Tajemství léčitelů z Bali

Tradiční bylinná léčebná technika, nazývaná terapie Jamu, pochází z indonéského ostrova Jáva. Postupem času se tato terapie rozšířila i na další ostrovy Indonésie a rozrostla se tak v různé léčebné techniky. Postupy terapie využívají bylinky, koření, bylinné oleje, masáže a práci s energií.

Zázrak z Bali

Z tropického ostrova „bohů“, jak je často tento ostrůvek přezdívaný, pochází výjimečný Kutus Kutus bylinný olej. V čem je tak unikátní a jaký je jeho přínos?

Na Bali a i v celé Indonésii se těší Kutus Kutus velké oblibě. Vyniká velkým množstvím blahodárných účinků pro zdraví a krásu. Ne nadarmo ho přezdívají  „zázrak“, je totiž složen z celé řady léčivých bylin, antioxidantů a esenciálních olejů. Používají ho k masážím,  terapeutickým a léčebným procedurám a pro udržení celkového zdraví a krásy.

Tradiční Balinéské léčitelství

Balinéské masáže – propojení energií

Masáž je nedílnou součástí tradiční indonéské medicíny, pomáhá udržovat tělesné i duševní zdraví, posiluje imunitu a regeneruje tělo. Propojuje prvky akupresury, shiatsu a reflexologie. Masáž na Bali není brána pouze jako naučená dovednost pohybů, zaměřuje se na vycítění potřeb těla a vzájemné předávání energií. 

Bali-hinduismus a jejich víra ke zdraví

Na rozdíl od ostatních Indonéských ostrovů, kde je rozšířen islám a křesťanství, má na Bali silnou převahu hinduismus (95% obyvatel), ten se však trochu liší od toho indického, je to směs hinduismu a původního náboženství, které je nedílnou každodenní součástí místních obyvatel. Lidé si udržují víru v to, že každý jedinec, živý tvor i věc má vnitřní sílu. Tato energie se v určitých částech těla koncentruje a její rovnováha je klíč ke zdraví a štěstí.

Balijci věří, že celý ostrov obývají nadpřirozené bytosti. Každý den jim přinášejí na zem či na oltáře tzv. oběti - malé mističky, vyrobené z palmových listů s rýží, květinami a s vonnými tyčinkami.
Balijci věří, že celý ostrov obývají nadpřirozené bytosti. Každý den jim přinášejí na zem či na oltáře tzv. oběti – malé mističky, vyrobené z palmových listů s rýží, květinami a s vonnými tyčinkami.

Tradice léčivých olejů z Bali

Zázvorový, kurkumový a kajeputový olej

Tradiční léčitelé často používají k masážím bylinné oleje. Byliny obsažené v oleji mají vliv na prohřátí a uvolnění těla, díky esenciálním složkám poskytují hlubokou relaxaci, a zlepšují tak náladu a duševní zdraví. 

Výroba léčivých olejů má v Indonésii silnou tradici. Léčitelé i celé rodiny kombinovali blahodárné účinky rostlin a vytvářeli tak bylinné směsi, které používali k léčbě různých bolestí, jako např. hlavy, revmatismu, bolavých svalů a kloubů, vředů, zklidnění pokožky a k hojení kožních infekcí.

Tajemství místních léčitelů

Kutus Kutus obsahuje směs kokosového a kajeputového oleje, zázvoru, kurkumy, ashiabaty, zaderahu indického, citronové trávy, hřebíčku + dalších bylin. Jeho unikátní složení vychází z tradičního léčitelství terapie Jamu a používá se k léčbě i prevenci. Olej může být aplikován jednak masérem, nebo v rámci sebeléčby.

Reflexní terapie nohou

Podle rad místních léčitelů by se měl olej nejprve nahřát a aplikovat jemnými krouživými pohyby na okolí páteře, poté se masírují reflexní body plosek nohou, a nakonec se masáž přesouvá na místo bolesti. Léčivé byliny jednak bolestivé místo prohřívají a aktivují, ale také podporují správné proudění energie Čchi, jejíž správný tok podle tradiční medicíny znamená uzdravení. 

I vůně dokáže léčit

Vůně Kutus Kutus olejíčku je podmanivá a plná intenzivních esencí, které dokáží uvolnit tělo i mysl. Ne nadarmo patří mezi vyhledávané aromaterapeutické oleje. Můžete ho použít do aromalampy nebo difuzéru a proměnit vaši místnost v příjemně vonící prostředí. Mimo to se také hodí k léčebné inhalaci při rýmě a nachlazení.

Bylinný olej pro zdraví z tropického ostrova Bali.
Bylinný olej pro zdraví z tropického ostrova Bali. Zdroj: kutus-kutus.cz

Přírodní léčba bez prášků

Mocná síla bylin, aromaterapie a reflexní terapie je cesta k přírodní léčbě bez prášků. Naučí vás lépe vnímat vaše tělo a podpoří správné proudění životní energie. 

Nahradí spoustu přípravků, jako např. krémy na bolesti svalů, analgetika, různé mastičky na odřeniny a plísně, gely na zklidnění štípanců od hmyzu, přípravky na spálenou kůži, repelenty a krémy. Tím vám ušetří nákup mnoha přípravků, což oceníte zejména na cestách.

Cesta k Kutus Kutus oleji

Kouzlo bylinného oleje objevila Lenka při cestách po Indonésii. Mladá cestovatelka se zajímá o zdravý životní styl, jógu a přírodní kosmetiku. Z vůně a účinků byla natolik nadšená, že si přivezla pár olejů pro sebe a svou rodinu zabalené v batohu. Kladné ohlasy se ozývaly ze stran obdarovaných přátel, a tak se rozhodla po velkých přípravách olej dovážet a vybudovat e-shop, kde můžete najít všechny produkty od značky Kutus Kutus

Lenka se aktivně věnuje studiu léčivých účinků bylin a terapie Jamu. Ráda by své zkušenosti předala dál, a to formou přednášek a workshopů v jóga centrech. Až příště půjdete kolem vašeho oblíbeného jóga studia, zkuste se zastavit a podívat se, jestli tam nenajdete Kutus Kutus a přivoňte si.

S ním si dopřejete svému tělu a mysli opravdový relax, snížíte tím únavu, zlepšíte si náladu a dostanete své tělo a duši do rovnováhy, tak jako byste právě byli na Bali.

Qi-gong, nebo také čchi-kung, je více než 2500 let staré učení pocházející ze starověké Číny
Tělesná a duševní rovnováha je podle tradiční medicíny klíč ke zdraví. Zdroj: kutus-kutus.cz
Reflexní body na chodidle podle Jamu medicíny. Zdroj: kutus-kutus.cz
Reflexní body na chodidle podle Jamu medicíny. Zdroj: kutus-kutus.cz

Důležité zdroje

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?