„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin

Martin Kučera žije přes týden online životem v korporaci, ale volný čas a víkendy tráví sázením bambusů. Své služby nabízí na webu Bambusář.cz. Seznamte se s člověkem, který neholduje mainstreamu, uniká do časoprostoru a sakra dobře rozumí bambusu – rostlině budoucnosti.

Jestli potřebujete na zahradě skrýše, úkryty a zátiší, neváhejte. Martin očekává nabitou sezónu 2019. Přečtěte si, jak objevil bambus, kde můžete rostlinu pěstovat nebo co všechno z něj můžete vyrobit nebo nakoupit. A hlavně, proč živý plot z bambusu založit na své zahradě. V bambusu je budoucnost, do zahrady přináší radost a má blahodárné účinky na duši.

Ahoj Martine, kdy a jak Tě bambus okouzlil natolik, že jsi se o něj začal zajímat?

Ahoj Míšo, já jsem se docela dlouho hledal. Pořád jsem čekal, kdy přijde ta dospělost, ten smysl života. Ačkoliv jsem ve světě online marketingu dělal celkem zajímavé věci, pořád nebylo ono.

Začal jsem odbíhat do offline světa a ideálně hodně daleko. Moje první daleká cesta byla na Srí Lanku. Když jsem viděl život tam, tak se mi trochu posunuly hodnoty a taky jsem objevil bambus. V Asii mají totiž z bambusu úplně všechno – od kuchyňského náčiní, přes vodovody, po celé domy. Tam to celé začalo.

Co tě na něm tak fascinuje?

Tak třeba, že roste prakticky před očima. V Asii až 100 cm za den a rozrůstá se i do šířky. Za 2 – 3 roky můžeš mít nepropustný živý plot. Ve větru krásně ševelí. V zimě neopadá. Mně přináší bambus do zahrady víc radosti.

Živý bambus má krásné tlusté zelené nebo žluté tyče. A ještě k tomu jedlý. Když jsem zjistil, že se dá pěstovat i u nás, musel jsem to samozřejmě hned zkusit.

Máš web bambusar.cz. Je pro tebe sázení bambusů pouze hobby nebo povolání? Je možné se tím uživit?

Tuhle otázku si taky pokládám (smích).

Zatím je to jen můj koníček. Práce s bambusem je pro mě relaxace po dni stráveném v korporaci, která mě živí.

Bambusy jsou o nadšencích. V Praze vím o Honzovi Kocourkovi z Rosteto, který dělá bambusy. Pro další je to asi jen jedna z více forem výdělku, ale mohu se plést. Já bych chtěl, aby mě bambusy alespoň pár měsíců v roce živily.

Kdy Martine stíháš obsloužit klienty „bambusáře“? Věnuješ se jim o víkendu? Jsi na to sám nebo máš tým?

Klienty řeším po práci a o víkendech. S kopáním a sázením mi pomáhá brácha. Rád bych ho zapojil víc, ale uvidíme, jak do sebe naše časové možnosti zapadnou.

V čem jsou výhody bambusu? Jaké vlastnosti na těchto rostlinách obdivuješ? Co tě na bambusu nejvíce baví?

Bambus má skvělé vlastnosti:

  • Rychle roste
  • Neopadá ani v zimě
  • Některé druhy jsou jedlé
  • Je ohromně tvrdý a přitom pružný
  • Má antiseptické účinky

Díky tomu je jeho využití ohromně všestranné.

K jakému zpracování se používá?

Vyrábí se z něj:

  • Papír
  • Rybářské pruty či podpěrné tyčky k rajčatům 🙂
  • Kuchyňské nástroje
  • Ratanový i masivní nábytek
  • Bambusové organizéry
  • Celé domy
  • Hudební nástroje
  • Bambusová vlákna se přidávají do látek
  • A v neposlední řadě také živé ploty či krásné solitéry

Podívejte se z čeho je vyrobená vaše utěrka, ponožky nebo zajděte do Ikea a rozhlédněte se. Budete se divit, co všechno je z bambusu.

Jsou ke zpracování vhodné všechny druhy bambusů? Jak se od sebe jednotlivé druhy liší? Předpokládám, že není pouze jeden druh. Máš nějaký oblíbený?

Pokud chceme nějaké konkrétní vlastnosti, tak musíme za domorodci do jejich domoviny. Ti jsou schopni říci, jaký druh je nejlepší a vybrat vhodná stébla například dle jejich stáří a dalších parametrů

Já se dívám na bambusy především z pohledu jejich užitku a estetiky na zahradě. Můžeme je rozdělit na 2 hlavní skupiny:

  • Fargesia – nižší (do 4 metrů) keřovité bambusy s tenkými stébly (do 1 cm), které se výborně hodí na rychle rostoucí živé ploty – například zakrytí výhledu od souseda. Za 2 – 3 roky můžete mít opticky nepropustný živý plot.
  • Phyllostachys – vysoké bambusy s tlustými stébly jsou skvělé na solitéry či bambusové „lesíky“. Tlustá stébla jsou pro mě ten správný bambus. Líbí se mi víc vizuálně, i tím, že se z nich dá vyrobit spousta věcí.

Má bambus nějaké negativní vlastnosti? Může být v některých situacích nebezpečný? A co když je silný vítr, neláme se?

Nic negativního či nebezpečného mě nenapadá. Phyllostachys – ten s tlustými stébly – má invazivní kořenový systém. To znamená, že se může pomocí kořenového systému pod zemí vydat po zahradě někam, kam nechcete, třeba k sousedovi.

Proto se doporučuje použít protikořenovou zábranu – speciální 70 cm širokou HDPE folii, která se zakope po obvodu místa, kde má bambus růst. Folie se nechá cca 5 – 10 cm nad zemí vyčnívat. Pak stačí jednou dvakrát za rok folii zkontrolovat, že jí bambusy někde nepřeskočily a tyhle výhonky přestřihnout a vytáhnout. To kopání je dost opruz, ale vyplatí se.

Co se týká větru, tak bambus je opravdu hodně pružný. Vítr může zlomit jen staré suché stéblo. Ale může prasknout silným mrazem nebo pod náporem vrstvy sněhu.

Je bambus náročný na pěstování? Jakou potřebuje půdu?

Bambus není náročný na pěstování pokud při jeho výběru dodržíme pár základních podmínek – vítr, nadmořská výška, slunce a půda.

Vítr je hlavním nepřítelem pěstitele bambusu, hlavně v zimě. Nejhorší podmínky přichází obvykle v únoru, jako to bylo letos a loni. Svítí již poměrně silné předjarní sluníčko, do toho přijdou mrazy (-15 – -20°C) a vítr. Tahle kombinace dokáže spálit listy a poškodit stonky. Většinou pak opadají listy a uschnou některá stébla. Bambus do konce června opět olistí, ale nové přírůstky jsou malé. Může ale dojít až k úhynu bambusu.

Předcházet tomu lze hlavně výběrem vhodného bambusu do konkrétních podmínek místa pěstování. Stává se, že někomu pěstování bambusu na daném místě prostě nedoporučím. Pokud by to i tak chtěl risknout, je lepší bambus pořádně zazimovat.

Nadmořská výška – obecně se dá říct, že nadmořská výška od 500 – 600 metrů nad mořem začíná být pro pěstování bambusů riziková.
Konkrétní bambus se vždy vybírá podle toho, jak moc na dané místo svítí slunce – od kolika do kolika. Některé bambusy slunce vyžadují, jiné naopak potřebují více stínu. A přitom vypadají oba stejně.

Bambus chce kvalitní/normální dobře propustnou půdu. Minimálně první 3 roky bude chtít hodně vody na zalévání, zvlášť jestli budou takovéhle tropy bez deště jako letos (2018).

Vlevo omrzlý bambus, vpravo bambus olistěný

Je v ČR místo, kde pěstování spíše nedoporučuješ?

Moji zákazníci pěstují bambusy po celé republice. Od Ostravy po Prachatice, od Hustopečí po Teplice. Nedoporučuji pěstování v podhorských oblastech a tam, kde je silný vítr.

Jak vypadají zahrady, do kterých nejčastěji sázíš bambus? Je to divočina nebo zahrádky jak ze škatulky?

Už jsme byli i v divočině, ale nejčastěji se jedná o „nové zahrady“, kdy zákazník postaví dům a začne řešit, že mu soused kouká do oken.

Jde bambus pěstovat i v bytě? Nebo je moc vysoký a prostě to není ono?

V bytě bohužel ne. Potřebuje projít zimním obdobím. Doma rok přežije, ale bude strádat až zajde.

Ale může být na balkoně nebo terase. Připravuju s kamarádem speciální truhlík pro pěstování bambusů. Kvůli eliminaci promrznutí kořenového balu musí být truhlík velký. Na balkoně tak vytvoří celou zelenou stěnu. Na terase či předzahráce můžete dát dva tři vedle sebe a pohledově tak odstínit venkovní sezení, grill a podobně.

Truhlík má kolečka, takže se s ním dá manipulovat a má i vymyšlené samozavlažování.

Zatím máme dva prototypy, které testujeme a příští rok s tím chceme jít ven. Budeme mít asi 1-2 univerzální designy, ale pro fajnšmekry zvládneme i design na míru. Uvidíme, jaká na něj bude odezva a podle toho se rozhodneme, co dál.

Vyrábíš z bambusu něco ty sám? Třeba flétničky, nábytek ;)? Zajímá mě, jestli se Ti díky pěstování a vysazování bambusu otevírají vyhlídky na další byznys?

Vyrábím z bambusu jen klíčenky pro zákazníky a používám stébla jako oporu k rajčatům. Jo a je to skvělá pomlázka. Teda skvělá pro chlapy, ono to bambusem dost bolí. Loni jsem vyrazil pozdě na proutí, tak musela stačit bambuska. 🙂

Co se byznysu týče, uvidíme, co se vyklube z těch truhlíků.

Klíčenky z bambusu

Zvyšuje se poptávka po bambusu? V jakém období vůbec nestíháš? Je to jaro? Nebo jsi zavalen poptávkou už v zimním období?

Dělám v bambusech poměrně krátce, abych mohl soudit, ale řekl bych, že poptávka stoupá. U mě teda určitě 🙂 Je to také dané současnou výbornou ekonomickou situací.
Nějaké dotazy a poptávky chodí celoročně, ale brzy na jaře přichází ta hlavní sezóna.

Až do konce léta je to pak s volným časem špatné a těžko balancuju mezi bambusy a časem na přítelkyni a psa. Tohle musím do budoucna nějak řešit. Ideálně víc ty technické a obslužné věci delegovat na bráchu.

Znáš nějaké výrobce oblečení z bambusu? Ovlivnila Tě tato rostlina natolik, že nakupuješ třeba bambusové oblečení?

Hele, já jsem do bambusu magor, spíš se ptej, co doma z bambusu není 😀

Bambusová deska stolu z IKEA

Konferenční stolek jsem si načrtl od ruky a kamarád, co dovážel bambusové žaluzie mi ho udělal z bambusového masivu. Horní deska je tlustá 5 cm. To už je bytelnej kus nábytku, kterej nechceš stěhovat. Pak samozřejmě různé příslušenství v kuchyni a koupelně.

Ale ozval se mi pán z Třebíče, že vyrábí z bambusového vlákna ponožky a chtěl by tématicky bambusový živý plot. Už po telefonu mi „padl do oka“. Vymýšleli jsme nějaký barter. Takovýhle lidi mě baví. Občas prostě i po telefonu zjistíte, že si s člověkem na druhé straně sedíte, že jste na stejné vlně, že spolu chcete „něco“ dělat.

To je ten rozdíl oproti „chození do práce“. Poznal jsem díky bambusům několik super lidí. Když od nich odjíždím, mám hrozně fajn pocit, dobíjí mi to baterky.

Myslíš si, že máme natolik moderní trh, že se zde bambusové výrobky ujmou?

Už se ujmuly. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Je to stejné, jako když si vybíráš nové auto. Rozhodneš se pro nějaký model a najednou zjistíš, že jsou jich plné silnice. Nejezdí jich víc než dřív, jen sis jich nevšímala, protože tě nezajímaly. Když se na ně zaměříš, zjistíš, že jsou všude. Bambusové materiály jsou taky všude.

Dobře, tak já se víc zaměřím 😉 K označení „rostlina budoucnosti“ – je to doopravdy tak? Myslíš si, že bambus skutečně nahradí materiály, které využíváme teď?

Jestli se to stane nevím, ale mohl by, potenciál k tomu má. Vem si třeba aktuální boj proti plastovým brčkům. Bambusové brčko je krásné ekologické řešení. Stačí 2x střihnout a je „vyrobené“.

To je pravda. Dá se bambus uvařit k večeři? Znáš nějaký prima recept? Poskytuje nějaké blahodárné účinky na lidský organismus?

Vařit se dá. Přítelkyně z něj běžně vaří. Některé bambusy v mojí nabídce jsou jedlé, ale je to spíš taková zajímavost. Bambus na vaření kupujeme v Sapě. Můj vypěstovaný bambus, jsem tak akorát požvýkal, abych to vyzkoušel. Většina bambusářů vám nejspíš řekne, že nemají to srdce nové výhony, které se na vaření používají, ustřihnout.

Estetické a zvukové blahodárné účinky má bambusu především na duši.

Martine, jakou očekáváš sezónu v roce 2019?

Sezónu 2019 očekávám skvělou. Z nuly se roste dobře a já jsem každý rok úplně někde jinde. Narážím sice na úplně nové problémy, které musím řešit, ale i tak mě to hodně baví.

Děkujeme za rozhovor 🙂 a držíme Ti palce

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?