7 důvodů proč pít alkohol

Blíží se vánoční svátky. Potkáte přátelé i vzdálené příbuzné z rodiny. Možná se častěji než kdy jindy v tomto období probudíte s malou opičkou. Proč? Třeba proto, že jste přátele předešlý den pohostili podomácku připraveným svařákem nebo vánočním punčem s alkoholem. Nebo jste s předstihem kolegovi v práci nadělili dárkové balení rumu. A otevření daru jste se museli zúčastnit.

Ne, nechceme vás nabádat k vysedávání po hospodách nebo probdělým nocím. Nadměrné dávky alkoholu rozhodně nemohou přinést nic dobrého, přesto se alkohol nedá zcela zavrhnout. Umírněná konzumace vína či piva může být dokonce prospěšná zdraví. A to nemáme ze své hlavy.

darkova-baleni-745x100-1499855886.jpg

Proč pít alkohol? Možná se budete divit, ale existuje celá řada důvodů, proč si skleničku či dvě denně dopřát. V rozumné míře může být alkohol užitečný, třeba vaší postavě…

1. Štíhlá postava

Dle studie univerzity v americkém Oregonu může sklenička červeného vína podpořit spalování tuků. Důvodem jsou obsažené taniny a kyselina elagová, kterou najdeme v některých druzích červeného vína, ale také třeba jahodách, brusinkách, vlašských ořeších nebo granátovém jablku. Tato kyselina se podle vědců v játrech stará o stimulaci metabolismu a rozklad tuků, zastavuje růst a tvorbu tukových buněk.

2. Imunita

Zmiňovaná kyselina elagová funguje jako antioxidant. Červené víno ve svém složení nabízí celou škálu antioxidantů, které se podílejí také na tom, aby imunitní systém fungoval správně. Pochopitelně nedoporučujeme alkohol jako způsob léčby, avšak můžeme ho označit třeba jako prevenci nachlazení. V rozumné míře může údajně alkohol v podobě červeného vína snížit riziko vzniku chřipky až o 60 %.

3. Libido

Muži, kteří holdují vínu, mají podle australských vědců méně potíží s erekcí oproti těm, kteří si víno nedopřávají vůbec. Má to být právě kvůli zmiňovaným antioxidantům, které jsou prospěšné i pro zdravé srdce a cévy. Také ženám přijde víno vhod. Jedna až dvě skleničky vína denně má totiž podporovat libido.

4. Paměť

Texaská univerzita přinesla v roce 2015 zajímavé zjištění ohledně resveratrolu. Jde látku, která se vyskytuje ve slupce vínových hroznů a také ve víně. Při testování na krysách tato látka prokazatelně zlepšila paměť a kognitivní funkce.

Přestože jsou účinky resveratrolu v současnosti zpochybňované, mnoho vědců nadále resveratrol doporučuje jako prevenci Alzheimerovy choroby, kardiovaskulárních nebo nádorových onemocnění. Resveratrol sespojuje také s podporou imunitního systému nebo udržováním optimální hmotnosti. Nutno podotknout, že tuto látku nenajdeme jenom v alkoholických nápojích z vína, ale vyskytuje se také třeba v borůvkách nebo rybízu.

5. Kondice

V časopise Journal of Physiology bylo nedávno zveřejněno, že víno díky obsahu resvetrolu zlepšuje kondici, příznivě ovlivňuje svalový aparát a srdeční činnost. Rozumné množství vína údajně pomáhá při fyzickém tréninku a dokonce působí obdobně jako trénink samotný.

6. Dlouhověkost

Jedna až dvě skleničky vína denně dle mnohých odborníků prodlužuje život. Můžou za to zmiňované antioxidanty. Je to také díky schopnosti snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, a tím příznivě ovlivňovat kardiovaskulární systém.

Závěry o tom, že malé množství alkoholu denně může prodloužit život přinesla i studie Katolické univerzity v Campobasso.  Dr. Giovanni de Gaetano z Katolické univerzity přitom doporučuje dát si skleničku během jídla. To je podle něho nejlepší možná cesta jak pít alkohol.

7. Vitamíny

Nejenom víno, také víno má pozitivní přínosy na lidské zdraví, je to zejména kvůli obsahu vitamínu skupiny B nebo některých minerálních látek. Další složky piva dle vědců příznivě působí například na mozkovou činnost, kosti, hormonální systém nebo ledviny. V rozumné denní dávka má pivo fungovat také jako prevence cukrovky.

Přehled použitých zdrojů:

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Dá se ušetřit pomocí solárních panelů a kolik teď stojí?
Jak čistit sedačku
Jak vybrat a udržovat sedací soupravu?
Hledáme parťačku do domečku
Recepty - Adamovo vaření
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Koronavirus a těhotenství: jak se z toho nezbláznit
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Přeměna starých budov na moderní, zdravé a udržitelné kanceláře 21. století
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Lidé se ostýchají mluvit o smrti se svými blízkými, říká Blanka Dobešová
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Deprese a úzkosti? Psychedelika můžou být slibnou terapií