Jak si zachovat samostatnost i ve stáří? Pomáhají technologie

S odchodem do důchodu se často pojí vyhlídka, že člověk dožene vše, co při práci nestíhal. Využije volnosti k více každodenním radostem i plánům, které dříve nemohl uskutečnit. Důchodový věk však přináší i obavy, jak dlouho podobná vitalita vydrží. Každý si přeje, aby jeho nezávislost na péči ostatních trvala co nejdéle. Samostatnost seniorů v dnešní době podporuje asistované bydlení.

Jak dlouho senior vydrží bez pomoci a asistence je individuální. Záleží na zdraví, kondici i mentálním stavu. Ať už dříve či později, člověk se může ocitnout ve stavu, kdy dál nedokáže ve svém obydlí fungovat naplno sám. Případně je pro něj samostatné bydlení přímo nebezpečné. Řešením je mimo jiné péče o seniory u nich doma, nabízí se i stěhování do zařízení, kde o ně bude skvěle postaráno.

Koncept asistovaného bydlení stále předpokládá samostatnost seniora, který může žít i aktivně. Zdroj: Loxone.com

Nepředstavujme si však taková zařízení pouze jako klasický domov pro seniory či domov s pečovatelskou službou. Druhů bydlení pro seniory je více. Například koncept asistovaného bydlení stále předpokládá samostatnost seniora, který může žít i aktivně. Jeho bydlení však vybaví takovými prvky, které s případným zhoršením stavu počítají. Přinášejí ulehčující funkce a efektivně podchytí zdravotní problémy. Zajistí, aby se o případném pádu ihned dozvěděla odpovědná osoba a přispěchala na pomoc.

Cílem asistovaného bydlení je zvýšit bezpečí bez ztráty na každodenní nezávislosti. Snaží se tím předejít hrozbám, které by důchodce mohly potkat při naprosto samostatném bydlení u nich doma. Stáří je totiž nevyzpytatelné. I přes trvající vitalitu může náhle nastat komplikace, která se ukáže jako fatální.

Stáří lze prožívat i doma

Pobyt v zařízení, které splňuje koncept asistovaného bydlení, přináší kromě větší bezpečnosti a samostatnosti i další výhody. Udržuje například sociální kontakt, který se u důchodce doma může postupem času vytrácet. Jelikož v zařízení žijí vesměs aktivní a samostatní starší lidé, mohou společně podnikat různé aktivity, denně se scházet a rozmlouvat, pomáhat si navzájem a podobně. Systém navíc ulehčuje pečovatelům a zefektivňuje jejich práci. V neposlední řadě asistované bydlení ubírá starosti a obavy rodině a blízkým.

Už tedy víme, že prvky asistovaného bydlení se mohou uplatnit v zařízeních pro seniory. Stejně tak se dá těmito komponenty vybavit i vlastní, soukromé bydlení seniora, aby se nemusel nikam stěhovat. Automatizace domácích technologiích udělá z příbytku chytrou domácnost. A neděste se slov „chytrý“ a „technologie“. Někoho může napadnout, že takové uzpůsobení bydlení starého člověka zmate a nebude vědět, jak na ovládání. Ve skutečnosti je to přesně naopak, chytrá automatizace vytvoří asistované bydlení, ve kterém budou nároky na ovládání technologií naprosto minimální – ještě nižší než před nainstalováním prvků.

Systém informuje odpovědnou osobu o problému

Ale o čem je tedy přesně řeč? Co konkrétně bude mít senior doma a jaké funkce to přinese? Jde například o senzory přítomnosti a pohybu, nouzová tlačítka, nouzový náramek s tlačítkem, noční světla, dveřní a okenní kontakty či detektory kouře, chytré zásuvky a další. S komponenty pro asistované bydlení pracuje například systém chytré automatizace Loxone.

Co konkrétně bude mít senior doma a jaké funkce to přinese? Zdroj: Loxone.com

Důchodci se rozsvítí noční světlo, jakmile dá dolů nohu z postele. Nemusí tak potmě hledat vypínač. Senzor přítomnosti zas rozpozná náhlé přerušení pohybu na neobvyklém místě a detekuje tak riziko pádu. O něm dá vědět napojenému pečovateli či blízkému. To stejné se stane, když senior stlačí nouzové tlačítko či náramek. Odpovědná osoba hned ví, že je potřeba zasáhnout.

Bezpečnosti napomáhá i monitorování elektrických zařízení a užitečné je hlasové připomenutí dávky léků. Systém umí rozpoznávat i změny v návycích. Například častější noční chození na toaletu může značit počínající zdravotní problémy. V takovém případě může být informace automaticky odeslána lékaři. Automatizace poskytuje řadu dalších funkcí. S Loxone není potřeba veškeré funkce integrovat rovnou. Systém technologie sjednocuje a zároveň umožňuje funkce kdykoli snadno rozšířit.

Jak na instalaci? Odborník to zvládne snadno

Jakou cestou lze chytré řešení bydlení ve stáří získat? Je potřeba vyhledat vyškoleného odborníka. Elektrikáře, který s Loxone spolupracuje a dokáže jeho komponenty instalovat do domácností. Lze si také domluvit si bezplatnou konzultaci přímo s Loxone, kde můžete probrat vaše představy, dozvědět se další informace a firma vám rovnou doporučí jednoho ze svých elektroinstalačních partnerů.

Systém není složité instalovat ani do stávajících příbytků. Díky bezdrátové technologii zvládne elektrikář instalaci rychle a bez tahání kabelů a sekání do zdí. Vše naprogramuje a jakmile odejde, je možné začít chytrý dům či byt využívat.

I odborné studie ukazují, že trend stárnutí populace se jen tak nezastaví. Nyní je na společnosti, zda se vývoji přizpůsobí a využije moderních technologií, které stále většímu počtu starších lidí zajistí samostatné a zároveň bezpečné bydlení.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně