Avokádo je plod subtropického hruškovce přelahodného, původem z Mexika. Vypadá jako taková podivná hruška tmavě zelené až hnědočerné barvy s hrubou slupkou. Můžeme je koupit v každém supermarketu nebo online obchodě, přesto se ale ještě nestalo tak populární, jak by si vzhledem ke svým zdravotním i kulinářským vlastnostem zasloužila.
Jak vybrat avokádo?
Při nákupu je třeba vybírat plody, které jsou na omak měkké, přitom ale ještě ne kašovité. Pokud koupíte tvrdé avokádo, není to problém, necháte ho doma při pokojové teplotě dojít.
Co obsahuje avokádo?
Zralý plod rozkrojíme a vyjmeme pecku. Avokádo se používá za syrova, slupka se nejí. Dužina svou chutí i konzistencí připomíná máslo, jen je světle zelená. Avokádo obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, ale také až 30% tuků, což může odradit zejména toho, kdo se snaží nějaké to kilo zhubnout. Ale i při hubnutí tuky potřebujeme a měly by to být tuky co nejkvalitnější, nejlépe rostlinného původu, což avokádo rozhodně splňuje.
Jak na avokádo v kuchyni?
Nejjednodušší je naplnit je nějakou dobrou náplní a nabídnout jako předkrm. Měkkou dužinu můžeme rozmačkat vidličkou a namazat na pečivo nebo použít jako základ na pomazánku místo másla.
Z mexických restaurací možná znáte quacamole, což je dip k namáčení čehokoliv a kromě avokáda v něm najdete rajčata, koriandr, cibulku nebo chilli.
Avokádový koktejl
Avokádo se hodí i do sladkých pokrmů. U nás doma je velmi oblíbený avokádový koktejl. Dužina z jednoho avokáda se rozmixuje v litru mléka, podle chuti osladí. Vznikne hustý zelený nápoj, připomínající banány a smetanu.
Nepříjemnou vlastností avokáda je hnědnutí na vzduchu. Zamezit se tomu dá pokapáním citrónovou nebo limetkovou šťávou. U pomazánek a quacamole pomůže, když povrch v misce zakryjeme potravinářskou fólií.
Z avokádové pecky si můžeme vypěstovat novou rostlinu, ale plodů se v pokojových podmínkách nedočkáme. Není divu, avokádo je strom až dvacet metrů vysoký a tak vysoký strop v obýváku asi přece jen nemáte.