Koronavirus a těhotenství: jak se z toho nezbláznit

Těhotenství během pandemie s sebou přináší mnohá omezení. Nejrůznější vládní restrikce mají pochopitelně vliv i na ženskou psychiku. Všechno se mění a nejedna nastávající maminka může být proto z celé situace zmatená. Na co je důležité pamatovat? A jaký průběh má většina těhotných, které se koronavirem onemocněním nakazí?

Prevence proti koronaviru je důležitá pro všechny

Ze všeho nejdůležitější je pochopitelně myslet na dostatečnou prevenci před nákazou, což platí pro všechny. Těhotné ženy by však na sebe měly dávat pozor o to více, přece jen mají odpovědnost nejen za sebe, ale i za dítě, které nosí pod srdcem.

Doporučit lze rozhodně vyhnout se velkým davům, se kterými se můžete setkat například v obchodech. Choďte proto nakupovat spíše v méně oblíbené časy. Zároveň dávejte pozor na navštěvování přeplněných dětských hřišť a dalších lokalit, jako jsou třeba trhy nebo městské parky. Pokud už budete chtít vyrazit na procházku, zvolte spíše odlehlejší lesy a polní cesty, kde na moc lidí nenarazíte. 

Samozřejmostí je poté používání ochranných prostředků, dezinfekce a dodržování rozestupů. I když vás pravděpodobně bude lákat vyrazit na výlet nebo krátkou dovolenou, zkuste cestování pro jistotu odložit na pozdější dobu. Doma můžete používat čističku vzduchu [1].

Zvýšenou pozornost věnujte také pravidelné dezinfekci domácnosti, oblečení, ale i nejrůznějších povrchů, které jsou vystaveny kontaktu s dalšími osobami (například kliky od dveří).

V těhotenství myslete na prevenci před nákazou koronavirem.
V těhotenství myslete na prevenci před nákazou koronavirem.

Co dělat, když se těhotná žena koronavirem nakazí

Koronavirem se pochopitelně může nakazit i těhotná žena. Z dostupných dat však nevyplývá, že by nastávající maminky automaticky bojovaly s horším průběhem nemoci. Zároveň u nich nebylo prokázáno vyšší riziko nákazy než u běžné populace. Imunita v těhotenství není nijak oslabena. 

Pokud pozorujete příznaky covidu nebo se u vás toto onemocnění potvrdí, je ideální obrátit se na svého gynekologa, případně i porodní asistentku. Sdělte jim, jak se cítíte, že jste nemocná a požádejte je o radu, jak s onemocněním ve vašem konkrétním případě bojovat. Na případnou horečku si i nastávající maminky mohou vzít acetaminofen nebo paracetamol.

Jak v případě onemocnění SARS-CoV-2 probíhá porod?

Konkrétní pravidla porodu s koronavirem se mohou měnit. Vždy proto doporučujeme informovat se v porodnici. Některé z nich totiž například i v takovém případě umožňují, aby byl partner u porodu přítomný. Přístup je v podstatě totožný – personál je pouze vybaven ochrannými obleky a zpravidla vás bude čekat příjem do nemocnice jiným vchodem. 

Stejně tak i samotný porod probíhá podobně, jako kdybyste nemocná nebyla. Při plánovaném císařském řezu je obvykle potřeba mít nasazen respirátor. Při klasickém porodu u druhé a třetí doby porodní může, ale nemusí být respirátor vyžadován. Přítomný partner však respirátor musí mít nasazený. 

Jakmile se miminko narodí, nepřistupuje se k žádnému odloučení kvůli vašemu nakažení. Dítě zůstává s vámi, zároveň budete přesunuta na pokoj v izolaci, abyste nemohla nakazit ostatní novopečené maminky.

Je možné nakazit dítě SARS-CoV-2 při kojení nebo prostřednictvím plodové vody?

Z dostupných dat zároveň vyplývá, že dosud nebylo prokázáno nakažení dítěte plodovou vodou nebo mateřským mlékem při kojení. Před přiložením k prsu je však nutné pamatovat na dodržování přísné hygieny rukou. V ideálním případě si také nasaďte chirurgickou roušku, případně se o postupu kojení poraďte se svým lékařem. 

Zaměřte se na zdravou psychiku i životosprávu

Spousta žen má obavy týkající se těhotenství v tomto těžkém období. Pravdou přitom zůstává, že stres a špatná psychika může těhotné ženě uškodit více než samotné onemocnění. Proto je třeba více než kdy dříve pamatovat na zajištění duševní pohody.

V těhotenství odpočívejte a rozmazlujte se.
V těhotenství odpočívejte a rozmazlujte se.

Vyhýbejte se stresu

I když je to těžké, snažte se maximálně vyhnout stresovým situacím a věřte v pomoc partnera nebo manžela, rodiny i lékařů. Pokud už koronavirem onemocníte, tito lidé se o vás vždy postarají. 

Myslete na vhodnou stravu

Snažte se také v těhotenství vhodně sestavit jídelníček. V prvé řadě se vyhněte průmyslově zpracovaným potravinám [2] a místo toho vařte z kvalitních základních surovin. Omezte jednoduché cukry, které jsou obsaženy například v bílém pečivu a nejrůznějších sladkostech. 

Do života zařaďte pohyb

V těhotenství se nevzdávejte pohybu. Ideálním cvičením pro těhotné jsou například procházky nebo jemná jóga. Vyzkoušet můžete i nejrůznější dechová cvičení. Myslete na pravidelné větrání a čas od času vyrazte dobít baterky do přírody. Pokud máte zahradu nebo terasu, odpočívejte i tam. 

Pravidelně relaxujte

K relaxaci vám může pomoct i vaše oblíbená hudba a vůně, například v podobě esenciálních olejů v aromalampě. Vždy se přitom informujte o tom, které konkrétní jsou v období těhotenství vhodné. 

Vsaďte na kvalitní spánek

Abyste si dobře odpočinula, investujte do kvalitního spánku. Pořiďte si příjemnou matraci, na které se vám bude skvěle usínat a z ložnice odeberte veškerou elektroniku. V pokročilém stádiu těhotenství vám s pohodovým spánkem může pomoct i kojicí polštář.

Zdroje

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?