7 tipů, jak dosáhnout silné imunity po celý rok

Na imunitu si často vzpomenete teprve tehdy, když vás nachlazení, chřipka nebo angína zaženou do postele. To už je ale pozdě a někdy nezbývá nic jiného, než se s nemocí popasovat za pomoci léků. Že si dáte v zimě pár pomerančů navíc a po Novém roce zajdete dvakrát do sauny, tím zrovna imunitu neposílíte. Na pevné imunitě, která nás podrží v krizových situacích, pracujte během celého roku. PURUS-MEDA, která vyrábí vlastní přírodní produkty, připravila  7 tipů pro posílení imunitního systému.

Jak posílit imunitní systém?
Jak posílit imunitní systém?

Co je imunita? Štít, který nás chrání zvenčí i zevnitř

Imunitní systém je velmi složitý. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o schopnost lidského organismu bránit se virům, bakteriím a dalším antigenům. Antigen je látka, která vyvolává reakci imunitního systému. Každá protilátka se váže na specifický antigen.

Rodíme se s tzv. nespecifickou (vrozenou) imunitou, kterou dědíme po matce. Je to v podstatě základní obrana organismu, která ihned reaguje a pomáhá nám zvládnout počátek infekce. 

Zatímco tzv. adaptivní (specifická) imunita reaguje až cca za 5 dní. Její výhodou je, že si zapamatuje antigen, který reakci vyvolal, a příště na něj dokáže reagovat mnohem rychleji nebo ho hned zlikvidovat. Aktivuje se pouze tehdy, když naše tělo napadne konkrétní nemoc. Rozpozná ji, zneškodní a vytvoří si protilátky. Na tomto principu funguje očkování. Adaptivní imunita se nejsilněji buduje zhruba do věku deseti let.

Je přirozené, že síla imunity se v průběhu věku mění. Nejslabší je u dětí a seniorů. Sami ji ale můžete podporovat hned několika způsoby.

Děti a slabý imunitní systém. Ooo, kolik mi máme zkušeností. Zdroj: Tuhykorinek.cz
Děti a slabý imunitní systém. Ooo, kolik mi máme zkušeností. Zdroj: Tuhykorinek.cz

Imunitu potřebujete nejen v zimě

Nejvíce se na obranyschopnost organismu soustředíte instinktivně v zimě, kdy ze všech stran útočí viry, bakterie. Někteří se před Vánocemi nechají strhnout nákupní horečkou a přípravami a stres je na světě a spolu s ní i nevyžádaná nemoc.… Pokud máte děti, pak víte, jak velmi náročné je zimní období. Rodiče obvykle dělají vše možné a nemožné, od babských rad po večerní skleničku na zklidnění vlastních nervů. 😉

Imunitu ale potřebujete po celý rok. I v létě tělo dostává zabrat. Ledové a alkoholické nápoje, klimatizace, večerní posezení na terase při kterém prochladnete raz dva. Starejte se o imunitu po celý rok a vybudujte z ní pevný štít bez trhlin.

Jsme to, co jíme

Možná to zní jako klišé, ale skutečně je to tak. Stravou výrazně ovlivníte svou imunitu a celkové zdraví. Základem stravy musí ideálně být: 

  • bílkoviny pro zajištění esenciálních aminokyselin, které podporují regeneraci a tvorbu imunitních látek,
  • vláknina (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné obiloviny, houby) slouží jako takový „kartáč“ na střeva, podporuje růst prospěšných bakterií ve střevě a vytváří zdravou střevní mikroflóru,
  • beta-karoten najdete v mrkvi, sladkých bramborách a špenátu,
  • antioxidační vitamíny a minerály – vitamín C (obecně v ovoci a zelenině, převážně pak v paprice, kapustě, pomerančích, kiwi, květáku), vitamín E (tmavá listová zelenina, ořechy), zinek (maso, korýši, luštěniny, celozrnné obiloviny), vitamín D (ryby, houby, vejce, máslo),
  • potraviny s přirozeně antibakteriálním účinkem, jako je cibule, křen, zázvor nebo česnek,
  • elixírem zdraví jsou poctivé, silné vývary. Dejte si je klidně k snídani. Uvidíte, že vás „nakopnou“ do celého dne.
Sportem ku zdraví
Sportem ku zdraví

Pohybem a spánkem ku zdraví

Zdravý životní styl, to je nejenom pestrá strava, ale také pravidelný pohyb. Pokud zrovna nemáte sportovního ducha, možná pro vás budou začátky trochu těžší. Zkuste nejprve rychlejší chůzi zhruba třikrát týdně, plavání nebo jógu, která zklidní nejenom tělo, ale i mysl. Důležité je nepřepálit začátek, mohlo by vás to odradit od dalších aktivit. Na imunitu má také pozitivní vliv pobyt na čerstvém vzduchu

Nezapomínejte ale také na dostatek kvalitního spánku. Snažte se chodit spát a vstávat pravidelně ve stejnou nebo podobnou dobu. 

Dodržujte pravidla spánkové hygieny

  • Během dne si najděte chvilku pro přemýšlení nad problémy, které se vám obvykle motají v hlavě před spaním. Říká se jí „worry time” a měla by vás ochránit před nepříjemným nočním převalováním.
  • Buďte přes den hodně aktivní, ale večer se alespoň 3 hodiny před spaním vyhýbejte náročným fyzickým aktivitám. Před ulehnutím do postele si však dopřejte příjemnou procházku na čerstvém vzduchu, ta spánku naopak prospěje.
  • Snažte se nespat během dne. V případě, že bez šlofíka opravdu nevydržíte, naplánujte si jen kraťoučký odpolední spánek (trvající maximálně 30–45 min).
  • 4–6 hodin před usnutím už nepijte kávu, čaj či energetické nápoje. Pokud cítíte, že tyto nápoje nadužíváte během dne, snažte se jejich pití omezit. Vše, co vás povzbuzuje a pomáhá vám zvládnout denní shon, může narušit váš spánek v noci. 
  • Vyhněte se těžkým jídlům před spaním. Poslední jídlo si dejte 3–4 hodiny před ulehnutím do postele. V případě, že pak ale pořádáte noční nájezdy na ledničku, zkuste si před usnutím dát něco lehkého. Skvělé je popíjet před spaním teplé mléko s medem, které vás zároveň také uklidní a zahřeje.
  • Alkohol vám možná pomůže usnout, ale spánek navozený pomocí alkoholu je nekvalitní a neosvěžující. Proto před spaním alkohol nepijte a vyhněte se také kouření. Nikotin totiž organismus naopak povzbuzuje.
  • Pozornost věnujte i míře vaší ospalosti a náladě. Do postele se vypravte pouze pokud se cítíte ospalí. Také se snažte neuléhat ke spánku pokud jste ve stresu a zbytečně se večer nerozrušujte sledováním hororů, náročnou četbou nebo dlouho odkládanou debatou s rodinou. Naopak se snažte myslet na něco příjemného. V případě, že neusnete do 30 minut od ulehnutí, pak opusťte postel a věnujte se nějaké uklidňující a příjemné činnosti. Může to být čtení romantické knihy v křesle u krbu, relaxace při hudbě, teplá sprcha a další činnosti, které podpoří únavu a uvolní tělo i mysl. 
  • Zajistěte, aby byla vaše ložnice dobře vyvětraná, s teplotou ideálně od 18 – 20°C, tichá a tmavá. Důležité také je, aby ložnice byla místností, která je vyhrazena pouze pro spánek. Proto z ní odneste televizi a všechny další rušivé předměty. 
  • Stejně tak vaše lůžko by mělo sloužit jen ke spánku (a k trávení příjemných chvil s partnerem). 
  •  Dobrý spánkový režim je základem zdravého spánku. Pro jeho udržení je důležité uléhat ke spánku a vstávat z postele vždy ve stejnou denní dobu, a to i o víkendech.

Zdroj: Desatero pravidel správné spánkové hygieny na vyspise.cz

Tělo potřebuje odpočívat, díky tomu se dokáže imunitní systém lépe vypořádat se stresem i hrozící nemocí.

Pomocníci, o které se můžeme opřít

Někdy se můžete snažit ze všech sil a stejně cítíte, že tělu něco chybí. Nebo se neřídíte podle všech pravidel zdravého životního stylu.

Naštěstí v přírodě najdete pomocníky, díky kterým imunitu posílíte. Bylinky a houby. Které jsou nejsilnější?

  • Šípek je zdrojem vitamínu C, antioxidant, podpora při relaxaci, harmonizuje tělo a mysl, pro přirozenou obranyschopnost. Má pozitivní vliv na celkový stav organismu.
  • Echinacea (třapatka) – pro přirozenou obranyschopnost organismu, normální stav dýchacího systému, je silným antioxidantem.
  • Reishi neboli lesklokorka lesklá je čínská houba, která harmonizuje imunitní systém a kromě toho pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi.
  • Řemdihák plstnatý neboli kočičí dráp harmonizuje imunitu, blahodárně působí při oslabení a disharmonii organismu. Najde uplatnění i při civilizačních chorobách.
  • Rakytník je plný vitamínu C, což je antioxidant a pomáhá i při problémech s pokožkou.
  • Kopřiva pro detoxikaci organismu, normální stav imunity a celkové osvěžení těla.
  • Cordyceps (housenice čínská) obsahuje řadu prospěšných látek, vitamínů a minerálů.

Šípek nebo kopřivu si zvládnete nasbírat sami. Bylinky a houby z exotických zemí samosběrem jen tak nezískáte. Nezbývá než koupit si je v podobě doplňků stravy.

Vitamíny z přírody
Vitamíny z přírody

Vystupte ze své komfortní zóny. Otužujte se!

Brrr… je vaše první reakce na studenou vodu právě takováto? Nedělejte si z ní úhlavního nepřítele, ale naopak se pomalu začněte kamarádit. Otužování totiž vede k silnější imunitě. Hlavně nespěchejte. Ideálně začněte tak, že na konci sprchování otočíte kohoutek na vlažnou, pak studenou… Postupně ubírejte na teplotě vody a přidávejte na čase stráveném pod studenou sprchou.

Ubírejte vrstvy oblečení, choďte ven, i když prší nebo fouká vítr. Doma nepřetápějte. Šetříte tak nejenom svoje zdraví, ale i svou peněženku.

Don’t worry, be happy

To, jak jste nastavení v hlavě, dokáže doslova zázraky. Myšlení má vliv nejen na imunitu, ale i na celkové zdraví, na fyzický stav těla, což potvrdily také mnohé studie.

Když se budete ve svém životě neustále o sebe strachovat nebo se bát, že se někde nakazíte, je možné, že vás budou různé virózy doprovázet častěji. Na to téma se rozepsala Krkavčí matka na svém blogu.

Mám pocit, že péče o fyzickou schránku je často spojována s úzkostí a strachem. Místo toho, abychom se starali o zdraví, bojujeme proti nemocem.“

Veronika Hurdová, Krkavčí matka

Negativní myšlenky a dlouhodobý stres imunitu velmi oslabují. Nutno říci, že ne všechen stres je pro nás tak destruktivní. Naopak, nárazový, krátkodobý stres nám občas může prospět například k vyššímu výkonu. Pokud je ale imunita oslabená, tělo už nedokáže rozpoznat, jaký stres je pro něj nebezpečný. Zbytečně pak vysílá varovné signály – zastrašuje samo sebe a spotřebovává tak spoustu energie.

Tedy, buďte v pohodě, dopřejte si odpočinek. Věnujte se sami sobě a nehoňte se pořád za něčím. Zvláště ne teď v zimním období.

Snažte se být v pohodě. I to má vliv na imunitu.
Snažte se být v pohodě. I to má vliv na imunitu.

Jedna odpověď

  1. Kameník Milpš 30.3.2021

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?