Dítě v kuchyni aneb ukaž mi, jak se to dělá?

V kuchyni se válí nádobí, obývák je plný hraček a vy sedíte mezi kostičkami, po sté stavíte věž a modlíte se, aby už byl večer, mohli jste uspat dítě, uklidit a uvařit na další den?

Existuje řešení: Zapojte děti do běžných činností. Je to jednodušší, než se zdá.

Dva rozdílné světy

Naše potřeba mít doma alespoň částečně uklizeno se zcela míjí s potřebami našich malých ratolestí. Jejich touha objevovat svět, vše brát do rukou, prozkoumat a pak nechat ležet na místě, kde to zcela jistě neleželo, nás občas dokáže vytočit. 

Neustálý kolotoč

Večer děti uspat, uklidit věci a uvařit na druhý den. Usnout vyčerpáním, ráno se probudit a začít nanovo. Denně se uklidňujete vidinou, že jednou z toho děti vyrostou…

Nenechte se ošálit

Ony z „toho“ zcela jistě vyrostou. Otázka však je – jaké budou? 

Přes den si s nimi hrajete, věnujete jim svou pozornost a na sebe nemyslíte. V kolotoči povinností zapomínáte, že by bylo dobré dětem ukázat kousek reálného života.

Poodhalit trochu toho úklidu v domácnosti. Ukázat realitu špinavých ponožek a vaření nádobí. Aby pak, až z „toho“ vyrostou, nebyly udivené, že po nich chcete v domácnosti přiložit ruku k dílu. Proč by vlastně měly, když nikdy nemusely?

Změna je žádoucí

Odhoďte svoje stará přesvědčení a vzorce, jež si nesete.

Myslet si, že děti jsou na některé věci malé a tak to raději uděláte za ně, je nejkratší cesta k tomu, že nebudou samostatné. A pak, až jim bude deset, a samostatnost se po nich bude vyžadovat, se budete divit, že to neumí a nebo dělat nechtějí. 

Pojďte tyto vzorce zbořit. Zapojte děti do běžných činností. Za pár let se budete radovat, jak samostatné a úžasné ratolesti máte. 

Malá opička

Naše malé děti jsou přibližně do tří let pomyslnou opičkou a napodobují vše ze svého okolí. Od chování dospělých až po běžné zvyky v životě. 

V tomto období je ten nejlepší čas zapojit děti do běžného chodu domácnosti. Trpělivost a láska, kterou dětem v tomto období věnujete, se vám v budoucnu nesčetněkrát vrátí.

Kde a jak začít?

Místnost, ve které můžete (kromě dětského pokoje) zapojit děti, je kuchyň. Ta skýtá nepřeberné množství činností, jež zvládnou i nejmenší. 

Zábava až na prvním místě

Kromě již zmíněné samostatnosti děti (skrze činnosti v kuchyni) podpoříte v rozvoji jemné a hrubé motoriky, prohloubte cit pro estetičnost, podpoříte jejich sebevědomí a upevníte společné vztahy.

Děti budou ze společných aktivit nadšené a vy zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Možná víte, o čem mluvím a děti běžně do chodu domácnosti zapojujete. Pak se nechte inspirovat – třeba objevíte něco, co ještě společně neděláte.

Ukaž mi, jak se to dělá

Než se dítě nadšeně vrhne do činnosti, bude vás bedlivě pozorovat. Potřebuje totiž zjistit, jak to děláte. Až poté přechází do fáze aktivity. Bude tedy na místě, pokud při společných činnostech budete pohyby provádět o něco pomaleji než obvykle. Dítě tak dostane čas pro prozkoumání jednotlivých kroků a lépe je pochopí.

Připravte se na to, že nebude vše hned dokonalé

Zde platí, že učený z nebe nespadl. Buďte trpěliví a nechte dítě činnost opakovat. Sami pozorováním zjistíte, že talíř, který jste před měsícem museli mýt znovu, je dnes úplně čistý. Dítě se opakovaným prováděním činností zdokonaluje, stejně jako vy. 

Dejte mu prostor se vše naučit a hlavně z toho mějte radost. Pro dítě jsou společné chvíle při vaření a úklidu zábava. Je přece s vámi!

Kuchyň přístupná dětem

Nechytejte se za hlavu – není potřeba kuchyň přestavět a udělat z ní prostor s hračkami. Naopak. Cílem je, aby pro dítě byla přístupná a mělo k dispozici reálné věci. Jen tak se seznámí s náčiním a bude vědět, jak se používá.

Učící věž

Pokud máte děti malé a nedosáhnou na kuchyňskou linku, můžete jim pořídit učící věž. Ta je inspirovaná pedagogikou Montessori a podporuje samostatnost dětí. Co to je Montessori si můžete přečíst zde.

Vaření s dětmi. S učící věží je napůl vyhráno.
Vaření s dětmi. S učící věží je napůl vyhráno.

Stojí však nějaké peníze a není pro vás nutnou pomůckou. Bohatě postačí pevné schůdky, ze kterých děti na linku dosáhnou a při případném pádu si zbytečně neublíží.

Co je ostré, nepatří dětem do rukou

Máte strach, že se dítě poraní o ostrý nůž? Můžete mu pořídit nože speciálně určené pro děti nebo mu do rukou dát tupý.

Vaření může děti hodně bavit.
Vaření může děti hodně bavit.

Osobně si myslím, že je rozdíl v tom, pokud vám pomáhá tříleté dítě nebo předškolák. V šesti letech by možná bylo dobré, kdyby dítě vědělo, že nůž je ostrý a může se o něj zranit. Nebude pak neopatrné při manipulaci s ostrými předměty. Věřím, že si poradíte.

Plastové nádobí a jiné vymoženosti

Na trhu existuje nepřeberné množství pomůcek pro děti. Do kuchyně třeba plastové nádobí, zdobené zástěry, malé kuchyňky a poličky. Nic z toho doopravdy nepotřebujete

Pokud jste ochotni oželet rozbitý talíř (mimochodem – dítě se alespoň naučí s košťátkem a lopatkou, což je další životní zkušenost), není potřeba žádné speciální věci pořizovat. Použijte selský rozum, to je beztak nejlepší.

A jaké aktivity můžete dělat?

Začít můžete prakticky s čímkoliv. Ať už je to loupání brambor nebo utírání umytého nádobí. Pro inspiraci přináším pár netradičních aktivit:

Uklízení nádobí z myčky

Vyndat nádobí a roztřídit ho. Skleničky, talíře, příbory – vše má v kuchyni své místo. Dítě může věci podávat, vy je skládat do polic. 

Co mu dát na zem košík na příbory? Vidličky, lžičky, lžíce i nože, to je zábava! A můžete u toho procvičit i mluvu. Spousta dětí vyslovuje „žička“, místo lžička. Hned máte důvod navíc.

Společné vaření

Omývání, loupání, krájení či míchání. Všechny tyto aktivity procvičují jemnou motoriku a rozšiřují dítěti svět. Najednou zjistí, jak vypadá okurka před oloupáním. Rajče je kulaté a měkké? A mrkev tvrdá? A mouka se sype všude okolo? Hepčík. Tolik vůní a chutí!

Slavnostní oběd

Co všechno patří na stůl? Ubrousek, příbor, prostírání? Sklenice na vodu, hluboký talíř na polévku a ten mělký na co? Doprostřed stolu dáme květinu, kterou jsme společně natrhali na procházce. To je nádhera!

Nechť dítě zapojí svou fantazii a vy se cítíte rozmazlovaní. Společný oběd může být zábava.

Zdobíš, zdobím, zdobíme

Perníčky na Vánoce, ovocná buchta nebo zeleninový salát? Nechte dítě naaranžovat jídlo – váš malý kuchař se hned bude cítit důležitě. A zdobené jídlo přece jen lépe chutná.

Hrnky a talíře potřebují mýdlo

Stejně jako my se myjeme,tak i nádobí potřebuje sprchu. A protože nemá nožičky, musíme mu pomoci. Vysvětlete dítěti, proč je důležité, aby si po sobě nádobí odneslo a případně ho dalo i do myčky či umylo a uklidilo. Děláte to přece také. 

Čas, který vám pak zbyde, můžete strávit společně jinými aktivitami. 

Tip: Oblečení se samo nevypere, nevyžehlí a neposkládá. A hračky v pokojíčku neumí létat. Zapojte dítě všude, kde to jde. Nezapomeňte, že pro malé dítě je to zábava. V deseti letech už to bude nuda.

Nemějte přehnaná očekávání

Zapojení dětí do chodu domácnosti přináší svá rizika. Ze začátku můžete mít pocit, že je doma více nepořádku než předtím. Je to zcela normální.

Zhluboka se nadechněte a vydechněte. Je to součást procesu. Ani vy jste nebyli mistry na úklid, když vám byly tři roky. Pravděpodobně to za vás dělali rodiče. 

Mějte na paměti, že stejně jako vy, i dítě dělá v daný moment to nejlepší, co umí. Podporujte své potomky v rozvoji, mějte radost, že se učí a užívejte si společně strávené chvíle. Koneckonců na ně budete jednou vzpomínat s nadšením.

Společné zážitky vám nikdo nevezme.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?