Henna na vlasy. Přírodní barva, která vrací vlasům život

Jak přišel konec chemického barvení vlasů

Před Vincentovým narozením jsem si přestala barvit hlavu. Neměla jsem na zrzavou kštici čas a hlavně, začala jsem se více starat o své zdraví. Barvení vlasů chemickými barvami a jejich škodlivý vliv na zdraví je nepopiratelný, zvláště během těhotenství a v době kojení.

Studie o škodlivosti jsem nehledala. Prostě mi přestalo být příjemné patlání chemických sloučenin na pokožku. Pár měsíců před porodem jsem se rozloučila s oslovením “zrzka” a nechala barvu na vlasech odrůstat.

Tak tady vidíte, co se může stát po 2 dětech a každodenní noční práci u počítače. A samozřejmě s nechutí dávat si cokoliv chemického na kůži. Klesající trend bylo potřeba zastavit, než se mě lekne i manžel Adam. Ono v dětském věku může být barva “počuraná sláma” roztomilá, s věkem na roztomilosti ztratí. Jenže když se podíváte na typické složení chemických barviv, čert vem trend.

Obvyklé složení konvenčních chemických barev

 • p-phenylenediamine (tzv. PPD), kontaktní alergen
 • Toluene-2,5-diamine (tzv. PTD), kontaktní alergen
 • čpavek
 • peroxid vodíku
 • atd.

Pravý domácí ukázal co je Voono!

Nad barvením vlasů hennou jsem občas přemýšlela, ale přesvědčila mě až reklama v tištěném časopise Pravý domácí časopis. Společnost Voono s.r.o. inzerovala henna barvy značky VOONO a tak jsem si řekla, to je vono! A 100% rostlinnou barvu na vlasy objednala. Zalíbila se mi Henna Wine Red, stojí 259 Kč a je vhodná pro vegany.

Pokud se vám to zdá moc, zkuste se podívat po levnějších variantách henny na vlasy. Vyzkoušet můžete třeba egyptskou hennu Lamda Five Fives nebo přírodní kosmetiku od společnosti Henna s.r.o.

No a jak se barvení povedlo a jak teď vypadají moje vlasy?

Objednala jsem si 2 barvy (druhou do zásoby, když už platím poštovné, žejo) a teploměr. Prášek totiž musíte zalít vodou o teplotě, kterou vám výrobce doporučuje. U henny Voono je napsáno: “Barví vlasy do vínově červené. Barvicí prášek vyžaduje zalití tekutinou o teplotě 70 °C. Detailní návod k použití barev na vlasy VOONO najdete v příbalovém letáku. Odstín WINE RED neobsahuje žádné chemické konzervační látky ani jiná umělá barviva. Mějte na paměti, že finální výsledek závisí na předešlém odstínu. Balení má 100g.”

Moje první barvení hennou

Podívejte se na fotky z mého prvního barvení přírodní barvou hennou.

Složení přírodní barvy na vlasy

 • indigo =  je modré barvivo původně získávané ze stejnojmenné rostliny.
 • henna lawsonia = 2-6 metrů vysoká kvetoucí rostlina z čeledi kyprejovité (Lythraceae), pocházející z tropických a subtropických oblastí Afriky, jižní Asie a severní Oceánie.
 • amla = jednou z nejčastěji používaných ajurvedických léčivých bylin. Jedná se o plod rostliny s latinským pojmenováním Phyllantus emblica nebo také Emblica officinalis.
 • harad
 • shikakai
 • brahmi
 • bhringraj

Na co před barvením vlasů hennou nezapomeňte

1. Barvení hennou je snadné

Jednoduše rozmíchejte prášek v misce s horkou vodou, dokud nedosáhnete konzistence bláta. Až ucítíte spařený seno a budete mít pocit, že jste někde na vesnici, je to Voono.

2. Budete špinaví

Opravdu špinaví. Stejně jako u většiny barev na vlasy používejte rukavice. V krabici u henny Vonno jsou přiloženy, taky čepice pro udržení henny na vlasech v teple. Také to z vlasů díky té čepici tak nekape. Zjistěte si předem, zda právě vaše henna rukavice obsahuje, bez nich se do toho nepouštějte.

3. Všechno kolem bude špinavé

Neplánujte si žádné velké aktivity na další hodinu až 2. Raději seďte, nevšímejte si dětí, partnera. Já pracovala na počítači, ale ke konci jsem jen utírala čůrky, které mi z hlavy stékaly prostě všude.

Čelo, uši a krk si před aplikací namažte krémem, hennu pak jednodušeji sundáte. Kolem ramen si dejte starý ručník.

4. Trvá to dlouho (ale výsledek stojí za to)

Potřebujete čas na přípravu, třeba tak 20 min. Jak dlouho budete barvu na hlavě mít záleží na barvě, jaké chcete dosáhnout, jakou máte nyní. Jestli vám bude stačit jednofázové barvení či dvoufázového barvení pro světlé a šedé vlasy. Počítejte s dobou působení 45 minut až 2 hodiny.

5. S dlouhodobým barvením vlasy postupně tmavnou

Při dlouhodobém barvení celých délek vlasů se může stát, že začnou často barvené vlasy postupně tmavnout. Zabránit se tomu dá barvením odrostů, popřípadě střídáním barvení odrostů a celé délky vlasů. Takže bude stačit, když celou hlavu nabarvíte pouze při každém druhém či třetím barvení.

Tak co, vyzkoušíte?

Další zajímavé články

4 komentáře

 1. MILENA GINOVA 29.6.2017
 2. jarmila 14.7.2017
 3. Vladka Trávníčková 30.8.2017
  • Mellany 2.1.2018

Přidejte komentář

Děti Zvířata
3 tipy proti stresu – pro kočky a hlavně pro lidi
Darujte radost dětem v Krabici od bot
Poděkování (6. díl)
Byliny a rostliny
3 tipy proti stresu – pro kočky a hlavně pro lidi
Švestky máme rádi, ve všech podobách
3 nejlepší podzimní bylinky u nás doma
Recepty - Adamovo vaření
Švestky máme rádi, ve všech podobách
7 důvodů proč pít alkohol
Domácí hranolky se zeleným raw dipem
Cvičení Přírodní kosmetika
Zavolala jsem do Indie a bylo to (vo)ono!
Henna na vlasy. Přírodní barva, která vrací vlasům život
Vzor porodního plánu aneb jak může vypadat hezký porod
Darujte radost dětem v Krabici od bot
Zavolala jsem do Indie a bylo to (vo)ono!
Robert a Lenka: Podnikejte profesionálně a zdravě
Dítě vnímám jako velký dar, autismus je ale průšvih
Poděkování (6. díl)
Volání divočiny a vůně Jižních Čech (5. díl)
Úsporný dům v Jindřichovicích pod Smrkem (4. díl)
Poddolovaný pozemek za hubičku (3. díl)