Jak správně sekat zahradu?

Ať už se nám to líbí nebo ne, trávu na zahradě, na dvorku nebo kolem domu potřebujeme. Ale aby se z ní nestala džungle, musíme se o ni pravidelně starat. Ke správně odvedenému sekání není třeba mít speciální výbavu, ale spíše mít správně seřízené stroje a vědět, kdy začít sekat. Aby byla vaše zahrada o to hezčí a udržitelná, vybírejte nenáročné květiny na zahradu.

Jak sekat zahradu

Proč je potřeba trávu sekat

Trávník seká prakticky každý (i město, když má na to peníze a záleží mu na občanech). Jenže je sekání a sekání, čili dá se říct, že pro správný postup je zapotřebí trochu té logiky a pravidel. Při sekání je potřeba hlídat typ sekačky, výšku trávníku, četnost sečení. A je vám snad jasné, že při špatných podmínkách a postupech nebude trávník vypadat zrovna valně a nejspíš jej i poškodíte. Jak tedy trávníku pomoct vzkvétat?

Investujte do kvalitní sekačky

Pokud chcete svému trávníku opravdu pomoct, pořiďte si pořádnou sekačku, která bude vhodná pro podmínky na vaší zahradě. Ti, kteří umí sekat trávník kosou, mají vcelku vyhráno — nic je to nestojí, nevytváří žádný hluk a ani zápach. Jenže při dnešním spěchu a problémech s pohybovým aparátem je lepší si pořídit sekačku na trávu – jenže, jakou

1. Vřetenová sekačka na trávu

Řez vypadá tak, jako kdybyste stříhali trávník nůžkami – sečení totiž probíhá střihem trávy mezi dvěma břity. Proto jsou mnohem lepší pro okrasné trávníky. I když dokáží být velmi šetrné k trávníku, musíte je umět seřídit, jinak jsou vám k ničemu!

2. Rotační sekačky

Tyto sekačky na trávu jsou poněkud drastické, protože jej otrhávají (vyškubávají, uráží), aby jej zkrátili. Jenomže tím způsobíte zelenému porostu obrovský šok, který zároveň s vedrem dokáže efektivně pozabíjet. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, snadná údržba a levný provoz.

Další běžné sekačky

  • Strunové sekačky – lépe se dostanou do těžko přístupných míst
  • Vznášedlové sekačky
  • Bubnové sekačky – hodí se na větší plochy
  • Zahradní traktory – sekají se s nimi velké plochy i ve městech
  • Robotické sekačky – udržují menší travnaté plochy, pokud máte za domem dvorek, jistě tohoto pomocníka oceníte, podívejte se na recenze robotických sekaček.
  • Mulčovací sekačky – rovnou drtí trávu k hnojení

Elektrická a motorová sekačka

Sekačky víceméně rozdělujeme podle jejich pohonu na dvě kategorie – čili elektrické a motorové. Elektrické sekačky na trávu jsou levnější, ale jsou omezeny délkou kabelu a jejich výkon je o hodně horší než u motorových. Na druhou stranu jsou mnohem levnější a nedělají tolik hluku.

Motorové sekačky na trávu disponují větší odolností při práci, nabídnou vám daleko lepší výkon a práce je s nimi opravdu pohodlnější. Pravdou je, že bývají dražší, v terénu se více pronesou a nehodí se do členitých terénů. To, co některé odrazuje je hluk a výfukové plyny. Pokud máte zájem o benzínové sekačky, podívejte se na test benzínových sekaček.

test benzínových sekaček

Jak často byste měli trávník zkracovat?

Pokud toužíte, aby byl váš trávník krásně zelený, zdravý a přirozeně krásný, musíte se svému trávníku pravidelně věnovat. Frekvence sečení se velmi liší v rámci období, protože každý měsíc roste jinak. Nejvíce roste v květnu nebo na podzim, kdy více prší a máme tu více vlhkosti. Takže v tomto období sečeme trávu 2x do měsíce. Jakmile tráva přestane růst v rámci úmorných veder, stačí ji sekat 1 za měsíc nebo jednou za měsíc a půl. Především trávník nesekejte moc nízko (pak by ho slunce lehce spálilo).

Přemýšlejte nad výškou trávníku

Při správném sekání trávníku je potřeba hlídat i výšku sečení. Odborníci většinou doporučují výšku 3-4 cm, ale měla by být o něco vyšší. Zahradníci se někdy drží pravidla – zastřižení stébla o 1/3. Většinou se stačí podívat na to, jak trávník vypadá, jaké bude počasí a podle toho organizovat sečení.

Ideální výška trávníku

Je lepší vlhká nebo suchá tráva pro sečení?

Pokud trávník udržujete pravidelně a není příliš vysoký, je dobré jej sekat za sucha – v tomto případě je mnohem lepší vytáhnout kosu. Za mokra hlavně nesekejte trávník elektrickými sekačkami, v takovém případě se vystavujete velkému nebezpečí. Motorovou sekačkou to za mokra můžete vzít bez problémů, ale je potřeba, abyste měli po ruce pomocníka s hráběmi. Po dešti se stébla trávy krásně narovnají, ale při sekání polehávají pod vahou odhozené posekané trávy. Proto je potřeba, aby vám pomocník stébla zase narovnal.

Bezpečnost a sekání trávy

Jakmile se rozhodnete sekat trávu (a nejen za mokra), zvolte vhodnou obuv, ve které vám to nebude klouzat a zároveň budete mít chráněné prsty. Oblečení by mělo být přiléhavé k tělu (jinak by se vám mohlo chytnout do sekačky). Při sekání mějte zvířata, děti a předměty bezpečně schované a zajištěné. A nikdy před prací nepijte alkohol – nikdy nevíte co se může stát.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?