Jak na ekologický tisk od A do Z

Potřebujete občas něco vytisknout? Pokud už jste zkušení „tiskaři“, víte, co a jak a domácí tiskárnu máte doma. Když ne, asi vás napadne, zda tiskárnu potřebujete, jakou vybrat a jak ji využívat bez zbytečných nákladů a ekologicky. Víte, jak tisknout zdravě, čím tiskárnu krmit a jaký je rozdíl mezi tonery, které nabízí prodejci?

Pomocnice, která se v domácnosti neztratí

Tiskárna se ve vaší domácí kanceláři rozhodně neztratí – ať už si potřebujete vytisknout materiály (nejen) při koronavirové home office, pozvánky či přání k významným událostem nebo v rámci karantény pravidelně tisknete dokumenty a pomůcky do školy pro vaše děti.

Podle výzkumné společnosti Keypoint Intelligence a její aktuální studie se navíc ukázalo, že významná část tisku se ve Spojených státech amerických zamířila do běžných domácností.

Právě díky omezení provozoven v těchto dnech došlo ke snížení tisku plošně.  Kvůli ztrátám v oborech podnikání, jako jsou maloobchod, ubytování a gastronomie, má dojít k propadu tisku až o 24 miliard stránek [1].

Právě pandemie je důvodem, proč se využití tiskáren přesunulo spíše do našich domovů také v České republice. Hromadnému přesunu pracujících do domácí kanceláře vděčíme za snížení objemu tisku. Díky tomu také dochází k digitalizaci dokumentů a smluv. 

Což je skvělé a doporučuji, aby si na to většina lidí zvykla. Skvěle k tomu slouží sdílení souborů na Google Disku.

Přesto se však stále najdou chvíle, kdy se hodí mít vlastní tiskárnu při ruce – ať už pro práci nebo osobní potřebu. A úřady, grrr!.

Jak vybrat tu pravou tiskárnu?

Začněte zvážením maximální možné investice, abyste věděli, v jaké cenové relaci vybírat. Výběr tiskárny závisí na vašich tiskových potřebách:

  • Jak často budete tisknout?
  • Potřebujete tisknout barevně?

V návaznosti na tyto otázky je pak dobré mít na paměti, že i tiskárna je žrout energie, náplně a papírů – proto vybírejte také podle nákladovosti. Mezi jakými přístroji můžete vybírat?

  • Laserová tiskárna nabízí levnější tisk a umožňuje kvalitní a rychlý tisk dokumentů. Hodí se pro tisk více stránek, poslouží však také v případě, že tisknete spíše výjimečně. Je ideální, pokud nehodláte tisknout fotky a barevné obrázky.
  • Inkoustová tiskárna pro domácí použití pomůže i tehdy, chcete-li tisknout barevné dokumenty – například poukázky či fotografie. Počítejte však s o něco vyššími náklady na tisk.

Hledejte alternativy tisku

Ať už patříte mezi vlastníky tiskárny, nebo si tu pravou chcete pořídit, myslete také na to, zda je nutné tisknout ve všech případech.

Ušetřete papír i náklady na tisk – můžete využívat aplikace pro sdílení dokumentů, soubory Google Docs a další nástroje, které šetří váš čas i tisk.

Šetřit přit tisku můžete vědomě dokonce přírodu. Nakupujte tonery u prodejců, kterým je blízká  cirkulární ekonomika [2]. Už dopředu se počítá s dalším využitím produktu – a do této kategorie spadají i originální tonery, které potřebujete pro chod tiskárny.

Originální tonery můžete totiž v některých případech vrátit prodejci a získat tak slevu či poukaz na jejich další nákup – přičemž prodejce či výrobce znovu renovuje váš starý toner, který se pak může vrátit do koloběhu. Tiskněte v souladu s přírodou a myslete nejen na nutnost tisku, ale i na nákup správných tonerů. Proč? Originální tonery, které spadají do cirkulární ekonomiky mohou snižovat:

  • Spotřebu přírodních zdrojů
  • Tvorbu dopadů
  • Tvorbu emisí CO2

Nejsou tonery jako tonery

Čím nakrmit tiskárnu? I to je dalším důležitým bodem, kterým se budete muset zaobírat v případě domácího tisku. Kromě již zmíněných originálních tonerů můžete narazit také na kompatibilní tonerové kazety. To jsou nově vyrobené tonery, které můžete použít, ačkoli se nejedná o originály.

Ty však na rozdíl od originálních náplní nelze renovovat. Při výběru tonerů si dejte pozor především na příliš nízkou cenu – v těchto případech můžete levně pořídit čínské tonery, díky kterým však riskujete vaše vlastní zdraví.

Mohou za to především toxické a jedovaté látky, které náplně nejčastěji do laserových tiskáren obsahují. Některé z těchto látek jsou v EU zakázané, přesto můžete na trhu narazit na tonery, které je obsahují. Složky v tonerech navíc neohrožují jen zdraví vás a vašich blízkých, ale přímo ohrožují také životní prostředí – při likvidaci se snadno dostávají do půdy. A o jaké látky se jedná?

Například styren, zpomalovače hoření a další škodliviny, které se díky tisku dostanou od vašeho domácího ovzduší. A to nezní zrovna jako něco, co chcete dýchat, že?

Jak se vyhnout takovému riziku? Kupujte originální tonery, které můžete opět nabídnout k renovaci a dát jim tak druhou šanci. Tyto tonery mají certifikaci o zdravotní nezávadnosti. V opačném případě se podle studie z West Virginia University – Printer toner linked to genetic changes, health risks in new study [3] vystavujete nebezpečí a riziku onemocnění.

Co s prázdným tonerem?

Zůstal vám prázdný originální toner, který dál nechcete využívat, ale přejete si jej ekologicky zlikvidovat? Do směsného odpadu tonery rozhodně nevyhazujte. Vždy zkuste najít možnost výkupu prázdných tonerů, kde jej budou moci renovovat.

Ostatní tonery patří do nebezpečného odpadu.

Jak ušetřit náklady na tisk?

Když už tedy budete tisknout, neutrácejte zbytečné peníze z vašeho rodinného rozpočtu. Tisknout můžete zdravě a dokonce i levně. Na co se při tisku zaměřit?

  1. Kvalitní tiskárna je základ.
  2. Používejte možnost tisku „koncept“ pro dokumenty, u kterých vám nesejde na kvalitě, spotřebujete méně inkoustu.
  3. Nakupujte chytře – volte ekonomická (výhodná větší balení) balení náplní do tiskárny.
  4. Nevypínejte tiskárnu, pokud po zapnutí provádí údržbu automaticky. Tak dochází k další spotřebě inkoustu.
  5. Používejte vhodný a kvalitní papír, předejdete poškození či zaseknutí a dalšímu následnému opravnému tisku.
  6. Tiskněte oboustranně.
  7. Tiskněte pouze v nutných případech.

Tiskárnu v domácnosti i ve firmě využívejte s ohledem na planetu i vaše zdraví. Tiskněte s rozumem a tonery nakupujte nejlépe tam, kde je od vás po spotřebování zase vykoupí.

Podpoříte cirkulární ekonomiku. Když společníka do pracovny, tak bez rizika. Víte, že taková odevzdaná inkoustová kazeta ušetří průměrně až 671 gramů plastového odpadu? [4]

Důležité zdroje

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?