Vánoční průvodce: Jak na EKO-Friendly a Zero Waste Vánoce?

Vánoce k nám míří bleskovou rychlostí. Přečtěte si průvodce ekologicky šetrnými Vánocemi. Najdete tu všechny zero waste tipy. Také úvahu k tomu, zda je skutečný strom udržitelnější než umělý strom.

Ve vánočním průvodci pokryjeme šaty do společnosti, čím podarovat, jak zabalit a jak si dárky přát. Samozřejmě vánoční průvodce by nebyl úplný, kdybychom nemluvili o rodinných tradicích a vánočním jídle.

Tradiční novodobé Vánoce

Vánoční čas začíná adventem. První víkend v prosinci se na většině míst rozsvítí vánoční stromeček. Všude to bliká a svítí. Po obchodech chodí davy lidí. Někteří ne, protože stihli šílenství zvané Black Friday a nakoupili plno nepotřebných věcí se slevou 20 %!

Vánoce jsou sami o sobě krásné. Kdyby člověk mohl odstínit to šílenství kolem. Jen BÝT S RODINOU a PŘÁTELI, pustit si vánoční koledy, zajít si na procházku, podívat se na pohádku. A ozdobit s dětmi vánoční stromeček.

Ano, nebývá to tak idylické. Mezitím je spousta stresu, nákupů, utracených peněz, mašlí, izolep, umělohmotných stuh, předpřipravených jmenovek. Stromečků kolem popelnic, vyhozených ozdob, který vyšly „z módy“.

Vánoce na chalupě

Než jsme se přestěhovali do rodinné chalupy, prožívali jsme městské Vánoce. Lítání po městě a hledání vhodných dárků, mezitím pocucnout svařák. Stres, lítačka, balení. Výběr stromu, nákup ozdob, zdobení. Vybalování, haldy plastu a papíru. Stromeček schnoucí a opadavý, stromeček letí z panelákového okna k ostatním u popelnic.

Ne že by se životem na chalupě něco diametrálně měnilo, ale k postupným změnám dochází. Nestresujeme se, pro sebe neděláme velké nákupy, pro děti pár hraček ano. Ale z toho v podstatě nemám strach a ani jsem neměla. Nemáme kolem sebe desítky příbuzných, u kterých by čekala další dětská hromada nepotřebných hraček.

Vánoční dekorace

Vánoční adventní věnec DIY
DIY vánoční věnec

Jak u nás vypadá vánoční dekorace?

Rozvěsila jsem 2 věnce, které už máme pár let, 2 věnce vytvořila. Rozvěsila adventní pytlíčkové kalendáře (z Lidlu, ne netvořila jsem sama) a s dětmi zkoušíme tvořit ozdoby z papírů, klacíků a provázků. Interiérová designérka ze mě nebude, ale sama mám pocit, že do těch vánočních příprav „šlapu“ každý rok víc a víc.

Adventní kalendář

K večeru sáhnu do „vánoční krabice“ a zjistím, co ještě lze použít a co už raději ne. Nečekám, že chalupu ozdobíme světýlky, ale možná pár stromečků ozdobami venku ano.

Adventní svícen máme letos nový, ale vydrží nám (doufám) roky. Je to vánoční svícen od paní Paurové z blízké vesnice.

Adventní svícen
Adventní svícen

Nevím, zda se mi podaří letos pronajmout vánoční stromeček, rozhodně se o to u nás doma pokusím (prorazit s tím přáním) a pokusím (najít dnes večer ten NÁŠ).

Tak už vím, nepodaří. U nás doma je moc velké horko a pronajatému stromečku by se tu nelíbilo. Tak bude mít ten živý aspoň místo na kompostu. Kdo stromeček pronajmout můžete, zkuste to, podívejte se raději už dnes večer:

Jaká je tedy rada pro vánoční dekorace? Použijte ty, které máte doma.

Vánoční stromek

Je více udržitelný opravdový stromek nebo umělý? Myslím, že více udržitelný je živý stromek. Když si ho půjčíte NEBO ASPOŇ zkompostujete. Až vám stromeček doslouží.

V půjčovnách vánočních stromků pěstují stromky po celý rok. To znamená, že po celý rok stromy absorbují CO2. Pokud tyhle služby využijete, ujistěte se, že stromky kompostují, takže se změní zpět na půdu bohatou na živiny.

Pokud je vaše jediná možnost vyhodit vysloužilý vánoční strom na skládku nebo k popelnicím, pak zvažte volbu umělého vánočního stromu nebo vyzkoušejte nějaké jiné nápady.

Samozřejmě, pokud již máte umělý vánoční strom, používejte jej tak dlouho, jak je to možné. Nehledejte novější a modernější každý rok. Ať vám slouží desítky let.

Z článku Nazeleno.cz:

Výroba jednoho umělého stromku spotřebuje takové množství kyslíku, jaké vyprodukuje několik stovek živých vánočních stromků za dobu svého růstu.

https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/jaky-vanocni-stromek-je-lepsi-umely-nebo-zivy.aspx

Výzdoba na stromeček a okolo domu

Náš dům rozhodně nevyhraje žádné ceny za dokonalou vánoční výzdobu. Zdobit se teprve učím. Ale protože jsem nikdy neměla bůh ví jako vánoční úchylku, přemýšlím nad tím jen tak, aby se to líbilo dětem a zabavila se s nimi. Nebo abych to aspoň částečně s nimi mohla vytvořit (a moc se u toho nestresovala 😇).

Již několik let zdobíme živý vánoční stromeček ozdobami, které rozhodně nejsou výstavní. Vždy mám chuť všechno zahodit a koupit nové, modernější, designově více koukatelné. Ale rok od roku je tahle moje touha menší. Dětem se to líbí, proč to celé měnit a nenechat vánoční ozdoby sloužit ještě pár dalších let? Myslím, že dříve nebo později se dostanu k vytříbenějšímu stylu a něco sama vyrobím a něco koupím od lidí, kteří se tím živí a umí to mnohem lépe.

Několik let jsme adventní kalendář pro děti připravovali z papírových tašek. A každý rok jsme dokonce přepisovali číslo. Ano, v době, kdy to děti ještě nepoznaly. Letos jsem neodolala a koupila adventní pytlíčky.

Dekorace ze zbytků látek

Zajímavá je dekorace ze zbytků látek, třeba ze starých triček. Známá ze společnosti Lindström, kde se mimochodem hodně řeší textilní odpad, vyrobila adventní svícen ze dvou barevných starých triček.

Dárky

S dárky je to složité. Vidím hodnotu v nákupu něčeho, co někdo potřebuje nebo chce. Ale vidím také hodnotu v nákupu zážitků, protože možná někdo něco nepotřebuje ani nechce. Ale rád si užije nějakou novou zkušenost.

Nejdůležitější je se začít bavit a skutečně zjistit, co někdo chce, než něco zakoupíte. Jak například radí v ERA nábytek:

Máte obavy, že se budoucímu obdarovanému netrefíte do vkusu? Nenápadně s ním na toto téma konverzujte. Zeptejte se: co se mu líbí, jaký je jeho vkus, jaké jsou jeho oblíbené barvy, jaký nábytek by si do interiéru rozhodně nikdy nepořídil.

www.eranabytek.cz/article/cs/nabytek-jako-darek-pod-stromecek

Myslím, že nejdůležitější, co si z této části máte odnést, je nutnost komunikace a zjištění, zda má vámi obdarovávaný vůbec o nějaký dárek zájem.

Dostávání dárků

Nikdo nechce dostat špatný dárek. Domluvte s partnerem, manželem nebo manželkou, rodiči … a připravte si seznam dárků a věcí, které doopravdy chcete. Zajistíte si, že nedostanete ani nedarujete nevhodný dárek.

Včas si každý vytvořte seznam dárků, které vás potěší a které rozhodně nevyhodíte a použijete. Je to opravdu těžké pro toho, kdo rád dává nebo dostává překvapení. Ale jak jinak než otevřenou komunikací dokážeme vytvořit udržitelné Vánoce bez stresu a zbytečného odpadu?

Jasně, nikdy nic nechodí podle plánu. Pokud dostanete nevhodný dárek, zkuste ho předat někomu potřebnému. Nebo vyměnit na swapu. A do příštího roku zkuste být důraznější.

Darování dárků

Jaký dárek chcete letos od Ježíška? Vyhodili jste ze svého seznamu věci nepotřebné a máte tam jen ty, které doopravdy potřebujete? Nebo zážitky? Nebo dokonce, místo dárků raději dostanete peníze, které dáte na charitu, zkrátka těm, kteří je více potřebují?

Myslím, že není ani ostuda přát si něco z druhé ruky. A pokud nové, vybírejte z udržitelných značek. A nebo produkty, které se určitě spotřebují.

Kde nakoupit dárky

Zkrátka zjistěte to, co si vaši přátelé a rodina doopravdy přeji a co jim přinese užitek v životě.

Dobrý nápad je darovat někomu možnost obdarovat charitu. Myslím, že by to u nás doma mohlo obstát. Tedy u dospěláků.

Koho můžete odbarovat

Darovat můžete také strom, pod stromečkem dostane obdarovaný dárkový certifikát.

Pokud se vám nápady na bezodpadové Vánoce líbí, „darujte“ ostatním také zkušenosti, rady a tipy. Pokud máte k dispozici i přírodní materiál, kterým krásně zabalíte dárky, nabídněte ho i své rodině. Máte látku navíc? Knoflíky, ponožky, mapy, které už nepoužíváte? Do všeho můžete dárky zabalit.

Možná, že když koupím pořádnou termosku na vodu, bude si můj muž kupovat méně plastových vod? Nebo dětem brčka na opakované použití místo plastových, které jim skoro vůbec nedopřeju? Nebo psovi granule bez obalu?

Nezapomeňte darovat krabici od bot dětem, které dárky nedostávají. Krabici od bot můžete darovat i online.

Darujte radost dětem v Krabici od bot
Darujte radost dětem v Krabici od bot

Balení dárků

Jakmile si vyberete perfektní dárek, co bude dál? Balení samozřejmě!

Věděli jste, že většina balicího papíru není recyklovatelná? A poté, co se to všechno roztrhne, pravděpodobně také nebude znovu použitelný.

Podívejte se na článek od Slámy v botách: Jak zabalit vánoční dárky bez balicího papíru, mašlí a izolepy.

Balení dárků dle Slámy v botách
Balení dárků dle Slámy v botách

Pro balení dárků si připravte staré nebo nové fotky, nasušené pomeranče, jablíčka, větvičky, lněný provázek nebo motouz, papírové mašličky, látky, můžete použít i oblečení, který již opravdu jinak nevyužijete. Můžete balit do šátků a ozdobit skořicí, šiškou nebo vlašským ořechem.

Vánoční tradice

Teď omrkneme vánoční tradice. V mé rodině, kde jsem měla rodiče a byla díte, jsme neměli spoustu tradic. Ale jednou z tradic byl kapr ve vaně, procházka zimní přírodou na chatu a stavění vánočního betlému s tátou.

Je spousta vánočních tradic, které se obejdou bez odpadu nebo se můžete pokusit aspoň o snížení odpadu. Od štědrovečerní večeře po vánoční stromeček.

Můžete:

  • krájet jablíčka,
  • pouštět lodičky,
  • lít olovo,
  • svobodné holky mohou házet střevíček.

Vyhněte se:

  • adventním kalendářům s (ne)čokoládou,
  • pečení velkého množství cukroví, které nakonec nesníte,
  • pojídání kaprů.

Vánoční občerstvení

Kolem jídla je toho tolik. Plýtvání jídlem, plánování nákupů potravin, nevhodná jídla a pak samozřejmě jídlo, které vůbec nepotřebujete.

Nakupte na Vánoce v bezobalových obchodech. Projděte si bezodpadovou mapu a najděte nejbližší obchody. V Táboře je třeba Bezobalu DAGI. Všechny možné mouky půjdu nakoupit právě sem.

Pokud máte zbytky, nevyhazujte. Třeba se něco hodí lidem bez domova, zvířátkům nebo aspoň na kompost. Jednoduché je kompostování u domu. Kompostovat je možné i doma. Díky kompostu můžete přihnojovat květiny, bylinky, balkónová rajčátka nebo kousek zahrádky, pokud máte.

Když plánujete jídlo pro dav lidí, podívejte se na další část: Vánoční mejdany.

Vánoční mejdany

Kdo mě zná, ví, že PÁRTY miluju. Ale zároveň nemám ráda vše, co se kolem toho motá. Oblečení pro jednu příležitost, jednorázové nádobí, jídlo, které zůstává po vánočních večírcích. Nepotřebné dárky, frkačky, balonky.

Zjistila jsem, že se během vánočních párty v Americe hraje hra White elephant. Znamená to, že odcházíte domů s něčím, co doopravdy nepotřebujete.

Pokud organizujete nebo pomáháte plánovat vánoční večírek, můžete zkusit vymyslet:

  • něco jako vánoční swap;
  • předání dárků, které se dají jíst;
  • nebo darovat raději darovat peníze na charitu.

Jste organizátor akce a máte pocit, že potřebujete každému připravit dáreček? Zkuste #cukrfree perníčky. Pořiďte opakovaně použitelná brčka od značky Made Sustained. Látkové utěrky místo papírových. Vyhněte se plastu a zbytečným dekoracím, které po párty vyhodíte.

Samozřejmě, pokud umělou výzdobu používáte po více let, např. vánoční či vlaječkové girlandy nebo lampiony, vytáhněte to ze svých starých zásob.

Pokud jste naopak pozvaným na párty, kupte jen něco jednoduchého:

Zabalte bez balícího papíru, mašlí a izolepy. Hlavně si předvánoční čas co nejvíce užijte. A ve zdraví. Nás nemoc bohužel položila na lopatky. Od té doby, co je školka, je to tradiční záležitost před Vánocemi, kterou musíme absolvovat. Asi místo Vánoční párty…

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně