Podzimní dny pod pergolou

V těchto dnech si ještě užíváte tropických teplot nejraději venku, na zahradě, v pergole. Snídáte na terase s výhledem do zahrady, pracujete nebo odpočíváte, večer grilujete nebo hrajete společenské hry a často to vydržíte až do tmy, kdy můžete pozorovat padající hvězdy. Hučící kombajny na poli a vznikající strniště vám ale připomínají, že letní dny už brzy skončí.

Chcete si užívat příjemné chvíle ve vaší pergole i na podzim? Nebo dokonce i v zimě? Představujete si, jak zasněně pozorujete v županu ptáky u krmítka, barevné podzimní květiny v záhonech a u toho pijete svou ranní kávu? Nebo večer stékající kapky deště ve vás vyvolávají nostalgickou náladu? Co pro to musíte udělat?

Venkovní pergola většinou bývá připojena k domu a plynule na něj navazuje, proto bývá k dispozici elektřina pro osvětlení, vaření i vyhřívání, takže si můžete užívat příjemné posezení dlouho do noci a v některých případech i během chladnějších měsíců.

Obrázek: Moderní hliníkové pergoly jsou velmi variabilní. Zdroj: Alaris.cz

Možnosti, které vám pergola poskytuje, záleží na použitém materiálu a způsobu provedení. U starších rodinných domů se setkáváme s klasickými dřevěnými pergolami, které se využívají hlavně v létě a musí se důkladně udržovat, aby vydržely dlouho hezké. Moderní hliníkové pergoly jsou bezúdržbové a poskytují mnohem širší využití.

Péče o klasickou dřevěnou pergolu a její zazimování

Máte u domu typickou dřevěnou pergolu, ve které si teď užíváte letních slunečních paprsků? Pak asi víte, že se o ni musíte na podzim postarat, aby příští rok vypadala stejně krásně. Minimálně jednou za rok ji natírejte, aby dřevo bylo chráněno před počasím, vlhkostí a škůdci. Každý nátěr venkovní pergoly provádějte následovně:

  • Nejdřív dřevo zbavte nečistot, a pokud je na něm velká vrstva starého nátěru, je třeba ho obrousit.
  • Pak naneste impregnaci, která je základní vrstvou před nanesením lazury a zvýší ochranu před vlhkostí, na pergolu je nejlepší tzv. fungicidní impregnace.
  • Nakonec naneste samotnou lazuru, která může mít podobu průhledného nebo barevného laku.

Nemá vaše pergola nebo altánek pevnou střechu? Pak ji musíte na zimu přikrýt nepromokavou plachtou a pořádně zazimovat. Péči musíte věnovat také podlaze, a to podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Pokud máte podlahu dřevěnou, je třeba ji pravidelně, nejlépe 2x ročně, natírat. Dřevěná podlaha se na venkovní použití moc nedoporučuje, bez vhodné péče vám totiž moc dlouho nevydrží. Lepší je podlaha dlážděná nebo kamenná, kterou stačí zamést a před zimou uklidit, v případě potřeby opravit spárování.

Z jednoduché letní pergoly je třeba také uklidit na podzim zahradní nábytek, nebo ho alespoň pořádně přikrýt, abyste ho ochránili před deštěm, sněhem a mrazem. Dřevěný a ratanový nábytek na terasu by neměl přes zimu zůstávat venku vůbec, plastový taky nemůže být delší dobu na mrazu.

Chcete svou pergolu zmodernizovat nebo rovnou pořídit novou?

Možná jste během pandemie zjistili, že doma na vlastní zahradě je nejlíp a chcete ji zmodernizovat, abyste mohli co nejvíce času trávit venku. Zajímá vás, jaké máte možnosti?

Pergola má obvykle tvar obdélníku či čtverce a její konstrukce se dřív nejčastěji vyráběla ze dřeva. U pergol se zastavěnou plochou větší než 25 m2 a výškou více jak 5 m budete muset vyřídit stavební povolení. 

V posledních letech je nejoblíbenějším materiálem hliník, který je prakticky bezúdržbový a jeho barvu je možné si vybrat podle vzorníku RAL. Hliníkové pergoly se hodí zejména k moderním novostavbám a poskytují příjemné útočiště v každém ročním období.

Obrázek: Hliníkové pergoly jsou bezúdržbové. Zdroj: Alaris.cz

Pro zastřešení pergoly se dnes používá polykarbonát nebo sklolaminát. Díky naklápěcím lamelám bioklimatických pergol může být střecha zcela otevřená, polootevřená nebo zcela zavřená. Stěny pergoly si můžete vybrat posuvné a ze skla, nebo si zvolte boční screenové rolety, které vám poskytnou ochranu před slunečními paprsky i před větrem a zabezpečí vám pocit soukromí.

Hliníková bioklimatická pergola vám poskytne luxusní relaxaci 

Klasické dřevěné pergoly vám poskytnou příjemný stín za letních slunných dní, moderní hliníkové pergoly vám udělají radost každý den během celého roku. Výhodou současných pergol jsou bohaté praktické funkce, kterými se dá pergola doplnit. Můžete si tam zavést větrací systém, vytápění, LED osvětlení a rozšířit tak svůj obytný prostor.

Obrázek: Hliníková pergola s lamelami se přizpůsobí počasí. Zdroj: Alaris.cz

Důležitou součástí hliníkové pergoly, kterou využijete za každého počasí, je střecha. Některé hliníkové pergoly mají střechu složenou ze speciálních lamel, které se při nepříznivém počasí pootočí a vytvoří krytinu.

Variabilních střech je ale více druhů, příkladem jsou třeba pergoly s posuvnou nebo stahovací střechou, ty ale plní pouze funkci stínění.

Zimní zahrada

Hliníkové pergoly se mohou také proměnit v zimní zahradu tím, že se zasklí. Není to nic těžkého, tyto zasklené pergoly jsou velmi oblíbené, protože jsou bezúdržbové.

Celoroční zimní zahrady jsou zasklené bezpečnostním sklem a skleněné tabule je možné podle přání libovolně posouvat. Pokud se oteplí a vysvitne sluníčko, můžete zimní zahradu otevřít. Když se ochladí a začne pršet nebo sněžit, dá se prostor uzavřít a pozorovat přírodu za sklem.

Chytré pergoly

Moderní pergoly vám nabídnou řadu inteligentních funkcí, které vám značně usnadní život. Automatické stínění už určitě znáte. Chytrou pergolu můžete ovládat i na dálku pomocí smartphonu a vždy si ji připravit podle aktuální situace k okamžitému použití.

Teplo, když se ochladí

Pro pobyt v pergole i v chladnějších obdobích roku si pořiďte nějaké vhodné vytápění. Na výběr máte několik možností, topidla se dají i kombinovat. V případě, že máte přístup k elektřině z domu, jednoduše si přitopíte elektrickým radiátorem.

Venku se ale hodí i otevřený oheň, který vytvoří správnou romantiku, tu vám vykouzlí krbové ohniště. V obchodních řetězcích seženete za rozumnou cenu balkonová kamna.

Světlo, když se setmí

Chcete si posedět v pergole nejen za teplých letních nocí, ale i když se začnou dny zkracovat a tepla ubývat? Pak je důležité mít na terase i světlo. Buď tam máte přivedenou elektřinu z domu a napevno umístěné fasádní či závěsné osvětlení, nebo využijete solární lampy či LED pásky.

Se správným venkovním osvětlením do pergoly si chvíle venku zase o něco prodloužíte.

Zařízení podle vašeho vkusu

Jak a čím si pergolu zařídíte, je čistě na vás. Záleží, jaký styl se vám líbí. Myslete jen na to, aby se vám pergola dobře udržovala, takže věcí by tam mělo být spíš méně.

Zahradní nábytek zvolte takový, aby vyhovoval vašim potřebám – chcete mít v pergole zahradní křesla, nebo jídelní stůl se židlemi? Láká vás mít zahradní postel? Můžete ji mít. Správnou atmosféru vytvoří zajímavé osvětlení, svíčky, polštářky, plédy. Na tyto nezbytnosti je dobré si pořídit nějakou bednu, na které se dá i sedět. 

Vytvořte si další příjemný obytný prostor, který si budete rádi a často užívat – jako hernu, jídelnu, odpočívárnu i pracovnu.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?