Známe opravdu mnoho různých bylinek a rostlin, které nám pomáhají k lepšímu a zdravějšímu životu. Všechny bylinky mají jednu společnou věc, a to je bezesporu jejich prospěšnost pro naše zdraví. Je navíc možné pěstovat léčivky také doma, a bábou kořenářkou se tak může stát každý.
Jestliže budete pěstovat bylinky v domácích podmínkách, na své zahrádce, nemusíte se především obávat velké náročnosti na prostor, neboť bylinky a větší byliny se dají pěstovat ve většině případů dosti snadno, a také na malé pěstební ploše.
Co vše lze vyléčit pomocí bylinek?
Tak tady je odpověď opravdu nasnadě. Téměř vše.
S léčivými bylinkami se dá opravdu vyléčit v podstatě každý neduh, a co si budeme povídat. Ve skutečnosti i většina průmyslově vyráběných léků a vitamínových doplňků, je vyráběna z nejrůznějších bylin, samozřejmě při využití chemických procesů. Pokud vás trápí bolest hlavy, vyzkoušejte meduňku, která zároveň uklidňuje nervy, pokud máte zánět ústní dutiny, použijte zase mátu, nebo další léčivé rostliny na záněty, navíc tyto dvě jmenované bylinky si snadno vypěstujete doma, třebas za oknem.
Bylinkové čaje jsou lahodné
Pro labužníky jsou tu bylinkové čaje. Správně připravený a dostatečně vyluhovaný čaj z bylinek, může být nejen pomocníkem při nejrůznějších zdravotních patáliích, ale také navodí skvělou atmosféru a zpříjemní chvíle pohody s přáteli, nebo rodinou.
Všemi oblíbené bylinné čaje jsou k dostání v obchodech, a to většinou v podobě sáčkové, ale není problém sehnat také mnohem kvalitnější a také účinnější sušené lístkové směsi, pro klasickou přípravu. Výběr příchutí je obrovský, v podstatě nevyčerpatelný, tak na zdraví, a dobrou chuť.
Bylinky v domácnosti
Dnes si i vy můžete doma snadno vypěstovat bylinky a léčivé rostliny, jaké si jen budete přát. Pěstování bylinek totiž v podstatě není ničím příliš obtížným, a někdy je to dokonce možné i v paneláku, neboť takovéto rostlinky nejsou nijak zvláště prostorově náročné.
Také sušení pak není problémem, vždy se najde nějaká ta suchá skříň, a vy tak často můžete mít vlastní léčivé byliny do čaje, nebo také koření, velmi rychle, za oknem, v květináči.
Sušení bylinek doma
Jak již jsme naznačili, ani sušení bylinek v domácích podmínkách není ničím náročným. Stačí, když naleznete suché, větrané místo a zajistíte pokud možno co nejméně světla. Takže jak vidíte, bohatě postačí temná spíž, nebo podkroví.
Doporučuje se skladovat sušené byliny ve skleněných, nebo keramických, případně i plastových nádobách, které jsou hermeticky uzavřené, pokud máte možnost, vakuujte.
Domácí zpracování bylinek
Kromě toho, že zakoupíte bylinky v podobě nejrůznějších tinktur, mastí, kapek, případně pokrmů, v obchodě, je také možné vyrobit si vlastní léčivé přípravky. Dokonce i přírodní kosmetika nemusí být zase takovým problémem.
Kromě čajů nejrůznějších příchutí z vlastních bylinek, si také snadno vyluhujete výtažek z bylin pomocí tuků, kdy vyrobíte mast, nebo pomocí nejrůznějších alkoholových rozpouštědel, jako je glycerín. Nemusíte se obávat, toho, že budete užívat neznámé přípravky, jejichž složení může být někdy pochybného původu, naopak budete přesně vědět, jakou léčivku jste použili, případně, v jakých poměrech jste nemíchali směs více bylin.
Vlastní koření
Vypěstujte si své oblíbené bylinky také jako koření, známe mnoho druhů, které vám vyrostou třeba za oknem, v truhlíku. Velmi prostorově nenáročné bylinky, jako je máta, nebo meduňka se pro vás mohou stát základem zdravého života a klidného spánku.
Kromě toho, že bylinky dodají jídlu šmrnc a chuť, mohou být také velmi užitečné při údržbě zahrady. Můžete je použít jako přírodní pesticidy, které odradí škůdce od vašich rostlin. Bylinky můžete také použít jako mulčovací krytinu, která zabrání vysychání půdy a udrží vlhkost v zemi. Jejich použití může také pomoci zlepšit kvalitu půdy a podpořit růst dalších rostlin. Pokud se rozhodnete pěstovat bylinky v zahradě, je důležité vědět, jak sekat zahradu, abyste podpořili jejich růst a nepoškodili je.