Kolik stojí rekonstrukce zahrady?

I když se o svou zahradu staráte, je třeba jednou za čas pozemek překopat a zrekonstruovat. Není to o tom, že byste se zahradě dostatečně nevěnovali, ale i ona potřebuje novější vzhled, stavení a rozložení. Do těchto prací se leckomu vůbec nechce, a není se co divit. Zabere vám spoustu času, peněz a někdy si ani nevíte rady. Před zahájením prací je dobré si předem zodpovědět pár otázek, tak co jdeme na to?

Renovace nebo rekonstrukce čehokoliv umí pěkně pohnout s účty, proto si dobře rozmyslete, co vlastně očekáváte, co vám vyhovuje nebo naopak se vám nelíbí, a co si můžete dovolit udělat sami. Jakmile se obrátíte na odborníky, položí vám pár otázek, aby zjistili, jak je váš styl, a jestli vám nové rostliny neuškodí. Každopádně taková rekonstrukce něco stojí, takže pokud máte opravdu zájem, podívejte se na srovnání půjček kvůli výhodnějším podmínkám při založení půjčky a s chutí do toho.

rekonstrukce zahrady

První fáze – rozhodování

Rozhodovací fáze je vždy ta nejdůležitější, nejde jen o to, že rozmýšlíte nad rozpočtem, ale především musíte popřemýšlet nad danými úpravami.

  1. Chcete upravit stávající prvky a provést pouze omlazení a zatraktivnění vaší zahrady? Není nic jednoduššího než existující zahradu zrekonstruovat. Úpravy jsou často časově nenáročné (a ani finančně), protože většina prvků se nechává zcela beze změny. Práci si tak zvládnete úplně sami rozvrstvit do etap a pracovat na několika místech zároveň. Využijte již vzrostlé dřeviny na své zahradě a udržte její rámec.
  2. Můžete jít ještě jednodušší cestou a tou je zvolení nového prvku a zakomponovat jej do již stávající zahrady. Vnesení jednoho jednoduchého prvku, který nenaruší harmonii zahrady, dokážete provést rychlou a poměrně levnou rekonstrukci.
  3. Největší výzvou je ovšem poslední možné řešení – a tím je obávaná kompletní přeměna! Logicky, je to nejnáročnější a nejdražší moznost, jakou si zvolit. Většinou to znamená, že musíte odstranit všechno (včetně již vzrostlých a krásných dospělých rostlin). Dělá se to proto, že se vám bude lépe pracovat s celou plochou, jak bude potřeba. Tento způsob je uplatňován na velmi starých a neudržovaných zahradách, kam se nastěhuje nový majitel a neumí si s tím poradit.

Zahrada je investicí

Opravdu, zahrada je vaší investicí do budoucna. Čím více se o ní budete starat, tím více vám jednak dá plodů (pokud máte kromě okrasné i užitkovou část) a především se na stáří dá prodat za slušné peníze.

Proč svěřit rekonstrukci odborníkovi

Nezbytné je před prací si vytvořit dobrý plán. Ten vychází z reálného stavu zahrady a představ zákazníka. Budoucí zahradu je potřeba koncipovat tak, aby zapadla do okolí a vhodně doplňovala okolní budovy. Například starší zahrady se obecně skládaly z malé předzahrádky, zápraží a sadu. To však neznamená, že se tohoto konceptu musíte stále držet. Zajímavé je, že pokud se přestěhujete do staršího domu se zahradou, můžete nevědomky zdědit japonskou zahradu, která byla za dob světových válek velmi oblíbená. Takže se nedivte, když se vás architekt zeptá, zda budete chtít zachovat původní koncept japonské zahrady.

zahradní designer

Odborník vám rovněž vytvoří návrh na míru. Umí přijít s různými nápady, zkušenostmi a radami z oboru, záleží pouze na intenci architekta (tvůrčího záměru). Ale návrh nemůže být zpracován, pokud architektovi nezodpovíte otázky. Myslete také na to, že projekt vzniká postupně –od hrubých obrysů po jemné detaily. Vznikají skicy a různé varianty zahradního prostoru a vše se konzultuje, aby vznikl ten nejlepší výtvor.

Na řadě jsou pracovní úpravy

Práce, ceny za materiál, architekta a různé niance lze těžko vyčíslit. Každá firma má své ceníky, u nichž je vždy psáno, že ceny jsou pouze orientační, nikoliv pevně dané. Navíc cena za rekonstrukci se pohybuje podle velikosti pozemku, množství úprav, pořízení nejlepšího zahradního nábytku, času stráveného nad projektem a tak dále. To znamená, že byste se měli předem poradit přímo s firmou a následně promyslet, zda takové úpravy opravdu potřebujete. Vždyť taková rekonstrukce vás může vyjít i na 500 000 Kč a více.

zahradní nábytek

Kdy si udělat rekonstrukci sám?

Pokud si troufáte, věřte, že zlaté české ručičky jsou opravdu šikovné – i ty vaše. Rekonstrukci od a do z můžete s přehledem udělat i sami a po svém. Navíc si během práce rozmyslíte, zda dané úpravy skutečně potřebujete, nebo zda by bylo lepší nechat určité věci při starém. Nejde o to, že by se vám nechtělo, ale některé prvky zkrátka a dobře by měly být zachráněny. Pokud se chystáte na svépomocnou rekonstrukci, nezapomeňte si hlídat slevové kódy, abyste mohli občas ušetřit i nějakou korunu.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?