Klasická léčba vs. homeopatika. Poradí Jana Balušíková

Jana Balušíková
Jana Balušíková

Jana Balušíková je velmi zajímavá žena. Napadá mě, že je něco jako moderní šamanka. V Praze 2 vede svou poradnu s názvem Modrý had. Chodí za ní klienti, kteří hledají řešení na svá trápení. Fyzická i duševní. U Jany dostanete tip na Bachovy květové esence, tkáňové soli, či homeopatika.

A co o sobě říká sama Jana na internetu? „Homeopatii jsem vystudovala v Brně na Homeopatické fakultě a již během studia mě tento celostní systém zcela pohltil.

V současné době provozuji v Praze kousek od Václavského náměstí homeopatickou poradnu Modrý had, kde mě vyhledávají především těhotné a kojící ženy a maminky s malými dětmi. Nabízím pomoc i pro domácí mazlíčky. Při své praxi využívám také Bachovy květové esence, tkáňové soli a fytoterapii.

Od roku 2006 se věnuji i on line poradenství na komunitním webu Baby-café. V Praze a okolí přednáším maminkám akutní homeopatii v mateřských a rodinných centrech a každoročně pořádám čtyř víkendový kurz Homeopatie (nejen) pro rodiče. Přispívám do časopisů jak odborných (Homeopatické listy – ČLHS), tak do periodik pro laickou veřejnost (Blesk Zdraví, Family Star).“

Vítejte v homeopatickém království Jany Balušíkové.

Obsah Skrýt

Hezký den, Jano. Snažila jsem se Tě výše popsat, dohledala jsem si i pár informací. Je všechno pravda pravdoucí? 😉

Krásný den, Míšo. Hledat opravdu umíš a moc hezky jsi moji činnost shrnula. Možná bych ještě doplnila, že jsem letos dokončila dvouleté studium Humanistické a transpersonální astrologie u Pavla Turnovského a Martiny Lukáškové. Získala jsem tak další efektivní nástroj, jak nahlédnout na život a potíže klienta.

Jak funguje ten „efektivní nástroj“?

Na nativní horoskop (postavení planet v okamžiku narození) lze nahlížet jako na určitý soubor možností, které člověku byly dány do vínku. Není to tak, že by planety určovaly něčí osud, spíše jej mapují a objasňují. Uvedu ti příklad. Jednou přišla maminka s chlapečkem, že by potřebovala, aby byl více chlap. Tatínek by z něj měl nejraději hokejistu, klučík se konstitucí hodil spíš na šachy, byl také hodně citlivý a plačtivý a doma kvůli tomu měli dost dusno. Když jsem se dívala na postavení planet v jeho horoskopu, měl velmi silně obsazená všechna vodní znamení. Tzn. že ona citlivost, která rodičům tak vadila, byla jeho přirozeností. Samozřejmě je možné i toto homeopaticky poladit, aby byl „zdravě“ citlivý. Drsňák a rváč to ale nikdy nebude. No a na mně je pak v takových případech rodičům situaci vysvětlit, pokusit se jim ukázat i jiný pohled na věc a najít pozitiva, která z toho plynou. Někdy je to docela oříšek.

Prozradíš mi prosím Tě, odkud se vzal název poradny Modrý had?

Symbol homeopatie – Caduceus (též Hermova nebo Merkurova hůl) – je tvořen okřídlenou holí, kterou obtáčejí dva hadi. Můj konstituční lék je též hadí, takže volba byla jasná. No a modrá barva, ta se mi jednak líbí, má uklidňující efekt a pak opět z hlediska symboliky představuje důvěru, bezpečí či soulad.

Co vyjadřuje Hermova hůl? Představuji si, že je to něco jako podpora zdraví. Ale už teď je mi jasné, že budu vedle, jak tak jedle 🙂

A víš, že nejsi. 😉 Vyjadřuje schopnost léčit, uzdravovat i určitou sebeobrodu, kterou symbolizuje pravidelné svlékání hadí kůže. Spojení dvou hadů pak znázorňuje dualitu světa, neoddělitelné propojení vnějšího a vnitřního, viditelného a neviditelného, mužského a ženského principu, dobra a zla, rozumu a citu. Všichni její božští nositelé, ať u Hermés, Merkur nebo Thovt, byli posly bohů a též propojovali. Zprostředkovávali totiž kontakt mezi Nebesy a Zemí.

Zajímavé! Pověz mi, Jani, kdo a s čím za Tebou může přijít a co mu všechno můžeš nabídnout?

S trochou nadsázky lze říct, že kdokoliv s čímkoliv. Každá situace je nějakým způsobem řešitelná, dá se s ní určitým způsobem pohnout, aby člověku bylo lépe. Je ale potřeba si i uvědomit, že každý máme také mantinely, ve kterých mohou změny probíhat.

Jak probíhá typická konzultace v poradně? S čím za Tebou lidé chodí?

Typická konzultace probíhá tak, že člověk přijde a povídáme si o jeho těžkostech, potížích a o tom, co se mu v životě děje. A na základě jejich příběhu pak vyberu homeopatikum, které jim typově na všech úrovních nejvíce odpovídá. Problémy, které si přejí vyřešit, jsou rozmanité a je obtížné sestavit nějaký žebříček. Faktem ale je, že poslední dobou je to hodně přepracovanost, psychická nepohoda a u dětí potíže, které se objevily po očkování.

Můžeš prosím pro úplné laiky popsat, co je to homeopatie a homeopatická léčba? Jak se jednoduše homeopatika dělí?

Asi každý už slyšel, že homeopatie je léčba podobného podobným, ale co si pod tím vlastně představit?  Je to velmi jednoduché a v praxi to znamená toto: Homeopatický lék má specifický symptomatický obraz. A každý člověk vykazuje určitý soubor symptomů. Homeopat pak hledá lék, který je svými symptomy nejvíce podobný symptomům daného člověka. Takové homeopatikum je pak schopné nastartovat a podpořit samoléčebné mechanismy, které každý živý organismus má, a to jak na fyzické úrovni, tak na emoční i mentální.

Pokud bych měla rozdělit homeopatika, tak nejlépe asi podle původu výchozí látky. Jedná se tedy o léky z říše rostlinné (části rostlin a stromů), živočišné (nejčastěji jedy a sekrety živočichů) a minerální (prvky a sloučeniny). A v posledních letech se užívají též imponderabilia, což jsou homeopatika z nezvažitelných substancí, jako jsou barvy, zvuky nebo třeba sluneční záření.

Jak jsi se k homeopatii dostala? Jaké byly Tvé začátky? Měla jsi nějaký vzor nebo učitele?

Jako řada mých kolegů jsem se k homeopatii dostala přes nemoci svého dítěte, u kterého si západní medicína úplně nevěděla rady s neustále se opakujícími zdravotními potížemi. Tak jsem začala hledat jiné možnosti, našla klasickou homeopatii a posléze ji začala studovat. Je to studium na celý život, protože neustále přibývají nové metody a postupy, jak se ke správnému homeopatiku dostat, a také nové léky. Nejvíce mi ale dalo lektorské duo Iva Valentová a Aleš Sušický, kterým vděčím za opravdu široký náhled na homeopatii a pochopení, jak tuto metodu efektivně používat.

Kde najdeme začátky homeopatické léčby?

Za zakladatele homeopatie je považován německý lékař, chemik a překladatel Samuel Hahnemann (1755–1843). O léčbě podobného podobným však psal už v 5. st. př. n. l. Hippokratés z Kósu nebo lékař, astrolog a alchymista Paracelsus (1493-1541).

Jaká homeopatika předepisuješ nejčastěji? Které jsou z Tvého pohledu a praxe „učiněný“ poklad?

Učiněným pokladem je správně vybrané homeopatikum. Nelze říct, že některé je účinnější a jiné méně účinné. Častěji homeopat určí tzv. polychrest, což je homeopatický lék, který má široce popsaný symptomatický obraz. Je to logické, protože na něj ukazuje více indicií. Pak je tu ale obrovská skupina „malých léků“, jejichž vlastnosti jsou např. odvozené od polychrestů, ale liší se určitým detailem. Nové metody předpisu homeopatických léků pak pomáhají homeopatům se k nim snáze dostat.

Jsou všechna homeopatika běžně dostupná v lékárnách?

Při srovnání s Rakouskem, Anglií, ale i se Slovenskem je u nás situace poměrně neradostná. Většinu je nutné objednávat v zahraničí. V našich lékárnách je dostupné bohužel jen velmi omezené spektrum.

Existuje nějaká tabulka, která by říkala: „když bolí tohle, naordinuj tohle,“ nebo je tato léčba založena hodně na intuici?

To bychom to měli úžasně jednoduché. 🙂 Tento postup lze uplatnit v některých akutních stavech, ale u chronických obtíží je dobré pochopit téma daného člověka a na základě toho pak najít lék se stejným tématem a stejnými symptomy, nebo alespoň co nejpodobnějšími. Homeopat s dobře vyvinutou empatií a intuicí v tomto má pak určitou výhodu.

Všechny homeopatické léky zkoušíš na sobě či příbuzných? Jak se vůbec k homeopatikům staví Tvé nejbližší okolí?

Tím, že je homeopatie vysoce individuální, tak každý potřebuje na danou obtíž svůj specifický lék, nemůže být o zkoušení jako takovém úplně řeč. Když budeme mít celá rodina např. rýmu, tak velmi pravděpodobně budeme užívat každý jiný lék. Výběr záleží na barvě a konzistenci sekretu, reakcí na teplo/chlad, na chutích, typu bolesti, ale také třeba na emočním rozpoložení.

tuhykorinek-rodina
Rodina Jany a Pavla

Jiná kapitola jsou zkoušky léků, tzv. provingy, kdy se skupině zdravých jedinců podá homeopatický lék, a protože jej nepotřebují, začnou se jim objevovat symptomy, které je daný lék pak u nemocného schopen léčit. Zjišťují se tak symptomatické obrazy homeopatik a je to má oblíbená kratochvíle na homeopatických kurzech, které vedu. Ve skupině jsou totiž vždy symptomy lépe viditelné. A studenti tak mají možnost si lépe osahat, jak vlastně homeopatika mohou pracovat. Je to pro ně cenná zkušenost. Symptomy po několika dnech samy odezní.

Má rodina se k homeopatikům staví pozitivně, k lékaři chodíme jen na preventivní prohlídky. Musím ale říct, že po letech, kdy jsme si zvykli řešit psychickou nepohodu už v zárodku a nečekat, až se nějakým způsobem somatizuje, tak vlastně nemocní ani nebýváme.

Máš 3 děti. Léčíš všechny homeopatiky? Pamatuješ si na případy, kdy jsi se s nimi musela vydat k obvodnímu lékaři a on trval na užívání léku? Jak to dopadlo? 😉

Homeopatika dostávají všichni, když je potřeba. Poslední dobou jsem si ale hodně oblíbila Schüsslerovy (tkáňové) soli, s kterými se krásně akutní stav dá zvládnout a jejich výběr je o velmi jednoduchý.

tuhykorinek-biomineral_spektrum1
Biochemické tkáňové soli

Vzpomínám si na jednu návštěvu našeho pediatra, který byl též homeopat a k mé léčbě přidal jen cucání šalvějových bonbónů. Což mi přišlo poněkud úsměvné. Od té doby jsem s nemocným dítětem u pediatra nebyla. Samozřejmě, pokud bych viděla, že se mi nedaří najít správné homeopatikum, dítě se mi nelepší nebo zhoršuje, tak se s ním k lékaři okamžitě vydám a o jím nastavené léčbě diskutovat příliš nebudu. Dovedu si také představit situaci, kdy díky bohu za to, že máme k dispozici antibiotika nebo kortikoidy. Též urgentní medicína je nenahraditelná.

Malá miminka musí brát Vigantol (vitamin D) a Kanavit (vitamin K). Máš řešení pro maminky, které z těchto léků nejsou zrovna nadšené?

Zjistila jsem, že Vigantol působí některým miminkům kolikovité bolesti. Dobrou alternativou je Norský rybí tuk Möller’s. Obsahuje omega-3 esenciální mastné kyseliny a vitamíny D, A a E. A je určený pro děti od 4 týdnů věku.

Pro Kanavit jsem zatím alternativu neobjevila.

Může se při léčbě homeopatiky konzumovat cokoliv nebo jsou nějaké potraviny a nápoje, které účinek zmenší?

Na tomto poli mezi homeopaty nepanuje úplná shoda. Osobně doporučuji, aby dutina ústní byla přirozeně čistá, aby se ke kuličkám nepřikusoval rohlík a nezapíjeli ho čajem. Jeden ostřílený homeopatický mazák si je ale házel do kávy, aby dokázal, že jakákoliv omezení jsou nesmyslná, a účinkovaly mu skvěle.

Můžeš obecně popsat situace, kdy je určitě lepší dát přednost klasické léčbě před homeopatiky?

Určitě jsou to situace, které spadají do urgentní medicíny. Nejrůznější úrazy, náhlé příhody břišní, cévní příhody, agresivní infekce atp. Ale i v těchto případech dokáže být homeopatie cenným podpůrným prostředkem např. při hojení a rekonvalescenci.

Vidíš u nás i třeba ve světě nějaký pozitivní vývoj postoje k homeopatikům a alternativní medicíně obecně?

Všímám si v posledních letech většího příklonu k alternativám vůbec. Souvisí to dle mého názoru s tím, že lidé více přemýšlejí nad tím, jakými metodami se léčí, nad nežádoucími účinky léků, nad tím, co jedí, jak přijdou na svět jejich děti, i nad tím, jak odsud odejdou jejich blízcí,  nad výchovou i vzděláváním. Řadě z nich hlavní proud úplně nevyhovuje, a tak hledají své cesty.

tuhykorinek-pavel-jana
Jana Balušíková a její životní partner, Pavel Ungr

Kdybych se tomu chtěla začít věnovat více a neptat se Tě příště jako úplný laik, jaké kurzy či literaturu mi doporučíš?

Rozhodně ti doporučím svůj kurz Homeopatie (nejen) pro rodiče. 😀 Jsou to čtyři víkendy nabité informacemi. Po absolvování jsou studenti schopni řešit běžné akutní stavy své rodiny pomocí homeopatie, tkáňových solí či bylinek.

Výborná knížka pro pochopení filosofie léčby je Homeopatická samoléčba od Petera Chappella. Akutní obtíže pak můžeš zkusit řešit s pomocí Homeopatického domácího lékaře, jehož autory jsou Stephen Cummings a Dana Ullmann.

Díky za tip, Jani, popřemýšlím. Poslední otázka: co plánuješ po létě?

Hned v září mám vypsaný seminář Tkáňové soli (nejen) pro rodiče. Jedná se o jednodenní setkání s Schüsslerovými tkáňovými solemi. Cílem je seznámit posluchače se systémem a naučit je podle symptomů vybrat správnou sůl nebo i jejich kombinaci. Bude to premiéra. Dosud jsem měla tkáňové soli zařazené v Kurzu homeopatie (nejen) pro rodiče. O tkáňové soli je ale velký zájem, takže jsem se rozhodla pro samostatný seminář.

Děkuji Ti za rozhovor a užijte si léto 🙂

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?