Jak zhubnout? Vyvarujte se mýtům a buďte v klidu

O dietách a hubnutí se již popsaly tisíce a tisíce papírů a spousty webových stránek tvrdí, že ví jak na jediné a úspěšné hubnutí. Díky tomu, mezi lidmi panuje nekonečné množství mýtů ohledně diet a mnozí se jimi bohužel řídí.

A pak se diví, že i když tráví denně hodiny v posilovně a jejich kalorický příjem je hluboko pod potřebou jejich bazálního metabolismu, nedaří se jim vyrýsovat postavu, zhubnout, a ještě si svým špatným přístupem způsobí vleklé zdravotní problémy. 

Jaké jsou ty nejčastější mýty, které souvisí s hubnutím? 

Pojďme se společně podívat na pár nejčastějších polopravd, kterým musíte přestat věřit jednou provždy:

Cvičení je jediný způsob, jak zhubnout

Samozřejmě, sportem a cvičením spalujete tuky, ale nemusíte trávit celé dny v posilovně. Efektivní hubnutí (které vám nemá způsobit žádné další potíže) je komplexní proces, a fyzická aktivita je pouze jednou součástí.

Chcete-li zhubnout, musíte spálit více kalorií, než kolik za den příjmete. Nezapomínejte do kalorického výdeje započítat hodnoty spotřebované na bazální fungování metabolismu.

Někteří lidé při honbě za dokonalým tělem, jsou v podstatě nepřetržitě podvyživení, chybí jim základní živiny a jediné čeho dosáhnou je, že si zpomalí metabolismus a jejich tělo každičké sousto uloží do tukových zásob na horší časy. Je totiž zvyklé, že žije permanentně v podmínkách na hranici „přežití“.

Fyzickou aktivitu, třeba cvičení doma, kombinujte se zdravou, vyváženou stravou, která i při nižším počtu kalorií, obsahuje potřebné živiny. Jako minimální aktivita pro udržení hmotnosti se pro dospělého člověka doporučuje alespoň 150 minut pohybu týdně. Například rychlé chůze nebo jízdy na kole. Ti, kteří mají nadváhu, budou potřebovat pohybu více, aby zhubli, ale zároveň je pro ně vhodný dohled sportovního poradce.

Zahřátí a rozcvička. Více cviků na painandgain.cz
Zahřátí a rozcvička. Více cviků na painandgain.cz

Nemůžu zhubnout, protože nemám peníze na zdravé potraviny

Lokální a sezónní ovoce, zelenina a maso, stojí bohužel více než nezdravé polotovary ze supermarketu. Ale přemýšlejte nad tím tak, že zdravá strava vás s největší pravděpodobností udrží déle v kondici, budete potřebovat méně léků a nákladů na léčbu nemocí, ke kterým se dříve či později svým nezdravým životním stylem můžete dopracovat.

Chcete zhubnout? Jezte hodně lokálního ovoce a zeleniny.
Chcete zhubnout? Jezte hodně lokálního ovoce a zeleniny.

I s omezenějším rozpočtem se dá sestavit jídelníček z kvalitních produktů, s dostatkem živin, bílkovin a vlákniny. Plánujte svůj jídelníček, nakupujte suroviny v akci, či od místních farmářů a uvidíte, že nakonec ještě ušetříte.

Například luštěniny obsahují vysoké množství bílkovin, vlákniny a jsou levné a velmi zdravé. Jejich bonusem navíc je, že díky obsahu velkého množství vlákniny vás zasytí na delší dobu než hranolky a smažený sýr, který je sice rychle hotový, ale již hodinu po obědě hledáte, kde si koupit čokoládu či tatranku, protože vaše tělo si z takového obědu vezme jen sacharidy a tuky a výživová hodnota smaženého pokrmu se rovná nule

Luštěninový salát se zeleninou vás vyjde na 50 Kč porce, smažák s hranolkami a dezert až na 160 Kč. Ještě se vám zdá, že zdravé jídlo je dražší? 

Sacharidy jsou zlo

Při hubnutí ano. Mozek potřebuje na správné fungování 50 g sacharidů, které mu na práci vystačí na tři dny. Toto množství se najde například v jednom rohlíku. Jenže jsou sacharidy a sacharidy.

Dortíky, čokoládu, kvanta mouky a hranolky opravdu v dietním režimu nepotřebujete. Lidské tělo si umí vyrobit sacharidy ze svých tukových zásob. Takže teoreticky je opravdu ani nemusíme v jídelníčku mít. Proto je v dnešní době taková obliba nízkosacharidových diet.

Jak správně tušíte, má to své ale. Ve zdravém jídelníčku mají kvalitní sacharidy své místo. Sacharidy z ovoce, luštěnin a celozrnných potravin.

Při redukční dietě si dávejte opravdu velký pozor na přílohy. Knedlíky, bramborová kaše, levné těstoviny plné lepku a celé balení bílé rýže z pytlíku, opravdu nejsou ty pravé přílohy při hubnutí.

Aniž bychom si to uvědomovali, spoustu sacharidů také vypijeme. Čaj s cukrem, káva s cukrem a mlékem (laktóza je také cukr), šťáva, kupovaný džus – je spousta kostek cukru, o limonádách nejrůznějších barev se asi ani zmiňovat nebudeme. Člověk je tak schopen vypít i 2 kilogramy přidaného cukru za týden.

Ty se vám pak smějí, když vám přetékají přes okraj těch džínů, které jste nosili ještě loni. Pokud se hýbete a jíte zdravě, ale přesto se vám nedaří redukovat hmotnost, zkuste si týden zapisovat, co pijete.

Nejlepší variantou jsou bylinkové a zelené čaje, které navíc podpoří rychlost metabolismu. Pokud máte chuť na džus, tak si ho udělejte sami doma z čerstvých pomerančů a hlavně, pijte vodu. 

Když budu hodně pít, zavodním se a budu vážit více

S koncem předchozího bodu souvisí i další. Tělo tvoří až ze 70 % voda. Když hodně pijete, můžete se cítit opuchlá a nateklá. A proto raději nepijete vůbec. A to je špatně, funguje to podobně jako s ukládáním tuků. Oteklé končetiny a zadrženou vodu máte proto, že nepijete dostatečně.

Hodně pijte vodu, bylinkové čaje a přírodní šťávy a limonády.
Hodně pijte vodu, bylinkové čaje a přírodní šťávy a limonády.

Tělo pak každou tekutinu uloží. Uvidíte, pokud budete alespoň tři týdny dodržovat pitný režim, vaše tělo zjistí, že si ji nemusí schovávat a otoky zmizí. Nepoužívejte čaje na odvodnění, dokud dostatečně nepijete. Můžete si zadělat na problémy s ledvinami.

Některé ženy naberou před menstruací díky zadržené vodě, až o dvě kila, proto se při hubnutí spíše měřte, nebo se važte jednou za týden, přibírání a ubírání na váze v rámci menstruačního cyklu je běžná záležitost, ale pro spoustu žen je to velmi demotivující. Dejte si cíl cítit se hlavně lépe. Bez ohledu na to, jestli jste při kontrolním porovnání ubrali několik kg. 

Zhubnu, protože si koupím dietní potraviny

Tady velký pozor. Pokud je jídlo označeno jako „s nízkým obsahem tuku“, „nízkotučné“ nebo „se sníženým obsahem tuku“, mělo by obsahovat méně tuku než verze s plným obsahem tuku, ale to neznamená, že je to zdravá volba.

Čtěte etikety. Spousta odtučněných sýrů a jogurtů bývá v rámci zachování konzistence výrobku zahuštěna škrobem, což zase u výrobku zvyšuje hladiny sacharidů. Najděte si na nákupy více času, abyste si mohli pečlivě prostudovat etikety.  I umělá sladidla jsou sladidla. A takový aspartam je jedním z nejkontroverznějších náhrad cukru vůbec.

Pokud se pouštíte do hubnutí, dejte si konkrétní cíl. Začínejte postupně, zkoušejte různé zdravé recepty a buďte na sebe hodní, i když zhrešíte. Vzdělávejte se, čtěte články o tom, jak lidské tělo funguje a neskočte na každou trendy dietu. Rozhodně ale přestaňte s nevhodnými návyky, které vašemu tělu neprospívají. Nekuřte, neholdujte alkoholu a omezte sladkosti.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?