Venkovní osvětlení kolem domu je stejně důležité jako to uvnitř. V první řadě je důležité zajistit bezpečnost při příchodu a příjezdu k domu za tmy, u vchodových dveří potřebujeme vidět na schody a pak najít klíče. Automatickým rozsvěcením světel odradíme nevítané návštěvníky od vstupu na náš pozemek. Na terase si v létě rádi užijeme letní party s přáteli, kterou nebudeme muset ukončit, když se setmí, rádi se pochlubíme zajímavě nasvícenými oblíbenými záhony, rostlinami nebo sochami, novou pergolou, nebo si užijeme nočního koupání v bazénu.
To, a ještě víc vám umožní nasvícení vaší zahrady pomocí nejrůznějších LED svítidel, které se pro daný účel nejlépe hodí. Využít můžete nejen světla praktická, která se dají umístit na fasádu, zavěsit na trám, zapíchnout do země, některá světla se hodí dokonce i do vody, do bazénu nebo jezírka. S venkovním LED osvětlením váš pozemek bude nejen bezpečný, ale může se proměnit v kouzelnou pohádku a příjemnou oázu, kde si rádi budete užívat relaxaci u dobrého jídla a venkovní zábavy.
Proč pořídit venkovní osvětlení a co se hodí na zahradě nasvítit
Venkovní LED osvětlení se liší od toho interiérového svou odolností proti povětrnostním podmínkám. Musíme myslet na to, že venkovní svítidla jsou umístěna v prostředí, kde se práší a prší, kde fouká vítr, je mokro, a proto bychom každé venkovní svítidlo měli vybírat dle odpovídajícího stupně krytí (IP ochrany), ideálně IP44 až IP68. IP kód vyjadřuje odolnost proti vniknutí cizího tělesa a kapalin (vody).
První světla, která si musíme k domu pořídit, jsou ta, bez kterých se neobejdeme, pokud si nechceme způsobit při nočním návratu domů úraz nebo škodu na majetku. Zkrátka nejdřív zajistíme vhodné osvětlení nebezpečných míst.
Fasádní osvětlení u vchodu
Místo, na kterém se bez světla v noci těžko pohybuje, jsou vchodové dveře, zvonek, poštovní schránka. Tam se nejlépe hodí nástěnná fasádní LED svítidla, která jsou v nabídce v různých designech. Důležité je, aby lampy byly odolné proti vlhkosti díky krytí IP44. Jednoduše se připevní na zeď domu a některé lze použít i jako dekorační svítidlo, které krásně dokreslí atmosféru nemovitosti, nebo účelové svítidlo, které osvětlí cestičku u domu.
Osvětlení příjezdové cesty a chodníků
Stejně důležité je osvětlit příjezdovou cestu k domu, vjezd do garáže, k hospodářským místnostem, podle toho, jakým způsobem se v těchto místech pohybujete. K cestě, po které zahradou projíždíte autem, se hodí zápustná nájezdová LED světla, která se umisťují k příjezdové cestě a na rozdíl od jiných světel jim nevadí, když je autem přejedete. Pokud přicházíte k domu pěšky, vybírat si můžete mezi sloupkovými světly, reflektory, solárními zapichovacími lampami, světly s pohybovými čidly.
Posezení u dobrého jídla s romantickou atmosférou
Jen málokdo odmítne pozvání na party s letní grilovačkou nebo narozeninovou oslavu na terase. Léto a dobré jídlo s přáteli prostě k sobě patří. Abyste nemuseli se zábavou přestat, když se setmí, myslete už dřív na venkovní LED osvětlení, které dodá tu správnou atmosféru. Můžete taky se zábavou začít až večer a své hosty hrou světel na vaší terase přivítat.
Kromě napevno umístěného centrálního osvětlení přidejte ještě zvláštní lampičky a svítidla. K výjimečným příležitostem nazdobíte terasu či pergolu nejlépe LED páskami nebo světelnými řetězy, které umístíte na konstrukci, na stůl pak umístíte lampy nebo svíčky. Parádu udělají taky v zahradě rozmístěné světelné sochy nebo solární světla ve tvaru koulí.
Zvláštní kouzlo vodní plochy
Zahrada bez jezírka není kompletní, jako by jí něco chybělo. Někdo dá ale přednost bazénu, ve kterém se může koupat. Určitě by však na žádné zahradě nemělo chybět alespoň malé pítko pro ptactvo. V každém případě nasvícená vodní plocha dělá v noci divy. Ať už si budete vychutnávat krásné okamžiky sami, ve dvou nebo ve větší společnosti, budete na ně určitě v zimě rádi vzpomínat.
Osvětlení vodních ploch ale musíte věnovat zvýšenou pozornost kvůli bezpečnosti. Při výběru osvětlení záhonů u jezírek či samotného osvětlení vodních ploch máte na výběr několik způsobů nasvětlení i typů LED svítidel. Osvětlení můžete instalovat kolem bazénu či jezírka do záhonů, u cestiček, ale rovněž přímo dovnitř vodní plochy. Jen je potřeba vybírat osvětlení speciálně určené pro tyto účely.
Pro břehová i podvodní světla je typické krytí IP68. Z hlediska elektrického proudu by světla měla disponovat napětím pouze 12 V. Rozhodnout se můžete i pro solární LED osvětlení, jehož baterie se dobíjí pomocí solárního modulu. Nemusíte se u nich pak obávat nebezpečí zásahu elektrickým proudem ani zkratu. Předností solárních venkovních svítidel je snadné přemisťování.
Instalaci bazénového osvětlení byste měli raději svěřit odborníkovi na bazénovou techniku. Ušetříte si starosti s osazením i možným únikem vody. Samozřejmostí je, že zapojení LED světla musí provést kvalifikovaná osoba, tedy elektrikář s vyhláškou 50.
Výhody venkovního LED osvětlení
Venkovní LED osvětlení je skvělým způsobem, jak ekonomicky a šetrně osvětlit vaši zahradu, dům nebo příjezdovou cestu. Veškerá venkovní LED světla jsou odolná venkovním vlivům. Naleznete zde venkovní nástěnná svítidla, venkovní LED reflektory, nájezdová světla k zabudování do země, svítidla s pohybovým čidlem, solární svítidla. Montáž je jednoduchá, vstupní napětí je 230 V.
Světla nemusí sloužit jen praktickým účelům, zajímavou atmosféru vykouzlí LED pásky, které pro použití v exteriéru bývají zality v silikonu, takže jim nevadí voda ani vlhko. Instalace LED pásků je jednoduchá, protože jsou většinou samolepicí. Také světelné řetězy nebo závěsné lucerničky nadělají plno parády na vašich zahradních slavnostech.
Instalace a údržba venkovního osvětlení
Elektrickou instalaci si naplánujte klidně sami a nejraději dopředu, než začnete upravovat pozemky, zakládat záhony, budovat jezírko atd. Pro samotnou práci však budete potřebovat elektrikáře s odpovídající kvalifikací. Pomoc odborníka je nezbytná – na zahradě je nebezpečí vniknutí vody do elektrické instalace a číhající katastrofy. V ideálním případě by měla být celá zahradní architektura naplánována před fází povrchových úprav. Odkládání instalačních prací na později vám bude jenom komplikovat život.
Z technického hlediska elektrická instalace na zahradě musí být vedena zemnícími kabely. Pouze tyto typy kabelů jsou vhodné pro použití ve vlhké půdě. K dispozici jsou kabely pro napětí 0,6 / 1,0 kV se symbolem YAKY – hliník a YKY – měď. Ty se pokládají do hloubky 70 cm. Během instalace nesmí mít kabel teplotu nižší než -5 ° C a poloměr ohybu by neměl být menší než 10 průměrů. Kabel položte na podsypu a 25 cm nad něj položte ochrannou pásku. Kabel by neměl být příliš napnutý, měl by být umístěn s lehkou vůlí.
Zahrada je místem, kde by lampy neměly vydávat příliš mnoho tepla. LED světla budou proto tím nejbezpečnějším řešením. Pokud už máte zahradu hotovou a nechcete ji kvůli kabelům rozkopat, zvolte solární svítidlo či zahradní světlo na baterky.
Důležité je také naplánování umístění ovládání světel. U nasvětlení balkonu nebo terasy je ideální nainstalovat ovládání dovnitř bytu. LED osvětlení cestiček by mělo být ovladatelné jak od vstupní branky, tak i od garáže a hlavního vchodu. Řešením může být dálkové ovládání nebo automatický spínač pohybu, světlo se také může automaticky zapínat při setmění.
Poslední dvě léta trávíme více času doma a v létě na zahradě, tak si to pojďme pořádně užít, i večer a v noci. Ať máme na co v zimě vzpomínat!