Máte-li chatu nebo chalupu, můžete ušetřit za dovolenou.
Pokud ve staré chalupě začnete bydlet, šetříte za dovolenou permanentně, protože už na dovolenou nevyrazíte nikdy. Just joke, snad. 😊
Když ve starém baráku nejen žijete, ale i pracujete, pak už to teprve začíná být pošušňání!
Po roce žití na polosamotě u lesa a „ve svém“ zatím nedokážu říci, jestli na něčem ušetříme. Ale napadlo mě sesumírovat, co všechno jsme podnikli, v čem máme ještě mezery nebo co neděláme.
Karty na stůl a přiznej tarif a sazbu
Základem všeho je mít nastavený správný tarif a sazbu. Totiž ponětí o existenci tarifů jsem neměla, dokud jsem nebydlela ve vlastním domě. Jenže pardon jako, vyznat se v sazbách a tarifech, to není nic pro křehkou dívku z města (bývalou).
Pro nás je vhodná dvoutarifová sazba D57d (už to víme!) s dobou platnosti nízkého tarifu 20 hodin denně. Je to sazba pro vytápění topnými elektrickými spotřebiči, mezi které patří hybridní nebo přímotopný elektrický spotřebič nebo systém vytápění tepelným čerpadlem. Jenže kdo to měl tušit, žejo? No, každopádně patálie s elektřinou nepatří do pozitivně laděného článku. O tom #pražákvenkovanem rád někdy jindy, někde jinde…
TIP: Víte, že Adam má blog pražák VENKOVANEM?
Tipy pro úsporu energie
Každopádně tady jsou naše tipy pro úsporu energie, třeba se někomu budou hodit 💪
Potřebujeme dostatek světla
Bohužel, naše chalupa nemá v kuchyni dostatek denního světla. Museli jsme ho vyřešit stropními LED svítidly, které přes den evokují pocit denního světla. Když se sešeří, využíváme noční osvětlení, která nenarušuje spánek. Nebo aspoň tolik nepřispívá k horšímu spaní. Který jako občas mám já. Hlavně já!
V kuchyni máme tyto 4 světla: LED stropní/nástěnné svítidlo 25W Diamant s udávanou 30.000 hodinovou životností.
Dohromady mají 100W. Svítíme téměř 16 hodin denně. Ročně by nás svícení v kuchyni mohlo stát asi 3.000 Kč.
Hlásím, že světla svítí. Akorát se večer s Adamem neumím dohodnout, jak moc je ztlumíme.
Využíváme užitkovou vodu
Užitkovou vodu na splachování nevyužíváme, i když mě by se to moc líbilo. Každopádně ji sbíráme na zalévání do sudů u domu. A Adam teď vymyslel důmyslný podzemní sběr vody. Nádrž má objem 4,3 m3.
Kvalitní dřevěná okna
V přízemí jsme všude měnili okna. Původní dřevěná špaletová okna jsme nahradili dřevěnými okny s izolačním trojsklem značky VEKRA. Dřevěná okna VEKRA vyrábí ze špičkového výběrového dřeva bez suků, kazů a smolení – dřevo není z rizikového prostředí např. z Ukrajiny nebo z těžby po polomech. Okna jsou hloubkově mořena základem v lázni a pote dvakrát stříkána automatem a finální vrstva lazury je nanášena na okna v podtlakové komoře. Tím dochází k dokonalému spojení, což přináší tu nejvyšší kvalitu povrchové úpravy. Životnost je garantována při zachování zapuštění ve špaletě minimálně 10 cm minimálně 10 let.
Obchodník z VEKRA napsal: „Minulý týden jsem byl seřizovat dřevěná okna od Windowholdingu která jsem montoval zákazníkovi před 13 lety a jsou jak nová, bez jediné vady na povrchové úpravě – zákazník max spokojen mohu vás tam zavézt.“
Hlásím, že okna se zavírají, neprofukují, nerosí se a jsou moc pěkná. A to izolační trojsklo. ☀️ Říkal Adam, ať to zopakuji! 😊
Podlahové topení v dřevěné podlaze
Máme ve všech podlahách v přízemí rozvody podlahového topení. Když to Adam rozhodl, nebyla jsem moc nadšená. Hned jsem viděla články, které popisují negativní vliv podlahového topení na zdraví.
Ale snad to tak hrozné nebude:
- Stoupnutí na dřevěnou, a navíc vytápěnou podlahu bosýma nohama je prostě jiný komfort, než stoupnout na studenou zem.
- Nemáme v přízemí nevzhledné radiátory, které zabírají místo pod okny
- Nehlídám čistotu radiátorů, takže šetřím energii 🙂
- Nekontrolujeme hlavice termostatů na radiátoru, které děti tak rády otáčí několikrát denně. Znáte to, když se divíte, kolik jste protopili? Jo, to jelo topení celou noc, když ho Toníček zapnul na maximum. 🙂
Praní prádla
Prádlo nepereme podle návodu pračky. To by téměř každá pračka prala 3 hodiny. Snižujeme teplotu, běžné prádlo určitě nepereme na 40°, ale většinou na 30°. Pračku nepřeplňujem, to už mám blbou zkušenost. Minulá nám odešla kvůli fakt velkým výkonům.
Méně kosmetiky
Chemické složení kosmetiky ovlivňuje zdraví naše i zdraví planety. Přestali jsme používat téměř veškerou kosmetiku a čisticí drogerii s chemickým složením.
No, jako co si bude povídat, ne vždycky se nádobí leskne jako zrcadlo (domácí tablety teda nemám vůbec vychytaný, grr!), na některém prádle zůstane semotámo flíček. Většinou se ale jedná o oblečení na zahradu nebo do školky.
Sem tam vyzkouším přírodní masku na vlasy (jogurt a vajíčko. Panejo, to byl puch!). Dobré je používat hlavně vodu, na vše! 😄
Přírodní kosmetiku nejčastěji objednáváme z Biooo.cz.
Touha po soběstačnosti
Toužíme po částečné soběstačnosti, letos se nám to ještě nepovedlo. Nevadí, snad příští rok bude lepší. Myslím, že i tento bod patří do úspor energie. Dá se uspořit na energii za nákupy v obchodech s chemicky ošetřovanou zeleninou a ovocem.
Měla jsem dobře nakročeno, ale letos to na zásoby není, jen ochutnávky. Určitě se se zdary i nezdary pochlubím. 😊
Zapojení kamen
Plánujeme zapojení starých kamen do obýváku. Jako kdyby nám nešla elektřina v zimě, to se jako může stát. Máme tu stará zachovalá kamna před barákem. Kachlový by jako byly designově lepší, ale… Jasně, dražší. Je tu i jiný důvod. Proč vyhazovat starý kamarády pro nový? Nebude těm stařičkým kamnům u nás taky dobře? Když se to dobře zrenovují…
„Když budeme mít ta kamna, musíme vymyslet topivo. Máme pár briket za domem, ale to shoří rychle. Vhodnější bude dříví,“ povídá si po večerech Adam.
Víte, jak moc se těším na praskající oheň, stará kamna a trochu nepořádku kolem? 😍 Ten nepořádek bude připomínat zimu, semknutou rodinu a důležitou součást života našich předků.
Zateplení
Zateplení začal Adam řešit před několika dny. Že jako začíná zima a kolik že to vlastně protopíme. Normálně jsem se hrůzou opotila. Jako fakt. Úspora energie jedna věc, ale Genius loci druhá. 😄 Prý umí udělat fasádní dekorace, že jako nepoznáte, že to není původní. Z polystyrenu? To jako fakt?
Předpokládám, že pak bude chalupa důkladně vyhlazená a vše bude takové do milimetru přesné a krásné. Vidíte tu nádhernou strukturu starýho baráku? Ne? Já jo. 😍
Žít naplno. Žít venku
Ve starém domě nejvíce ušetříme, když budeme běhat venku. Dá se tu hrát, číst, tvořit, pracovat, spát i vařit. Samozřejmě, jen když k tomu mate přípravné prostředí. Což mi zatím nemáme. I tak jsme byli v létě od rána do večera venku. Tedy ten, kdo byl s dětmi. Pracující lid byl ponechán v pracovně.
Solární panely
Jednou z možností, jak můžete ušetřit energii ve vaší chalupě, je instalace solárních panelů. Solární panely využívají energii slunečního záření k výrobě elektrické energie a mohou být velmi užitečné pro chalupy, které se nacházejí daleko od elektrické sítě. Instalací solárních panelů můžete snížit svou závislost na dodávkách elektrické energie a ušetřit tak peníze za elektřinu. Solární panely navíc neprodukují žádné emise a jsou tedy šetrné k životnímu prostředí.
Ještě nějakou chaloupku…
Mám sen uplácat si z hlíny domeček, ve kterém bude místo na vaření, lavice na posezení, prostor na ležení a místo na hraní. Trochu mám strach, jak to bude odolávat počasí. Přeci jenom je hezké mít plán a jít na školení plácání chaloupek ze slámy a hlíny, ale jak to bude s realizací, těžko říci.
Každopádně začneme dřevěnou chaloupkou pro děti. A protože se tam chceme vejít i my, nebude kupovaná, ale vyrobená. Vyrobím ji Adam a já. K Vánocům.
Pergola pro práci i odpočinek
Adam plánuje postavit u domu pergolu. Asi svépomocí. Což u chalupy dává smysl. Poslední dobou mě láká bezúdržbová pergola. Totiž i ta muže vypadat hezky. Aspoň tedy z dálky. Moderní věci mě moc neoslovují. Tohle neodfoukne vítr, který k nám občas z pole zavane…
Energetický audit
Když už tu rok bydlíme a vlastně nevíme, jestli šetříme nebo ne, bude dobrým krokem udělat si energetický audit. Nemám s tím zkušenosti, ale prý by takový audit měl přinést i řadu cenných informací a doporučení, jak snížit spotřebu energií. Tak jo, než se k tomu dostanu, pro každý případ mám k ruce seznam energetických specialistů.
O ceně zatím nemám představu, v různých zdrojích vidím různé částky. Od 8.500 Kč až po několika násobek. Není to málo, ale návrhy na zlepšení by mě moc zajímaly.
Stará kamna jsme zkoušeli a bohužel jsou už značně jetá. Vnitřní šamot je zničený, sic vyměnitelný. Dveře jsou pokřivené a nedoléhají. Veškerá hejblata jsou totálně unavená. Kamna jsou pohledově odřená, místy rezavá. Zadní vývod kouřovodu je poškozený, respkektive zátka, která má těsnit, je pokřivená a taky netěsní. Kamna by se asi dala rekonstruovat, ale času a peněz by oprava spolkla více, než jsme ochotni připustit.
Proto jsme se rozhodli koupit kamna nová. Kachlová. Hein Catania 1 v nebesky modré barvě. Vybírali jsme na více místech, ale tady https://www.give.cz/p/hein-catania-1#49729 se nám věnovali nejlépe a myslím, že se v GIVE.cz nebudou zlobit, že je zmíním 🙂
Každopádně jde o zakázkovou výrobu, takže budeme čekat cca 6-8 týdnů, než nám je dovezou. Ale už se těšíme na praskající ohýnek. A pak napíšu recenzi na http://www.prazakvenkovanem.cz.