Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení

Znečištěné oceány, sucho a zdevastovaná příroda jsou jen některé palčivé otázky, které v současné době společnost řeší. Jak se chovat k naší planetě odpovědněji? Zkuste eliminovat odpad, vybírejte nábytek z kvalitních materiálů a pusťte se do recyklace.

Udržitelný rozvoj a výroba nábytku

Přehnaná spotřeba a nadměrné plýtvání se začínají negativně projevovat na kondici naší planety. Proto se zákazníci při nakupování začínají pomalu, ale jistě chovat jinak. Kladou důraz na kvalitu a na to, aby vybraný nábytek vydržel co nejdéle.

Pokud se rozhodujete pro nákup nové sedací soupravy, měli byste se zaměřit na to, jak je vyrobena a z jakých materiálů. Důležité je zvolit si sedací soupravu vyrobenou z kvalitních a trvanlivých materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Měli byste se také zamyslet nad tím, zda je sedací souprava vyrobena z materiálů, které jsou snadno opravitelné a recyklovatelné. To je důležité, pokud chcete mít kus nábytku, který vám bude sloužit co nejdéle. Důležité je také zvolit správnou velikost sedací soupravy pro vaši domácnost. Pokud máte malý obývací pokoj, neměli byste si kupovat příliš velkou sedací soupravu, která by zbytečně zabírala místo.

Při zařizování bydlení se lidé začínají odklánět od konzumního života. Raději než do levného a nekvalitního nábytku investují do kvality a nadčasovosti, a to i přesto, že je pořizovací cena u takového nábytku vyšší. Na druhou stranu dostanou za svoje peníze produkty, které nemají životnost jen rok či dva, ale několik let. Právě na tuto změnu reagují designéři a návrháři nábytku, které se jí přizpůsobují jak z hlediska nabídky materiálu, tak možnosti recyklace.

Obrázek: Nadčasová komoda z masivu. Zdroj: eranabytek.cz

Co je to udržitelný design

Udržitelný design se nepojí jen s ekologickým a přírodním výrobním materiálem. Spočívá také v samotné výrobě. Velký důraz se klade na to, aby byl nábytek vyráběný v souladu s dodržováním lidských práv a s co nejmenší uhlíkovou stopou.

Toho všeho jsou si designéři i výrobci vědomi. Vzhledem k vysoké kvalitě nábytku musejí počítat s nižší frekvencí výměny nábytku a tím pádem s nižšími zisky. Proto je cena takových výrobků vyšší. Zahrnuje totiž nejen kvalitní materiály, ale také náročnějšího výrobu a zpracování.

Recyklace a upcyklace

Recyklace a upcyklace je o opětovném použití materiálu. Upcyklace je ale na rozdíl od recyklace proces, při kterém se z odpadu stávají produkty s přidanou hodnotou. Jak si to představit? Vezměte ruličku od toaletního papíru. Pokud byste chtěli papír recyklovat, mohli byste ji rozstřihnout a použít jako obal na vajíčka nebo karton. Při upcyklaci z ní můžete vytvořit třeba designovou lampičku.

Jak vypadá udržitelný nábytek

Pro výrobu udržitelného nábytku se nejčastěji používá přírodní a recyklovatelný materiál. Setkáte se tedy s:

 • dřevem,
 • korkem,
 • bavlnou,
 • bambusem,
 • papírem,
 • kovem,
 • sklem,
 • kamenem.

Základ tvoří biologicky a ekologicky odbouratelný materiál. Největší poptávka je samozřejmě po masivním dřevu. Dříve se výroba nábytku také obracela především ke dřevu. Dřevěný nábytek byl v každé místnosti. Schopnost zpracování tohoto materiálu však nebyla na tak vysoké úrovni, a tak jej začal pomalu vytlačovat materiál syntetický.

V současné době však technologie pokročila a dřevěný nábytek je dostupný v pestré škále provedení. Klidně může být naprosto vzdušný a nádherně korespondovat se skandinávským nebo provence stylem. Designéři dřevo s oblibou kombinují s kovem či sklem, takže si perfektně sedne i s minimalistickým designem.

Obrázek: Masivní nábytek může být i decentní a vzdušný. Zdroj: eranabytek.cz

Nejen udržitelné materiály, ale také způsob výroby

Ekologický nábytek a doplňky nejsou jen o materiálu. Jde i o způsob výroby. Společensky odpovědní výrobci:

 • neplýtvají surovinami,
 • disponují potřebnými certifikáty,
 • dodržují výrobní postupy,
 • nepoužívají formaldehydy, lepidla a jinou chemii.

Navíc se snaží maximálně podporovat lokální či evropskou výrobu, což má pozitivní dopad na snížení uhlíkové stopy. Někdy eco friendly výrobci dokážou doložit i původ dřeva. Certifikované dřevo je označeno zkratkou FSC, což znamená, že pochází z šetrně obhospodařovaných lesů. Jestliže se chystáte kupovat koberec, podívejte se, zda má certifikace Good Wave, která zaručuje etickou výrobu, konkrétně eliminaci dětské práce.

Proč se rozhodnout pro ekologicky udržitelný nábytek?

Nábytek, který se vyrábí s ohledem na ekologii, se pyšní hned několika výhodami.

 • Opětovné použití – ekologický nábytek je obvykle možné recyklovat a použít jinak. Zkuste z polic regálů vyrobit třeba trendy noční stolky. Matraci proměňte na designové čelo postele.
 • Dlouhá životnost – vzhledem ke kvalitním materiálům a zpracování se můžete těšit na kousky, které s vámi vydrží celé roky.
 • Nadčasovost – udržitelný nábytek se vyrábí s ohledem na nadčasovost. Nepodléhá módním vrtochům, a tak je neustále trendy.
Obrázek: Nábytek z masivu je nadčasový. Zdroj: eranabytek.cz

Z hlediska barev se volí spíše přírodní tóny, které se snadno kombinují a nepodléhají designovým vrtochům, což mnohdy vede ke zbytečně brzké výměně nábytku, aniž by to už bylo potřeba.

Objevte i vy kvalitu ekologicky vyráběného nábytku, který vám bude sloužit dlouhé roky.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?