Tajemství léčitelů z Bali

Tradiční bylinná léčebná technika, nazývaná terapie Jamu, pochází z indonéského ostrova Jáva. Postupem času se tato terapie rozšířila i na další ostrovy Indonésie a rozrostla se tak v různé léčebné techniky. Postupy terapie využívají bylinky, koření, bylinné oleje, masáže a práci s energií.

Zázrak z Bali

Z tropického ostrova „bohů“, jak je často tento ostrůvek přezdívaný, pochází výjimečný Kutus Kutus bylinný olej. V čem je tak unikátní a jaký je jeho přínos?

Na Bali a i v celé Indonésii se těší Kutus Kutus velké oblibě. Vyniká velkým množstvím blahodárných účinků pro zdraví a krásu. Ne nadarmo ho přezdívají  „zázrak“, je totiž složen z celé řady léčivých bylin, antioxidantů a esenciálních olejů. Používají ho k masážím,  terapeutickým a léčebným procedurám a pro udržení celkového zdraví a krásy.

Tradiční Balinéské léčitelství

Balinéské masáže – propojení energií

Masáž je nedílnou součástí tradiční indonéské medicíny, pomáhá udržovat tělesné i duševní zdraví, posiluje imunitu a regeneruje tělo. Propojuje prvky akupresury, shiatsu a reflexologie. Masáž na Bali není brána pouze jako naučená dovednost pohybů, zaměřuje se na vycítění potřeb těla a vzájemné předávání energií. 

Bali-hinduismus a jejich víra ke zdraví

Na rozdíl od ostatních Indonéských ostrovů, kde je rozšířen islám a křesťanství, má na Bali silnou převahu hinduismus (95% obyvatel), ten se však trochu liší od toho indického, je to směs hinduismu a původního náboženství, které je nedílnou každodenní součástí místních obyvatel. Lidé si udržují víru v to, že každý jedinec, živý tvor i věc má vnitřní sílu. Tato energie se v určitých částech těla koncentruje a její rovnováha je klíč ke zdraví a štěstí.

Balijci věří, že celý ostrov obývají nadpřirozené bytosti. Každý den jim přinášejí na zem či na oltáře tzv. oběti - malé mističky, vyrobené z palmových listů s rýží, květinami a s vonnými tyčinkami.
Balijci věří, že celý ostrov obývají nadpřirozené bytosti. Každý den jim přinášejí na zem či na oltáře tzv. oběti – malé mističky, vyrobené z palmových listů s rýží, květinami a s vonnými tyčinkami.

Tradice léčivých olejů z Bali

Zázvorový, kurkumový a kajeputový olej

Tradiční léčitelé často používají k masážím bylinné oleje. Byliny obsažené v oleji mají vliv na prohřátí a uvolnění těla, díky esenciálním složkám poskytují hlubokou relaxaci, a zlepšují tak náladu a duševní zdraví. 

Výroba léčivých olejů má v Indonésii silnou tradici. Léčitelé i celé rodiny kombinovali blahodárné účinky rostlin a vytvářeli tak bylinné směsi, které používali k léčbě různých bolestí, jako např. hlavy, revmatismu, bolavých svalů a kloubů, vředů, zklidnění pokožky a k hojení kožních infekcí.

Tajemství místních léčitelů

Kutus Kutus obsahuje směs kokosového a kajeputového oleje, zázvoru, kurkumy, ashiabaty, zaderahu indického, citronové trávy, hřebíčku + dalších bylin. Jeho unikátní složení vychází z tradičního léčitelství terapie Jamu a používá se k léčbě i prevenci. Olej může být aplikován jednak masérem, nebo v rámci sebeléčby.

Reflexní terapie nohou

Podle rad místních léčitelů by se měl olej nejprve nahřát a aplikovat jemnými krouživými pohyby na okolí páteře, poté se masírují reflexní body plosek nohou, a nakonec se masáž přesouvá na místo bolesti. Léčivé byliny jednak bolestivé místo prohřívají a aktivují, ale také podporují správné proudění energie Čchi, jejíž správný tok podle tradiční medicíny znamená uzdravení. 

I vůně dokáže léčit

Vůně Kutus Kutus olejíčku je podmanivá a plná intenzivních esencí, které dokáží uvolnit tělo i mysl. Ne nadarmo patří mezi vyhledávané aromaterapeutické oleje. Můžete ho použít do aromalampy nebo difuzéru a proměnit vaši místnost v příjemně vonící prostředí. Mimo to se také hodí k léčebné inhalaci při rýmě a nachlazení.

Bylinný olej pro zdraví z tropického ostrova Bali.
Bylinný olej pro zdraví z tropického ostrova Bali. Zdroj: kutus-kutus.cz

Přírodní léčba bez prášků

Mocná síla bylin, aromaterapie a reflexní terapie je cesta k přírodní léčbě bez prášků. Naučí vás lépe vnímat vaše tělo a podpoří správné proudění životní energie. 

Nahradí spoustu přípravků, jako např. krémy na bolesti svalů, analgetika, různé mastičky na odřeniny a plísně, gely na zklidnění štípanců od hmyzu, přípravky na spálenou kůži, repelenty a krémy. Tím vám ušetří nákup mnoha přípravků, což oceníte zejména na cestách.

Cesta k Kutus Kutus oleji

Kouzlo bylinného oleje objevila Lenka při cestách po Indonésii. Mladá cestovatelka se zajímá o zdravý životní styl, jógu a přírodní kosmetiku. Z vůně a účinků byla natolik nadšená, že si přivezla pár olejů pro sebe a svou rodinu zabalené v batohu. Kladné ohlasy se ozývaly ze stran obdarovaných přátel, a tak se rozhodla po velkých přípravách olej dovážet a vybudovat e-shop, kde můžete najít všechny produkty od značky Kutus Kutus

Lenka se aktivně věnuje studiu léčivých účinků bylin a terapie Jamu. Ráda by své zkušenosti předala dál, a to formou přednášek a workshopů v jóga centrech. Až příště půjdete kolem vašeho oblíbeného jóga studia, zkuste se zastavit a podívat se, jestli tam nenajdete Kutus Kutus a přivoňte si.

S ním si dopřejete svému tělu a mysli opravdový relax, snížíte tím únavu, zlepšíte si náladu a dostanete své tělo a duši do rovnováhy, tak jako byste právě byli na Bali.

Qi-gong, nebo také čchi-kung, je více než 2500 let staré učení pocházející ze starověké Číny
Tělesná a duševní rovnováha je podle tradiční medicíny klíč ke zdraví. Zdroj: kutus-kutus.cz
Reflexní body na chodidle podle Jamu medicíny. Zdroj: kutus-kutus.cz
Reflexní body na chodidle podle Jamu medicíny. Zdroj: kutus-kutus.cz

Důležité zdroje

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Dětský pokoj podle Montessori
Jak správně oblékat miminko?
Co je třeba vědět o domácím vzdělávání
Byliny a rostliny
Tajemství léčitelů z Bali
Návod na bylinkovou spirálu
Jak nám pomáhá pampeliška lékařská?
Dětský pokoj podle Montessori
Přírodní materiály v interiéru – řešení pro lepší život
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Důvěrné: týden se sebou
Recepty - Adamovo vaření
Jak zhubnout? Vyvarujte se mýtům a buďte v klidu
Dítě v kuchyni aneb ukaž mi, jak se to dělá?
7 tipů, jak se naučit vařit
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Meditace (obřad) za Bílou Horu
Jak si čistit mezizubní prostory?
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak zhubnout? Vyvarujte se mýtům a buďte v klidu
Co je třeba vědět o domácím vzdělávání
Ženská cykličnost aneb jak se v ženách vyznat