Suma, brazilský ženšen

Suma (Pfaffia Paniculata, brazilský ženšen, ruské tajné) je silně adaptogenní bylina s ergogenickou (výkonnost zvyšující) aktivitou.

Pěstování byliny Suma

Pěstuje se převážně v amazonském pralese, používaný mezi domorodými kmeny. Mezi místní obyvatelé je nazývaný „para tudo“, což doslovně znamená „pro všechno“ ….. A že je na všechno, se opravdu zdá, jak ukázal výzkum, suma podporuje endokrinní systém, má protinádorové vlastnosti, zvyšuje sílu a sportovní výkon, je adaptogen, okysličuje buňky a zlepšuje libido.

Studie a výzkumy

Ruské tamejství

Suma má také přezdívku „ruské tajemství“, a to proto, že v roce 1976 ruský vědec jménem V.N. Syrov extrahoval ergogenickou sloučeninu zvanou ekdysteron, který zjistil, že to způsobuje větší anabolický efekt in-vitro než anabolické steroidy Dianabol a Methandrostenolone. Následně začal Syrov experimentovat na vrcholových ruských sportovcích, na jejichž neuveřitelné výsledky z mezinárodních závodů v těch letech si pamětníci jistě vzpomenou.

Syrov experimentoval i na amatérských sportovcích. Účastníci experimentu jako první zaznamenali „pocitu pohody“, následně během 3-5 dnů zvýšenou touhu dostat se k dalšímu tréninku. Vzpěrači zažil mnohem méně bolesti během těžkých zdvihů. Výzkumníci doporučovali pro maximální zisk svalové síly a velikosti 500 mg na každých cca 20 kg tělesné hmotnosti rozložené rovnoměrně ve dvou dílčích dávkách. Během 54 dnů (téměř osm týdnů) byla dávka přijata pouze ve dnech 1-10, 16-25 a 31-40 den. Účinky byliny pociťovali sportovci i v dnech, kdy byla vysazena.

To vše se stalo během studené války a tak byla suma, coby konkurenční nástroj v boji na poli sportovním v Rusku držen v tajemství, odtud také její dalšínázev – „ruské tajemství“.

Estrogenní vlastnosti byliny

Suma obsahuje značné množství rostlinných sterolů, včetně významného množství beta-ekdysteronu a malého množstvím stigmasterol a p-sitosterol. Není to klinicky prokázáno, ale tyto steroly může mít estrogenní vlastnosti a způsobit zvýšení produkce estrogenu, i proto se rostlina tradičně používá k regulaci menstruačního procesů, jakož i k léčbě menopauzy, PMS a dalších hormonálních poruch.

Požití velkého množství rostlinných saponinů obecně (v přírodě se vyskytujících chemických látek v sumě), se ukázalo, že někdy může způsobit mírné žaludeční poruchy včetně nevolnosti a žaludeční křeče. Snižte dávkování, pokud jsou zaznamenány tyto nežádoucí účinky.

Co dále suma obsahuje?

Různé elektrolyty 19 aminokyselin, je, stopové prvky, zinek, hořčík, železo, germanium, kyselina panthoneic, vitamíny B1, B2, A, K1, K2, E, steroidní glykosidy, rostlinné steroly, steroidní saponiny, nortripenes, ekdysteroidy.,

Poté, co při pohledu na tyto živiny, můžeme učinit několik závěrů ohledně byliny: Suma je vhodná do sportovních povzbuzujících nápojů, vitamíny skupiny B, vitamin A, vitamin K2, zinek, hořčík, ekdysteroidy, saponiny, a steroidní glykosidy to vše jsou stavební kameny zvýrazňujících syntézy testosteronu a tedy i sexuální výkonnost. Zvyšuje průtok krve a dilataci žil.

Kde koupit sumu?

Sumu brazilskou můžete získat například ve formě potravinového doplňku zde.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je třeba vědět o domácím vzdělávání
Ženská cykličnost aneb jak se v ženách vyznat
Dítě v kuchyni aneb ukaž mi, jak se to dělá?
Byliny a rostliny
Tajemství léčitelů z Bali
Návod na bylinkovou spirálu
Jak nám pomáhá pampeliška lékařská?
Důvěrné: týden se sebou
Aroma difuzér aneb cesta ke zdravé vůni
Jak na ekologický tisk od A do Z
Dětský pokoj podle Montessori
Recepty - Adamovo vaření
Dítě v kuchyni aneb ukaž mi, jak se to dělá?
7 tipů, jak se naučit vařit
Špaldový koláč s makovou náplní
Makový koláč ze špaldy 🥧
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Jak si čistit mezizubní prostory?
Co je to Gestalt terapie?
Tajemství léčitelů z Bali
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co je třeba vědět o domácím vzdělávání
Ženská cykličnost aneb jak se v ženách vyznat
Dítě v kuchyni aneb ukaž mi, jak se to dělá?