Jak vybrat a udržovat sedací soupravu?

Do obývacího pokoje nebo jiného obytného prostoru pořizujeme sedací soupravu určenou k setkání a posezení s rodinou, společníky nebo obchodními partnery. Poskytuje posezení pro více osob, navíc je pohodlná. Pokud si chcete najít pohodlné sezení, pojďme si objasnit, jak vybrat pohovku, aby vám co nejlépe posloužila.

Než začnete vybírat konkrétní soupravy, je důležité mít jasno v tom, co od ní očekáváte. K čemu ji budete chtít? Kde bude stát? Jak často ji chcete čistit? Kolik osob bude sedačku využívat? Budou sedačku používat malé děti a mazlíčci? Budete sedačku využívat i pro odpočinek? Jak velká je místnost, ve které bude sedací souprava umístěna? Dali byste přednost čalounění s texturou, telecí kůži nebo pravou kůži?

Jak čistit sedačku

Vše několikrát změřte

Nesmíte vybírat pohovku jen podle vzhledu, ale především podle rozměrů. Proto si změřte prostor, do kterého ji potřebujete umístit. Pohovka může být součástí multifunkčního kuchyňského prostoru spojeného s obývacím pokojem, nebo bude v rozděleném obývacím či dětském pokoji.

Velký pokoj a multifunkční místnost

Nejlepší je vybrat pohovku o větších rozměrech tam, kde ji můžete s radostí postavit i do středu interiéru. V tomto případě je nejlepší zvolit skutečně silnější konstrukci. Přemýšlíte, jak vybrat pohovku do multifunkční místnosti? Běžně je pohovka pomyslnou hranicí, která odděluje zónu vaření od zóny odpočinku. V tomto případě bude pohovka stát v otevřeném prostoru, proto zvolte celočalouněnou konstrukci. Do rozlehlých místností si vyberte kvalitní pohovku v půdorysu ve tvaru písmene U. Dobře bude vypadat i trojsedák v kombinaci s křesly, případně dvojsedáky nebo taburety či pufy.

Obývací pokoj skromnějších rozměrů

Pokud bydlíte v malém bytě, podkrovní garsonce nebo obecně v menším bytě, je rozumné sáhnout po menší pohovce. Mějte na paměti, že byste se v místnosti měli cítit pohodlně. Ideální způsob je menší rohová pohovka – sedací souprava do L, která ideálně vyplní roh místnosti a nabízí dostatek míst k sezení pro 3 až 4 osoby. Možná bude vašim potřebám lépe vyhovovat malá pohovka a několik taburetů, které lze přesunout ke stolu.

Materiál čalounění

Nevíte, jakou potahovou látku na pohovku zvolit? Pro začátek si vyberte, zda preferujete textil, telecí kůži nebo ekokůži. Vaše volba se odrazí v pořizovací ceně.

Látková čalounění

Látkové čalounění je finančně nejpříznivější volba.

  • Mikrovlákno
  • Mikrovlákno
  • Mikrovlákno
  • Žinylka a bavlna

Eko kůže

Je zlatým středem mezi čalouněním z textilu a čalouněním pravé kůže. Eko telecí kůže se skládá z horní vrstvy ze 100 % polyuretanu a spodní vrstvy ze 100 % bavlněného úpletu. Její výhoda spočívá především v bohaté barevné dostupnosti a snadné údržbě.

Pravá kůže

Objevíte ji na luxusních pohovkách. Tato tkanina je mimořádně odolná, a pokud si na ni budete dávat pozor, vydrží desítky let. Překážkou je vysoká pořizovací cena a speciální nároky na údržbu.

kožená sedačka

Jak vybrat barvu pohovky

Barva je samozřejmě zásadní. Pohovka je v interiéru nepřehlédnutelná a její barevný děj do značné míry rozhoduje o celkovém ladění místnosti. Sklonem dnešní doby je vybrat do nestranně zařízeného obývacího pokoje pohovku výrazné barvy – zelené nebo žluté sedací soupravy, ba i odvážnější oranžové nebo červené.

Vyhýbáte se experimentování?

Pokud nemusíte experimentování, ale nepotřebujete nudného dobrodince v obývacím pokoji, držte se kombinace tón v tónu. To znamená, že pokud je váš obývací pokoj například světle hnědý, budete moci sáhnout po pohovce, která kombinuje tlumeně hnědé a kávové odstíny. Běžně se tmavší pohovka hodí ke světlejšímu nábytku a světlejší pohovka k tmavšímu nábytku.

Exteriér v interiéru

Pokud máte rozsáhlá francouzská okna směřující k silnici nebo do zahrady, zvolte barvu v souladu s barvami, které vidíte v exteriéru. V případě, že se díváte ven na pozemek, sáhněte po odstínech zelené. V případě, že vidíte více na fasády budov, zvolte barvu, která v exteriéru převládá. Obvykle to bude pravděpodobně tmavá nebo hliněná barva, která odpovídá cihlovým domům.

Sedací souprava do L

Zátěž sedačky

Barvu sedačky můžete sladit s tím, kdo ji bude používat. V případě, že máte v rodině malé děti nebo chlupaté domácí mazlíčky, kteří s vámi sdílejí křeslo v obývacím pokoji, zvolte nestrannou matnou nebo středně tmavou barvu, na které se nebudou objevovat barevné nápisy tužkou nebo otisky tlapek. V případě, že má vaše kočka nebo štěně žíhanou srst, sáhněte po pohovce, která kombinuje živé barvy.

Údržba pohovek

Jak vyčistit sedací soupravu? Na to se dnes ptá opravdu mnoho lidí. Někteří již mají své postupy, na které se mohou spolehnout, ale pro ty ostatní tu máme pár rad…

1. Čištění textilních materiálů

Sedací soupravy, které jsou vyráběny z textilie, je potřeba pravidelně vysávat, aby se v ní neusazoval prach, škůdci a jiné alergeny. Kromě toho, pokud máte doma domácí mazlíčky, musíte si dávat záležet na odstraňování chlupů z povrchu sedačky. Další hrozbou jsou skvrny od vína, omáček a tak dále. Jakmile k této situaci dojde, pusťte se do čištění. Tekutinu nejprve pečlivě vysajte nebo odsajte utěrkami a následně za pomocí mýdla a krouživých pohybů (od okraje ke středu skvrny), skvrnu vyčistěte. Textilie se na konec dočistí čistou vodou. Zbylou tekutinu odsajeme bílými hadříky nebo papírovou utěrkou.

2. Čištění kůže

Pokud máte doma už výrobek z pravé kůže, víte, že existují speciální přípravky, které se mohou na kůži aplikovat. Ostatní přípravky by mohly kůži značně a nenávratně poškodit! Při odstraňování skvrn používejte houbičku nebo utěrku (ale jemně, tak aby nedošlo k podření povrchu). Všechny tekutiny se dají jemně odsát papírovou utěrkou.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?