Středně těžká demence a velké těžkosti stáří

Šanci postarat se o stárnoucího člověka máte jen jednu. A pokud se na začátku zvolí nesprávná léčba nebo člověk dělá (i když nevědomky) v době rekonvalescence nevhodné aktivity, nespíš dojde k nevratným stavům. A vy s tím, pokud jde třeba o rodiče, neuděláte nic. Nebo jo? Nevím. Ale zkusím to.

Nebezpečná anémie

Anémie může způsobit nespavost. Ale dnes to nebude o mě a mém špatném spánku, který se jako zázrakem zlepšil díky droždí.

Dnes to bude o anémii u mého táty. O chudokrevnosti, která způsobila infarkt myokardu. Článek se mi píše těžko a ani nevím, jak moc patří do magazínu o alternativním způsobu léčby rýmiček a obvyklých neduhů. Spíš ne. Ale psaní článku mi pomáhá.

S tátou

Diagnózy černé na bílém

Táta je aktuálně v nemocnici. K dnešnímu dni jsou to již přes týden. 14. 4. tohoto roku tam oslavil 79 let. Celý život se lékařům vyhýbal. Kouřil jak fabrika (přestal v roce 1994) a do 50 let fyzicky pracoval.

Táta dones překvápko holčičímu gangu v ulici

Nedávno tátovi obvodní lékařka shrnula vše, co má, do jednoho seznamu:

Když se na to dívám, říkám si, jak s tím vším může člověk žít, usmát se a nestěžovat si? Přesně takový táta je.

Nemoci se na sebe nabalovaly jedna za druhou. Máma se o tátu starala, jak mohla. Brala ho na procházky, ať už bydleli kdekoliv. Ven do přírody, občas i na kávu. Když to šlo, tak před pár měsíci i na výstavu do muzea.

Jednu věc ale táta i máma brali na lehkou váhu. Zdravé stravování. Málo ovoce a téměř žádná zelenina. Že má strava vliv na celý život a stáří, je nesporné.

Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Když jsem přijela a prosila je o změnu, odjížděla jsem s nepořízenou.

Táta v den 79 narozenin

Začalo to infarktem

Před asi 20 lety měl táta infarkt. Pak taky klíště a lymskou boreliózu. Podstoupil operaci krkavice. Je jasné, že už z něj v té době nebyl junák poskakující kolem stavby, kterou postavil vlastníma rukama. A že jich postavil.

Táta se málokdy cítil zle a málokdy něco chtěl. Ale síly už neměl na rozdávání. I když mě nebo mámě umí dodnes zmáčknout ruku a ukázat, že se ještě chce prát, na spoustu věcí už potřebuje pomoc druhého člověka.

S tátou a Bojarem

V roce 2014 mu diagnostikovali demenci a označili ho jako cévně velmi rizikového. Jednalo se tedy vaskulární (cévní) demenci.

Dlouhodobě užívá Milurit, Tenormin, Anopyrin, Torvacard, Indap. Uff.

S tátou na sluníčku

Zhoršení

Předchozí rok se jeho stav zhoršil. V roce 2018 mu na psychiatrii přiklepli středně těžkou demenci a nasadili Donepezil a anitdepresivum Paroxetin.

Z vaskulární demence byla najednou demence neurčená (F03)…

Jak jsem psala výše, je psaní tohoto článku velmi těžké. Jedná se o blízkého člověka, kterého mám moc ráda. Má nemoci, které v tomto stádiu již zřejmě nelze léčit alternativně, přírodně, bez pomoci léků, operací a výživ.

Paroxetin nezačal táta užívat. Upřímně jsem nepochopila, proč by měl tak klidný člověk užívat antidepresiva.

Donepezil užíval. Přípravek je určen k léčení příznaků mírné až středně těžké formy demence Alzheimerova typu. Lék by neměly užívat lidé, kteří mají srdeční poruchy. Což táta zřejmě měl, aspoň tak si vysvětluji onemocnění hypertenze. A zřejmě byl už několik měsíců (nebo let?) anemický. A anémie dopomohla k infarktu myokardu. Kdy ho měl, netušíme. Ani my, ani lékaři.

Kromě toho, že stávající i nové léky zatěžovaly srdíčko, objevily se u něj další nežádoucí účinky. Průjem, nevolnost, nechutenství a únava.

Co s čím souviselo nevím. Je to pro mě příliš složité a bolavé. Ptám se, jestli jsem mohla s něčím pomoci dříve?

Své tělo a potřeby sleduji každý den. Přemýšlím nad nimi, snažím se číst informace z věrohodných zdrojů. Ale ani věrohodné zdroje nepovažuji za jedinou a neměnnou pravdu.

Bylinky a houby jako naděje?

Poslední dobou jsem více přemýšlela, jak tátovi pomoci. Obvodní lékař nalepil na jeho stav štítek „demence“. Že prý stojí za jeho problémy s tím či oním. Byl to moment, kdy mi došlo, že nejen naše generace „trpí“ nezodpovědností za vlastní konání a občas se bojí vzít osud do vlastních rukou.

Co teprve generace našich rodičů, či dokonce prarodičů. Tátovi bude za necelý rok 80 let. Internet neviděl ani z rychlíku. Informace o svém stavu se dovídal až v době, kdy už mu spousta věcí nebylo jasných.

Začala jsem uvažovat o alternativní a přírodní podpoře a docílení částečné úlevy. Jako první mě napadlo léčivé konopí. Kontaktovala jsem Legalizace.cz a semínka seniorům. Samozřejmě jsem tuto myšlenku zabalila, když před týdnem tátu odvezli do nemocnice a jedno z vyšetřeních potvrdilo, že měl infarkt.

Začala jsem uvažovat nad čínskou medicínou. Kamarádka mi poradila svého známého, který má obchod Superionherbs.cz. Poprosila jsem Pavla Štěpku o radu, co bych mohla tatínkovi nabídnout na pozastavení průběhu demence.

Pavel mi doporučil kombinaci 3 produktů:

 • medicinální houbu Hericium
 • výtažky z kořenů bylin (Ašvaganda i Kukumin), které se využívají jak tradiční čínské medicíně, tak v ajurvédě a další tradičních směrech.

Všechny 3 produkty jsem objednala. Dorazily ve chvíli, kdy tátu sanitka odvážela do nemocnice a tátovi díky vyšetření odhalili špatné ledviny, srdíčko a kameny. Dorazila tahle trojice produktů:

Hericium

Hericium – medicinální houba, která pomáhá při degenerativních onemocněních mozku, prokazatelně zlepšuje kognitivní funkce, má příznivý vliv na psychiku. Vědci tuto houbu zkoumali pro možný obsah sloučenin s účinky proti demenci (více v článku Korálovec ježatý). Korálovec pomáhá při léčbě nervových poruch – jako demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, svalová dystrofie, degenerace neuronů, deprese, schizofrenie, autismus, syndrom parietálního laloku, obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti, vyhýbavá porucha osobnosti.

Ashwagandha

Ashwagandha – kořen rostliny, pomáhá snížit problémy s pamětí a mozkovou funkcí, které byly způsobené poraněním nebo onemocněním, využívá se i jako doplňková léčba při depresích a dalších psychických onemocněních. Více o „vůně koně” najdete v článku Ašvaganda – vitánie snodárná. Zpětně mě zaujalo, že kromě působení na nervovou soustavu může mít pozitivní vliv na anémii nebo snížení rizik srdečních onemocnění.

Ashwagandha

Curcumin

Curcumin – žluté barvivo obsažené v kurkumě, významný antioxidant, podporuje růst hladiny hormonu BDNF (růstový hormon Brain Derived Neurotrophic Factor) v mozku, jehož nedostatek je spojen se vznikem různých degenerativních procesů. Více v článku Kurkuma – Curcuma longa.

Dávkování a cena

Rostlinné extrakty mají své doporučení dávkování. Bohužel, když je teď táta v nemocnici, nedokážu zabezpečit jiné dávkování než 1 rostlinou tobolku od každého produktu denně.

Balení může vydržet několik týdnů až měsíců. Pro mě jsou v tuhle chvíli medicinální houby něco, do čeho vkládám naději. A budu šťastná, když tátovi tahle kombinace aspoň trošku uleví.

 • Hericium
  • 930 Kč
  • První týden: 1 kapsle ráno cca 20 minut před snídaní
  • Od druhého týdne: 1 kapsle ráno cca 20 minut před snídaní a 1 kapsle odpoledne mezi jídly
 • Ashwagandha
  • 790 Kč
  • 1 kapsle ráno a večer
  • užívejte po jídle a dostatečně zapijte
 • Curcumin
  • 590 Kč
  • při zdravotních problémech: 2-4 kapsle denně
  • kapse užívejte nejlépe s jídlem a dostatečně zapijte
Silná trojka

Co bude dál?

Zatím nevím, jak dlouho v nemocnici bude. Sledují ho. Je možné, že ho čeká dialýza.

Respektujme a mějme pochopení

Díky tátovi mám větší respekt ke stáří a starším lidem. Každý jsme strůjcem svého štěstí. Něco je nám předurčeno, něco je dílem náhody. Ale nikdo nemáme právo soudit, odsuzovat nebo nepodat pomocnou ruku. Rodině, ale i těm, které jen mineme.

Bohužel, stáří a nemoci si neplánujme. Můžeme se pokusit ovlivnit. Ale protože o konci životní cesty neradi mluvíme, většinou až na poslední chvíli myslíme a řešíme neodvratitelné. Dokážeme si pomoci sami? A pokud ne, koho požádat?

Důvěřujme

Nezbývá mi v tomto případě nic než důvěřovat lékařům. Že to, co navrhnou jako léčbu, bude zohledňovat fungování tátova těla jako celku.

Doufám v sílu zázračné přírody. Láska, jaro a bylinné extrakty. Věřím, že se táta s tím vším popere tak, jako umí dodnes stisknout ruku.

Buď tu s námi ještě, tati. Máme Tě rádi!

Slova Jolany, autorky knížky Jídla Světla

Momentálně mám rozečtenou knížku od paní Jolany Janišové. Jmenuje se Jídla Světla. A úzce souvisí nejen s následnou léčbou tatínka, ale vlastně všech, protože nás strava živí:

„S Pavlem Štěpkou jste udělala skvělý krok. Má velmi kvalitní produkty, které také občas rádi využíváme. Acidobazická rovnováha je základem každé léčby. Bohužel to většina lékařů neví a neřeší. Překyselení je obrovský problém, který když se nevyřeší, tak zdánlivé zlepšení bude jen krátkodobé. Důležitá je okamžitá úprava stravovacích návyků a kvality stravy a pitného režimu. Otec by měl denně vypít – pokud může šťávu z červené řepy – ideálně 2-3 dc na lačno + čistý rybí olej zbavený těžkých kovů 1 PL + lecitin + vit. C + organický hořčík s vitamíny B – Homocystein. Důležité je také solit pouze s vulkanickou černou solí nebo s Himalájskou, která mu vždy dá dostatek železa.“

Užívání bylinných extraktů

Pro sebe i pro ty, které zajímá, jak rostlinné extrakty účinkují na tátu, přikládám harmonogram užívání a pokroků. Protože v pokroky věřím. 💖

1. den (19. 4.) – tátovi jsem dala 3 tobolky, od každého jednu. Táta je zapil a slíbil, že mi dá vědět, jak mu je. Vzala jsem ho na křesle ven na sluníčko. Zkoušel vstát, ale neměl sílu.

2. den (20. 4.) – vypadal o poznání lépe. Nasedl sám na křeslo a chtěl vyrazit ven. Byla jsem moc překvapená. Čím to?

3. den (21. 4.) – viděla jsem v jeho očích radost, že jedeme na vzduch. Málem se to nepovedlo, prý tátovi bylo ráno špatně a sestřička nás nechtěla pustit. Nakonec ale jo, protože táta si vedl svou, že je mu dobře. Měl z projížďky radost, ale byla to pro něj fuška. Snaží se komunikovat, i jsme si zazpívali.

4. den (22. 4.) – tatínka jsme ven nevzali, protože byl unavený. Špacíroval přes den po chodbě. Dostal 3 rostlinné tobolky.

4. den (23. 4.) – dopoledne jsem se dozvěděla, že 24. 4. půjde tatínek domů. Ven jsme nešli, foukal velký vítr. Ale chutnala mu večeře. Proložil ji 3 přírodními extrakty.

5. – 9. den (28. 4.) – tatínek je doma. První dny to bylo celkem špatné. Aspoň z pohledu dcery, která přifrčí na hoďku dvě a „hasí požáry“. Ale dnes (28. 4.) tatínek vypadal mnohem lépe. V obličeji není až tak moc nateklý, snaží se cestovat po bytě s chodítkem. Usmál se, mluvil. Jsem vděčná za tento nedělní den.

2. 7. 2019 – tatínek bohužel odešel…

Táta 💖

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Jak správně oblékat miminko?
Co je třeba vědět o domácím vzdělávání
Ženská cykličnost aneb jak se v ženách vyznat
Byliny a rostliny
Tajemství léčitelů z Bali
Návod na bylinkovou spirálu
Jak nám pomáhá pampeliška lékařská?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Důvěrné: týden se sebou
Aroma difuzér aneb cesta ke zdravé vůni
Jak na ekologický tisk od A do Z
Recepty - Adamovo vaření
Dítě v kuchyni aneb ukaž mi, jak se to dělá?
7 tipů, jak se naučit vařit
Špaldový koláč s makovou náplní
Makový koláč ze špaldy 🥧
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Meditace (obřad) za Bílou Horu
Jak si čistit mezizubní prostory?
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co je třeba vědět o domácím vzdělávání
Ženská cykličnost aneb jak se v ženách vyznat
Dítě v kuchyni aneb ukaž mi, jak se to dělá?