Zero waste začíná doma. Jak začít?

Zero waste je označení pro životní styl. který podporuje opětovné využití všech zdrojů za použití žádného nebo minimálního odpadu. A kde jinde začít se zero waste než právě doma. Čím můžete začít?

Nakupujte jen to, co opravdu potřebujete

U této myšlenky celá idea zero waste začíná. Mít doma jen věci, které skutečně potřebujete, je po mnoha stránkách velmi osvobozující. Nakupovat s rozmyslem kvalitní produkty, které budete používat roky, a nenechat se zlákat dočasnými slevami nebo trendy, je výzva. Na druhou stranu vám ale v mnohém ulehčí život. A mít méně věcí znamená méně peněz utratit. A méně věcí vyhodit.

Plastové nebo skleněné lahve

O tom, že s plasty si není radno si zahrávat, není třeba dlouze polemizovat. Značně je omezit může každý z nás. Pet lahve z obchodu můžete vyměnit za kohoutkovou vodu, a pokud cestujete, mějte při ruce vždy skleněnou nebo plastovou cestovní láhev, kterou budete moci využívat znovu a znovu celé roky.

Bavlněné odličovací tamponky 

Udržitelně se můžete i odličovat nebo čistit pleť. Existují třeba odličovací rukavice z mikrovlákna, které vám odlíčí váš každodenní make-up jen s pomocí vody. Vybrat si ale můžete i bavlněné tamponky, které po použití jednoduše vyperete. 

Bezobalové obchody

Jak už jsme zmínili, jedním z pilířů života zero waste je bezobalové nakupování. Najdete tam vše od kosmetiky, pracích prášků až po ingredience na vaření, oleje nebo másla. Čerstvou zeleninu nebo maso zase najdete na tržnicích. Mnohé suroviny na váhu ale můžete pořídit i v klasických supermarketech. Na pečivo, ovoce či zeleninu můžete použít vlastní síťky či pytle, možností jsou také biologicky odbouratelné sáčky.

Jídlo z restaurací do vlastní krabičky

Pokud dáte raději přednost jídlu z restaurace, omezit můžete i spotřebu obalových materiálů, kterých je potřeba pro jeden pracovní oběd spousta. U donáškových aplikací se tomu asi nevyhnete, ale pokud máte oblíbenou restauraci nebo bistro poblíž, pak si do něj vezměte vlastní krabičku, kam vám mohou oběd dát. Vlastní krabičku můžete využít i v případě, že jídlo v restauraci nedojíte, ale nechcete jej vyhazovat. 

Kompostujte

Biologicky rozložitelný materiál lze kompostovat. Tedy, bavíme-li se o zbytcích ovoce a zeleniny, kávy, pečiva či skořápek. Kontejnery na bioodpad jsou sice stále rozšířenější, pořád ale nejsou dostupné všude. Máte-li rodinný dům, můžete vhodný odpad vyhodit do kompostu. V interiéru zase máte možnost využít i kompostéry nebo tzv. vermikompostéry, které rozkládají organický odpad na použitelnou hmotu s pomocí žížal. Moderní verze s trendy dřevěnýma nohama si navíc snadno spletete s designovými kousky nábytku v domácnosti.

Kosmetika bez obalů

Redukovat plastové obaly můžeme poměrně výrazně i v kosmetickém odvětví. Jednou z možností jsou stáčené prostředky do vlastních nádob. Někteří výrobci ale nabízí i samotné přípravky v „nahé“ verzi. Najdeme tak nahá mýdla, sprchové gely, ale i šampony, tělové emulze, kondicionéry nebo šumivé čističe. Pokud ne přímo v bezobalové verzi, mnozí eko výrobci kosmetiky své výrobky balí do obalů z recyklovaných materiálů, případně se plastům zcela vyhýbají a balí nejrůznější produkty do papíru nebo skla. 

Vyměňte papírové utěrky za látkové

Ohromnou spotřebu papírových kapesníků a utěrek můžete zredukovat velmi prostě –⁠ jejich látkovou verzí. Stejně tak lze použít i odchlupovače na více použití nebo utěrky z mikrovlákna na utírání prachu místo klasických jednorázových vlhčených ubrousků.

Neplýtvejte jídlem

Jídlo se ve vyspělejších zemích vyhazuje po tunách. Omezit vyhazování jídla, ale i ušetřit, můžete chytrým plánováním nákupů potravin. Pokud nespotřebujete jídlo hned, můžete jej většinou zamrazit na později. V lednici si také udělejte pořádek, abyste přesně věděli, kde co máte.

Praktický je také systém FIFO (podle anglického first in, first out). To znamená že veškeré nové produkty dáte do lednice dozadu a přeskládáte dopředu takové, které mají dřívější datum spotřeby. Možná se to zdá naprosto logické, ne každý to ale dělá automaticky. 

Domácnost v eko kabátku 

Nejen surovinami, ale i energiemi můžete doma poměrně snadno ušetřit. Ať už se jedná o LED osvětlení místo neúsporného, umyvadlové baterie s perlátory, nádrže na dešťovou vodu, nebo prosté každodenní návyky, výrazně to uleví vašemu rodinnému rozpočtu.

Možností pro domácnost v eko kabátku je ale daleko více. Syntetické materiály u domácích textilií mohou být nahrazeny přírodní bavlnou, bambusem nebo lnem. Levné plastové regály zase masivními skříněmi. I tady ale platí, že méně je více. Raději, než kupovat tuny nových produktů, využijte to, co máte. A při nákupu potřebných nových věcí buďte obezřetnější.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Plavecké ucho vs. zánět středního ucha: Jak rozpoznat a léčit tyto nepříjemné nemoci?
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Jak na zdravé vlasy – co jíst a jak o ně pečovat
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Jak na zdravé vlasy – co jíst a jak o ně pečovat
Plavecké ucho vs. zánět středního ucha: Jak rozpoznat a léčit tyto nepříjemné nemoci?
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak na zdravé vlasy – co jíst a jak o ně pečovat
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu