likviduje bakterie a různé infekce, navíc posiluje imunitu.

Vitamín D

Všichni víme, že vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a udržuje zdravé kosti. Víte ale, že je také účinnou prevencí proti nachlazení? Tým vědců pod vedením profesora Adriana Martineau zkoumal vliv vitamínu D na infekce horních cest dýchacích. Výsledky publikované v roce 2017 dokazují, že vitamín D jim s vysokou jistotou pomáhá předcházet. 

Jelikož je klíčovým faktorem při výrobě vitamínu D dostatek pobytu na sluníčku, je jasné, že právě v zimě, kdy jsou krátké dny, ho máme nedostatek. Užívat jej proto jako doplněk stravy hlavně na podzim a v zimě se rozhodně vyplatí.

Ve zdravé výživě mi prodejce doporučil kombinaci vitamínu D3 (Cholekalciferol) a K2. Konkrétně řadu produktů Epigemic.

Perorální antihistaminika, léky na ucpaný nos a analgetika

Tyto volně prodejné léky běžně koupíte v lékárnách i drogeriích. Studie publikovaná týmem Cochrane z roku 2012 (5 117 účastníků) dospěla k závěru, že mají určitý obecný přínos při zmírňování příznaků a napomáhání zotavení dospělých a starších dětí. Je potřeba ale brát do úvahy vedlejší účinky, jako je ospalost, sucho v ústech, poruchy spánku a závratě. Tyto účinky mohou být někdy horší než samotné nachlazení. 

Paracetamol

Tým Cochrane na základě čtyř studií realizovaných v roce 2015 se 758 účastníky dospěl k závěru, že paracetamol může ulevit od ucpaného nosu a rýmy, ale pravděpodobně není účinný proti dalším příznakům, jako je kýchání, bolest v krku, kašel či malátnost. 

V této studii ale není dostatek kvalitních důkazů, a proto je potřeba ve výzkumu účinků paracetamolu pokračovat. 

Nesteroidní protizánětlivé léky 

Zní vám ten název děsivě? Tak vězte, že doma nějaké nesteroidní protizánětlivé léky máte. Patří sem vše od Aspirinu, přes Ibalgin až po Voltaren. 

Výzkum publikovaný v roce 2015 platformou Cochrane (1 069 účastníků) dospěl k závěru, že tyto léky pomáhají proti bolesti, ale ve skutečnosti nic jiného neléčí, a navíc mají mnoho vedlejších účinků, jako je například podráždění žaludku.

Antihistaminika

Studie, která zkoumala rozdíl při užívání antihistaminik a placeba, prokázala pouze nepatrný rozdíl v léčbě příznaků nachlazení. V případě antihistaminik navíc hrozí vedlejší účinky, jako je ospalost. Výzkum realizoval tým Cochrane v roce 2015 na vzorku 4 342 účastníků.

Antibiotika

Běžné nachlazení je způsobeno viry, proti kterým nejsou antibiotika účinná. Není proto překvapením, že studie z roku 2013 zkoumající vliv antibiotik při léčbě nachlazení neprokázala vůbec žádný pozitivní efekt.  

Kapky a spreje na ucpaný nos užívané samostatně

Dle studie z roku 2016 tyto přípravky mohou trochu pomoct s ucpaným nosem, ovšem není jasné, zda uvolnění nosu prospívá samotné léčbě nachlazení. Každopádně je důležité nepřekračovat doporučené dávkování.

Kortikosteroidy

Tyto léky působí jako silné protizánětlivé látky u jiných infekcí horních cest dýchacích, ale nejnovější důkazy nepodporují použití těchto léčiv ke zmírnění příznaků nachlazení. 

Studie z roku 2015 ovšem vychází pouze ze tří pokusů a je proto zapotřebí další výzkum.

Echinacea

Echinacea je bylina používána proti nachlazení zejména v Evropě a Severní Americe. Studie publikovaná v roce 2014 na serveru Cochrane ukázala, že některé produkty Echinacea mohou být při léčbě nachlazení účinnější než placebo, ale celkově je jejich efekt slabý. 

Vdechování páry

Páru inhaluje mnoho lidí v domnění, že jim pomůže účinněji odvádět hlen a bojovat s virem. Studie z roku 2017 ale jasně říká, že tato metoda nemá pro léčbu nachlazení žádný přínos.

Česnek

Jeden pokus se 146 účastníky ukázal, že užívání česneku každý den po dobu tří měsíců může zabránit výskytu nachlazení. Tyto důkazy ale nejsou velmi kvalitní a pro jejich ověření je potřebný další výzkum.

Očkování 

Tým Cochrane v roce 2017 zkoumal potenciální vakcíny proti nachlazení. Ovšem v případě očkování proti adenoviru nebyl v prevenci běžného nachlazení prokázán žádný rozdíl mezi efektem vakcíny a placeba.

Shrnutí

Je to tak – žádná stoprocentně účinná prevence, očkování ani léčba nachlazení neexistuje. Když už vás nachlazení dožene, tak hodně odpočívejte, pijte vodu a čaj, mlsejte med nebo med s cibulí. V lékárně vám poradí vhodné léky proti zánětu, bolesti a ucpanému nosu. Určitě vám postačí ty volně prodejné – ale pozor na vedlejší účinky, nepřehánějte to s nimi. Užívejte je jen pár nejhorších dní. To při obyčejném nachlazení může být jeden nebo dva.

Za jedinou účinnou prevenci můžeme z dosavadních výzkumů považovat dostatek pobytu na sluníčku – a když to není možné, užívání vitamínu D v jiné formě. 

Vše ostatní jsou s největší pravděpodobností mýty, takže další „zaručené“ rady můžete vypustit z hlavy. Hodně zdraví!

Zdroje

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně