Valentýn je tady, a to znamená čas lásky. Využijte tento den a připomeňte svému partnerovi, jak moc vám na něm záleží. Pokud spolu zatím nechodíte, ale čekáte na správný okamžik k projevení svých citů, pak je 14. únor skvělou příležitostí. Projděte si v článku nádherné kousky přírody, kam se spolu můžete vydat na skutečný společný výlet. Kdykoliv, nejen dnes.
Proč právě do přírody?
Jen těžko budete hledat malebnější prostor pro vyznání své lásky. V přírodě také bývá méně lidí než v rušném městě, přidá to tedy na pocitu intimity mezi vámi. Můžete darovat dárek nebo připravit překvapení k Valentýnu v podobě květiny nebo šperku. Ale společnému zážitku v romantické přírodě se těžko něco vyrovná.
Mimoto existuje nespočet studií o blahodárném účinku přírody na lidskou náladu a zdraví. Už jen přítomnost zeleně v městských oblastech povzbuzuje lidi k častějším procházkám a sportování.
Možná jste také slyšeli o studii provedené americkým psychologem Rogerem Ulrichem, ve které demonstroval vliv přírody na pacienty po operaci žlučníku.
Sledoval zotavování pacientů, kteří měli ze svého okna výhled na stromy a pacienty, kteří viděli cihlovou zeď. Jeho práce ukázala, že pacienti, kteří viděli stromy, se uzdravili o něco dříve, měli méně pooperačních problémů a potřebovali méně prášků proti bolesti.
Pobyt v přírodě a její vliv na zdraví
Příroda vám pomáhá život prožít v lepší kondici a náladě. Zde je několik vědecky dokázaných vlivů přírody na člověka.
- Napomáhá zlepšovat náladu a posiluje duševní zdraví.
- Snižuje stres. Příroda má uklidňující účinky a pomáhá nám vnímat okolní svět a „vypadnout“ z vlastní hlavy.
- Významně působí na oběhovou soustavu. Přítomnost zeleně snižuje možnost výskytu kardiovaskulárních onemocnění.
- Posiluje imunitní systém. Dokazuje to například japonská terapie, která se nazývá forest bathing. Cílem je stimulovat všech pět smyslů při procházce v přírodě. Účastníci měli posílenou imunitu a sníženou úzkost, stres, vztek a další negativní emoce.
- Příjem vitamínu D. Ze slunce dostáváme tento důležitý vitamín, který má řadu příznivých účinků. Pomáhá při prevenci a léčbě například u rakoviny, diabetu, deprese, nespavosti, astmatu a mnoha dalších onemocnění. Pokud vás toto téma zaujalo, přečtěte si například, jak nám příroda pomáhá k získání tuhého kořínku, nebo při léčbě nespavosti.
- Zlepšuje koncentraci. Při zdlouhavé a náročné práci je třeba si udělat pauzu, která nám pomůže s dalším soustředěním.
- Urychluje hubnutí. Samozřejmě už samotný pohyb venku pomáhá při hubnutí. Navíc trávení času ve vyšší nadmořské výšce urychluje metabolismus a snižuje chuť k jídlu.
- Zlepšuje paměť. Studie z Michiganské univerzity ukázala, že procházením v přírodě se krátkodobá paměť zlepší až o 20 %.
- Navozuje pocit štěstí a spokojenosti. Pouhých 15 minut v přírodě napomáhá k uklidnění a pročištění mysli.
Kam se vydat s láskou do přírody?
Příroda v České republice je rozmanitá a plná neobjevených zákoutí. Podívejte se na místa, kam se můžete vydat nejen na Valentýna.
Středočeský kraj a Praha
Průhonický park
Jedná se o významný zámecký park, který je od roku 2010 národní kulturní památkou. Park vytvořil roku 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Průhonický park se nachází v údolí říčky Botič a jeho rozloha je až 240 hektarů.
Jedná se o jeden z největších přírodně-krajinářských parků v Evropě. Rostou zde například rododendrony a nachází se zde řada cenných dřevin a lesních i lučních společenstev.
Nejstarší historickou památkou je románský kostel Narození Panny Marie.
Kamenné řady Kounov
Pokud máte rádi záhady a tajuplnou atmosféru, tohle je místo pro vás.
V přírodním parku Džbán se nachází řady kamenů rozprostřené v oblasti zhruba 11 hektarů. Předpokládá se, že se jedná o lidský výtvor, ale neví se přesný účel těchto balvanů.
Existují teorie, které toto místo považují za pravěkou megalitickou observatoř, nebo o novověké meze polí.
Řady Kounov byly objeveny roku 1934 učitelem Antonínem Patejdlem.
Čertovy hlavy
Jedná se o zhruba 9 m vysoké skalní reliéfy dvou čertovských hlav vytesaných do pískovcových bloků. Nachází se v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník.
Tento útvar vytvořil v letech 1841-1846 sochař Václav Levý.
Únětický rybník
Projděte se údolím Únětického rybníka, je to úžasná romantika. V Úněticích můžete navštívit Pivovar, hospodu U Lasíků, odpočinout si u rybníka a pokračovat dál, třeba k Trojanovu mlýnu. Nebo se vyšplhejte na Alšovu vyhlídku v Tichém údolí. Je to místo s výhledem na Kozí hřbety, které navštěvoval s oblibou malíř Mikoláš Aleš.
Romantika je to velká, něco o tom vím, měli jsme tam svatbu.
A v tuhle dobu mají Únětice velkou výhodu – není tam lidu jak na Václaváku.
Moravskoslezský kraj
Lysá hora
Jedná se o nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, leží na rozhraní obcí Ostravice, Staré Hamry, Krásná a Malenovice.
Na Lysou horu vede hned několik turistických tras. Jsou zde oblíbené novoroční a také valentýnské výstupy.
Zamilovaní se snaží vyjít nahoru před východem slunce. Zkusíte to i vy?
Ústecký kraj
Dolský mlýn
Tento mlýn se nachází v národním parku České Švýcarsko v blízkosti soutoku řek Kamenice a Jetřichovické Bělé.
Dolský mlýn má bohatou historii a považuje se za národní kulturní památku. Objevil se dokonce několikrát na televizních obrazovkách v pohádkách Pyšná princezna, Čertova nevěsta, Ztracený princ, Peklo s princeznou a Pravý rytíř.
Dnes už je zchátralý, ale pořád si drží svou romantickou atmosféru.
Kyjovské údolí
I toto místo se nachází v NP České Švýcarsko, přesněji v obci Kyjov u Křenice. Kyjovské údolí patří k těm častěji navštěvovaným úsekům parku.
Žije zde spoustu vzácných druhů rostlin a zvířat. Typické jsou kaňony lemované skalními stěnami, rokle a různě tvarované útvary z pískovce.
Karlovarský kraj
Mokřady Soos
Národní přírodní rezervace Soos se nachází nedaleko Františkových Lázní. Rezervace byla vyhlášena roku 1964 a v současnosti je přístupná 1,2 km dlouhá naučná stezka, která vede po dně vyschlého jezera.
Soos se skládá z rozsáhlých slatinišť, rašelinišť a vyvěrá zde velké množství minerálních pramenů.
Najdete zde tzv. křemelinový štít, který je považován za evropskou raritu. Žije zde celá řada chráněných živočichů a rostlin.
Jihočeský kraj
Boží kameny
Tato přírodní svatyně se nachází v blízkosti Strakonic. Mnoho lidí, kteří toto místo navštívili popisují, že zde cítí uklidňující a příjemnou energii.
K tomuto skalisku z rozpadajících se žulových bloků vede hned několik turistických tras. Může to být zajímavý výlet a možná i vy ucítíte energii vyvěrající z těchto balvanů.
Kaple Božího hrobu – Kalvárie
Jděte se projít ke zrestaurované kapli v obci Stádlec. V lokalitě Na Sádkách najdete klid, můžete se projít po zarostlém zámeckém parku a požádat dobré lidi o trochu vody a domácího chleba. O kapli se stará zasloužila kapličkářka.
Kraj Vysočina
Arcibiskupský lom
Tento zatopený lom se nalézá na úpatí kopce Žulový vrch. Vyskytuje se zde chráněný rak říční.
Není to zde moc navštěvované, takže pokud hledáte místo bez lidí, určitě si zde zajeďte.
Jen si dovolím upřesnit 🙂 Až půjdete na návštěvu, ozvěte se ideálně předem na na můj telefon. Najdete ho třeba v patičce tady 🙂