Koronavirus jako příležitost. Aneb dobré zprávy o koronaviru v Česku

Koronavirus nás doslova pohltil. Většinou nebývám velký optimista, mívám strach a umím si představit hrůzostrašné scénáře. Teď nepanikařím, vyvíjí se to podle očekávání. Čekám a přijímám opatření. I když mnou každý den cloumá vztek. Zlobím se na Babiše, Vojtěcha, Schillerovou … A nejsem sama.

A tak jsem se rozhodla dát dohromady seznam projektů a článků z české kotliny, které šíří pozitivní informace, pomoc nebo obrací katastrofu v příležitost. Projděte si články, které šíří pomoc, naději a hledání dobra v těchto těžkých časech.

Fakta o koronaviru z Wikipedie

Koronavirus (Coronavirus) je označní pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae:

 • Alphacoronavirus,
 • Betacoronavirus,
 • Gammacoronavirus
 • a Deltacoronavirus.

Způsobují závažnější i méně závažná onemocnění zvířat a lidí.

U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (nachlazení), ale i závažnější virózy. V roce 2002 byl nově objevený Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV (nově klasifikován jako jedna z forem druhu Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus), zjištěn jako původce nemoci SARS.

V roce 2012 byl objeven nový druh betakoronaviru, nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), který způsobuje obdobně závažné onemocnění MERS. Na přelomu roků 2019 a 2020 se objevila epidemie respirační choroby COVID-19 v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí. Původcem je nový typ betakoronaviru – SARS-CoV-2, patřící do stejného druhu jako SARS-CoV.

Koronavirus aktuálně

Co sledovat, pokud chcete vidět aktuální data?

Vláda v pátek v noci zakázala provoz restaurací a obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií nebo čerpacích stanic. Opatření platí od šesti ráno a potrvá deset dní. Zároveň začne platit zákaz cest do zahraničí. Pro příbuzné, kteří uvízli na evropských letištích, si budou moci lidé dojet. V Česku je nyní 214 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/online-koronavirus/r~84e0ff225a1411eab408ac1f6b220ee8/

Projekty, které pomáhají za časů koronaviru

Česko šije roušky

V Česku zoufale chybí ochranné roušky. Z lékáren je lidé vykoupili už dávno, málo jich mají také zdravotníci. Češi zasedli k šicím strojům a šijí jednu roušku za druhou. Nejen pro sebe a své blízké, ale i třeba pro domovy pro seniory nebo právě pro nemocnice. A nebojí se využít stará trika, šátky, ale i pytlíky do vysavače.

FB skupina: Česko šije roušky

Data proti COVID

Komunita kolem investora a internetového podnikatele Jana Barty a společnosti Keboola. Vytvořeno bylo call to action a akce s názvem Data proti COVID.

„Potřebujeme spoustu dat, potřebujeme chytrý appky pro záchranné složky, potřebujeme na chvíli kašlat na GDPR, potřebujeme spatial analytiku, potřebujeme data ze zdravotnictví, potřebujeme chytré call centra, potřebujeme moderní interface pro občany.“

Barta informoval, že je na dnešek domluvena schůzka s premiérem. Zúčastní se jí Pavel Zima (Seznam.cz), Petr Šimeček (Keboola) a Dušan Šenkypl (Pale Fire Capital). Česko.Digital zase uvádí, že se během 24 hodin přidalo 90 dobrovolníků.

„Je to jednoduché – vidíme, že stát nestíhá či nemá kapacity, tak chceme pomoci,“ hlásí jeden ze zakladatelů technologické společnosti Keboola Pavel Doležal jen pár minut předtím než se skupina podnikatelů, zastoupená dále Janem Bartou nebo Pavlem Zimou, sešla s premiérem Babišem a zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou.

Zdroj: https://www.forbes.cz/spojit-se-pro-spravnou-vec-ceska-technologicka-spicka-pomuze-v-boji-s-koronavirem/

Seniore.org – Svět, kde si sousedé pomáhají

Online komunita, jejímž středobodem je Senior: seniore.org .

UčíTelka

Domácí vzdělávání na vzestupu!

Česká televize spouští od pondělí 16. března unikátní pořad nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/


Pozitivní články o koronaviru

Článků o koronaviru je spousta. Vybíráme zde ty laskavé. Ty, ve kterých je zmíněna současná situace jako příležitost pro re-start.

10 pokusů o optimistický pohled na epidemii koronaviru

Zamyšlení Miloše Čermáka.

Co dobrého může přinést krize kolem koronaviru? Třeba zjistíme, že spoustu věcí lze dělat jinak. Můžeme se poučit a připravit se na to, že jednou bude i hůř. Je to i příležitost ke „smíření“ s technologiemi. A možná si začneme pořádně mýt ruce.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/10-pokusu-o-optimisticky-pohled-na-epidemii-koronaviru-92300

Příležitost k návratu ke zdravému rozumu a k pocitu sounáležitosti

Zamyšlení Václava Klause:

Nejsem epidemiolog, nebudu spekulovat o úmrtnosti, smrtnosti či nakažlivosti nemoci Covid-19. Úmrtnost (podíl zemřelých na celé populaci) není vysoká, není vyšší než u běžné chřipky. Smrtnost (podíl zemřelých z celkového počtu nakažených) je podstatně vyšší – nejvyšší na světě je v Itálii. Nakažlivost je mimořádně vysoká, proto ten rychlý růst nakažených. To je – v mých očích – základní zdravotnický obrys celého dnešního problému. Je evidentní, že se zatím nacházíme v první fází standardního epidemiologického procesu. Bude hůř. Dosud jsme nákazu dostávali jen ciziny, teď bude i z domova. Přijměme dnešní krizovou situaci jako příležitost bořit příkopy uvnitř naší země s vědomím, že jsou věci důležitější než ty zdánlivě aktuální politické. Chovejme se jako příslušníci jednoho národa.

Zdroj: https://www.eportal.cz/Articles/10703-koronavirus-prilezitost-k-navratu-ke-zdravemu-rozumu-a-k-pocitu-sounalezitosti.aspx

ADRA reaguje na šíření koronaviru v České republice

V souvislosti s šířením koronaviru v České republice plánuje organizace ADRA prostřednictvím svých dobrovolníků pomoci nejohroženějším skupinám obyvatel, tedy hlavně seniorům a lidem, kteří se ocitli v izolaci a nemají možnost zajistit si např. nákup potravin a léků. Své dlouhodobé dobrovolníky, ale i širokou veřejnost vyzývá k ohleduplnosti a sounáležitosti a k pomoci ohroženým skupinám, např. donáškou nákupu.

Zdroj: https://www.adra.cz/novinky/id/adra-reaguje-na-sireni-koronaviru-v-ceske-republice

Láska za časů coronaviru

Už přes šest týdnů se s naší rodinou snažíme uniknout před coronavirem a já proto už druhý měsíc trávím každý den dobře hodinu hltáním zpráv o postupu epidemie. V tomto blogu chci popsat, jak se to s námi semlelo, co jsem o té nemoci zatím zjistil, jak jsem žasl z toho, co pro její potlačení dělají v Singapuru, co nám o nás může epidemie prozradit… a také tom, že je to giga příležitost pro re-start mnohých z nás i společnosti jako celku. 

Zdroj: https://blog.tomashajzler.com/clanek/laska-za-casu-coronaviru-jak-se-uz-sest-tydnu-schovavame-pred-virem-a-proc-je-tato-epidemie-nasi-sanci-pro-restart-jednotlivcu-i-spolecnosti

Smrtící virus. Příležitost, jak z našich životů vykřesat to, co je opravdu důležité

Přímá hrozba smrtícího viru to ale možná dokáže.

Může nás vyhnat do lesů místo do lunaparků instantní zábavy.

Může nás učit přemýšlet o jídle a jeho přípravě jako o smysluplném a hodnotném způsobu trávení času.

Může nás donutit k tomu, abychom se místo velkého počtu mělkých vztahů soustředili na naše bezprostřední nejbližší okolí.

Může nás přimět trávit víc času s partnery a s dětmi, dozvědět se o nich víc, vstoupit na chvíli do jejich světa, který se z velké části odehrává obvykle bez naší přítomnosti.

Může nás popostrčit blíž k sobě. K sobě navzájem, k sobě samým. Teď už jen přežít to celé ve fyzickém i psychickém zdraví.

Zdroj: http://www.krkavcimatka.cz/2020/03/smrtici-virus-prilezitost-jak-z-nasich.html

Koronavirus: co dělat, abychom ho společně zvládli

Děkujeme Vám, že si čtete náš text věnovaný boji proti koronavirové nákaze. Tento text pravidelně aktualizujeme. Zapojte se a pomáhejte svým sousedům, abychom v této chvíli všichni v Praze 7 pocítili sílu naší sousedské komunity. Zaregistrujte se prosím také jako dobrovolníci. Zaregistrujte prosím také kontakt na vaše společenství vlastníků jednotek či družstvo, aby naše koordinace dobrovolnické práce byla co nejefektivnější. Kdykoli se upřímně snažíme pomoci někomu jinému, pomáháme i sami sobě.

Zdroj: https://www.praha7.cz/koronavirus-co-delat-abychom-ho-spolecne-zvladli/

Babské rady aneb jak na koronavirus?

Tady je každá rada krátká a nefunguje. Nepomůže očkování, homeopatika, zaříkávání, modlení. Můžeme se akorát semknout, zklidnit, dodržovat pravidla a nepanikařit.

Prosím, ověřujte si informace, nesdílejte nebezpečné hoaxy. Ověřujte například zde.

Aktuální řetězové hoaxy o COVID-19.

Přesto si některými opatřeními můžete pomoci sami. Stát, jak jste si určitě všimli, nedokáže zajistit lidem zklidnění, musíme ho v sobě najít sami.

Mýty kolem koronaviru

Mýty pochází z WHO (World Health Organization: Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public: Myth busters.

Mýtus 1: COVID-19 se nepřenáší v oblastech s horkým a vlhkým podnebím

Z dosavadních důkazů lze virus COVID-19 přenášet ve VŠECH OBLASTECH, včetně oblastí s horkým a vlhkým počasím. Bez ohledu na podnebí přijměte ochranná opatření, pokud žijete nebo cestujete do oblasti vykazující COVID-19. Nejlepší způsob, jak se chránit před COVID-19, je časté mytí rukou.

Mýtus 2: Chladné počasí a sníh zabije nový koronavirus

Neexistuje důvod se domnívat, že chladné počasí může zabít nový koronavirus nebo jiné nemoci. Normální teplota lidského těla zůstává kolem 36,5 ° C až 37 ° C, bez ohledu na vnější teplotu nebo počasí.

Mýtus 3: Horká lázeň zabrání onemocnění koronaviry

Horká koupel vám nezabrání chytit COVID-19. Vaše normální tělesná teplota zůstává kolem 36,5 ° C až 37 ° C, bez ohledu na teplotu vany nebo sprchy. Ve skutečnosti může být horká koupel s extrémně horkou vodou škodlivá, protože vás může spálit. Nejlepší způsob, jak se chránit před COVID-19, je časté mytí rukou. Tímto odstraníte viry, které mohou být na vašich rukou, a vyhnete se infekci, která se vyskytuje při kašli, poté se dotknete očí, úst a nosu.

Mýtus 4: Koronavirus se přenáší kousnutím komárů

K dnešnímu dni neexistují žádné informace ani důkazy, které by naznačovaly, že by nový koronavirus mohl být přenášen komáry. Jedná se o respirační virus, který se šíří primárně kašláním nebo kýcháním nakaženého nebo prostřednictvím slin nebo výtoku z nosu. Chcete-li se chránit, myjte si ruce často otřením rukou na bázi alkoholu nebo je omyjte mýdlem a vodou. Vyhněte se také úzkému kontaktu s kýmkoli, kdo kašle a kýchá.

Mýtus 5: Jsou vysoušeče rukou účinné při zabíjení nového koronaviru?

Ne. Vysoušeče rukou nejsou účinné při zabíjení 2019-nCoV. Chcete-li se chránit před novým koronavirem, myjte si ruce otíráním rukou na bázi alkoholu nebo je umyjte mýdlem a vodou. Po očištění rukou byste je měli důkladně osušit pomocí papírových ručníků.

Chybí vám desinfekce? Vyrobte si ji

Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte:

 • čistou litrovou lahev
 • glycerin (známý též jako glycerol)
 • peroxid vodíku o síle 3 %
 • litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol)
 • jednu nebo dvě injekční stříkačky a převařenou vodu

Do litrové lahve s ryskou nalijte 830 ml alkoholu, ke kterému stříkačkou přidáte 42 ml peroxidu vodíku. Směs důkladně promíchejte a po promíchání přidejte novou nebo převařenou stříkačkou 15 ml glycerolu. Opět vás bude čekat promíchání vzniklé směsi. Pak už jen stačí dezinfekci doplnit převařenou vodu do jednoho litru. Po promíchání nechte tři dny odstát v tmavé místnosti.

Nemáte roušku? Nejste v tom sami

Pokud nemáte roušku, nejste v tom sami. Bohužel není ani pro zdravotníky v první linii. V zásadě se nedá sehnat nic a pokud ano, tak předražené, od překupníků.

Roušky by měly nosit jen nakažení, ostatní ochrání jen respirátory filtrační třídy FFP3 a FFP2 (WHO.int: Advice on the use of masks the community, during home care and in health care settings in the context of the novel coronavirus (2019-nCoV) outbreak).

Zprávy k rouškám

Pozitivní vliv koronaviru

Staráme se více o hygienu

Myjete si ruce? Myjete si více ruce? Nebo dokonce důkladněji? Super zvyk, nemyslíte? Tak hlavně na to nezapomenout.

Čistší vzduch v místech, kde je karanténa

Drastické omezení výroby v Číně a Itálii ukázalo, že se čistota vzduchu zlepší rychle a významně. Vidíme to na satelitních snímcích.

Online komunikace

Spoustu věcí je možné a nyní nutné dělat jinak. Osobní schůzky lze vyměnit za Skype, Hangout Meets a další aplikace. Zde musím „pípnout“ prozatím. Napadlo vás, co se stane, kdyby z nějaké vyšší moci přestaly fungovat TYINTERNETY?

Domácí vzdělávání

Chápu, že pro většinu lidí trápení, stres navíc. Ale možná také příležitost, jak si vyzkoušet domškolu. Zkušené maminky, které své děti učí už dávno doma, nabízejí pomoc formou návodů, článků.

Soucit, trpělivost a pochopení

Vycházet s lidmi – mít pro ně soucit, trpělivost i pochopení těžkých chvílích. Už se to ve vás probudilo? Já myslím, že ano. A že nabízíme pomoc tam, kde můžeme.

Uzavření tržnice Chua-nan

V prosinci 2019 došlo na trhu k vypuknutí epidemie nového koronaviru SARS-CoV-2. Původně byl potvrzen u 41 osob, z nichž většina byla v přímém spojení s trhem.

Trh by měl být v tuto chvíli uzavřen.

Nové příležitosti – flexibilní podnikání

Asi je teď správný čas promyslet, co udělat ve svém podnikání lépe, jak neusnout na vavřínech a dostat se k lidem (bezpečně) i v těchto stížených podmínkách.

 • Máte restauraci? Zkuste zřídit výdejní okénko nebo rozvážejte jídlo domů.
 • Máte vývojářskou firmu? Vymyslete software nebo aplikaci, který umožní vyřešit nějaký problém na dálku, bez osobního setkání.
 • Máte autoservis? Nabízejte pomoc po telefonické dohodě.

Jak se dá pracovat z domu vtipně popisuje článek: Lidé v karanténě pracují z domu. Dá se to zvládnout, tvrdí kadeřnice, která zákazníky stříhá po telefonu. Na ekonomiku to bude mít samozřejmě velmi negativní dopad.

2 komentáře

 1. Míša Burešová 12.5.2020

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?