V současné době se objevuje nový trend stravování, takzvaný „raw food“. Tento pojem, který v překladu znamená „syrová strava“ je často spojován s vitariánskou stravou – bezmasou, která neprojde tepelným zpracováním. Konzumace syrové stravy má však daleko pestřejší význam. Řadíme sem zejména nevařené a tepelně nezpracované potraviny. Je tento typ stravování skutečně zdraví prospěšný? Tak jako u většiny „trendů“ existují dvě strany mince.
Jak tento způsob stravování vznikl?
Tento poměrně nový trend ve výživě vznikl v roce 1897 ve Švýcarsku. Jako průkopník raw food je považován doktor Maxmilián Bircher-Benner. Téměř o sto let později vydává Leslie Kenton knihu s názvem „Eat your way to radiant health“. Tato autorka je velkou propagátorkou syrové (živé) stravy, jakožto skvělou prevencí proti degenerativním chorobám.
Raw snídaně
Jak si připravit zdravou raw snídani jako na obrázku?
Jak si připravit zdravou raw snídani jako na obrázku? Rozmixujte 2 jablka, 1 banán, chia semínka a oříšky s trochou vody. Můžete osladit sušenou švestkou. Je to báječné i pro malé děti, které moc nechtějí jíst ovoce a zeleninu.
Nemáte doma mixér? Kupte si G21 Smart Smoothie vitality Hotovou rozmixovnou syrovou stravu můžete odzdobit kousky celého ovoce, kokosem a mákem.
V čem spočívá konzumace syrové stravy?
Pod tímto pojmem si můžeme představit převážně vegetariánskou výživu založenou na konzumaci tepelně neupravených pokrmů. Z toho logicky vyplývá, že hlavní složky tvoří čerstvé ovoce a zelenina, dále pak ořechy, semínka, luštěniny, mořské řasy a čerstvé kokosové mléko. Dále se používají naklíčená semínka, odšťavené ovoce a zelenina, namáčení ořechů, mixování a vysoušení těchto produktů za pomoci dehydrátoru, jež dokáže šetrně odstranit vodu z potravin.
Hlavní myšlenka syrové stravy vychází z toho, že tepelně neupravené suroviny neobsahují enzymy, bakterie a další mikroorganismy, jež upravují zažívání. Zastánci syrové stravy upozorňují na to, že pokrmy mají vyšší nutriční hodnotu a jsou bohatým zdrojem antioxidantů. Je ověřeno, že antioxidanty zpomalují stárnutí.
Jakmile dojde k zahřátí pokrmů nad 45 °C, zničí se všechny výživové hodnoty a strava je nutričně „mrtvá“.
Syrová strava pomáhá při hubnutí
Někteří přecházejí na syrovou stravu z důvodu hubnutí. Je pravda, že tento způsob stravování obsahuje méně tuků, sodíku, cukru a cholesterolu. Naopak v sobě ukrývá větší podíl draslíku, hořčíku, vlákniny a kyseliny listové.
Z čistě teoretického hlediska lze říci, že tento způsob stravování přispívá k redukci váhy. Ovšem otázkou zůstává, zda krátkodobé snížení hmotnosti neznamená dlouhodobější energetickou nerovnováhu, která by vedla k různým zdravotním potížím.
Výhody syrové stravy
Pojďme si tedy shrnout všechny benefity syrové stravy.
- Obsahuje méně tuků, sodíku a cholesterolu
- Obsahuje velký podíl cenných látek, jakými jsou draslík, hořčík, vláknina a kyselina listová
- Vysoký obsah živin v potravinách
- Nízký obsah nevýhodných aditiv, trans tuků a přidaných cukrů
- Podle některých studií zlepšuje psychický stav
- Pomáhá redukovat váhu
- Jedná se o ekologicky šetrné stravování
Jaká jsou rizika syrové stravy?
Raw food má také své odpůrce, kteří poukazují na různé aspekty, které škodí našemu zdraví. Z celostního pohledu je podle odborníků zabývajících se zdravou výživou energeticky nevyrovnaná a nedostačující. Samozřejmě záleží na druhu praktikované syrové stravy, nejčastěji hrozí nedostatek vitamínu B12, nižší obsah energie, bílkovin a vápníku. Může také docházet ke vstřebávání některých živin, zejména pak lykopeny a karotenoidy. Dále je třeba poukázat na nedostatek nenasycených mastných kyselin, minerálních látek a vitamínů rozpustných v tucích.
Dalším podstatným argumentem je moderní způsob stravování a lidský vývoj. Člověk dnes není uzpůsobený k tomu, aby konzumoval pouze syrovou stravu.
Hlavní nevýhody syrové stravy
- Energetická nevyrovnanost
- Nedostatek vitamínů
- Pro některé jedince je hůře stravitelná
- Náročnější zajištění potravy a omezený stravovací způsob
- Zvýšené mikrobiální riziko v případě syrových vajec a masa
Tak osobně musím říct, že bez mixéru si doma nedovedu představit rozmanitost ve snídaních. Mixujeme doma zhruba 3x týdně snídani pro 4člennou rodinu. Já, manželka, 4letá dcera a 2letý syn.
Základem snídaně jsou vždy vločky, většinou celozrnné ovesné, někdy pohankové pukance. Pak mletý sušený kokos a trocha mletého máku.
No a pak už jen různé ovoce a ořechy a semínka v různých obměnách. Jablka, banány, maliny, jahody, meruňky, hrušky, švestky, kiwi, broskve. No a z ořechů tam strkám ponejvíc arašídy, což vlastně nejsou ořechy, že 🙂
Do talíře si tuhle „zmixovanou“ kaši (tak tomu říká čtyřletka) občas ještě promícháme s tučným bílým jogurtem z Lidlu (ten je podle našich zkušeností nejchutnější) a posypeme bio kakaem a skořicí. Je to bašta 🙂