Dozvědět se, že dítě trpí vážnou nemocí, je pro mnoho rodičů noční můrou. Pokud se stalo, že vašemu dítěti diagnostikovali astma, jistě máte nyní hlavu plnou obav o zdraví i pohodlný a aktivní život vašeho potomka.
Netrapte se. Při dodržení několika zásad můžete četnost záchvatů snížit na minimum.
Co je to astma a jak vzniká?
Bohužel, astma je v současnosti velmi běžné onemocnění dýchacích cest, konkrétně průdušek a plic. Lidé se mylně domnívají, že se jedná o nemoc dnešní doby, ale toto chronické a nevyléčitelné onemocnění je tu s námi už od pradávna.
Naši předci si mysleli, že astma je záležitostí psychosomatického původu. Dnes však již víme, že stres a další psychické potíže mohou sice být spouštěčem astmatu, ale nejsou jeho přímou příčinou.
Astma bronchiale – zánět průduškové sliznice
Je všeobecně známé, že zánět v těle vzniká jako obrana před nepříznivými vnějšími vlivy. Astma je tedy zánětem průduškové sliznice, kdy se tělo brání alergenům nebo jiným nepříznivým okolnostem. Faktory, které způsobují astmatické záchvaty, dělíme jednoduše do tří skupin – chemické, fyzikální a biologické.
- Chemické faktory – anorganické látky ve vzduchu
- Fyzikální faktory – vlhkost a teplota prostředí
- Biologické faktory – pyly, prachoví roztoči, zvířecí kůže a částečky srsti, plísně a další
Astmatické záchvaty
Co se děje v těle dítěte?
Faktory uvedené výše způsobí v těle malého pacienta otok průdušek a zvýšení produkce hlenu. Také se výrazně stáhne průdušková stěna, což velmi omezí schopnost dítěte dýchat.
Proto se při astmatickém záchvatu dítě dusí, trápí jej svírání na hrudi a nekontrolovatelný a únavný kašel.
Zajistěte dobré podmínky pro rozvoj imunity
Na vzniku astma u dětí mají geny nepopiratelný podíl, ale k tomu, aby se nemoc u dítěte rozvinula, samy o sobě nestačí. Nejdůležitější a jedinou skutečnou prevencí proti vzniku tohoto chronického onemocnění je zajistit dítěti dobré podmínky pro rozvoj jeho imunitního systému v období prenatálním, novorozeneckém a kojeneckém.
Co to v praxi znamená? V těhotenství se stravujte zdravě a vyváženě a nekuřte. Miminko musí vyrůstat v čistém a nezakouřeném prostředí bez nebezpečných alergenů. Pokud můžete, kojte. Pokud chcete, kojte co nejdéle.
Léčba astmatu u dětí
Bohužel, astma zcela vyléčit nelze, ale v současné době může malý astmatik při dodržení všech pravidel žít plnohodnodnotný život.
Nejdůležitější je, aby dítě nepřicházelo do kontaktu s alergeny a dalšími nepříznivými faktory, které spouštějí astmatické záchvaty. Dalším krokem v prevenci výskytu astmatických záchvatů může být lázeňská léčba.
Přírodní léčba astma
Následující tipy pomohou zmírnit příznaky astma u dětí:
- Narodinujte dětem pohyb. Ať jezdí na kole, běhají, plavou, lyžují. Ať zkrátka dělají to, co jim věk a stav dovolí. Zlepší si psychickou i fyzickou odolnost.
- Pozorujte děti. Když uvidíte, že nejsou ve své kůži, neposílejte je zbytečně do školky a do školy.
- Saunujte se s dětmi. Finská sauna pomůže při astmatech a alergiích.
Léky na astma
Zřejmě můžete dojít do situaci, kdy malému pacientovi musíte podávat léky. Výborné výsledky při léčbě astmatu má inhalační podání léků.
Důležité látky, které malému pacientovi rychle uleví, se dostanou na to správné místo.
Vybavte dítě inhalátorem s potřebnými léky a po poradě s lékařem naučte malého pacienta inhalátor používat tak, aby si mohl v případě záchvatu sám pomoci.
Jak měřit úspěšnost léčby astmatu u dětí?
V dnešní době už lze spolehlivě měřit úspěšnost léčby u astmatických pacientů pomocí výdechoměru, který měří údaj nazvaný vrcholový výdech.
Ten ukazuje, jak dobře vychází vzduch z plic malého pacienta. Pokud je léčba úspěšná, malý astmatik dokáže vzduch vydechnout rychle a hodnota naměřená na přístroji je vysoká.