Vhodné čaje pro děti

Čaj. Oblíbený nápoj, který zažene žízeň a zahřeje. To však nejsou jediné výhody, které čaj může nabídnout. Víte, jaké čaje jsou pro vaše děti nejvhodnější, nejzdravější a děti je milují i bez přislazování? Pojďme to společně zjistit v dnešním článku.

U čajů pro miminka a malé děti byste měli více dbát nejen na přípravu, ale také na samotný výběr vhodných čajů. Děti nemohou vždy pít to samé, co dospělí.

Mateřské mléko je základ

U kojeného miminka není potřeba se čaji zabývat. Miminku stačí přijímat mateřské mléko během kojení a tak doplňování tekutin není nutností. Je však nutné, aby si žena dávala pozor, co pije ona. Některé čaje nejsou pro jejich miminko vůbec vhodné a prostřednictvím mateřského mléka se nevhodné látky dostávají i do něj.

Jen bez cukru, prosím

Čaje, které jsou určené pro děti, neslaďte. Cukr by se dětem měl podávát v co nejmenším množství a rozhodně ne zbytečně, např. prostřednictvím čaje.

[alert-note]Kolik cukru potřebujeme? Podle nejnovějších doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO – Sugars intake for adults and children) by množství cukrů (mono a disacharidů) mělo představovat maximálně 10 % z celkového denního příjmu energie, což je zhruba 50 gramů. Tedy cca 10 kostek cukrů, kdy polovinu (tedy 25 gramů) by měly tvořit cukry přirozeně obsažené v potravinách (cukry v ovoci, mléčných výrobcích apod.) a přidané cukry do potravin by měly pokrýt druhou polovinu z 50 gramů (tedy maximálně 5 kostek cukru za den), 25 gramů.

Zdroj: Vždyť je to jenom trocha cukru, oni z toho vyrostou[/alert-note]

V některých školkách se čaje ještě pořád sladí, máme s tím bohužel zkušenosti z místní školky. Z pražských školek a školek ve větších městech už mohou být zkušenosti jiné. Pozitivnější, než ty naše.

Zkuste v rodině vypustit cukr z čaje úplně. A pokud se ve školce doslazuje, začněte to řešit. S vedoucí jídelny, s dalšími rodiči.

Kvalitní čaje cukr nepotřebují, jejich chuť vynikne i bez něj.

Někdy si ráno děláme čaj z čerstvých bylinek a kytiček. Den začíná veseleji :)
Meduňka a měsíček na čaj

Granulovaný, v pytlíčku a nebo sypaný?

Granulované čaje z nákupního seznamu a ze svého života jednoznačně vypusťte. Je to nevhodný způsob, jak dítěti doplnit  tekutiny. Ani nápis „čaj pro děti“ na tom nic nezmění. Vlastně to s čajem nemá nic společného. Jedná se jen o instantní nápoj, který obsahuje cukr, v horším případě další „dobroty“.

Čaj z pytlíku je o trochu lepší volba. Vy sami se můžete rozhodnout, jestli čaj osladíte. A složení vám nebude znít jako přehlídka éček. Ale ani zde si nemůžete být jistí kvalitou. U velkého množství pytlíkových čajů lze najít toxické látky, které dětem do pusy nepatří. Čajové testy se dnes dají  dohledat na internetu a věřte, že možná právě váš oblíbený čaj radši vyměníte za sypanou variantu čaje.

Sypaný čaj či sušené bylinky jsou pro děti i pro vás ideální volbou k zahnání žízně. Nejen, že si spoustu bylinek a rostlin můžete vypěstovat sami (heřmánek, máta, meduňka), ale také je můžete sehnat online či ve specializovaných obchodech. Sypané čaje obsahují zdraví  prospěšné látky, je tedy více než vhodné je zařazovat do pitného režimu.

Jaké čaje jsou pro děti vhodné?

Rooibos děti milují

[alert-success]Nejen čistý Rooibos si můžete objednat na ManuTea.cz. Přijde vám v praktickém sáčku s hezkým slovem na etiketě. Krásně voní a chuť je příjemná, medová. [/alert-success]

Tento čaj má velice dobrý vliv na zažívací trakt a alergie, je tedy pro děti vynikajícím společníkem. A nejen to. Máte dítě, které je často nervózní, nemůže spát a rychle ztrácí pocit dobré nálady? Rooibos pomáhá proti nervozitě, nespavosti a depresi.

Třešničkou na dortu jsou jeho preventivní účinky proti nádorovým a kardiovaskulárním onemocněním.

Pro děti je vhodný červený rooibos – má sladké aroma a chuť. O jeho blahodárných účincích jsme dříve napsali článek: Rooibos a jeho léčivé účinky.

Lahodný Rooibos
Lahodný Rooibos

Pozitivní účinky heřmánku

[alert-success]Heřmánek pravý v bio kvalitě si objednáváme také v obchodě ManuTea.cz. Doufám, že příští rok už bude z naší zahrady.[/alert-success]

Tato bylinka je skvělým pomocníkem pro často stonající mrňousy. Heřmánek má velice dobré účinky na obranyschopnost organismu – posiluje imunitu. Působí protialergicky, protizánětlivě a dezinfekčně. Všechny tyto vlastnosti z něj dělají superbojovníka v chřipkovém období.

Pokud máte zahrádku, tak se vyplatí heřmánek zasadit  a následně usušit. Používá se i do mastí, koupelí či jako kloktadlo při bolesti zubů. Uvidíte sami, jaký je to v rodině užitečný parťák.

Honeybush, neboli medový keř

[alert-success]Dětem jsme kupovali Honeybush bio.[/alert-success]

Možná, že tento název vám nic neříká, ale o to více by vás měl zajímat. Jak už název napovídá, chutná sladce pro medu a děti od 1 roku si ho zamilují. Obsahuje vysokou koncentraci vitamínu C, přítomný je i vápník, fluor a železo.

Honeybush je také považován za silný antioxidant, který bojuje proti civilizačním chorobám (ucpávání tepen, rakovina či vysoký cholesterol) a nachlazení. Obsahuje látku Pinitol, která pomáhá při odkašlávání.

Neobsahuje kofein, dětem chrání kosti a zuby a posiluje imunitu.

Na co je dobrý mátový čaj

[alert-success]Několik rostlinek máty jsme koupili v květináčku a přesadili do půdy na zahradu. Chytil se a vyrostl z ní během léta pěkný keříček. Ještě teď na konci října z něj mohu utrhnout pár lístečků.[/alert-success]

Máta je skvělá při žaludečních potížích, podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Pokud vaše dítě trápí nadýmání a nebo nechutenství, tak i zde může máta pomoci. Zklidňuje střeva, bolestivé křeče a tlumí zvracení.

Máta se dá také při nachlazení inhalovat – má protizánětlivé účinky. Bolest hlavy a nebo krku, rýma, kašel? Při pravidelné konzumaci se jen tak neobjeví.

Pokud si chcete mátu pěstovat, je lepší koupit sazeničku a zasadit do polostínu na začátku jara nebo na podzim.

Meduňka vyroste téměř kdekoliv

[alert-success]Meduňka nám roste všude na zahradě i na místech, kde bych si řekla, že se ji nebude dařit. Má ráda slunná místa, což mi u lesa moc nemáme.[/alert-success]

Tato lehce pěstovatelná bylinka je známá díky svým účinkem proti nespavosti. Je to ideální pomocník pro nespavé děti, které se buď v noci budí nebo třeba vůbec nemohou usnout. Prý. U nás se moc neosvědčilo. 🙂

Nespavost je často způsobená nadměrným stresem nebo úzkostí, obojím si můžou procházet bohužel i ti nejmenší. Meduňka pomáhá uklidňovat mysl a tělo.

Když vaše dítě trpí na opary, vyzkoušejte meduňku. Bojuje proti povrchovým infekcím, které způsobují viry.

Někdy si ráno děláme čaj z čerstvých bylinek a kytiček. Den začíná veseleji :)
Meduňka a měsíček na čaj

Zajímavé odkazy

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?