Základy permakultury aneb kurz design permakulturní zahrady (7. díl)

Pomalu ale jistě začínáme budovat ráj v Jižních Čechách. Cesta z města za vysněným bydlením nás přivedla až kousek od Tábora. Do chalupy 80 let staré, na pozemek 2 300 m² velký.

Zatímco se Adam pustil do projektu z názvem: Zvelebujeme interiér, já se chopila zahrady a začala vážně přemýšlet, jak se do té permakultury vlastně pustím, odkud začnu a jak docílím toho, aby místo nás za pár let na zahradě pracovaly jen přírodní zákony. Zvlášť, když ještě nejsem na pozemku a netestuju poznatky v praxi, že jo.

Kam chodím pro první permakulturní rady?

  1. Hodně mě nakopla Sláma v botách, alias Veronika Kučerová. Celý ten její blog považuju za nástroj, který mění osudy 🙂 a hlavně baví. Myslím, že to byl zrovna článek SLÁMA & DEPRESE. Jak psi pochcali fazole a manžel přišel o kalhoty, který mě dostal na její blog a víru. Doporučuju sledovat, protože když blondýna začne biofarmařit, rodit, péct domácí chleba, kupovat zříceniny a dávat si na hlavu mouku, jde do vždycky do tuhého.
  2. Koupila jsem knížku Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a RODOVÉHO STATKU od Jaroslava Svobody. Poprvé mi knížku doporučila právě Veronika, pak jsem se o ni dozvěděla ve FB skupině Permakultura.
  3. Před několika měsíci jsem si zašla na víkendový kurz Design permakulturní zahrady. Konal se v Praze a pořádal ho Marek Kvapil.
  4. Při zakládání zahrady počítám s pomocí profesionála a nestydím se za to.

Jaký byl kurz Design permakulturní zahrady?

Odnesla jsem si hodně informací, skoro 100 stránková skripta a dobrý pocit. Z čeho, když jsem ještě neudělala ani nezažila nic praktického?

Marek byl fajn přednášející, lidé byli milí a nestrojení. Cítila jsem se tam dobře. Mám srovnání z různými kurzy a školeními z oblasti online marketingu. Tam něco takového občas chybí. Účastníci si porovnávají všechno možné a po očku sledují, kdo si vzal větší americkou koblihu. 😉

První rok pozorujte – jo no, nic jiného nezbývá

Marek postavil svůj kurz tak, aby si každý našel něco svého. Začátečník i trochu zkušený zahrádkář.

Když jsem dorazila v sobotu ráno do komunitního centra Prádelna, Marek zrovna říkal „Jeden rok ideálně stravte pozorováním, čerpejte informace, co se v zahradě děje a jak to místo funguje. Jen když projdete celoroční cyklus, získáte přehled. Foťte, co se děje, když prší, kde zůstává sníh a kde naopak rychle taje, co se děje, když fouká vítr.“

Na začátku si musíme srovnat, co vlastně na zahradě chceme. Musíme si vytvořit vizi. Vize drží celý design zahrady pohromadě, dává mu smysl a cíl, kterého chceme dosáhnout. Vize by měla být co nejvíce přesná, nesmí být vágní. Je dobré si ji definovat do stručné věty.

Tak já tu větu zatím mám: „Rozmanitý, hravý a bezpečný ráj na zemi s úrodou pro naše zdraví.“

Praktický design pro stádleckou zahradu

Součástí kurzu byl i praktický design. V sobotu večer jsme měli za úkol vytvořit funkční a praktický design pozemku s využitím všech dostupných zdrojů a uspořádat prvky tak, aby jejich údržba byla minimální při maximálních výnosech.

Uff, žádná legrace, řeknu vám. Aby to nevypadalo, že jsem se v sobotu večer nadřela, musím přiznat, že jsem musela za dětmi a praktický design si zkusila doma.

Bohužel mám ale pořád hodně věcí v mlze, na pozemku jsem zatím byla tak 10x, takže mohu mít vizi, ale katastrální triangulace zatím vypadá, jako by ji kreslilo malé dítě. Nevím, kudy převažují větry, kde je podmáčená půda, kde při dešti proudí voda a nebo kde jsou prosluněná místa nebo naopak mrazové kotliny. A jen tak matně tuším, kde je zóna 2 a jak narvu do zóny 1 vstup ke slepicím. 🙂

Nezbude mi nic jiného, než vrátit se k tomu, co říkal Marek na začátku: „Jeden rok ideálně stravte pozorováním…“

Čeká nás ještě spousta kroků, než se dostaneme ke startovní čáře. Čeká nás ujasnění celkové vize, rozhodnutí, kam až sahá zóna 1 a kde bude kompost. Co uděláme s lesními mravenci a jestli si založíme rybníček.

A zásadní otázka, co bude růst mezi zahradou a polem. V tuto chvíli tam roste křoví, které ale zasahuje 2 – 3 metry do zahrady.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně