Rooibos a jak nám prospívá

Patříte mezi milovníky dobrého čaje, který je prospěšný našemu zdraví? Chutný Rooibos neboli Red Bush je bylinný čaj, který byl již v dávné minulosti označován jako „horský čaj“. Má řadu pozoruhodných účinků na naše zdraví, což dokazují nejen letité zkušenosti, ale také odborné výzkumy. Rooibos obsahuje mnoho důležitých minerálních látek a vitamínů.

Nejen čistý Rooibos si můžete objednat na ManuTea.cz. Přijde vám v praktickém sáčku s hezkým slovem na etiketě. Krásně voní a chuť je příjemná, medová.

Základní informace o čaji Rooibos

Rooibos znamená v překladu „červený keř“. Pro africké domorodce představuje nejoblíbenější nápoj vůbec. Tento čaj – nečaj se získává z keře Aspalathus Linearis, jež roste v jižní Africe. Jemně sladkou chuť sytě červeného nápoje si velmi rychle oblíbily civilizované národy. Keře dorůstají do výšky přibližně 1,5 metru. Rostlina se vysazuje obvykle v únoru, nebo v březnu. Ke sklizni dochází po půl roce. Červenou barvu získává čaj díky kvalitní fermentaci. Existuje také nefermentovaný nápoj vyznačující se zelenou barvou. Oba typy mají příjemnou chuť a dokážou navodit pohodu na těle i na duši.

Jde o bylinný čaj (který nepatří mezi klasické čaje, proto často nese označení „čaj nečaj“). Ve své domovině bývá konzumován s mlékem a cukrem. Lístky Rooibosu vypadají jako jehličí a čajová směs bývá doplněna aromatickými rostlinami. Výsledný nápoje se připravuje obdobně jako černý čaj, akorát nejde „přelouhovat“. Barva Rooibosu je červeno-hnědá.

Čaj Rooibos je k dostání v každé čajovně, seženete jej ve specializovaných čajových prodejnách, e-shopech s čaji nebo v supermarketech.

tuhykorinek-rooibos2

Někteří výrobci ho označují pouze jako „červený čaj“. Prodává se nejčastěji v sypané formě, ale také v nálevových sáčcích. Můžete ochutnat tradiční variantu, nebo ochucený Rooibos, například vanilkový, s medem či ovocný. Výběr je rozmanitý.

tuhykorinek-rooibos

Jaké je složení?

Rooibos obsahuje velké množství vitamínu C, minerální látky (železo, měď, draslík, vápník, hořčík a jiné). Je plný důležitých antioxidantů, které mají blahodárné účinky na naše zdraví. Pokud chcete zhubnout, Rooibos můžeme jen doporučit. Neobsahuje žádné kalorie, je tedy vhodný při redukci váhy.

rooibos_table5

Zajímá vás, zda lze užívat Rooibos v těhotenství? Protože je zcela bez obsahu kofeinu, je vhodný jak pro těhotné, tak kojící ženy i malé děti. Právě díky absenci kofeinu je červený nápoj stále více oblíbený a žádaný po celém světě.

Roobois a účinky

Rooibos má celou řadu pozitivních účinků na náš organismus. Pojďme si vyjmenovat ty nejdůležitější.

Působí proti stresu a zlepšuje spánek

Čaj je jedinečný v tom, že jej můžete konzumovat prakticky neomezeně, a to nejen přes den, ale i v noci. Pokud trpíte nespavostí, dejte si před spaním šálek lahodného nápoje. Má zklidňující účinky, navozuje lepší náladu a zlepšuje kvalitu spánku.

Rooibos pro děti

Červený nápoj můžeme označit jako čaj budoucnosti. Díky tomu, že je velmi zdravý a neobsahuje kofein, jej můžeme podávat i malým dětem. Dokonce má v sobě látky vhodné přímo pro děti. Přidejte do mléka trochu Rooibosu, pokud vaše dítě trpí kolikami. Čaj má protizánětlivé účinky, můžete jím tedy natírat i jemnou dětskou pokožku.

Působí proti bolestem hlavy

Trpíte často bolestí hlavy? Nespoléhejte pouze na klasické prášky, ale vyzkoušejte čaj Rooiboos. Odborníci dokonce říkají, že pravidelná konzumace tohoto nápoje snižuje rizika civilizačních chorob, jako je infarkt, psychické vyčerpání ze stresu, vysoký tlak, revma a jiné.

Zmírňuje žaludeční obtíže

Rooibos obsahuje velké množství flavonoidů, které mají schopnost tlumit bolest spojenou s břišním onemocněním. Červený nápoj ulevuje od křečí, průjmů a jiných zažívacích potíží.

Pozitivní účinky na kůži

Chcete být krásná? Rooibos nemusíte pouze konzumovat, ale čerstvě uvařené a dostatečně vychladlé sáčky jednoduše pokládejte na postižená místa. Čaj má protizánětlivé a zklidňující účinky. Působí při akné, lupence a u některých druhů ekzémů.

Pomoc při hubnutí

Čaj Rooibos oceníte v případě, že se snažíte zhubnout. Neobsahuje žádné kalorie a ještě potlačuje chuť k jídlu.

Jak Rooibos konzumovat?

Lahodný nápoj můžete pít teplý i studený, zahřeje i osvěží. Příprava je snadná. Jednoduše zalijete sáček, případně připravíte nálev ze sypaného čaje. Ihned ucítíte silně příjemnou vůni, která navodí příjemnou atmosféru. Přidáním mléka či smetany čaj zjemníte. Můžete osladit medem. Rooibos lze použít také při vaření (místo vody). Dodá pokrmům zajímavou chuť, vůni a také barvu.

Konzumace čaje Rooibos není nijak omezena. Doporučujeme dopřát si alespoň 6 až 8 šálků denně, abyste mohli profitovat z blahodárných účinků, které červený nápoj a naše zdraví nepochybně má.

caj-rooibos

Zajímavé recepty

Léto se blíží, proto bychom rádi poukázali na chutné a osvěžující nápoje, které můžete s čaji Rooibos vykouzlit. Fantazii se meze nekladou, hotový čaj lze smíchat například s ananasovou, jablečnou, jahodovou či hroznovou přírodní šťávou. Můžete přidat také kokosové mléko a samozřejmě led. Ozdobte ovocem: jahody, citróny, pomeranče či jiné. Získáte tak chutné koktejly, které si zamilujete.

Zajímavou chuť získáte přidáním mléka a koření. Uvařte čaj klasicky, jak jste zvyklí. Do kastrůlku přidejte nastrouhaný nebo pokrájený zázvor, pepř, semínka kardamomu, hřebíček a skořicovou kúru. Povařte deset minut, poté stačí přecedit, ochutit medem a mlékem. Nápoj se podává teplý.

Přidejte komentář

Děti Zvířata
Vyznejte si lásku (nejen na Valentýna) v přírodě
7 tipů, jak dosáhnout silné imunity po celý rok
Zimní a podzimní barefoot boty pro děti (vel. 23 -25)
Byliny a rostliny
Vyznejte si lásku (nejen na Valentýna) v přírodě
7 tipů, jak dosáhnout silné imunity po celý rok
Průvodce po zahradě: Zahradnický kalendář 🌻🥕🍎
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Vánoční průvodce: Jak na EKO-Friendly a Zero Waste Vánoce?
Přijďte na veletrh Střechy Praha 2020
Textilní odpad zaplavuje planetu. Můžeme ale pomoci
Recepty - Adamovo vaření
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Bramboračka podle Adama - ať máte tuhý kořínek
Bramboračka jako od babičky
Vejce jsou velmi zdravá. Je to jedna z nejlepších potravin, která vás udrží dlouho dobu syté.
Potraviny, které pomáhají při cukrovce
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
7 tipů, jak dosáhnout silné imunity po celý rok
Vejce jsou velmi zdravá. Je to jedna z nejlepších potravin, která vás udrží dlouho dobu syté.
Potraviny, které pomáhají při cukrovce
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Jaké tajemství na sebe prozradila Veronika ve své knize Sláma v botách 2?
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak zhubnout? Vyvarujte se mýtům a buďte v klidu
Jak vyrobit domeček pro ježka? Návod od Táta Geek
Vánoční průvodce: Jak na EKO-Friendly a Zero Waste Vánoce?