Šanci postarat se o stárnoucího člověka máte jen jednu. A pokud se na začátku zvolí nesprávná léčba nebo člověk dělá (i když nevědomky) v době rekonvalescence nevhodné aktivity, nespíš dojde k nevratným stavům. A vy s tím, pokud jde třeba o rodiče, neuděláte nic. Nebo jo? Nevím. Ale zkusím to.
Nebezpečná anémie
Anémie může způsobit nespavost. Ale dnes to nebude o mě a mém špatném spánku, který se jako zázrakem zlepšil díky droždí.
Dnes to bude o anémii u mého táty. O chudokrevnosti, která způsobila infarkt myokardu. Článek se mi píše těžko a ani nevím, jak moc patří do magazínu o alternativním způsobu léčby rýmiček a obvyklých neduhů. Spíš ne. Ale psaní článku mi pomáhá.
Diagnózy černé na bílém
Táta je aktuálně v nemocnici. K dnešnímu dni jsou to již přes týden. 14. 4. tohoto roku tam oslavil 79 let. Celý život se lékařům vyhýbal. Kouřil jak fabrika (přestal v roce 1994) a do 50 let fyzicky pracoval.
Nedávno tátovi obvodní lékařka shrnula vše, co má, do jednoho seznamu:
- demence s občasnými poruchami chování
- hypertenze (zvýšený krevní tlak, přímý vztah k rozvoji srdeční mrtvice)
- hyperurikémie (kyselina močová v krvi, příčinou může být mj. snížená funkce ledvin)
- chronická renální insuficience (chronické onemocnění ledvin)
- diabetes mellitus (cukrovka)
- porucha metabolismu lipidů (rizikový faktor s hypertenzí)
- inkontinence moči
Když se na to dívám, říkám si, jak s tím vším může člověk žít, usmát se a nestěžovat si? Přesně takový táta je.
Nemoci se na sebe nabalovaly jedna za druhou. Máma se o tátu starala, jak mohla. Brala ho na procházky, ať už bydleli kdekoliv. Ven do přírody, občas i na kávu. Když to šlo, tak před pár měsíci i na výstavu do muzea.
Jednu věc ale táta i máma brali na lehkou váhu. Zdravé stravování. Málo ovoce a téměř žádná zelenina. Že má strava vliv na celý život a stáří, je nesporné.
Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Když jsem přijela a prosila je o změnu, odjížděla jsem s nepořízenou.
Začalo to infarktem
Před asi 20 lety měl táta infarkt. Pak taky klíště a lymskou boreliózu. Podstoupil operaci krkavice. Je jasné, že už z něj v té době nebyl junák poskakující kolem stavby, kterou postavil vlastníma rukama. A že jich postavil.
Táta se málokdy cítil zle a málokdy něco chtěl. Ale síly už neměl na rozdávání. I když mě nebo mámě umí dodnes zmáčknout ruku a ukázat, že se ještě chce prát, na spoustu věcí už potřebuje pomoc druhého člověka.
V roce 2014 mu diagnostikovali demenci a označili ho jako cévně velmi rizikového. Jednalo se tedy vaskulární (cévní) demenci.
Dlouhodobě užívá Milurit, Tenormin, Anopyrin, Torvacard, Indap. Uff.
Zhoršení
Předchozí rok se jeho stav zhoršil. V roce 2018 mu na psychiatrii přiklepli středně těžkou demenci a nasadili Donepezil a anitdepresivum Paroxetin.
Z vaskulární demence byla najednou demence neurčená (F03)…
Jak jsem psala výše, je psaní tohoto článku velmi těžké. Jedná se o blízkého člověka, kterého mám moc ráda. Má nemoci, které v tomto stádiu již zřejmě nelze léčit alternativně, přírodně, bez pomoci léků, operací a výživ.
Paroxetin nezačal táta užívat. Upřímně jsem nepochopila, proč by měl tak klidný člověk užívat antidepresiva.
Donepezil užíval. Přípravek je určen k léčení příznaků mírné až středně těžké formy demence Alzheimerova typu. Lék by neměly užívat lidé, kteří mají srdeční poruchy. Což táta zřejmě měl, aspoň tak si vysvětluji onemocnění hypertenze. A zřejmě byl už několik měsíců (nebo let?) anemický. A anémie dopomohla k infarktu myokardu. Kdy ho měl, netušíme. Ani my, ani lékaři.
Kromě toho, že stávající i nové léky zatěžovaly srdíčko, objevily se u něj další nežádoucí účinky. Průjem, nevolnost, nechutenství a únava.
Co s čím souviselo nevím. Je to pro mě příliš složité a bolavé. Ptám se, jestli jsem mohla s něčím pomoci dříve?
Své tělo a potřeby sleduji každý den. Přemýšlím nad nimi, snažím se číst informace z věrohodných zdrojů. Ale ani věrohodné zdroje nepovažuji za jedinou a neměnnou pravdu.
Bylinky a houby jako naděje?
Poslední dobou jsem více přemýšlela, jak tátovi pomoci. Obvodní lékař nalepil na jeho stav štítek „demence“. Že prý stojí za jeho problémy s tím či oním. Byl to moment, kdy mi došlo, že nejen naše generace „trpí“ nezodpovědností za vlastní konání a občas se bojí vzít osud do vlastních rukou.
Co teprve generace našich rodičů, či dokonce prarodičů. Tátovi bude za necelý rok 80 let. Internet neviděl ani z rychlíku. Informace o svém stavu se dovídal až v době, kdy už mu spousta věcí nebylo jasných.
Začala jsem uvažovat o alternativní a přírodní podpoře a docílení částečné úlevy. Jako první mě napadlo léčivé konopí. Kontaktovala jsem Legalizace.cz a semínka seniorům. Samozřejmě jsem tuto myšlenku zabalila, když před týdnem tátu odvezli do nemocnice a jedno z vyšetřeních potvrdilo, že měl infarkt.
Začala jsem uvažovat nad čínskou medicínou. Kamarádka mi poradila svého známého, který má obchod Superionherbs.cz. Poprosila jsem Pavla Štěpku o radu, co bych mohla tatínkovi nabídnout na pozastavení průběhu demence.
Pavel mi doporučil kombinaci 3 produktů:
- medicinální houbu Hericium
- výtažky z kořenů bylin (Ašvaganda i Kukumin), které se využívají jak tradiční čínské medicíně, tak v ajurvédě a další tradičních směrech.
Všechny 3 produkty jsem objednala. Dorazily ve chvíli, kdy tátu sanitka odvážela do nemocnice a tátovi díky vyšetření odhalili špatné ledviny, srdíčko a kameny. Dorazila tahle trojice produktů:
Hericium
Hericium – medicinální houba, která pomáhá při degenerativních onemocněních mozku, prokazatelně zlepšuje kognitivní funkce, má příznivý vliv na psychiku. Vědci tuto houbu zkoumali pro možný obsah sloučenin s účinky proti demenci (více v článku Korálovec ježatý). Korálovec pomáhá při léčbě nervových poruch – jako demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, svalová dystrofie, degenerace neuronů, deprese, schizofrenie, autismus, syndrom parietálního laloku, obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti, vyhýbavá porucha osobnosti.
Ashwagandha
Ashwagandha – kořen rostliny, pomáhá snížit problémy s pamětí a mozkovou funkcí, které byly způsobené poraněním nebo onemocněním, využívá se i jako doplňková léčba při depresích a dalších psychických onemocněních. Více o „vůně koně” najdete v článku Ašvaganda – vitánie snodárná. Zpětně mě zaujalo, že kromě působení na nervovou soustavu může mít pozitivní vliv na anémii nebo snížení rizik srdečních onemocnění.
Curcumin
Curcumin – žluté barvivo obsažené v kurkumě, významný antioxidant, podporuje růst hladiny hormonu BDNF (růstový hormon Brain Derived Neurotrophic Factor) v mozku, jehož nedostatek je spojen se vznikem různých degenerativních procesů. Více v článku Kurkuma – Curcuma longa.
Dávkování a cena
Rostlinné extrakty mají své doporučení dávkování. Bohužel, když je teď táta v nemocnici, nedokážu zabezpečit jiné dávkování než 1 rostlinou tobolku od každého produktu denně.
Balení může vydržet několik týdnů až měsíců. Pro mě jsou v tuhle chvíli medicinální houby něco, do čeho vkládám naději. A budu šťastná, když tátovi tahle kombinace aspoň trošku uleví.
- Hericium
- 930 Kč
- První týden: 1 kapsle ráno cca 20 minut před snídaní
- Od druhého týdne: 1 kapsle ráno cca 20 minut před snídaní a 1 kapsle odpoledne mezi jídly
- Ashwagandha
- 790 Kč
- 1 kapsle ráno a večer
- užívejte po jídle a dostatečně zapijte
- Curcumin
- 590 Kč
- při zdravotních problémech: 2-4 kapsle denně
- kapse užívejte nejlépe s jídlem a dostatečně zapijte
Co bude dál?
Zatím nevím, jak dlouho v nemocnici bude. Sledují ho. Je možné, že ho čeká dialýza.
Respektujme a mějme pochopení
Díky tátovi mám větší respekt ke stáří a starším lidem. Každý jsme strůjcem svého štěstí. Něco je nám předurčeno, něco je dílem náhody. Ale nikdo nemáme právo soudit, odsuzovat nebo nepodat pomocnou ruku. Rodině, ale i těm, které jen mineme.
Bohužel, stáří a nemoci si neplánujme. Můžeme se pokusit ovlivnit. Ale protože o konci životní cesty neradi mluvíme, většinou až na poslední chvíli myslíme a řešíme neodvratitelné. Dokážeme si pomoci sami? A pokud ne, koho požádat?
Důvěřujme
Nezbývá mi v tomto případě nic než důvěřovat lékařům. Že to, co navrhnou jako léčbu, bude zohledňovat fungování tátova těla jako celku.
Doufám v sílu zázračné přírody. Láska, jaro a bylinné extrakty. Věřím, že se táta s tím vším popere tak, jako umí dodnes stisknout ruku.
Buď tu s námi ještě, tati. Máme Tě rádi!
Slova Jolany, autorky knížky Jídla Světla
Momentálně mám rozečtenou knížku od paní Jolany Janišové. Jmenuje se Jídla Světla. A úzce souvisí nejen s následnou léčbou tatínka, ale vlastně všech, protože nás strava živí:
„S Pavlem Štěpkou jste udělala skvělý krok. Má velmi kvalitní produkty, které také občas rádi využíváme. Acidobazická rovnováha je základem každé léčby. Bohužel to většina lékařů neví a neřeší. Překyselení je obrovský problém, který když se nevyřeší, tak zdánlivé zlepšení bude jen krátkodobé. Důležitá je okamžitá úprava stravovacích návyků a kvality stravy a pitného režimu. Otec by měl denně vypít – pokud může šťávu z červené řepy – ideálně 2-3 dc na lačno + čistý rybí olej zbavený těžkých kovů 1 PL + lecitin + vit. C + organický hořčík s vitamíny B – Homocystein. Důležité je také solit pouze s vulkanickou černou solí nebo s Himalájskou, která mu vždy dá dostatek železa.“
Užívání bylinných extraktů
Pro sebe i pro ty, které zajímá, jak rostlinné extrakty účinkují na tátu, přikládám harmonogram užívání a pokroků. Protože v pokroky věřím. 💖
1. den (19. 4.) – tátovi jsem dala 3 tobolky, od každého jednu. Táta je zapil a slíbil, že mi dá vědět, jak mu je. Vzala jsem ho na křesle ven na sluníčko. Zkoušel vstát, ale neměl sílu.
2. den (20. 4.) – vypadal o poznání lépe. Nasedl sám na křeslo a chtěl vyrazit ven. Byla jsem moc překvapená. Čím to?
3. den (21. 4.) – viděla jsem v jeho očích radost, že jedeme na vzduch. Málem se to nepovedlo, prý tátovi bylo ráno špatně a sestřička nás nechtěla pustit. Nakonec ale jo, protože táta si vedl svou, že je mu dobře. Měl z projížďky radost, ale byla to pro něj fuška. Snaží se komunikovat, i jsme si zazpívali.
4. den (22. 4.) – tatínka jsme ven nevzali, protože byl unavený. Špacíroval přes den po chodbě. Dostal 3 rostlinné tobolky.
4. den (23. 4.) – dopoledne jsem se dozvěděla, že 24. 4. půjde tatínek domů. Ven jsme nešli, foukal velký vítr. Ale chutnala mu večeře. Proložil ji 3 přírodními extrakty.
5. – 9. den (28. 4.) – tatínek je doma. První dny to bylo celkem špatné. Aspoň z pohledu dcery, která přifrčí na hoďku dvě a „hasí požáry“. Ale dnes (28. 4.) tatínek vypadal mnohem lépe. V obličeji není až tak moc nateklý, snaží se cestovat po bytě s chodítkem. Usmál se, mluvil. Jsem vděčná za tento nedělní den.
2. 7. 2019 – tatínek bohužel odešel…