Jak začít šít na šicím stroji?

Neustále roztrhané džíny, příliš dlouhé záclony, které je třeba založit, ale i bunda, která potřebuje vyměnit zip? Takové domácí úkoly, ale i touha ušít si něco podle svého vede často i úplné začátečníky (a hlavně začátečnice) ke snaze naučit se šít na šicím stroji. Máme pro vás pár rad, jak začít šít na
šicím stroji.

Jak začít šít na šicím stroji?

Šicí stroj je základ

Prvním a nesmírně důležitým krokem je správný výběr šicího stroje. Někdo zdědí šicí stroj po mamince či babičce, což může na úplné začátky stačit, samozřejmě jen v případě, že stroj funguje bez problémů. A to mnoho z nich beze zbytku plní, protože se o stroj většinou v rodině s láskou pečovalo.

Možná to nebude tak jednoduché, jako se strojem novým, ale základy se na něm určitě naučíte také. Poraďte se buď s jeho původní majitelkou, nebo někým jiným, kdo to s podobným strojem umí. A než začnete, stavte se s ním raději v servisu a nechte si ho zkontrolovat.

Pokud si chcete pořídit stroj nový, řiďte se rozumem. Pro začátečníka nemá smysl kupovat drahý šicí stroj s mnoha funkcemi, které nikdy nevyužije. Nejdřív stačí jen jednoduchý šicí stroj, který má pár základních funkcí, a dobrý poměr kvality a ceny.

Existuje i speciální kategorie – šicí stroj pro začátečníky. Takové stroje se ve skutečně dobré kvalitě dají pořídit už pod deset tisíc korun. Ale není dobré kupovat ty úplně nejlevnější, protože jejich životnost je omezená.

Zlatá střední cesta začíná zhruba od 3 500 Kč výše. Měli byste si dát hlavně pozor na to, z čeho je stroj vyrobený. Plast na povrchu nevadí, ale „střeva“ by měl stroj mít z kovu, aby něco vydržela. Čas na dražší stroj přijde ve chvíli, kdy budete mít základy šití na stroji v malíčku.

Pokud si chcete pořídit stroj nový, řiďte se rozumem.

Co by měl váš stroj umět

I stroj pro začátečníky by měl zvládat rovný steh a entlovací steh. Vhodná je také funkce šití knoflíkových dírek a volné rameno, s níž se pohodlně šijí rukávy. Zkušené švadleny doporučují také vybrat si stroj s možností regulace napětí horní nitě, abyste měli možnost upravit si steh dle potřeby tak, aby byl rovnoměrný.

Existují samozřejmě i další vychytávky, které se hodí, ale pokud je vámi vybraný model mít nebude, přežijete to. K nim patří třeba automatický návlek jehly, regulaci přítlaku patky nebo schopnost přišít knoflík.

Doporučené značky v kategorii pro začátečníky jsou například Brother, Veritas, Lucznik nebo Singer.

Další vybavení pro začínající švadlenu

Šicí stroj samozřejmě sám o sobě nestačí. Ale než se vrhnete do bezhlavého nakupování, rozmyslete si, co budete šít. Pokud chcete začít jen s opravami oděvů, zkracováním či zakládáním závěsů, nebo výměnou zipů, asi nebude mít smysl investovat do vybavení pro střihy. Kupte si základ a další dokupujte postupně podle toho, k jakému šití najdete odvahu.

Co všechno potřebujete pro šití?

Pro šití na stroji budete v každém případě potřebovat:

Jehly

Každý šicí stroj má v návodu uvedeno, jaké jehly jsou do něj potřeba, většinou stačí univerzální. Jehel je samozřejmě více druhů podle materiálů, ale na začátek vystačíte s dvěma druhy. Na pružné látky se používají jehly se zakulacenou špičkou, pro plátna a další pevné látky pak jehly se špičkou ostrou. Podle druhu látky se také vybírá tloušťka jehly. Čím jemnější látka, tím tenčí jehla.

Můžete si zkusit koupit různé látky z různých materiálů v metráži po menších kouscích, nebo třeba jen zbytky, a vyzkoušet si, s jakou jehlou se vám nejlépe šijí. A nezapomeňte ani na jehly do ruky, protože občas budete něco muset došít v ruce. Nejlepší je koupit si celou sadu s různými typy jehel.

Nitě

Někdo má doma velké zásoby nejrůznějších nití, ale pro začátek vystačíte jen s černou, bílou, modrou, šedou, červenou a pár dalšími základními barvami. Méně obvyklé barvy kupujte jen s látkou, abyste si mohli vybrat co nejpodobnější odstín. Určitě nekupujte barvami překypující sady nití z levných obchodů. Většinou se hodně trhají. Raději preferujte méně barev, ale kvalitních nití, které se vám trhat nebudou.

Na začátku určitě nepotřebujete tolik barev.

Nůžky

Budete potřebovat alespoň dvoje nůžky. Jedny budou jenom na střihání látek a na nic jiného. Pokud budete stříhat stejnými nůžkami látky i další materiály, rychle se vám otupí a střihání bude komplikovanější. Určitě kupte nůžky krejčovské, nemusí být značkové, ale dbejte na kvalitu.

Další nůžky by měly být ostré, ale nemusí být nijak speciální. A vyplatí se ještě malinké nůžky na párání, třeba z manikúry. Ideální je dávat je pořád na stejné místo, jinak budete časem kupovat další a další, protože ty původní nebudete moct najít.

Budete potřebovat alespoň dvoje nůžky.

Další vybavení

Dále budete potřebovat krejčovský metr, a i bez šití podle střihů krejčovskou křídu. Pak určitě špendlíky, lepší jsou ty s barevnými hlavičkami, protože se s nimi lépe pracuje. Je dobré je mít v různých velikostech podle síly látky.

Někdo má špendlíky v krabičce, já mám radši jehelníček po mamince. Neobejdu se ani bez špendlíků zavíracích, které se hodí třeba pro navlékání gumy do pasu. Pokud nemáte malé nůžky, bude se hodit i speciální háček na párání.

Někdy bývá součástí příslušenství šicího stroje. Je dobré si látky před žehlením přežehlit, bude se vám s nimi lépe pracovat, ale žehličku snad doma má každý. Více se o potřebném vybavení dočtete třeba v článku Jak si doma zařídit šicí koutek

Jak začít šít na šicím stroji

Abyste se v šití alespoň trochu zorientovali, je vhodné chodit do nějakého kurzu šití pro začátečníky, nebo se aspoň dívat pod ruce někomu zkušenějšímu. Pokud nic z toho absolvovat nemůžete, začněte nějakým video návodem na internetu se základy šití na stroji, a hlavně si jako první krok důkladně prostudujte návod k ovládání vašeho šicího stroje. Zjistěte si, jaké funkce umí a jak se ovládají. Najděte si držák na špulku, vodič nitě, místo, kde je cívka a další důležité prvky. Vyzkoušejte si ovládání pedálu, abyste měli představu, jak moc na něj tlačit. A hlavně, zjistěte si, kde a jak se nastavují stehy a také napětí nití. To je u každé kombinace látky a nitě trochu jiné, jinak se nit bude takzvaně smyčkovat.

Jak začít šít na šicím stroji?

Dalším krokem je naučit se, jak navléct nit do šicího stroje, pokud to váš stroj neumí automaticky. Na šicím stroji jsou nitě dvě, horní (špulka) a spodní (cívka). Návod na navlékání je vždy u daného typu stroje, ale na začátek je jednodušší nechat si to od někoho ukázat. Textové návody mohou být poněkud zavádějící, pokud neznáte terminologii a stroj ještě nemáte důkladně prozkoumaný. Po navléknutí musíte vidět konce obou nití.

Pak si vyberte nějaký rovný kus látky, ideálně třeba z bavlny. Není příliš drahá a bude se s ní snadno pracovat. Jako první pokus můžete zkusit povlak na polštářek, nebo nákupním tašku, prostě něco rovného a malého. Látku vložte pod patku a zkuste ušít rovný steh. Látku není třeba tlačit, moderní stroje si ji automaticky podávají. Když steh došijete, zvedněte patku a jehlu, vytáhněte látku a pak odstřihněte nitě. Nit střihejte aspoň pár centimetrů od látky, konec zapošijte a pak teprve zbytky ustřihněte.

Častou chybou začátečníků je, že zapomenou začistit okraje. Právě na to je dobrý entlovací steh, ale dá se to udělat i v ruce. Nezapomeňte ani správně zakončit šití, aby se steh nepáral.  Pokud se vám to hned na první pokus nepovede, nenechte se odradit, chce to jen trénink a ono to půjde.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?