Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?

V momentě, když si chcete pořídit domů LED pásky, vás určitě bude kromě vhodnosti umístění zajímat taky cena a s ní související životnost. Aby vaše rozhodování bylo co nejkvalifikovanější, připravili jsme pro vás tento článek s důležitými informacemi.

LED pásky se v posledních letech stávají oblíbeným zdrojem osvětlení hned z několika důvodů. Je to jednoduchá instalace na různá místa – často se umisťují pod kuchyňskou linku, kde umožňují lepší viditelnost na pracovní desku, za televizí šetří zrak při sledování pořadů v tmavé místnosti, na schodech pomáhají předcházet pádům, mají i dekorativní funkce…

Další důvod je ekologické a udržitelné svícení. A ten třetí je jejich dlouhá životnost, na kterou se teď zaměříme.

Typická životnost LED pásků

LED pásky jsou složeny z několika komponentů, které ovlivňují jejich životnost. Jednak obsahují čipy, jejichž životnost je velmi dlouhá – okolo sta tisíc hodin.

Ty další součásti mají životnost o dost nižší, proto výrobci uvádí u LED pásků nejčastěji padesát tisíc hodin. To je doba, kdy bez problémů svítí, což je údaj, který starší klasické žárovky mnohonásobně překonává. Při porovnání ceny a životnosti vychází LED pásky jednoznačně jako vítěz.

S životností LED pásků samozřejmě souvisí i další faktory, jako je kvalita od prověřeného výrobce, způsob instalace a správné používání podle pokynů výrobce. Pak je životnost LED pásků velmi dlouhá.

Mnoho výrobců uvádí očekávanou životnost v hodinách. Tato metrika znamená počet hodin, po které LED páska zůstává svítit s alespoň 70 % původní svítivosti. (Na rozdíl od starých žárovek a zářivek LEDky nepřestanou svítit okamžitě, dojde ke snížení produkce světla pod nějakou úroveň. To znamená, že budete mít ještě dost času nakoupit nové zdroje světla.)

Konkrétní počet hodin, který je u výrobku uveden, se může lišit podle různých faktorů, včetně teploty, proudu a kvality materiálů. Životnost LED osvětlení se pohybuje v rozmezí 20 000 až 100 000 hodin na základě testování v laboratořích třetích stran, které si nechávají dělat všichni renomovaní výrobci.

Životnost osvětlení je vyjádřena faktorem L70B50. Pokud má například LED žárovka životnost 30 000 hodin, tak po uplynutí této doby používání svítí alespoň 50 % čipů s minimálně 70% světelným tokem. Tato hranice vychází ze studií, ve kterých se ukázalo, že lidé nevnímají méně než 30% rozdíl svítivosti.

To znamená, že tato definovaná životnost u LED žárovky může být až 30x vyšší oproti starým klasickým žárovkám, 15x než u halogenových a až 4x vyšší než u úsporných zářivek.

Faktory ovlivňující životnost

Hlavními součástmi LED pásků jsou LED diody, FPCB (flexibilní desky s plošnými spoji), rezistory nebo jiné součástky. LED pásky jsou vyráběny pomocí procesu zvaného Surface Mount Technology (SMT), montážní proces pro montáž LED, rezistorů a dalších komponent na FPCB. To jsou všechno součásti, které ovlivňují životnost celého výrobku.

Některé venkovní nebo podvodní LED pásky jsou ještě obaleny silikonovým nebo PU lepidlem. LED pásky s vysokým stupněm krytí IP mají tudíž kratší životnost než LED pásky s krytím IP20, protože LED pásek s vysokým stupněm krytí IP nemůže rychleji odvádět teplo. Obecně platí, že čím chladnější je prostředí, tím vyšší bude světelný výkon LED. Vyšší teploty obecně snižují světelný výkon. 

Na rozdíl od klasických žárovek, které najednou vyhoří a okamžitě zhasnou, a zářivek, které začnou blikat, LED diody v průběhu času za normálních okolností pomalu a postupně ztrácejí světelný výkon, dokud nejsou považovány za příliš slabé pro použití (to je těch méně než 70 %).

Životnost LED pásků závisí na tom, jak jsou regulovány. LED pásky, které mají dobrou regulaci napětí, mohou vydržet velmi dlouho, zatímco u LED pásků se špatnou regulací napětí může být životnost více omezena. Při správné regulaci napětí bývá životnost LED pásků dlouhá, obvykle mezi 50 000–100 000 hodinami.

Obrázek: LED pásky musí být napájeny stabilizovanými napěťovými zdroji, většinou 12V nebo 24V. Zdroj: Ledsolution.cz

Pro maximalizaci životnosti LED pásků je důležitá správná teplota, která by neměla být nikdy vyšší než 35 °C, protože vyšší teploty mohou zkracovat životnost LED diody. Zároveň by tato teplota neměla být nižší než 20 °C, protože teploty pod touto hodnotou mohou vést k zničení LED diod.

Spotřeba energie také hraje roli při určování životnosti. Čím více energie pásky spotřebují, tím kratší je jejich život. Spotřeba energie LED pásků lze snížit přepnutím na nižší teplotu světla a použitím více efektivních LED světelných zdrojů.

Při výběru LED pásků je také důležité pečlivě zvážit kvalitu jednotlivých součástí. Kvalitní čipy a rezistory by měly být schopny zajistit dlouhou životnost LED pásků. V tomto případě je lepší si připlatit. Investice se vám rozhodně vrátí, je to krok, který maximalizuje životnost LED pásků.

Správná instalace LED pásků

Zásadní pro výkon a životnost vašeho LED osvětlení je jeho správná montáž. I když to tak možná na první pohled nevypadá, LED pásky patří do hliníkového profilu, který chrání proti mechanickému poškození a přehřívání. Celá instalace LED pásků bude taky působit v ALU profilu profesionálněji.

Dál je velice důležité dodržet polaritu a správné výstupní napětí zdroje, které by mělo být stejné jako pracovní napětí LED pásku.

Také použití vhodných konektorů je nezbytné pro zajištění správné funkce osvětlení. Při instalaci je zásadní použít konektory speciálně navržené pro vaše konkrétní LED pásky, které zaručují správné a bezpečné připojení.

Tipy pro prodloužení životnosti

Ujistěte se, zda máte napájecí zdroj kompatibilní s vaším konkrétním osvětlovacím systémem. Použití nekompatibilního zdroje může představovat bezpečnostní rizika.

Při volbě napájecího trafa nezapomeňte na ponechání obecně doporučované rezervy 20-30 % výkonu. Vybírejte kvalitní napájecí zdroj, který vám zajistí dlouhodobý bezchybný chod a nebude zdrojem rušení pro jiné citlivé přístroje.

Pro delší životnost je důležitá pravidelná údržba. LED pásky jsou relativně snadno čistitelné. Během údržby je důležité, abyste před čištěním odpojili napájecí zdroj. Vlhkým hadříkem pak jednoduše otřete od prachu.

Součástí údržby LED pásků je také kontrola poškození (různé praskliny a deformace). Při kontrole LED pásků by se měly provádět pravidelné testy a diagnostika, stejně jako kontrola hermetického uzavírání, aby se zabránilo vniknutí vody nebo prachu.

Shrnutí

Při instalaci LED pásků napevno na konkrétní místo si raději připlaťte za kvalitní produkty od prověřených výrobců a prodejců, u kterých se můžete i poradit o jednotlivých typech, umístění, krytí IP, údržbě ap.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?