Darujte radost dětem v Krabici od bot

Krabice a krabičky nevyhazuji. Manžel to moc nemusí, ale co když se budou hodit? Budou! A třeba zrovna ty od bot nebo podobně velké. Na Facebooku jsem zaregistrovala projekt Krabice od bot. A pátrala, kdo za vánočním pohlazením stojí.

Pavel Hanych má v Diakonii má na starosti tým komunikace. Diakonie pomáhá lidem na více než 130 místech v celé ČR a také v zahraničí. Slogan Diakonie zní „Pomoc má mnoho tváří“ a v Pavlově týmu se snaží o to, aby se o těch pestrých tvářích diakonické pomoci vědělo také na veřejnosti, v médiích nebo na sociálních sítích.

Kdo stojí za projektem Krabice od bot a a po kolikáté se tato pěkná akce v ČR pořádá?

Krabici od bot organizuje Diakonie ČCE, velká organizace poskytující celorepublikově sociální služby, která má zároveň bohaté zkušenosti na poli pomoci lidem ohroženým chudobou či sociálním vyloučením. Záštitu poskytuje také Evangelická církev (ČCE). Provoz jednotlivých sběrných míst zajišťují převážně dobrovolníci, za což jim patří náš velký dík. Nápad obdarovat tímto způsobem děti ze složitých sociálních poměrů vznikl v Evangelické církvi už v roce 2011. Hned následující rok se připojila také Diakonie a akce vyrostla a rozšířila se do celé republiky. Vloni jsme potěšili dárkem skoro 10 tisíc dětí, letos věříme, že to bude ještě víc, protože máme rekordních 70 sběrných míst napříč regiony.

Co je smyslem této vánoční milé akce?

Smysl akce je dvojí: obdarovat děti z chudších rodin pěkným vánočním dárkem, možná jediným, který o Vánocích dostanou, a děti ze zajištěných rodin učit solidaritě. Prakticky to vypadá tak, že děti s pomocí dospělých připraví dárkovou krabici od bot. Tu společně naplní dětskými dárky k Vánocům, označí ji věkem a pohlavím obdarovaného dítěte a dopraví ji na sběrné místo, odkud se krabice dostanou k vytipovaným dětským příjemcům.

Jaké děti krabice od bot dostávají? Může si ten, kdo daruje, vybrat přímo někoho konkrétního? Nebo aspoň konkrétní místo, kam balíček doputuje?

Klademe důraz na distribuci přímo v místě sběru dárků. Většina sběrných míst má domluvené předání dárků potřebným dětem ve svém okolí – prostřednictvím místních úřadů, neziskovek nebo církví se dárky dostanou do konkrétních rodin, azylových domů, nízkoprahových klubů nebo podobně. Některá sběrná místa připravují dopředu seznam dětí i jejich přání. Kde se vybere více dárků, než jsme schopni rozdat na místě, dovezeme je na centrální místo v Praze a odtud do konkrétních předem vytipovaných lokalit v severních Čechách. Vše probíhá za asistence spolupracovníků dobře znalých tamních poměrů.

Nemůže se stát, že se do krabice dostane něco méně vhodného? Co třeba hračky jako pavouci, myšky, hadi? Nůžky nebo baterky do hraček?

Na webu www.krabiceodbot.cz i na Facebooku uvádíme nápady a tipy, co zabalit. Věříme, že ti, kdo se do toho pustí, zabalí nejlépe to, co by udělalo radost jim samotným. Celá akce je založena na důvěře, ale pokud vím, nestalo se dosud, že bychom museli řešit nějaký závažný problém.

Co dětem udělá největší radost? Napadá mě třeba osobní přání, fotka rodiny, která balíček připravila nebo třeba ruční výrobek?

Osobní přání či fotka jsou určitě dobrý nápad. Je skvělé vědět, že krabici balily stejné děti jako ty, které ji potom plny očekávání otevírají. Jedny mají zkrátka větší štěstí, že žijí v té bohatší části společnosti, ty druhé mají díky nim aspoň krásnější Vánoce.

Pro jak staré děti se krabice převážně připravují? A pro jak staré děti bývá obvykle krabic nedostatek?

Dříve jsme měli odstupňované věkové kategorie, teď si můžete si vybrat a dárek zabalit rovnou pro dítě konkrétního věku 0-17. Platí, že nejvíce dárků lidé balí pro menší holčičky – to jde skoro samo. Kde se naopak nedostává, to jsou kluci 10-17 let. Možná je těžší vymyslet, co pro ně do krabice, ale o to větší smysl to pak má. Každopádně nezapomeňte na krabici věk a pohlaví dítěte čitelně uvést.

Co když nemám krabici od bot? Můžu použít podobnou?

Určitě ano. Nemusí být přímo od bot, ale měla by být podobně velká, aby se zabalené dárky od sebe nápadně neodlišovaly. Nabízené dárky jako například horské kolo jsme museli s poděkováním odmítnout.

Do kdy máme čas krabici připravit?

Většina sběrných míst zavírá 8. prosince. To proto, abychom stihli vše rozvést a obdarovat děti před svátky. Kdo nestihne nebo nemůže dárky zabalit, může využít novinku letošního ročníku a poslat krabici online. Vyberete částku a věc, kterou chcete darovat, jednoduše ji zaplatíte a my za Váš dar pořídíme dárky pro azylové domy, kde žijí děti s maminkami bez domova. Výhodou je, že můžeme nakoupit jak dárky pro děti, tak také vybavení, které si azylové domy přesně vyberou podle svých potřeb, aby se tam dětem a jejich maminkám žilo zase o něco lépe. Samozřejmě po skončení letošního ročníku všem dárcům dáme vědět, jak jejich dary pomáhají.

Díky moc Pavle, my letos také připravíme 2 krabice. A pošleme od nás trochu radosti do světa. 🙂

Přidejte komentář

Děti Zvířata
Jak vyrobit domeček pro ježka
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Vzor porodního plánu aneb jak může vypadat hezký porod
Byliny a rostliny
Jak vyrobit domeček pro ježka
Jaké tajemství na sebe prozradila Veronika ve své knize Sláma v botách 2?
Bylinky na zahradu podle náročnosti od tvůrce online Rostlináře
Vánoční průvodce: Jak na EKO-Friendly a Zero Waste Vánoce?
Přijďte na veletrh Střechy Praha 2020
Textilní odpad zaplavuje planetu. Můžeme ale pomoci
Takže kamna tu byla a zase budou? Jupí :)
Jak ve starém domě ušetřit energii?
Recepty - Adamovo vaření
Jak zhubnout? Vyvarujte se mýtům a buďte v klidu
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jaké tajemství na sebe prozradila Veronika ve své knize Sláma v botách 2?
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Vánoční průvodce: Jak na EKO-Friendly a Zero Waste Vánoce?
Bylinky na zahradu podle náročnosti od tvůrce online Rostlináře
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Jaké tajemství na sebe prozradila Veronika ve své knize Sláma v botách 2?
Tantra je obohacením života, říká Vláďa Přichystal
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak zhubnout? Vyvarujte se mýtům a buďte v klidu
Jak vyrobit domeček pro ježka
Vánoční průvodce: Jak na EKO-Friendly a Zero Waste Vánoce?