Kdo maže, ten jede. Alespoň v kuchyni tohle úsloví platí stoprocentně. Bez oleje, sádla, másla, zkrátka bez tuku neuvaříte. Přitom tuky jsou považovány za jednu z největších hrozeb pro zdravou výživu. Dokonce až tak, že máme sklon považovat všechny tuky za škodlivé, zvlášť když nás trápí nějaké to kilo navíc.
Zdravé tuky do výživy patří
Tuky ovšem do lidské výživy patří a neobejdeme se bez nich ani tehdy, když chceme zhubnout. Existuje několik vitamínů, které se nerozpouštějí ve vodě, ale jen v tucích, bez kterých je naše tělo nedokáže vstřebat. Jedná se o vitamíny A, D, E a K.
Nepřejídejte se, jídla máme dostatek
Tuky jsou ale také nositelem chuti, náležitě omaštěná jídla nám prostě chutnají. Pro naše předky v pralesích to možná bylo výhodné, protože se k tučnému jídlu dostali málokdy a ukládat tuk – byť v podobě nevzhledných pneumatik na břiše – byla dobrá strategie k přežití. Dnes ale máme k jídlu prakticky neomezený přístup. Jediné, co nás může zachránit před přejídáním se, je náš zdravý rozum.
Rostlinné vs živočišné tuky
V zásadě existují tuky rostlinného a živočišného původu. Ty živočišné se často pojí s masem, zvlášť hodně ho bývá ve vepřovém, které je u nás velmi oblíbené. I kuře může obsahovat dost tuku, o ostatní drůbeži, jako jsou kachny nebo husy, se také ví, že nejsou nijak dietní. Další tuk pak přidáváme při přípravě masa. Ať už je to kousek slaninky na kuřeti nebo olej, na kterém smažíme cibulku do guláše.
Jezte oříšky a plody, ze kterých se lisuje olej
Všeobecně se doporučuje živočišné tuky omezovat. Nemusíme je úplně vyřadit z jídelníčků, ale snížit jejich množství nebo je nahrazovat tuky rostlinnými. Rostlinné tuky jsou obsažené v různých ořeších a plodech, ze kterých se pak lisuje na olej. Zastudena lisovaný olej se doporučuje nevystavovat vysokým teplotám a použít ho do salátů a pomazánek. Naopak olej na smažení se obvykle lisuje za vyšších teplot.
Kromě obvyklého slunečnicového nebo olivového oleje se dají koupit i mandlový, sezamový, avokádový nebo ořechový a určitě stojí za to ho vyzkoušet.