Průvodce výběrem barefoot bot

Určitě jste již na označení barefoot narazili. Víte, co to znamená? Věříte tomu, že kdybyste se nikdy v životě neobuli, vaše nohy nepoznáte? Budou úplně jiné, než ty, které máte tam dole nyní.

Nohy a chodidla nás budou nosit celý život. Proto o ně musíme pečovat. Vybrat správné boty může být docela kumšt. Možná vám zamotaly hlavu tzv. barefoot boty. Pokud ano a ještě pořád váháte, zda do svých chodidel investovat nemalé peníze, přečtěte si průvodce výběrem barefoot obuvi pro začátečníky.

 

V článku na vás čeká

PathikShoes - s hlavou v nebesích a nohama na zemi
PathikShoes – s hlavou v nebesích a nohama na zemi

Zdravé vs. zdravotní obouvání

Boty jsou pořád ještě společenskou a estetickou záležitostí. Při výběru dále myslíme na funkčnost a praktičnost. Zdraví se při výběru bot stále ještě zanedbává nejvíce. Velká skupina lidí si pod pojmem zdraví představí „boty z lékárny“. Nakolik je ale zdravotní obuv opravdu „zdravá“ je otázka.

Zdravotní i konvenční obuv má:

 • podpatky
 • tvrdou podrážku – prsty v botách neohnete
 • zpevněný kotník
 • tvarovanou stélku pro podporu klenby
 • stabilizátory paty

To se příliš neslučuje se zdravím.

Proč? Noha díky podpatkům a podporám nefunguje, jak má. Ve flexibilních podrážkách noha povrch obepne a nastaví tělo tak, jak by mělo stát.

Podívejte se, co podpatky dělají s držením těla
Podívejte se, co podpatky dělají s držením těla

Přirozený pohyb díky chůzi naboso

Naboso neboli barefoot je nejčastější termín pro stav, kdy člověk nemá žádné boty. 🙂 Být naboso není považováno za neobvyklé v soukromí, doma. Dost často je to kritizováno, pokud se takto chodí na veřejném prostranství.

Američtí indiáni běhají v jednoduchých botách. Filosofie barefoot totiž nemusí nutně znamenat chůzi naboso, ale zahrnuje i barefoot obuv. Barefoot boty jsou takové, které umožňují přirozený pohyb. Nebrání chodidlu v jeho přirozené funkci, umožňují zapojení všech svalů, kloubů a úponů. Barefoot boty představují jenom měkký, pružný ochranný obal. Chrání chodidlo před poraněním, ale současně zprostředkovávají kontakt s podložkou. Barefoot boty stimulují reflexní zóny. Nedeformují prsty. Jednoduše dávají nohám svobodu.

7 vlastností barefoot obutí

 1. Podrážka je nejvíce 5 mm vysoká, cítíte povrch pod nohou.
 2. Podrážka je dostatečně flexibilní.
 3. Má stejnou výšku podrážky vpředu i vzadu, tedy bez podpatku.
 4. Je ohebná příčně i podélně.
 5. Podrážka vám nezdvihá prsty.
 6. Na barefoot botě nenajdete žádnou podporu klenby.
 7. Je lehoučká.

6 výhod barefoot bot

 1. Dává prostor přirozenému pohybu, přibližuje se k bosé chůzi.
 2. Umožňuje lepší vnímání pohybů vlastního těla.
 3. Podporuje pružnost a vytrvalost nohou.
 4. Stimuluje reflexní zóny na chodidle.
 5. Zvyšuje odolnost nohou vůči chorobám.
 6. Posiluje imunitu, zlepšuje otužilost.

Historie bosých nohou

Historie bosých nohou je jednoduchá. To vám jednou takhle byla Eva a ta byla úplně nahá a neměla ani jednu botu.

Podívejme se na studie. V roce 1905 ortoped Hoffmann napsal článek s názvem „Conclusions Drawn From a Comparative Study of the Feet of Barefooted and Shoe-Wearing People“.

Porovnával v ní nohy lidí, kteří nosí boty a těch, kteří na sebe botu nikdy nezvali.

Nohy lidí, kteří nosí boty vs těch, kteří je nenosí
Nohy lidí, kteří nosí boty vs těch, kteří je nenosí

Na prvním obrázku jsou nohy člověka, který na sobě nikdy neměl boty. Na druhém obrázku vidíme chodidla „poškozené“ nevhodným obutím. Doporučuji zajímavou publikaci přečíst.

Většina ortopedů, fyzioterapeutů, pediatrů se shodne na tom, že pro zdravý vývoj člověka je důležitá chůze naboso v nerovném a bezpečném terénu. Vždyť to je to právě to, co dělala ta Eva s Adamem. Honila se s ním bosa po Ráji.

Jak k nám barefoot bota přišla

O barefoot botách jsem poprvé slyšela od kolegy v práci (zdravím Tě, Aleši :)). Rád chodil bos a to i v zimě. Do práce v botách chodil. Ručně šitých. Fandila jsem mu, obdivovala jsem, ale o pravých důvodech jsem nepátrala. Později jsem narazila na skupinku barefoot nejen pro děti. Zdravá dětská noha byl pro mě velký impuls, proč jsem se ponořila do pátrání…

A tyhle dospělácké jsou vítězové letošní zimy

Představuji parádní celoroční barefoot boty, kterým jsem neodolala. Koupila jsem si je v obchodě Pathikshoes.cz a jsou to celoroční boty z černého pružného softshellu s membránou a podšívkou.

Recenzi k celoročním botkám Pathik Shoes si přečtěte zde: Recenze Pathik Shoes VERA VEGAN

Pathik Shoes a Filip Vystavěl

Pathik shoes je český výrobce ručně vyráběných bot a sandálů. Podívejte se na video – rozhovor s Filipem Pathikem Vystavělem, který stojí právě za obchodem a obuví Pathikshoes.cz.

Chodit se musíme nejdříve naučit

Jen se zkuste podívat dolů lidem na nohy, až půjdete rušnou ulicí. I teď v zimě, kdy boty mají především chránit nohu před zimou, to vypadá, že mnohem důležitější je jejich vzhled, extravagance nebo elegance.

Je ale pravdou, že lidé více přemýšlí o svém zdraví a tak nějak přirozeně se dostávají k barefoot a vůbec zdravé chůzi. Ono to totiž není jen tak, zdravě chodit. Chce to cvik a to správné obutí. Nebo neobutí.

Pokud se na barefoot chystáte, myslete na to, že se na barefoot musí přecházet postupně. Noha si musí zvyknout. Do teď byla zvyklá na zatěžující, deformující, pevné boty. S barefoot zapojíte i dávno ochablé svaly. Je pochopitelné, že to zpočátku může i bolet.

Filip Vystavěl o bosé chůzi

Filip Vystavěl je výrobce barefoot obuvi a dlouholetý uživatel. Dalo by se tedy říci „odborník na barefoot“. Dovolila jsem si položit mu 2 dotazy:

 1. Proč se věnovat správné technice bosé chůze a běhu naboso? Co hrozí, pokud toto zanedbám a budu nosit barefoot obuv, případně budu chodit bos?
 2. Můžete poradit 1 – 2 cviky pro trénování správné chůze?

Filip na mé dotazy začal odpovídat přímo na své Facebook stránce. Protože je to téma důležité a rozsáhlé, rozhodl se tomu věnovat více, než pár vět. Ve svém miniseriálu začal nejdříve rozebírat bosou chůzi. Tak ho sledujte, ať vám nic neuteče. Já si dovolila vytáhnout pár důležitých myšlenek:

 • Běh a chůze jsou 2 samostatné kategorie. Chůze je mnohem snazší téma. Všichni jsme se narodili bosí. Když je člověk bos, chodí vzpřímeně. Filip Pathik Vystavěl píše: „Naše páteř je vzpřímená a tvoří společně kyčlemi, koleny, kotníkem a samotnou stavbou nohy, která je neobyčejně konstrukčně složitá, „téměř dokonalý“ pohybový a zároveň tlumící systém. Celé je to pružina. Pokud nenarušíme tento systém ničím, jako třeba podpatkem, úzkou a neflexibilní botou, tak náš vývoj probíhá v pořádku a v souladu s danou konstrukcí. Pokud ale do vývoje v určité fázi takové prvky vložíme, tak logicky začneme používat celý aparát jinak, než jak byl navržen. Následně se objevují v celých posledních generacích potíže, na které nejsou účinné nástroje řešení. Tedy kromě sundání bot nebo jejich minimalizací. Vraťme se k tomu, co je přirozené. To je boty nemít :)“
 • „Považuju za naprosto fatální problém, že dětem pomáháme stát ve fázi, kdy se o to sice snaží, ale jejich nožky nejsou dostatečně silné,“ říká Filip.
 • „Co se stane s nohou, když používám vložky denně od rána do večera? Leniví. Vložka je podpůrný prostředek a dlaha, podobně jako sádra. Pokud budu mít dlahu chvíli, pomůže mi. Pokud ji budu mít trvale, neděje se nic. Svaly, které by normálně byly zapojeny do svýho fungování, nefungují. Protože zkrátka nemusí,“ dodáva Filip Vystavěl z Pathikshoes.cz.

Clara Lewitová o bosé chůzi

O bosé chůzi hezky povídá Clara Lewitová, významná česká fyzioterapeutka dlouhodobě žijící v Rakousku. Podívejte se na video, třeba vám pomůže.

Výuka  techniky bosé chůze

Pokud si nejste jisti, zda je vaše technika naboso správná, není jednodušší možnost než poradit se s odborníky. Ať už online, či osobně.
Minikurz bosé chůze nabízí právě Filip Pathik Vystavěl z Pathikshoes.cz. Udělá vám diagnostiku techniky chůze a poté pomůže navrhnout potřebné změny, aby vás nohy v barefoot botách nebolely.

Tipy na pomůcky

Rozmanitý povrch nutí člověka balancovat, udržovat rovnováhu a rozvíjet koordinaci. Doma většinou chodíme jen po rovných podložkách. A přitom v zimních měsících je domov místo, kde chůzi naboso nejlépe trénovat.

Senzomotorický (smyslový) koberec

Můžete si koupit nebo vyrobit senzomotorický koberec, který má velký úspěch, hlavně u malých dětí. Na koberci jsou připevněny různé tyče, suky, kamínky, knoflíky, lana, provázky, fazole, plstěné kytičky a zvířátka. Pokud si budete chtít vyrobit doma, na lepení se nejvíce hodí tavná pistole.

Krásné koberce můžete koupit třeba v senzifoot.sk:

Senzomotorický koberec na SenziFoot
Senzomotorický koberec na SenziFoot

Dřevěné chudičky

Trénovat nožky můžou děti také pomocí dřevěných chůdiček. Při používání je trénována hlavně koordinace ruky a nohy. Děti procvičují svaly a krevní oběh, stejně tak pohyb plosky nohy při chůzi, motoriku a rovnováhu. Chůdičky jsme domů pořídili, 2,5leté dítko zkouší (o občas i já :)).

Pomáhá také balanční podložka, kterou koupíte za pár kaček.

Jak si vybrat barefoot boty?

Sandálky či tenisky vyberete snadno. Horší to bývá s výběrem zimních nebo sportovních bot, a to nejen barefoot. Na co se zaměřit, pokud kupujete barefoot na zimu nebo na sportování?

Dobře oblečeným se mráz uctivě klaní, špatně oblečené zraní

Tak praví zimní pranostika.

Hodně lidí napadá otázka, jestli není v botě zima, když má tak tenkou podrážku. Výhoda je, že barefoot bota umožňuje celé noze fungovat, díky tomu do ní proudí krev. Prsty se hýbou a posunují, dostává se do nich krev a zahřejí se. Když budete v barefootové botě delší dobu stát, je jasné, že vám teplo nebude.

Když si chcete koupit zimní barefoot boty, dost často se setkáte s přídavným jménem „kompromisní“. Nabídka zimních barefoot nebývá až tak velká. Někteří jsou ochotni udělat kompromis, protože je nic dostupného neosloví.

Pokud se rozhodnete pro kompromis, botu si v obchodě pořádně prohlédněte, podívejte se na stélku boty, na výšku boty. Zda je podrážka aspoň trochu ohebná a bota není zbytečně vysoká.

Níže vidíte pěkné zimní barefoot botky. Barefoot kozačky koupíte třeba na webu ahinsashoes.cz. Bohužel dodací lhůta může být až 45 dnů, do Vánoce se k vám nedostanou.

Bosý běh aneb barefoot running

Jsou chvíle, když člověk řeší primárně jen to, jak daná bota podporuje pohyb končetin. Jde o výběr běžecké obuvi. Na jedné straně jsou dnes k dostání vysoce moderní, technologicky propracované boty. Na straně druhé je tu i alternativa v podobě barefoot. Jedni výrobci se předhánějí v tom, co všechno může obuv udělat místo nohy samotné, a druzí tento princip odmítají.

Argumentů na obou stranách je dost. Ale jsou tu i tisícileté zkušenosti, maratónská tradice a konečně i běžecká bible Born to run (Zrozeni k běhu). Zatímco člověk moderní civilizace hledá, jak se na běhání vybavit, jihoameričtí indiáni, popisovaní v knize Born to run, běhají stokilometrové vzdálenosti v extrémních podmínkách pouze v sandálech.

Běhání je pro ně přirozené stejně jako dýchání. Člověk byl zrozen k běhu (a chůzi samozřejmě), a kdyby k tomu něco potřeboval, zřejmě by se s tím narodil.

Pokud sportujete a problematika vás zajímavá více, doporučuji prostudovat studii: Foot strike patterns and collision forces in habitually barefoot versus shod runners. Zajímavá může být také diplomka: Vliv minimalistické obuvi na mechaniku.

Jak vybrat barefoot – infografika

Jak vybrat barefoot obutí, zdroj: www.softstarshoes.com
Jak vybrat barefoot obutí, zdroj: www.softstarshoes.com

Barefoot obuv pro dospělé i děti

Výběr barefoot obutí pro děti

Toto je jedna velká kapitola sama o sobě. Vždyť kde začít, než právě u těch nejmenších?

Pokud se dětské nožce kladou překážky v podobě úzkých špiček, tvrdých podrážek či pevného kotníku, nemohou se pak všechny svaly dostatečně posílit. Mohou pak vznikat různé choroby jako plochá noha, vadné držení těla nebo problémy s koordinací. Za „nás“ třicátníky se to vůbec neřešilo. Stejně jako chodítka, vodění za ručičky, posazování nesedících dětí. Věřím, že většina z nás má nějakou tu bolístku, kterou mohlo zapříčinit nesprávné obutí či jiná manipulace.

Dnes jsme ale již naštěstí mnohem dále a na výběr je velké množství barefoot capáčků, papučí, tenisek i sněhulek.

Než nakoupíte, pořádně změřte

 1. Postavte dítě patou ke zdi
 2. Přeneste na chodidlo váhu. Zatížené chodidlo je delší než nezatížené.
 3. Tužkou udělejte čárku před špičkou chodidla
 4. Pravítkem změřte délku mezi zdí a čárkou – toto je velikost vašeho chodidla
 5. Postup zopakujte i u druhého chodidla. Rozdíl mezi chodidly bývá někdy i 0,5 cm.

Nadměrek: Vnitřní délka boty by měla být ideálně o 1,2 – 1,7 cm větší než je velikost chodidla. Záleží na typu obuvi. Sportovní obuv nemůže mít velký nadměrek z důvodu větší zátěže a nutnosti nohu chránit před zraněním. Zimní obuv může mít naopak nadměrek větší.

Zimní obuv pro děti

Vybrat zimní obuv pro děti může být docela problém. Hodně rodičů se tedy nakonec spokojí s kompromisem. Například se často řeší to, že děti mají studené nožky nebo se jim dokonce do bot dostane sníh a mají prokřehlé nožky. Často nepomohou ani ponožky navíc. Naopak mohou uškodit, pokud se dítě zpotí a pak se přestane hýbat.

Řešením je zimní stélka s izolační hliníkovou vrstvou. Počítejte ale s tím, že se vložka nemusí vejít do každých bot, které jste koupili.

Vše o barefoot

Pro koho se barefoot boty hodí? Jaké na trhu existují značky a výrobci? A v jakých online prodejnách můžete barefoot zakoupit?

Vzhled barefootových bot

Pokud jste s barefoot obuví ještě neměli tu čest, možná si říkáte, že si je nemůžete dovolit. Že se prostě do kanceláře nehodí. Barefoot boty nemusí vypadat jako boty pro indiány, biolidi či bohémy. Obuv barefoot může vypadat jako ta běžná, jen vaše tělo a vaše pohyby budou s těmito botami přirozenější. Hodí se tedy pro každého a pro téměř jakoukoliv situaci. Pro rodiče, děti, vrcholové manažery, bio matky, kancelářské krysy, sportovce… Vezměte si je do kanceláře, školy, jen tak, do lesa i na kopec.

Značky barefoot obuvi

 • Ahinsa
 • Attipas
 • Bobux – řada Play, Step Up, Explorer
 • Feelmax
 • Filii
 • Freet
 • Freeycoo – řada baby
 • Froddo – řada prewalkers
 • Giesswein papučky
 • Jack & Lily
 • Kidofit
 • Leguano, Little Blue Lamb – řada Baby
 • Livie & Luca – TURF podrážka
 • Merrel – řada barefoot – glove
 • MyMayu, Move by Melton – prewalkers a bačkory
 • Pathnik shoes
 • Pediped – řada Originals
 • Preschoolians
 • Rileyroos – řada Infant/Baby
 • Rose et Chocolat – řada MiniZ
 • Soft Star Shoes
 • Sole Runner
 • Senmotic
 • Skeanie – pre-walker range a junior walker
 • Skinner
 • Stonz
 • Stride rite – early walkers
 • Tikki
 • Unshoes
 • Vibram Fivefingers
 • Vivobarefoot
 • Xero shoes
 • Yo
 • Zeazoo

Prodejci barefoot bot online

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1IpU0XhoDiAd4w-6eqexvMt0lEcNzbkCXmU3L5FTVU5Y/edit#gid=89632625

Sledujte a čtěte

Recenze Pathik Shoes VERA VEGAN

Celoroční barefoot z obchodu Pathikshoes.cz přišly asi za 2 dny po zaplacení. Super rychlost. Jako nováčka v barefoot jsem byla překvapena minimalistickou krabicí. Uvnitř jsem našla celoroční boty VERA VEGAN z černého pružného softshellu s membránou a podšívkou, lehkou vložku na běžné nošení a také teplou vložku z umělé kožešinky pro chladnější dny. Zároveň jsem si koupila kvalitní impregnaci Collonil Waterstop. Boty jsem hned začala zkoušet doma.

Barefoot boty od pathikshoes.cz už jsou doma
Barefoot boty od pathikshoes.cz už jsou doma

Velikost

Objednala jsem si velikost 38, což u mě není běžné. Obvykle kupuji 39, spíše 40. Velikost 38 odpovídá délce stélky 25,5 cm a šířce stélky 8,9 cm. Mám chodidlo dlouhé 24 cm a široké 8 cm. Váhala jsem, zda mi stačí nadměrek 1,5 a 0,9 cm, ale řekla bych, že je to tak „akorát“. Botky parádně drží a sedí „jako ulité“.

Ohebnost

Boty jsou široké ve špičce, umožňují roztažení prstů. S prsty mohu parádně cvičit bez omezení. Chodí se mi v nich moc dobře, jako začátečník se musím více hlídat a občas je to pro mě méně přirozené. Občas na patu došlápnu, zvláště, když pospíchám. Podrážky jsou měkké a flexibilní.

Materiál

Vegan verze celoročních bot dělá trošku dojem „ponožkových“ bot, možná proto se v nich cítím moc pohodlně a skoro jako „doma v bačkůrkách“.

Teplota

V botách jsem zatím nechodila v „mínus“ stupních, nad nulou mi bylo horko a to jsem měla filcovou vložku a tenčí ponožku. Řídila jsem v nich i auto a bylo to bez problémů.

S filcovou vložkou mi sedí boty naprosto přesně, s nesešlápnutou vlněnou vložkou je mi v botách trochu těsněji. Snad se to podaří sešlápnout. Samozřejmě by bylo lepší boty vyzkoušet přímo v obchodě, bohužel 2 nemocné děti mi tento luxus nedovolí. Jsem ale moc spokojená.

2 komentáře

 1. V.Komárek 19.2.2019
  • Míša Vránová 24.2.2019

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?