Zahrada v lednu aneb mentální příprava na první sezónu

Začínáme svou první sezónu na zahradě ve Stádleci. Jsem už dlouho nervózní, jak před prvním rande. Co si obleču na sebe? A bude mi to slušet? Mám být víc za dámu nebo vesničanku? Hmm, poslední dobou mi jde lépe to druhé. 🙂

Naše zahrada je velká něco přes 2 400 m2. Dům a nádvoří je 1 102, zahrada 1 356 m2. Na rodový statek maličká, ale na trošku větší permakulturní zahrádku snad už tak trochu akorát.

Přírodní vs. konveční život

Když jsem řekla dům z hlíny a slámy, Adam řekl Zen Home. Když jsem řekla Atemol, Adam řekl antiboitika. Když jsem řekla tuhý šampón na vlasy, Adam řekl Head & Shoulders. Není to jednoduché, ale občas se mi podaří manžela překonvertovat. Aspoň do další diskuze. Zahrada je pro nás oba tajemná černá skříňka. Já říkám permakultura. Adam sice neřekne postřik a radikální zásahy, ale…

Zahradu musím vzít do rukou já! I kdyby pár let neměla nic moc přinášet. A i když nebude patřit po nějakou dobu k těm pohledným permakulturním džunglím.

Přijela k nám permakulturní designérka

O pomoc jsem požádala paní Danu Hanzlikovou Vaškovou. Vybírala jsem z designerů permakulturních zahrad z tohoto seznamu.

S Danou jsme se domluvily na spolupráci, která se bohužel zdržela stěhováním a myšlenkami, které cestovaly v plně naloženém Berglinu s tvárnicemi nebo obklady. Ze spolupráce mám zatím zápis a v plánu je studie. S Danou jsme probírali, co na zahradě máme a co tam chceme. Jaké stavby, jaká je vize zahrady.

Hlavní krédo je: Chceme rozmanitou, funkční, bezpečnou a hravou zahradu pro rodinu s dětmi. S pomocí Dany by nám z toho nakonec měla vylézt přírodní, barevná, kvetoucí, jedlá zahrada, která bude vyžadovat jen velmi málo údržby (jen několik hodin měsíčně).

Na kurzu Design permakulturní zahrady

Minulý rok jsem také navštívila kurz Design permakulturní zahrady v Praze od Marka Kvapila. V té době si myslela, že po kurzu budu vědět vše a s Danou už jenom doladíme to, co jsme začaly. Omyl. Když člověk hned nekoná a opravdu tím nežije, je za měsíc či dva zase na začátku.

Markovo školení bylo bezpochyby skvělé a diametrálně odlišné od školení internetových marketingů. 🙂

Přichází leden. Co se u nás děje doopravdy

Nastěhovali jsem se v prosinci minulý rok. Člověk z města (nebo aspoň já) tak nějak nepočítá, že v zimním období už musí mít leccos nastudováno a ideálně začít znalosti měnit ve zkušenosti.

Tak to bohužel u nás nefunguje, nastudováno nemám téměř nic. Ve chvílích volna (a to je málo) otvírám knížku od Jaroslava Svobody Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku.

Nebo knížku od Slámy v botách od kamarádky Veroniky K., toho času z L. 🙂 A dokonce od této zkušené biozahradnice dostávám osobní rady. Ale co je to platné. Můj mozek byl dlouho trénován jen na SEO analýzy a klíčovky. A pak taky na plenky a ořezávání pastelek. Třeba pravidelně cvičím rezistenci na dětský vzdor a křik. Kdybych aspoň stejně pravidelně pročítala knížky, které mi pomohou připravit vysněnou zahrádku a přitom u toho moc nepokonit.

Sláma v botách vyšla jako knížka. Kupte si ji, zasmějete se 🙂

Aktuálně jsme začali řezat náletové dřeviny na hranici pozemku. Zabírají asi dvoumetrový pás u plotu. S naším časem a tempem je to na několik sezón. Myslím, že se neobejdeme bez malého bagříku.

A pak taky co s tím mechem a lišejníky na léty zkoušených ovocných stromcích, převážně jablůněk? Názory na způsob ošetření či postupu se ve skupině Permakultura různí: Nemám dělat nic, neboť jsou lišejními znakem čistého ovzduší. Ale taky to může být tím, že jsou stromy staré a drží se na nich mech a lišejník. Pomůže prý prořezání od zkušeného sadaře a přihnojení. V této skupině jsem dostala tip na příručku: Řezy ovocných stromů v souladu s přírodou. Skvělé, další studijní materiál. Ale budou to chtít děti poslouchat před spaním? Každopádně názory k mechům a lišejníkům se různí a teď babo raď.

Permakulturní inspirace

Největší inspirací je mi v těchto těžkých dobách právě Veronika a její začátky, které popisuje v knížce, ale také na blogu. Třeba články: MÝM BIOMATKÁM! Poučení z loňského vývoje, DESATERO BIORAD A OMYLŮ či letošní článek MÝM PERMAKULTURISTŮM! Nové DESATERO BIORAD A OMYLŮ pro rok 2018. Musím uznat, že příběhy a zkušenosti Veroniky se mi čtou mnohem lépe, než pana Svobody. Veselé, ideální pro začátečníky :). Veronika není žádná #módní #zerowastebioekoperma, ale myslí to opravdu vážně! 🙂

Své zdary i nezdary předává s úsměvem dál a člověk věří, že to musí jít, protože zkušenosti naučí. A když se to napoprvé nepovede, nevadí. A ani napodruhé. Hlavně se tomu zasmát.

Minule jsem od Veroniky schytala radu na messengeru: “Ahoj Míšo, musíme počkat na tuhle knížku, bude boží: https://www.smartpress.cz/zeleninove-zahony. Od Svobody, ale na rozdíl od té první „bible permakultury“, tohle už bude mnohem konkrétnější a praktičtější. Určitě tam objevíš i info k pěstování. A jinak čím začít? Začala bych tím, že si někde vypleješ kus pozemku. Opravdu důkladně vypleješ. A začni tam pěstovat brambory nebo něco jiného, co vytváří velký porost a dobře se to pleje. První rok až dva bude v podstatě jen o tom dostat z toho fleku plevely. pak to teprve začne připomínat pěstování. Tuhle strategii jsme museli zvolit ve V., ke to byla taky džungle. Když tam dáš mrkev nebo jiná drobná semínka, plevel je nejspíš utlačí. Můžeš zkusit i dýně nebo cukety, prostě něco masivního…”

Aha. To mi nikdo neřekl! A přitom je to takový docela logický. No jo, to už jsem měla pár pytlíků konvenčních semínek nakoupených. A pár semínek z obchodu Permasemínka na cestě. I těch drobných…

Inspirace a rady hledám také ve zmíněné skupině Permakultura na Facebooku.

Permakulturní květina – symbolizuje propojení všech oblastí života v jeden harmonický celek.
Permakultura je o propojování užitečných vztahů, věcí, oborů, nikoliv o oddělování se od čehokoliv. Zdroj: http://www.rodovystatek.cz/sobestacnost.htm

Nakoupená semínka

Koupila jsem si semínka. Část jich mám z obchodu. Jedná se o semínka od firmy NOHEL GARDEN a řadu NOSTALGIE. Část jich mám z obchodu od Marka Kvapila (Permasemínka.cz – pozor, bez S před P! :)). Semínka nejen prodává, ale také pěstuje. Je možné, že zkušený permakulturista spráskne ruce, jak jsem to vymňoukla, že se semínka zkříží a bude po permakulturních odrůdách. Budu dávat pozor, ale přírodě neporučím a počítám s tím. Jenže, jsem na začátku. Potřebuju se s tím sžít. Poznávat kytky. Sahat do hlíny. Padat do hlíny. Jíst hlínu. No, snad i nějakou úrodu.

Plán na tento týden: Začít pěstovat řeřichu za oknem. Tak prosím držte palce! 🙂

2 komentáře

  1. Adam 29.1.2018
  2. Marcela Nováková 16.2.2018

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?