Přírodní materiály v interiéru – řešení pro lepší život

Když si budujeme domov, většinou je to na několik let, někdy i na celý život. Přírodní materiály v interiéru mohou přispět k tomu, aby ten život byl co nejlepší. Pusťme do našich domovů přírodní materiály a najděme harmonii.

Materiály, ze kterých je dům postaven a ze kterých je vybaven interiér, mají vliv na zdraví a také náladu jeho obyvatel. Přírodní materiály jsou vždy dobrou volbou. Jsou trvanlivé, ekologické, přispívají k příjemné atmosféře a v neposlední řadě vypadají vždy stylově. Jsou zkrátka nadčasové.

Dřevěné v interiéru je nesmrtelné – dá se i recyklovat

Jedním z nejoblíbenějších přírodních materiálů v našich interiérech je nepochybně dřevo. Popularitě se těší již mnoho let a stále je „in“. Svoji roli na tom v současné době hraje jistě i povědomí o nutnosti ochrany životního prostředí. Dřevo díky vysoké životnosti je materiálem, který vydrží i po generace. Navíc se dá úspěšně recyklovat. Starý dřevěný nábytek dostává po renovacích nový život a v současných interiérech jsou velmi oblíbené i dřevěné předměty, kterým měníme osud a zveme je do svých domovů v nové podobě – typickým příkladem je nábytek z dřevěných palet.

Dřevo se hodí do moderního minimalistického interiéru i na rustikální chalupu

Velkým benefitem dřeva je jeho rozmanitost. To „své“ si najde opravdu kdokoliv. Díky barevné škále i rozličnosti textur jím vybavíte minimalistické i rustikální bydlení. Dřevo může interiér prosvětlit, zútulnit i mu dodat, třeba v případě exotických dřevin, punc luxusu.

Dřevo v interiéru najdeme takřka všude. Nábytek je klasika – nesmrtelné kusy dřevěného nábytku opravdu přežijí generace. Dřevo si nemusíme odpustit ani ve vlhkých prostorech – typickým příkladem jsou koupelny. Obecně se do nich hodí více tvrdé exotické dřevo, které je ze své domoviny „zvyklé“ na vzdušnou vlhkost. I tak se ale doporučuje takový nábytek stavět na nohy, aby nebyl v kontaktu se zemí, popřípadě i dále ode zdi.

Dřevěné dveře české výroby mohou být moderní, elegantní i v „Provence“ stylu

U nábytku to ale nekončí. Dřevo velmi sluší dveřím, které pak skvěle doplňují přírodně zařízený interiér, ať už je velmi moderní, nebo klasicky laděný. V nabídce MAND.CZ najdete celomasivní dveře české výroby Czech Door, které dělí své produktové řady na moderní, luxusní, klasické, elegantní a také řadu dveří ve stylu „Provence“.

Přes 340 základních typů dveří ve všech jehličnatých a listnatých dřevinách a ve 24 povrchových úpravách uspokojí každého, a pokud ne – lze objednat i dveře na zakázku.

Dubové podlahy jsou univerzálně kombinovatelné – vypadají ale velmi stylově

Velmi šmrncovní záležitostí je dřevěná podlaha, která pozvedne každou místnost na vyšší úroveň estetična. Současný interiérový design je na podlahy zaměřený a udělal z nich opravdovou dominantu místnosti, které je mnohdy potřeba přizpůsobit zařízení pokojů. Dřevěná podlaha působí vždy skvěle.

Mezi největší výrobce masivních a vícevrstvých dřevěných podlah v Evropě se řadí Esco, který si pro své podlahy vybral dub. Dub je skvělou dřevinou pro podlahu i díky své univerzálnosti. Hodí se k jakémukoliv stylu. Jeho přirozená barva je neutrální, pro konkrétní ladění můžete zvolit jeho bělenou či kouřovou variantu. Na rozdíl od přirozeně načervenalého dřeva třešně či výrazného ořechu je dub opravdu univerzální, což mu ovšem neubírá na luxusním vzhledu.

Dřevěné podlahy chrání voskový olej, běžná údržba není nijak složitá

Dřevěná podlaha je sice o něco choulostivější než třeba ta vinylová, ale péče není až tak náročná. Dostatečnou ochranu dřevěných podlah představují voskové oleje. Olejování je třeba zopakovat každé dva roky. Každý den nebo ob den postačí podlahu dle množství viditelných nečistot vyluxovat nebo zamést. Několikrát za měsíc je vhodné vytřít vyždímaným hadrem a vodou se speciálním přípravkem na dřevěné podlahy.

Další přírodní materiály – kámen i papír

Co se týče dalších přírodních materiálů, které se těší oblibě, je další nadčasovou záležitostí kámen. Za luxusní doplněk interiéru je tradičně považován mramor, nejen v poslední době se ale prosazuje i pískovec, granit a další materiály. Kámen je ceněn pro svoji odolnost – nevadí mu voda, ani teplo. Z estetického hlediska lze ovlivnit jeho působení v interiéru samozřejmě výběrem kamene i způsobu opracování. Zatímco povrch vyleštěný do lesku odráží světlo a působí minimalisticky, neopracovaný přírodní kamenný povrch okouzluje rustikálním šmrncem.

Velmi zajímavou přírodninou v našich interiérech je papír. Možná to na první pohled vypadá zvláštně, ale nejspíš mnozí znáte papírová svítidla, která se již několik let těší velké oblibě.

Zajímavé jsou dekorace z pratelného papíru. Jak píše Markéta na svém blogu o tvoření: „Pratelný papír je praktický, pevný a krásný materiál. Dají se s ním dělat kejkle právě pro všechny tyhle jeho vlastnosti. Poslouchá jako hodinky a s jarem jsem se ponořila do tvoření z něj. Vznikla celá kolekce geometrických květináčů nejen stojacích, ale i závěsných a nástěnných. Vznikly praktické kapsáře, misky a kosmetické taštičky na drobnosti.“

Závěsný květináč z pratelného papíru

Lehce zvrásněný papír na drátkové konstrukci nejlépe vyniká na prostých tvarech, jako jsou koule, krychle nebo kvádr. Když jsme u papíru, je třeba zmínit, že svůj comeback slaví i tapety.

Oproti tapetám oblíbeným v minulosti „letí“ velkoformátové dekory, které se stanou dominantou interiéru. Přírodních materiálů je na trhu opravdu mnoho – nezmínili jsme kůži, vlnu, len, bambus, keramiku…

Zkuste se zamyslet nad současným trendem přírodnin v našich domácnostech a najděte cestu, jak do každého pokoje vnést trochu onoho přírodního kouzla.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?