PŘÍRODNÍ kosmetika 💚 Konopná mast HEMP FOR HELP

Nikdy jsem příliš nepoužívala dekorativní kosmetiku. Od té doby, co mi „zavoněla“ příroda, vyhýbám se různým Nivejím a Loreálům. Používám jenom hennu na vlasy, bambucké máslo, deodorant značky Lavera a z čistících prostředků smí domů Sonett.

O touze vyzkoušet konopnou mast

Na začátku roku jsem vyzkoušela značku Hemp For Help. Po prospaných nocích a následné léčebné droždí kůře jsem měla občas kůži suchou, unavenou a beďarovitou. Krása. Chtěla jsem něco důvěryhodného bez zbytečných a jedovatých ftalátů, nepřirozených vůní, silikonu a alkoholu. Jo a taky něco na suchou kůži po práci na zahradě.

Suchá kůže na prstech. Pomůže přírodní konopná kosmetika? Jo!
Suchá kůže na prstech. Pomůže přírodní konopná kosmetika? Jo!

Konopnou mast jsem chtěla vyzkoušet již dlouho, výběr padl na Hemp For Help. Třeba i proto, že se zakladatel značky, Jiří Studnický MSc. účastnil evropského summitu organizace s názvem 1% pro planetu v Amsterdamu. Přečtěte si report Tomáše Hajzlera.

Po několika měsících testování přírodní kosmetiky se mi povedlo dostat se k samotnému Jiřímu Studnickému a vyzpovídat ho.

Rozhovor o přírodní konopné kosmetice


Přeji hezký den, Jirko. Řekněte mi prosím něco o historii Hemp For Help. Jak přišla na svět?

Čechy byly až do druhé světové války velmocí v pěstování konopí a výroby konopných produktů, ať už se jednalo o lana, textilie, nebo masti. Moje babička pocházela z rodiny zemědělců, kteří vlastnili právě taková konopná pole, ale stala se chemičkou, a tak dokázala přistupovat k plodinám i s vědeckým přístupem. Vyprávěla mi, proč jsou různé kombinace rostlin účinnější než jiné a proč jsou třeba hned vedle pole včelí úly. Díky jejím příběhům ve mně odmala dřímala láska k síle přírody a zvědavost, jak ji dále využít v náš prospěch.

Začal jsem se s bratrem věnovat obchodu s konopnými produkty, ale nebyl jsem spokojený s kvalitou těchto výrobků na českém trhu. Většinou jsou totiž založeny jen na konopí, ale já jsem věděl, že jejich účinek může být mnohem intenzivnější.

Proto jsem se záhy pustil do objevování té správné kombinace látek tak, aby se vzájemně podporovaly. A musel jsem děkovat babičce za vědomosti, které mi kdysi předala. Jako první jsme vyrobili mast s propolisem a včelím voskem, která má na pokožku skutečně nebývalý vliv, ale nápadů byl nespočet. Postupně jsem navázal spolupráci s několika výzkumnými ústavy a akademiky, které naše myšlenky oslovili natolik, že s námi chtěli spolupracovat na vývoji našich produktů. Dnes na našich nových recepturách spolupracuje například Výzkumný ústav rostlinné výroby Univerzity Palackého v Olomouci nebo Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky.

Jaké produkty nabízíte?

Našimi vlajkovými produkty jsou léčebná mast s propolisem a včelím voskem a pleťový krém pro každodenní péči. Tyto dva výrobky jsou nejprodávanější. Mým favoritem však jsou konopné kapky, které harmonizují mnohé procesy v těle.

Přírodní kosmetika: léčebná mast, bio konopný olej a bio konopná semínka.
Přírodní kosmetika: léčebná mast, bio konopný olej a bio konopná semínka.

Nyní jde o boom především ve sportovním světě, protože dramaticky zkracují dobu rekonvalescence a pomáhají sportovcům i v soustředění a celkové připravenosti organismu. Pro tyto vlastnosti se osvědčují také v náročných situacích např. u studentů nebo při stresové práci. Oblíbené jsou také čajové směsi, které pěstujeme v Čechách, ručně je sbíráme a sušíme na slunci. V oblasti kosmetiky teď budeme rozšiřovat péči o vlasy.

Z čeho se vyrábí bio kosmetika Hemp For Help?

Výrobky Hemp For Help se zrodily ze snahy nalézt synergii nejkvalitnějších přírodních složek. V našich krémech používáme vzácný arganový olej, kterému se přezdívá tekuté zlato, jojobový, cedrový nebo mandlový olej.

Levandule, propolis, olivy… využíváme přírodní supersložky, pro které je vždy nutné v laboratoři nalézt ten správný poměr. Některé se totiž mohou vzájemně neutralizovat. Většina produktů nese označení BIO, protože je  složena z přírodních látek, které pocházejí z ekologického zemědělství. Konopí pochází z České republiky, ale ne vše si můžeme vypěstovat sami.

Proto jsme museli pro ostatní složky vyhledávat ty nejlepší dodavatele. Pro arganový olej jsem podnikl cestu do Maroka, olivový olej nám dodává malá rodinná farma z Kréty.

Jak vznikají receptury?

Nápady na receptury se rodí v mé hlavě, ale bohužel jich je více, než stíháme realizovat. Od prvotní myšlenky až po uvedení výrobku do portfolia se totiž jedná o dlouhou cestu. Hledáme dodavatele, v laboratořích ladíme kombinace, nejlepší poměry látek pro účinnost a konzistenci, vyhledáváme ideální základy pro masti.

Poté výrobky testujeme, sledujeme, jak se chovají v čase, a nakonec je necháváme dermatologicky testovat. Teď zrovna jsem se nadchnul pro rostliny, které nejsou v Česku téměř vůbec známé, a tak všechno trvá ještě déle. Hledáme například cesty, jakým způsobem tyto složky vůbec extrahovat apod.

Dokáže si člověk bez zkušeností připravit kvalitní kosmetický přípravek z konopí? Dokážete poodhalit kousek tajemství z přípravy, například léčebné konopné masti?

Rád bych řekl, že ano. Ale kvalitní přípravek si sám člověk namíchá jen velice těžko. V naší republice je legální pěstovat pouze technické konopí, které má tak nízký obsah účinného CBD, že je nutné udělat výtažek z obrovského objemu rostliny. To se v domácích podmínkách téměř nedá udělat. Pro nás výtažky dělá laboratoř pod vedením jednoho z nejzkušenějších evropských odborníků na extrakci konopí.

Léčebná přírodní kosmetika: konopná mast
Léčebná přírodní kosmetika: konopná mast

U masti nám například také trvalo, než jsme pro ni našli ten nejlepší nosič. Nakonec se ukázalo, že nejúčinnější je spojit tento výtažek s klasickou lékařskou vazelínou, která má dlouhý řetězec, a naváže tak nejvíce molekul léčivého CBD, a její molekuly jsou dostatečně malé, aby úspěšně prostoupily vrstvami kůže a dostaly se k problému.

Tato mast je nejprodávanější v Německu i Anglii a naši zákazníci nám za ni skutečně posílají děkovné dopisy. Občas však narazím na člověka, který si postěžuje, že vazelína není přírodní. Ať najdeme čistě přírodní nosič. Bohužel by to poté tak nefungovalo. Mast tedy nenese označení BIO, ale já na ni nedám dopustit. Jedná se o kombinaci přírodních složek a lidského umu.

V čem je vaše kosmetika lepší než levnější konopné varianty?

Pod víčkem nenajdete obyčejnou konopnou kosmetikou, ale synergii těch nejkvalitnějších přírodních látek. Síla našich produktů netkví jen v konopí, ale v kombinacích s vzácnými přírodními složkami, díky kterým se blahodárné účinky násobí.

Vždy mi šlo o nejvyšší kvalitu, ať už u samotných plodin, nebo i konečných směsí. Osobně vyhledávám a pravidelně kontroluji dodavatele. Složení konzultuji s kapacitami ve svém oboru. A co je možná nejdůležitější, v naší kosmetice jsou oproti konkurenci jednotlivé přírodní složky obsaženy ve větším množství.

Když působíte i v zahraničí, máte porovnání z různých trhů. Jaké produkty z konopí mají v oblibě v Německu a jaké naopak u nás?

V Německu máme největší úspěch s konopnou mastí, zatímco u nás je nejprodávanější položkou luxusnější pleťový krém. Ve světě si naši značku oblíbili především lidé s různými kožními problémy, pro něž je mast účinným řešením. V Česku jsme začali prodávat teprve minulý rok, a jelikož je složité konopné výrobky propagovat pomocí běžných reklamních kanálů, komunikace probíhala především prostřednictvím Instagramu. Nejspíše toto přispělo k tomu, že klasickou českou zákaznicí je v dnešní době žena, která hledá přírodní pleťový krém

Jaký je rozdíl mezi konopím a CBD?

Konopí je rostlina, která obsahuje CBD, THC a další složky, jako terpeny, flavonoidy a mnoho dalších. Zatímco známé THC je psychoaktivní složkou, kvůli které se mnozí pouští do kouření jointů, kanabidiol CBD psychoaktivní není.

V technickém konopí, které se pro výrobu kosmetiky používá, je THC obsažené v zanedbatelném množství. Díky tomuto faktu můžeme využívat léčivé vlastnosti konopí bez strachu z jakékoli závislosti nebo změny vědomí.

Na co konopnou kosmetiku obecně nejlépe používat?

Kosmetika je vhodná v podstatě pro každého. Nemusíte mít zrovna problém, jde o celkovou harmonii organismu, kterou je třeba udržet v rovnováze. Ve vědě se mluví o homeostázi. Naše výrobky jsou díky svému složení vhodné jak pro suchou, tak pro mastnou pleť, na noc i přes den.

Každý si najde tu správnou dávku, která mu vyhovuje. Díky stovkám recenzí se nám však potvrdilo, že krémy zabírají i na většinu nepříjemných kožních komplikací. Jen je třeba myslet na to, že se stále jedná o přírodní látky, takže pokud zákazník trpí např. lupénkou, je třeba chvíli vydržet, než se účinky projeví.

Jak se díváte na využití konopí jako doplňkovou léčbu při závažnějších onemocněních? Doporučujte ho? Já nad ní zvažovala kvůli tatínkovi, ale raději jsem od toho upustila. Neměl v pořádku srdíčko.

Na kardiovaskulární systém nemá užívání konopí žádný negativní vliv, z tohoto pohledu bych se vůbec nebál. Dostali jsme také mnoho reakcí od našich zákazníků, kteří tvrdí, že po užívání konvenčních léků nebo kortikosteroidů bez výsledku zkusili náš krém a do pár hodin zaznamenali ztlumení příznaků nemocí.

Co se však týče skutečně závažných onemocnění, vždy se bude jednat o komplexní léčbu, pro kterou bude člověk muset využít účinku celé škály látek, aby se mu podařilo nemoc porazit. Netroufal bych si říct, že konopí samotné vyřeší každý problém.

V čem je lepší používat kvalitní přírodní bio krémy a masti, místo konvenční kosmetiky?

Dnes je trend vracet se k přírodní kosmetice a omezovat množství chemie, které si člověk dává na tělo, tedy i do těla. Lidé si uvědomili, že jsme si množstvím průmyslově zpracovaných výrobků zamořili prostředí a že tudy cesta nepovede.

Objevila se spousta kožních problémů, alergií a jiných nechtěných reakcí. Je třeba se vrátit ke kořenům a důvěřovat síle přírody.

Jak může vypadat člověk, který si vaší kvalitní přírodní kosmetiku zamiluje? Komu ji můžete doporučit, bez ohledu na to, zda má člověk nějaké konkrétní problémy?

Ze zkušeností z ostatních zemí můžeme s radostí prohlásit, že nám zákazníci zůstávají věrní a naše výrobky opakovaně kupují a doporučují dále.

Většinou je vyzkouší v souvislosti se suchou kůží, akné, nebo jinou dermatitidou a po vyléčení u značky zůstanou a zkouší i další produkty pro denní péči.

Vnímáte zvyšující se zájem o konopnou (nebo přírodní) kosmetiku? Nebo se zájem ještě pořád pere s předsudky a strachem? (pozor, to je to KONOPÍ ;))

Tento vzrůstající trend přichází z Ameriky, kde je CBD ve všem, na co si člověk vzpomene. Až si myslím, že to je trochu přehnané a některé výrobky nízkou kvalitou následně kazí pověst konopí. V Evropě se legislativa ohledně produktů s obsahem CBD teprve vyvíjí a pomalu se otevírají diskuze k tomuto tématu.

Nedávno bylo CBD zařazeno nařízením Evropského parlamentu a Rady mezi novel food, tedy potraviny, které nebyly běžně konzumovány před rokem 1997, a je nutné pro ně stanovit vhodná množství ke konzumaci. Než bude toto množství stanoveno, nebude CBD podporováno, a my tak musíme neustále čelit měnící se politice různých obchodních partnerů. Aktuálně třeba máme problém s platebními branami, které odmítají procesovat platby za výrobky s CBD.

Jaké další produkty plánujete?

V tuto chvíli máme připraveny šampóny, gel proti bolesti a balzám na rty.

Super. Děkuji Jiří za Váš čas a ať se Vám daří!

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?