5 pravidel soužití kočky a psa. Aneb jak to u nás chodí

Jsme taková netradiční rodina. Zatím nám chybí děti, ale starostí a radostí je dost. Máme totiž kocoura, černého, a psa, teda fenku, a nově také kotě. Máme tolik zážitků, že by byla škoda se o ně nepodělit. Psaní o zvířatech je taková zvláštní forma zvířecí terapie. Přál bych si, aby tak fungovalo i čtení mých článků. Tady je ten první.

Žili jsme v malinkém bytě tři – já, partnerka a její kocour. Ideální to nebylo, byt nám byl občas malý. Vlastně byl malý hlavně tomu nejmenšímu, tedy kocourovi. Všichni jsme však dospěli k závěru, že bychom rádi žili v domě. A tak jsme se po čase přesunuli – do domu se zahradou. Kam jinam? A přibrali jsme k sobě čtvrtého – psa. Z malého roztomilého štěňátka se brzy stalo velké štěně, které už po pár měsících vypadá jako velký pes. Nebude nám nakonec malý i ten dům?

tuhykorinek-souziti

Když ke kočce přibude pes

Jasně, že jsme pročetli všemožné články a hledali poučení od zkušenějších chovatelů. Vyčetli jsme hlavně to, že ideální je, když si kočku a psa pořídíte současně, ještě jako kotě a štěně. To si pak na sebe snadnou zvyknou, naučí se komunikovat a většinou se z nich stanou nejlepší přátelé. Ano, to je ta nejlepší varianta – kočka a pes jako nejlepší přátelé.

Jenže to se nám nepovedlo. Náš kocour už byl odrostlý a zvyklý být sám.

tuhykorinek-kocka

Pak jsme také narazili na radu, že je lepší pořizovat novou kočku do domácnosti, kterou již obývá pes. Kočka si totiž obecně na nové členy zvyká hůř než pes.

Takže u nás tedy vyšel ten nejhorší možný scénář. I to je život.

Než k nám štěně přišlo, doufali jsme, že se s kocourem stanou parťáci. Nestalo se. Nakonec nám stačí, že si vzájemně nejdou po krku a žijí vedle sebe ve stavu jakési nucené tolerance. Štěně sice ke kočce není agresivní nebo nepřátelské, ale chce si hrát. A kočka, resp. dospělý kocour o nějaké hrátky se psem prostě nestojí.

tuhykorinek-voda

Pravidla soužití kočky a psa

Na internetu se dá najít celá řada praktických informací o soužití kočky a psa. Tady je přehled těch nejdůležitějších, která se v naší domácnosti osvědčila.

  1. Netlačit na pilu

Seznamování musí být postupné – nejprve na dálku prostřednictvím pachů, potom se k sobě zvířata mohou přiblížit.

  1. Přátelství se nedá vynutit

Zejména první dny je třeba mít chlupáče stále na dohled. Neustále hlídáme, aby se neporvali. Zároveň je však nenutíme, aby se přátelili, když sami nechtějí.

  1. Každý potřebuje svůj prostor

Každý má svůj vlastní pelíšek. Kočka a pes mají samozřejmě i samostatné misky a záchod, ten kočičí je uvnitř, ten psí venku.

  1. Pocit bezpečí je důležitý

Kočka má možnost se před psem schovat. Může to být pod postelí nebo na skříni, může to být na škrabadle, které však musí mít dostatečnou výšku. Výšky obecně v kočkách pocit bezpečí vzbuzují, strach z výšek je lidskou záležitostí.

  1. Pozornost je třeba rozdělit

Kočka i pes, původní i nový člen naší domácnosti vyžadují náš zájem. Pozornost tedy rozdělujeme co nejvíce spravedlivě mezi kočku i psa tak, aby vzájemně nežárlili.

Jak je to s tou žárlivostí?

Zvířata jsou v mnoha ohledech slušnější než lidé, chovají se přímočaře. Hezky se četlo, že na sebe zvířata údajně nežárlí. To se u nás doma bohužel nepotvrdilo. Štěně se dožaduje pozornosti. Pokud ji má kocour, žárlí na něho.

Co s tím? Snažíme se oběma věnovat oběma, kočce i psovi. Demonstrujeme, že stojíme o oba stejně. Opravdu to tak je a my se snažíme to zvířatům dávat patřičně najevo. Je to stejné jako s lidmi, komunikace je důležitá. Náklonnost se musí projevovat, druhá strana ji totiž nemusí vždy vycítit. Také láska chce své projevy a signály, i láska ke zvířatům.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Dá se ušetřit pomocí solárních panelů a kolik teď stojí?
Jak čistit sedačku
Jak vybrat a udržovat sedací soupravu?
Hledáme parťačku do domečku
Recepty - Adamovo vaření
Koronavirus a těhotenství: jak se z toho nezbláznit
Jak zhubnout? Vyvarujte se mýtům a buďte v klidu
7 důvodů proč pít alkohol
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Deprese a úzkosti? Psychedelika můžou být slibnou terapií
Jak dezinfikovat povrchy?
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Deprese a úzkosti? Psychedelika můžou být slibnou terapií
Jak dezinfikovat povrchy?
Co znamená BMI a BMR a jak nastartovat hubnutí?